Trumparegystė paveldima
Jeigu abu tėvai trumparegiai, tikimybė, kad ir jų vaikas bus trumparegis, padidėja. Kai gerai matantis žmogus žiūri į arti esantį daiktą, jo akių obuoliai įsitempia, o kai nukreipia žvilgsnį į tolį, jie grįžta į pradinę apvalią padėtį. Bet jeigu sklera (plėvelė, dengianti akies obuolį) silpna, ji neįstengia deramai atlikti savo funkcijų ir nesuteikia akies obuoliui apvalios formos. Tuomet žmogus tolimus daiktus mato neryškiai.
Dauguma kūdikių iš prigimties yra toliaregiai. Tai normalu.
Jeigu 1 metų vaiko toliaregystė +1, o ne +3 dioptrijos, kaip turi būti, ateityje jam gali išsivystyti trumparegystė. Neišnešiotiems vaikams taip pat neretai prireikia akinių.
Panašus likimas laukia ir alergiškų, dažnai sergančių gripu, ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis, pneumonija mažylių.
Tokio vaiko organizme sutrinka medžiagų apykaita, dėl to pablogėja akių aprūpinimas krauju, pakinta sklerų struktūra: jos pasidaro paslankios, įtemptai žiūrint “išsitampo” ir nebesuteikia akių obuoliams pradinės formos. Tokias akis reikia labai saugoti.
Svarbiausios taisyklės
Apmaudu, kai trumparegystė išsivysto iš prigimties į ją nelinkusiems, retai sergantiems ir fiziškai stipriems vaikams. Kad vaikas visada gerai matytų (jeigu jam lemta nešioti akinius, kad jų kuo ilgiau neprireiktų), reikia laikytis šių taisyklių.
1. Reguliariai leisti akims pailsėti. Jeigu vaikas gerai mato, ruošdamas pamokas, jis turi ilsėtis kas 40 minučių; jeigu jam išsivysčiusi nestipri trumparegystė – kas 30 minučių. 10-15 minučių pertraukėlę jis turi skirti ne televizoriaus žiūrėjimui, o bėgiojimui, žiūrėjimui pro langą, akių mankštai. Moksleiviui žiūrėti televizorių galima tik savaitgaliais, kai nereikia ruošti pamokų. 5-6 valandas trunkančios pamokos ir 2-3 valandas trunkanti jų ruoša – besivystančioms akims labai didelis krūvis. O trumparegystė dažniausiai išsivysto tarp 7-9 ir 12-14 metų. Prie kompiuterio vaikas gali praleisti ne daugiau kaip 15-20 minučių per dieną. Jeigu tenka prie jo sėdėti 1-1,5 valandos, būtina kas 15 minučių daryti pertraukas.
2. Knygas ir sąsiuvinius laikyti 40 cm atstumu nuo akių. Reikia parodyti vaikui, kokioje padėtyje jis turi sėdėti ruošdamas pamokas. Toks atstumas skaitant ar rašant mažiausiai deformuoja akių obuolius.
3. Grūdinti vaiką, kad jis rečiau sirgtų. Tegu mankštinasi, bėgioja, plaukioja, žaidžia tenisą… Akims naudingos visos sporto rūšys, kurios netraumuoja galvos.
4. Pasirūpinti, kad vaiko racione būtų pakankamai akims naudingų produktų: pieno, varškės, kefyro, virtos žuvies, jautienos, kalakutienos, triušienos, morkų, kopūstų, žalumynų ir uogų, ypač mėlynių, bruknių, spanguolių. Akims naudingi polivitaminai su mikroelementais, vitaminas A, fosforas.
5. Pablogėjus vyresniojo vaiko regėjimui, rūpintis jaunesniųjų akimis. Nereikėtų vaikų mokyti skaityti, kol nesukanka 5 metai; neleisti į mokyklą nesukakus 7-iems: ciliarinis raumuo, kuris lemia gerą regėjimą, baigia formuotis tik 7-8 gyvenimo metais, todėl vaikams, pradėjusiems mokyklą lankyti nuo 6 metų amžiaus, 3 kartus dažniau išsivysto trumparegystė. Televizorių galima leisti vaikui žiūrėti nuo 3 metų amžiaus, o žaisti kompiuterinius žaidimus – tik nuo 8-erių!
Tikrinkite vaikų regėjimą
Trumparegystė neišgydoma. Bet vaikams regėjimas gali susilpnėti ir dėl tariamos trumparegystės: ciliarinio raumens susilpnėjimo. Šią trumparegystę įmanoma išgydyti. Svarbiausia pradėti gydyti, kol ji netampa tikrąja. Štai kodėl būtina reguliariai tikrinti vaikų regėjimą.
Net ir išsivysčius negrįžtamajai trumparegystei, procesą galima pristabdyti. Dabar yra efektyvių metodikų: magnetoterapija, lazerinis gydymas, pneumomasažas – specialūs akiniai, kurie masažuoja akis ir pagerina ciliarinio audinio funkcijas, fizioterapija.
Kompleksiniam gydymui priskiriama ir elektropunktūra – viena iš refleksoterapijos rūšių. Tik taikant klasikinę refleksoterapiją, biologiškai aktyvūs taškai paveikiami adatomis arba prideginami, o taikant elektropunktūrą, naudojamos srovės mikrodozės. Ši procedūra neskausminga ir nepavojinga (nėra pavojaus užsikrėsti AIDS arba hepatitu).
Be to, refleksoterapija stiprina visą organizmą.
Akių mankšta
Reikia įpratinti vaiką ruošiant pamokas reguliariai mankštinti ir masažuoti akis, kad sumažėtų jų nuovargis.
Masažas labai paprastas ir malonus. Jis pagerina kraujotaką ir normalizuoja akispūdį.
– Šoniniais nykščių paviršiais braukiama per nosies sparnelius akių kampučių link, o po to – antakių pradžios link ir per antakius iki jų galo. Kartojama 18 kartų.
– Užsimerkus masažuojami akių obuoliai – nuo vidinių akių kampučių išorinių link. Nestipriai spaudžiant, braukiama 18 kartų.
– Prieš darant mankštą, akių lygyje ant lango stiklo nupiešiamas 3 mm skersmens taškas. Po to atsitraukiama per 30 cm ir žiūrima: 5 sekundes į tašką, 5 – pro langą. Iš viso – 3-5 minutes. Šis pratimas stiprina akių raumenis. Jeigu vaikas nešioja akinius, prieš darydamas mankštą, turi juos nusiimti.
– Ant didelio popieriaus lapo nupiešiamas 50 cm skersmens apskritimas, padalijamas į 4 lygias dalis ir ties horizontalia linija per visą plotį parašomas aštuonetas.
Piešinys pakabinamas ant sienos ir atsitraukus nuo jo patogiu atstumu žvilgsniu kartojamos aštuoneto linijos: iš pradžių į kairę, po to – į dešinę. Galvos sukioti nevalia.
Šis pratimas pirmąją dieną daromas 2 kartus. Vėliau kasdien pridedama po 1 pratimą – iki 6-8 kartų. Šiuos pratimus daroma visą mėnesį, po to 2 savaites ilsimasi. Ir taip – visą gyvenimą.
Klaidinga nuomonė
Daugelis tėvų mano, kad akiniai, kuriuos gydytojas skiria pačioje trumparegystės pradžioje, nebūtini. Neva tegu akys treniruojasi. Iš tikrųjų akinių korekcija akims nekenkia. Tačiau jeigu vaikas įdėmiai žiūrėdamas prisimerkia, tačiau nenešioja akinių, trumparegystė progresuoja greičiau. Jeigu gydytojas leidžia skaityti ir rašyti be akinių, bet rekomenduoja juos užsidėti žiūrint į tolį, vaikas turi juos užsidėti žiūrėdamas į mokyklinę lentą, taip pat žiūrėdamas spektaklį arba televizorių.
Nematau raidelių… (Violeta Agurkytė)
Trumparegystė gali būti įgimta, neretai ji atsiranda darželinukams, tačiau dažniausiai – 3-4 klasės mokiniams. „Tokio amžiaus vaikų akys dar nesugeba gerai prisitaikyti, todėl jų krumplinis raumuo gali spazmuoti ir atsirasti netikroji trumparegystė, kuri negydoma perauga į tikrąją”, – perspėja profesorė Aldona Blužienė.
Kas yra trumparegystėTai gana dažna refrakcijos (akies gebos laužti šviesos spindulius) yda, verčianti vaikučius į tolį žiūrėti prisimerkus arba į daiktus, kad juos ryškiau matytų, žvelgti iš labai arti. Tuomet vaikui skauda akis, galvą, gali mirgėti akyse. Trumparegystė nėra labai varginanti liga, bet atsiradus pakitimų dugne tampa pavojinga.
Kaip atsirandaTiksliai pasakyti, kas sukelia trumparegystę, neįmanoma. Ištyrus grupę Šiaurės ir Pietų gyventojų, buvo pastebėta, kad pietiečiai ja serga rečiau. Kodėl? Mįslė taip ir liko neįminta, nors mokslininkai ištyrė dirvą, joje esančius mikroelementus, atlikti kiti tyrimai. Gal nulemia odenos (akies baltymo) elastingumas ir storis? Tačiau įprasta manyti, kad daug kas priklauso nuo genetikos, akomodacijos (gebėjimo prisitaikyti žiūrint į tolį) nepakankamumo, infekcinių ir kitų ligų.Paveldimumas. Jei mama ar tėtis, seneliai, tetos ar dėdės yra trumparegiai, dažnai ir vaikas tolimų daiktų nemato. Pastebėta, kad trumparegystę turinčios mamos dukteriai būna dar didesnio laipsnio trumparegystė. Paveldėtoji gali sukelti komplikacijų ir greičiau progresuoti nei įgytoji. Tačiau iš anksto nesijaudinkite. Kūdikis, gimęs trumparegiu ir sulaukęs 7 m., gali tapti toliaregis, kaip kad kadaise nutiko prancūzų rašytojui ir rašytojui Volterui.Peršalimo ir virškinimo ligos. Jei vaikas dažnai serga tonzilitu, pūlinga angina, jo limfmazgiuose susikaupia daug limfocitų, kurie naikina bakterijas. Bakterijos žūva, bet palieka daug kenksmingųjų medžiagų, kurios nualina organizmą. Jos patenka į akies krumplinį raumenį, jis nukenčia. Sergant virškinimo ligomis organizmui taip pat pakenkiama, nes nereikalingos medžiagos, nepašalintos iš žarnyno, paveikia akies raumenį. Jis lieka susitraukęs. Tad po kiekvienos ligos vaikui reikėtų atlikti specialią mankštelę ir atpalaiduoti krumplinį raumenį.
Kaip nustatyti„Man atrodo, kad dar nemokame gerai nustatyti, kaip kūdikio akys geba laužti šviesos spindulius, nors turime specialių vaistų vyzdžiams išplėsti, krumpliniam raumeniui atpalaiduoti ir tiksliai sužinoti šviesos spindulių lūžio galią. Kodėl? Nes šis raumuo dar nesusiformavęs. Tiksliau nustatome tik po kelių tyrimų, atliktų vyresniam vaikui”, – prisipažįsta profesorė. Be to, vaikučių rega kinta. Todėl nenustebkite, jei akių gydytojas, diagnozavęs vaikui trumparegystę ir išrašęs dviejų dioptrijų, po 2 mėn. paskiria vienos dioptrijos akinukus.
Kaip gydytiPatikrinęs visas akių funkcijas, gydytojas nustato, ar vaikui reikia akinukų, ar galima skirti trumparegystę pristabdančių mankštą. Jei akių krumplinis raumuo nukentėjo dėl jungiamojo aparato ligų (raumenų ar sausgyslių), pratimai parenkami pagal bendrą organizmo būklę. Padeda ir įvairių vaistų vonelės, atliekamos fizioterapijos kabinete. Bręstant būtina pasirūpinti, kad vaikas dažniau apsilankytų pas akių gydytoją ir nepamirštų atlikti akių bei viso kūno mankštos.Sulaukus 18 m. trumparegystė dažniausiai nustoja didėti. Bet ne visada. Būna, kad vėliau ji išauga bemaž dvigubai. Kad akies obuolys neilgėtų, odenos galima įsodinti iš kito žmogaus. Kadangi transplantacijai trūksta medžiagos, dažnai suleidžiama specialaus Maskvoje gaminto mišinio, kuris sustorina odeną ir neleidžia akies obuoliui ilgėti. Vakaruose tokių operacijų vengiama, žmogui skiriami kontaktiniai lęšiai ar akiniai – daug pigiau.
Ar gali komplikuotisSulaukus maždaug 7 m. didėja išilginė akies obuolio ašis, taip pat – ir jis pats. Tada akies vidinėms terpėms taikantis prie pakitusio obuolio gali atšokti tinklainė. Tai sunkiausia trumparegystės komplikacija. Todėl jei vaikas sako, kad akies šonuose ,,žaibuoja”, ar mato iškreiptą vaizdą, tuoj pat kreipkitės į gydytoją oftalmonologą – tai pirmieji tinklainės atšokos požymiai. Gydytojas gali lazeriu sugydyti. Ir apskritai trumparegyste sergančiam vaikui reikia nuolat tikrinti akių dugną – laiku pastebėjęs, kad išplonėjo tinklainė, oftalmonologas skirs gydymą.
Ar ji tikrojiJei trumparegystė vaikui nustatoma pirmą kartą, pirmiausia reikia įsitikinti, ar tai tikroji. Tai padaroma specialiais vaistais, kurie atpalaiduoja akies krumplinį raumenį. Jei nustatoma tariamoji (ja serga apie 1,5 proc. vaikų), palašinus vaistukų ir atlikus pratimų dingsta raumens spazmas ir vaikas pasveiksta. Kas kiek laiko tikrintis akis pastebėjus trumparegystę? Tai priklauso nuo amžiaus, bet paprastai kas 3-6 mėn. stebima, ar ji neprogresuoja.
Kad nevirstų tikrąjaJei pastebėjote, kad mažylis blogai mato toli esančius daiktus, būtinai jį nuveskite pas akių gydytoją. Kol tariamoji dar netapo tikrąja trumparegyste.*Tariamąją nutraukia lašiukai į akies junginės maišą ir įvairūs krumplinį raumenį atpalaiduojantys pratimai. Jų galima atlikti ir namie. Pavyzdžiui, ant lango stiklo pažymėkite tašką. Tegul vaikas atsistoja 40 cm atstumu nuo lango ir į jį žiūri keletą sekundžių. Paskui žvilgsnį reikėtų nukreipti į toli esantį namą ar medį. Šį pratimuką patartina atlikti 5-10 k. per dieną po 5 min.*Tikrosios trumparegystės išvengti padeda ir akių mankšta. Net apie 75 proc. japonų – trumparegiai. Todėl jie sugalvojo pratimų, padedančių šios ligos išvengti.Akių mankšta pagal japonusŠi mankštelė naudinga ir norintiesiems išvengti trumparegystės, ir sergantiesiems ja.1. Patogiai atsisėsti prieš langą ir 5 sek. žiūrėti į tolį.2. Stipriai užmerkti ir atmerkti akis. Kartoti 6 k.3. Nejudinant galvos pažiūrėti aukštyn žemyn, į kairę ir dešinę. Kartoti 6 k.4. Nejudinant galvos atsimerkus akis sukti ratu: žemyn, dešinėn, aukštyn, kairėn. Kartoti po 6 k. į vieną, paskui į kitą pusę.5. Užsimerkti ir atlikti trečio pratimo judesius.6. Užsimerkti ir atlikti ketvirto pratimo judesius.7. Greitai pamirksėti 10 k.8. Žiūrėti į tolį 3 sek. Paskui pirštą iškelti 30 cm atstumu nuo akių ir 5 sek. žiūrėti į jo galiuką. Ranką nuleiskite ir 3 sek. vėl žiūrėti į tolį. Pratimą kartoti 6 k.
9. Užsimerkti, pirštu lengvai prispausti akis ir 1 min. (60 sek.) sukamaisiais judesiais masažuoti akis.10. Ant užmerktų vokų uždėti po tris pirštus ir lengvai paspausti akis. Pirštus atitraukti. Kartoti 6 k.11. Spausti rodomaisiais pirštais piešinėlyje nurodytus taškus tarp akių ir nosies. Neatleidžiant pirštų juos judinti žemyn aukštyn.12. Sulenkti visus abiejų rankų pirštus, išsiskyrus nykščius. Nykščiais spausti smilkinį, o rodomųjų pirštų antraisiais sąnariais masažuoti aplink akį.Kaip išvengti trumparegystės
9 svarbios tiesos1. Neduokite vaikams smulkių žaislų ir žaidimų, neverskite žiūrėti į juos prisikišus prie akių. Stenkitės, kad vaikas žaislą laikytų ne arčiau kaip 30 cm atstumu nuo akių. Taip pat kenkia, kai vaikas varto knygeles ir žiūri paveiksliukus iš arti.2. Pasirūpinkite, kad vaiko darbo ir žaidimų vieta būtų gerai apšviesta. Tai ypač svarbu rudenį ir žiemą. Stalinės lempos ar saulės šviesa turėtų kristi ne tiesiai į akis, o iš kairės.3. Dažniau leiskite į lauką. Pastebėta, kad deguonis gerina kraujo apytaką akyse, tuo pačiu metu ir jų krumpliniame raumenyje.4. Akių būklė priklauso ir nuo to, ką vaikas valgo. Tad jį maitinkite gana kaloringu, turinčiu vitaminų, be konservantų maistu. Akims labai svarbu pakankamai gauti B grupės vitaminų ir vit. A bei vit. C. Daugiau duokite pieno produktų – jie stiprina krumplinį raumenį. Nepirkite vaisvandenių – juose tik dažai ir konservantai. Sakysite, kuo čia dėti chemikalai? Nustatyta, vietovėse, kurių šuliniai užteršti nitratais ir nitritais, labiau sergama diabetu, pabloginančiu regą.5. Mokykite vaiką kasdien atlikti fizinę mankštą. Ji stiprina ne tik viso kūno, bet ir akių raumenis. Tačiau neapkraukite per dideliu fiziniu krūviu – nuovargis kenkia taip pat kaip skaitymas iš labai arti.6. Kad mažas vaikas gerai matytų smulkias raides, akims reikia stipriai įtempti krumplinį raumenį. Jis dar silpnas, todėl kartais nesugeba grįžti į savo įprastą padėtį ir lieka susitraukęs. Taip atsiranda netikroji trumparegystė. Tad pasirūpinkite, kad vaikas iki 10 m. skaitytų knygeles didesnėmis raidelėmis. Gaila, kad į tai kartais neatsižvelgia vadovėlių leidėjai. Tačiau bent jūs nepirkite miniatiūrinių knygelių su mažu šriftu – taip vaiką apsaugosite nuo akyčių ir galvytės skausmo.
7. Neleiskite ilgai skaityti, liepkite padaryti pertraukėlių. 4 m. vaikui knygutes vartyti pakaks 15 min., o 6-7 m. – 30 min.8. Paaiškinkite, kad karščiuojant negalima skaityti – vargsta akys. Jei jis atlieka jas stiprinančių pratimukų, juos reikėtų atidėti, kol temperatūra nukris.9. Drauskite ilgai žaisti kompiuteriu ir žiūrėti televizorių. Pakanka vaikiškų laidų ir tegu nuo televizoriaus sėdi tik 3-5 m. atstumu.Nudegiau pirščiuką (Violeta Dainorienė)
Kai vaikas pradeda pats vaikščioti, jis pagaliau gali patenkinti savo smalsumą be suaugusiųjų pagalbos. Deja, neretai tokios savarankiškumo pamokas būna skaudžios. Laimei, dažniausiai pirmąją pagalbą galima suteikti namie…
Kas puodelyje verda?Kai virtuvėje besisukiojanti mama nusigręžė paimti druskos, dvimetis Rimutis pagaliau gali žvilgtelėti, kas tame puode kunkuliuoja. Pasistiebė, čiupo už puodo ąselės ir… Laimė, jis neapvirto, tik pakrypo ant šono. Tačiau Rimuko dviejų pirštukų pagalvėlės tapo raudonos. Mama greit pačiupo klykiantį vaiką, pakėlė ir pakišo jo plaštaką po šalto vandens čiaupu. Po kelių minučių prisiminusi šaldiklyje žiedinių kopūstų pakelį, ištraukė ir priglaudė prie pirštukų. Tačiau vaikas, nors ir mažiau, vis verkė – skausmas nenorėjo rimti. Bet negi visą laiką laikysi tuos žiedinius kopūstus – jie ir atšils. Paskambino kaimynei, kad nubėgtų į vaistinę. Vaistininkei patarus nupirko šaldomąjį poveikį turinčios emulsijos nudegimams gydyti.
Ar tikrai skaudaKai vaikas nudega prisilietęs prie įkaitusio indo ar lygintuvo, per arti prikišęs pirštuką prie ugnies ar karštų garų ir rėkia „ant viso namo”, nemanykite, kad tik iš išgąsčio. Nudegus net ir mažiausią odos plotelį paprastai skausmas būna labai stiprus. Todėl greitai numaldyti verkiančio vaiko nepavyks. Jam reikia skubios pagalbos.
Kaip padėti vaikuiRimuko mama pasielgė teisingai – pirmiausiai atšaldė sūnaus pirštukus. Kadangi nebuvo pūslelių ir žaizdų, nudegimas tik pirmojo laipsnio, mamai pakako vaistukais patepti pirštus ir aprišti, kad jie geriau įsigertų. Tik pakelį reikėjo įsukti į audeklą, nes šalto kompreso ant plikos odos dėti negalima. Jei ji nebūtų turėjusi šaldytų daržovių, galėjo skausmą slopinti plastikiniu indu su vandeniu, atšaldytu šaldytuvo kameroje. Kartais nudegusią vietą reikia šaldyti visą dieną keičiant šaltą kompresą.
Keli patarimai*Nudegusią vietą tuoj pat šaldykite tekančiu vandeniu, vėliau – šaltu, steriliu kompresu.*Šaldykite nenutraukę drabužių nuo nudegusios vietos, jei jie prilipę.*Namų vaistinėlėje visada turėkite specialių vaistų, tinkamų nudegimams gydyti. Tam labai tiks ,,Betadine” tepalas arba tirpalas. Tai labai universalus antiseptikas, tinkantis odai, gleivinėms, žaizdoms dezinfekuoti ir gydyti, esant bet kokiems sužeidimams, nudegimams ar infekcijai. Jis nedegina žaizdos ir kartu naikina infekcijos sukėlėjus. Nusideginus, žaizdą reikia nuplauti ,,Betadine” tirpalu, praskiestu vandeniu santykiu 1 : 10. Taip pat dėti pavilgus, sumirkytus 1 : 10 koncentracijos vandeniniame ,,Betadine” tirpale. Nedidelius nudegimus galima tepti ir ,,Betadine” tepalu. Šis vaistas gali būti taikomas tiesiai žaizdai, o ne tik jos kraštams patepti. ,,Betadine” visada tikslinga turėti namų vaistinėlėje, kad susižeidus ar nusideginus, esant odos infekcijai šeimos nariui visada galėtumėte padėti.*Jei iššoko pūslelė, jos nepradurkite, o jei ji pratrūko, atšokusių odelės nelupinėkite.*Jei oda pabalo ar parudavo (net jei visai mažas jos plotelis), skubiai kreipkitės į medikus.