Apie tai, kaip vieni kitus veikiame

Įprasta manyti, kad jei suaugusiojo elgesį formuoja jam artimi (ar ne tokie artimi) žmonės, pastarasis yra nebrandus, silpnas, dažnai apibūdinamas kaip žmogus, pasiduodantis kitų įtakai. Nepaisant mūsų norų ir teisės būti patiems savo laimės kalviais, turime sutikti, jog artimieji turi neabejotinos įtakos mūsų „aš” formavimuisi.

Mikelandželo efektas

Būdami poroje mes turime nepaprastą galią daryti įtaką vieni kitiems. Šį fenomeną aprašė St. Drigot ir C. Rusbult bei pavadino Mikelandželo efektu. Mikelandželo efektas – tai tarpusavio sąveika, kurios metu artimi partneriai formuoja vienas kitą taip, kad abipusiškai priartina vienas kitą prie jų idealiojo „aš“.

Susipažinkite: Milda ir Martynas. Kartu jie jau dveji su puse metų, sutaria kuo puikiausiai, bent jau iki šiol.

Mildą nuo pat pažinties pradžios žavėjo racionalus Martyno mąstymas. Ji visad džiaugėsi jo pasiekimais ir juos palaikė. Būtent Milda paskatino Martyną parašyti finansų temą vienam rimtam žurnalui. Vėliau – dar vieną. Martyno pastangos ir iniciatyva (kaip ir minėti straipsniai solidžiame žurnale) neliko nepastebėti ir jo darbdavių, galiausiai jaunuolį paaukštino.

Net ir draugų rate Milda užsimindavo apie Martyno finansinius sugebėjimus. Dabar ir šieji sumanę, tarkim, kur nors investuoti, klausdavo vaikino patarimų. Jaunuoliui augo sparnai. Dar mokydamasis mokykloje Martynas troško tapti finansininku. Kitaip tariant, „geras finansininkas“ buvo Martyno idealiojo „aš“ dalis.

Milda pastebėjo ir parėmė draugo gebėjimą racionaliai mąstyti, skatino jo plėtojimą, kūrė situacijas, kad ir kiti tai pamatytų. Visa tai padėjo Martynui siekti savo idealiojo „aš“.

Pigmaliono efektas

Dar 1968 m. R. Rosenthal, J. Jacobson pirmieji eksperimentais patvirtino kitą poveikio būdą, kurį pavadino Pigmaliono efektu. Tai – nuostatos įtaka suvokimui. Mokslininkai pastebėjo, jog suvokęs kitų lūkesčius ir nusistatymą, žmogus ima elgtis taip, kad tuos lūkesčius pateisintų. Tačiau tai jo idealųjį „aš“ sustiprina ne visada.

Įsivaizduokite, jog Martynas itin vertino tai, kaip atrodo Milda. Jaunuolis manė „Milda graži mergina, o juk visos moterys nori būti dar gražesnės“.

Iki šiol politikos apžvalgas rašanti Milda niekad nesureikšmino to, kaip ji atrodo, netgi priešingai – atsainiai žiūrėjo į madą, salonuose išpuoselėtą moterų grožį ar priaugintus nagus. Tuo tarpu Martynas visad pastebėdavo kaip tiesiog akyse gražėja Milda, dovanojo jai apsilankymų grožio salonuose abonentus, pirko madingus rūbus. Mergina šias dovanas priimdavo.

Jau ir draugai ėmė pastebėti merginos išorinius pokyčius. Tačiau pati Milda jautėsi nesavame kailyje, ir savyje kaip ir seniau labiausiai vertino gebėjimą rašyti straipsnius, savo neprilygstamą įžvalgą ir analitinį mąstymą.

Nors Martyno dėka Milda keitėsi (ji gražėjo), tačiau pačiai Mildai tai sparnų nesuteikė, nes Holivudo žvaigždės įvaizdis niekada nebuvo jos idealiojo „aš“ dalis.

Martynas stengėsi įtvirtinti ne tai, kas išties buvo svarbu Mildai, t.y. kas buvo jos idealusis „aš“, bet tai, ką pats manė esant Mildos idealiuoju „aš“ (visos moterys nori būti gražios, vadinasi ir Milda ne išimtis). Martynas tarsi sako „Padarysiu iš tavęs……………“, tačiau partnerės nuomonė jam neatrodė svarbi. Tai esminis Mikelandželo ir Pigmaliono efektų skirtumas.

*** Reikia pastebėti, kad abejose Mikelandželo bei Pigmaliono efektus iliustruojančiose gyvenimiškose situacijose matome tam tikrus teigiamus aspektus: Martynas įgyvendino savo norą tapti finansininku, Milda gražėjo. Tačiau labai svarbu suprasti, kad artimai bendraudami galime pažadinti kituose tai, kas juose yra gera (geriausia), bet lygiai taip pat galime formuoti ir tai, kas bloga (ar blogiausia). Tiek priskyrus savybes, kurių žmogus gal nė neturėjo (Pigmaliono efektas), tiek, kai patvirtiname tai, kas galbūt yra partnerio slaptas idealiojo „aš“ aspektas (Mikelandželo efektas), pavyzdžiui, nejučia galime patvirtinti partnerio norą būti neprieinamu, atšiauriu ar pan.

Pabaigai reikėtų pastebėti, jog poveikį galime daryti tiek sąmoningai, tiek nesąmoningai, net nesusimąstydami. Nereikėtų klaidingai manyti, jog partneriai tai būtinai įsimylėję žmonės ar vyras ir žmona. Šie efektai yra universalūs, tad gali būti būdingi ir tiesiog artimiems draugams, broliams, seserims. Reikėtų nepamiršti, jog partneriui padaryta įtaka nebūtinai yra jo suvokiama, o neretai gali būti ir nepripažįstama.  Kitą formuojame taip pat neturėdami įsisąmoninto tikslo.

Comments are closed.