Kaip įveikti peršalimą?

Įveikti rudeninį peršalimą (ne gripą!) galima ne tik tabletėmis, bet ir natūraliomis priemonėmis. Pasaulio sveikatos organizacija taip pat rekomenduoja peršalus nepulti pirkti tablečių, o išmėginti šimtmečius gyvuojančius receptus.

Aukšta temperatūra

Galima. Sergantįjį ištrinti kambario temperatūros vandeniu, įpylus 9 proc. acto arba spirito. Tai palengvins ligonio būseną. Negalima. Naudoti gryno spirito arba acto – ypač jei sergantysis yra vaikas. Gydytojai pataria: jeigu temperatūra neviršija 38,5°C, vaistų jai mažinti vartoti nerekomenduojama. Organizmas pats kovoja su infekcija. Tačiau temperatūrai pakilus iki 39°C, taip pat, jeigu vaiko ar suaugusiojo ir rankos, ir kojos yra šaltos, jį kamuoja dusulys, “lojantis” kosulys, reikėtų kviesti gydytoją.

Sloga

Galima. Kol dar pati slogos pradžia, plauti nosį fiziologiniu tirpalu (galima nusipirkti vaistinėje) arba jūros vandeniu. Tai daryti galima ir profilaktiškai, kai atsiranda vis daugiau šniurkščiojančių aplinkinių. Jeigu nosis labai užgulta ir nėra sekreto, pagelbės tujų aliejus sumaišytas su alyvuogių aliejumi (1:3). Negalima. Naudoti svogūnų arba česnakų sulčių, nes jos dirgina nosies gleivinę, gali net nudeginti, o burokėlių sultys, kurias taip pat kartais rekomenduoja slogai gydyti, gali sukelti alerginę reakciją.

Gerklės skausmas ir kosulys

Galima. Vaistinėje galite nusipirkti vaistažolių – šalavijo, ramunėlių arba eukalipto. Išvirti nuovirą ir šiltu skalauti gerklę kas 1-2 valandas. Galima įdėti šaukštelį medaus. Skalavimams taip pat tinka jūros vanduo (šaukštas jūros druskos stiklinei šilto vandens). taip pat rekomenduojama gerti imbiero arbatos. Negalima. Gerklei skalauti naudoti geriamosios sodos. Nes ji, pasak gydytojų, tik dar labiau dirgina ir sausina gerklės gleivinę.

Vaistažolių arba bulvių nuoviro inhaliacijos taip pat rekomenduojamos ne visiems. Pavyzdžiui, jos visiškai netinka alergiškiems ir daug rūkantiems žmonėms, nes gali sukelti bronchų pabrinkimą. Per karšti garai taip pat gali nudeginti kvėpavimo takus.

Mityba

Galima. Peršalus valgyti reikėtų nedidelėmis porcijomis, kas 4 valandas. Svarbiausia atstatyti prarastą skysčių kiekį, tam tinka vaistažolių arbatos, mineralinis vanduo, sultys. Negalima. Sergant valgyti per prievartą. Pasak gydytojų, sirguliuojant suprastėjęs apetitas – normalus reiškinys.

Eteriniai aliejai

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Fitoterapijos kabineto fitoterapeutas-medicinos biologas Juozas Ruolia teigia, kad eterinių aliejų poveikis virusams – pražūtingas.

Jei ryklė paraudusi. Namuose visi po ranka turi juodųjų arbatžolių arbatų. Tegu pasidaro daugiau koncentrato: kelias minutes arbatžoles paverda, tada nuima nuo ugnies. Įmesti žiupsnelį ramunėlių žiedų, kelis medetkų žiedelius ir nuovirą uždengti. Po 10 min. nukošti. Tokiu nuoviru, kuriame yra ištirpusių eterinių aliejų, reikia skalauti gerklę keliolika kartų per dieną.

Jeigu atėjote iki vaistinės, nusipirkite miškinės arba tiesiosios sidabražolės. Kaip nurodyta ant pakelio, išsivirkite gerą nuovirą, iškart nukoškite, įmeskite ramunėlių, medetkų žiedų, galima čiobrelio žolės. Karštą nuovirą uždenkite, užmeskite kokiu rankšluosčiu – tegu pašunta. Gerklę skalaukite kas dvi valandas. Reikėtų namuose paruošto nuoviro nusinešti ir į darbą.

Jei sergate angina, ypač pūlinga, iš termoso pritinka vartoti vienintelis šalavijas. Nėra griežtų nuostatų, bet mano patirtis rodo – efektyviausias priešvirusinis, priešbakterinis poveikis yra šalavijo. Jų arbata tinka ne tik skalauti, bet ir nuryti. Vienu gurkšniu šalavijų nuoviro skalaujame ir išspjauname, kitą gurkšnį nuryjame. Taip gydytis reikėtų bent savaitę.

Pradėjus čiaudėti. Senas būdas: į rieškučias įsipilti sūraus šilto vandens ir į vieną šnervę įtraukiate – bet gerai įtraukiate, užspaudę antrąją šnervę išpučiate. Vėl įtraukiate į kitą šnervę, vėl išpučiat. Vokiečiai rekomenduoja vandenį sūdyti juoduota druska. Na, mane alergologai bara nepropaguoti šito metodo. Aš rekomenduočiau apsidrausti ir patikrinti, ar tinka juoduota druska – atverskit lūpą ir palaikykit už jos juoduotos druskos tirpalo. Ant vidinės lūpos krašto labai gerai patikrinti, ar nesate alergiški žoliniams preparatams. Užtepi ir pusvalandį stebi ar nėra pūstulių, papulių, bėrimų ar kitų alergijos reiškinių.

Jei sloguojate. Reikia žinoti, kad šnervių plovimas, kai jau užpuolė sloga, nebepadeda. Dar vienas patarimas, kad artėjant gripo epidemijai patalpose būtų eterinių aliejų. Patys efektyviausi yra čiobrelių, šalavijų, raudonėlio aliejai. Sukarpykite virtuvinę kempinukę į kokias šešias dalis, po lašelį eterinio aliejaus užlašinkite ant visų ir išdėliokite namuose: miegamajame, koridoriuje, valgomajame. Eterinių aliejų poveikis virusams yra pražūtingas. Gaila, kad aromaterapijos, kaip gydymo metodo, niekas nedėsto. Senesni gydytojai šaiposi, kad Ruolia su eteriniais aliejais ir česnakais nori išgydyti gripą. Aišku, skiepai būtini. Todėl artėjant gripo epidemijai reikėtų žmonėms, kurie dažnai serga ryklės uždegimais, kurių nosiaryklės atsparumas yra prastas, būna daugybinių uždegimų, pasiskiepyti ir po to gyvent kaip gyvenus.