Apie tai, kaip vieni kitus veikiame

Įprasta manyti, kad jei suaugusiojo elgesį formuoja jam artimi (ar ne tokie artimi) žmonės, pastarasis yra nebrandus, silpnas, dažnai apibūdinamas kaip žmogus, pasiduodantis kitų įtakai. Nepaisant mūsų norų ir teisės būti patiems savo laimės kalviais, turime sutikti, jog artimieji turi neabejotinos įtakos mūsų „aš” formavimuisi.

Mikelandželo efektas

Būdami poroje mes turime nepaprastą galią daryti įtaką vieni kitiems. Šį fenomeną aprašė St. Drigot ir C. Rusbult bei pavadino Mikelandželo efektu. Mikelandželo efektas – tai tarpusavio sąveika, kurios metu artimi partneriai formuoja vienas kitą taip, kad abipusiškai pri iartina vienas kitą prie jų idealiojo „aš“.

Susipažinkite: Milda ir Martynas. Kartu jie jau dveji su puse metų, sutaria kuo puikiausiai, bent jau iki šiol.

Mildą nuo pat pažinties pradžios žavėjo racionalus Martyno mąstymas. Ji visad džiaugėsi jo pasiekimais ir juos palaikė. Būtent Milda paskatino Martyną parašyti finansų temą vienam rimtam žurnalui. Vėliau – dar vieną. Martyno pastangos ir iniciatyva (kaip ir minėti straipsniai solidžiame žurnale) neliko nepastebėti ir jo darbdavių, galiausiai jaunuolį paaukštino.

Net ir draugų rate Milda užsimindavo apie Martyno finansinius sugebėjimus. Dab bar ir šieji sumanę, tarkim, kur nors investuoti, klausdavo vaikino patarimų. Jaunuoliui augo sparnai. Dar mokydamasis mokykloje Martynas troško tapti finansininku. Kitaip tariant, „geras finansininkas“ buvo Martyno idealiojo „aš“ dalis.

Milda pastebėjo ir parėmė draugo gebėjimą racionaliai mąstyti, skatino jo plėtojimą, kūr

rė situacijas, kad ir kiti tai pamatytų. Visa tai padėjo Martynui siekti savo idealiojo „aš“.

Pigmaliono efektas

Dar 1968 m. R. Rosenthal, J. Jacobson pirmieji eksperimentais patvirtino kitą poveikio būdą, kurį pavadino Pigmaliono efektu. Tai – nuostatos įtaka suvokimui. Mokslininkai pastebėjo, jog suvokęs kitų lūkesčius ir nusistatymą, žmogus ima elgtis taip, kad tuos lūkesčius pateisintų. Tačiau tai jo idealųjį „aš“ sustiprina ne visada.

Įsivaizduokite, jog Martynas itin vertino tai, kaip atrodo Milda. Jaunuolis manė „Milda graži mergina, o juk visos moterys nori būti dar gražesnės“.

Iki šiol politikos apžvalgas rašanti Milda niekad nesureikšmino to, kaip ji atrodo, netgi priešingai – atsainiai žiūrėjo į madą, salonuose išpuoselėtą moterų grožį ar priaugintus nagus. Tuo tarpu Martynas visad pastebėdavo kaip tiesiog akyse gražėja Milda, dovanojo jai apsilankymų grožio salonuose abonentus, pirko madingus rūb bus. Mergina šias dovanas priimdavo.

Jau ir draugai ėmė pastebėti merginos išorinius pokyčius. Tačiau pati Milda jautėsi nesavame kailyje, ir savyje kaip ir seniau labiausiai vertino gebėjimą rašyti straipsnius, savo neprilygstamą įžvalgą ir analitinį mąstymą.

Nors Martyno dėka Milda keitėsi (ji gražėjo), tačiau pačiai Mildai tai sparnų nesuteikė, nes Holivudo žvaigždės įvaizdis niekada nebuvo jos idealiojo „aš“ dalis.

Martynas stengėsi įtvirtinti ne tai, kas išties buvo svarbu Mildai, t.y. kas buvo jos idealusis „aš“, bet tai, ką pats manė esant Mildos idealiuoju „aš“ (vi

isos moterys nori būti gražios, vadinasi ir Milda ne išimtis). Martynas tarsi sako „Padarysiu iš tavęs.....“, tačiau partnerės nuomonė jam neatrodė svarbi. Tai esminis Mikelandželo ir Pigmaliono efektų skirtumas.

***
Reikia pastebėti, kad abejose Mikelandželo bei Pigmaliono efektus iliustruojančiose gyvenimiškose situacijose matome tam tikrus teigiamus aspektus: Martynas įgyvendino savo norą tapti finansininku, Milda gražėjo. Tačiau labai svarbu suprasti, kad artimai bendraudami galime pažadinti kituose tai, kas juose yra gera (geriausia), bet lygiai taip pat galime formuoti ir tai, kas bloga (ar blogiausia). Tiek priskyrus savybes, kurių žmogus gal nė neturėjo (Pigmaliono efektas), tiek, kai patvirtiname tai, kas galbūt yra partnerio slaptas idealiojo „aš“ aspektas (Mikelandželo efektas), pavyzdžiui, nejučia galime patvirtinti partnerio norą būti neprieinamu, atšiauriu ar pan.

Pabaigai reikėtų pastebėti, jog poveikį galime daryti tiek sąmoningai, tiek nesąmoningai, net nesusimąstydami. Nereikėtų klaidingai manyti, jog partneriai tai būtinai įsimylėję žmonės ar vyras ir žmona. Šie efektai yra universalūs, tad gali būti būdingi ir tiesiog artimiems draugams, broliams, seserims. Reikėtų nepamiršti, jog partneriui padaryta įtaka nebūtinai yra jo suvokiama, o neretai gali būti ir nepripažįstama.  Kitą formuojame taip pat neturėdami įsisąmoninto tikslo.

16 thoughts on “Apie tai, kaip vieni kitus veikiame”

 1. Man visuomet sukelia nerimą užuominos straipsniuose apie nesąmoningą įtaką, neįsisąmonintą ar nepripažįstamą poveikį, įsisąmoninto tikslo neturėjimą,- žodžiu, viską, kas daro asmenį vienu metu ir atsakingą, ir neatsakingą už įvykius.
  Ir todėl norisi straipsnio tęsinio, gilesnio išnagrinėjimo. Kaip atpažinti, kaip įsisąmoninti, kaip kitam nedovanoti užnuodytų dovanų ir pačiam/pačiai tokių nepriimti?

  Reply
 2. Yra tokia zmoniu kategorija,kuriems labai svarbi kitu zmoniu nuomuone…o ji gali buti priimtina arba ne…bet ne pati svarbiausia…mano manymu,tokie zmones sunkiai pasako ne ir neturi savo tvirtu isitikinimu…todel jais neretai naudojasi aplinkiniai ir nebutinai pozytiviems tikslams:)

  Reply
 3. Iš straipsnio atrodo, kad Mikelandželo efektas – vyrams, o Pigmaliono – moterims. Ir pavyzdys sako, kad moteris pirmiausia turi būti graži. Lėlytė, ne mąstantis asmuo. Ar laiminga, nesvarbu.

  Reply
 4. Nerijau, išskyrei žmonių, kuriems labai rūpi kitų nuomonė, kategoriją kaip mažumą. Aš manau tai yra didžioji dauguma visuomenės. Ar daugelis normų ir dogmų, kuriomis vadovaujamės, nėra mums primestos? Ar tai tikrai ateina iš mūsų vidaus? Netikiu. Gyventi pagal save išdrįsta geriausiu atveju kas dešimtas žmogus.

  Reply
 5. Danute, kad ir kaip norėtumėte, pasąmonės kalbos tiesiogiai į sąmoningą išversti nepavyks 😉 Sudėtingas padaras žmogus.

  Reply
 6. Agne jei negyvensi sau…gyvensi kazkam kitam…manau sioje vietoje reikalingas balansas,nejau visa laika darysi tai ko nenori ar tai kas Tave erzina ar smukdina,kaip asmenybe,o butent to reikes kazkam kitam…sioj vietoj nelieciu artimiausiu zmoniu,jiems ir del ju galima ir pasiaukoti ir nusileisti…bet isoriniame pasaulyje,ten kur Tu dirbi ar tik pazystamu rate,visa laika reikia moketi pastoveti uz save ir savo nuomuone;)

  Reply
 7. Nerijau, kažkam kitam reikia, kad mes stovėtume už savo nuomonę, kuri iš tiesų nėra mūsų. Laisvė šiandien – tik iliuzija.

  Reply
 8. Jei, Agne, “pasąmonės kalbos tiesiogiai į sąmoningą išversti nepavyks”, tai neverta nė bandyti ką nors išsiaiškinti?
  Man atrodo, kad verta (ir įdomu), ir dar atrodo, kad “pasąmone” dažnai uždangstome dalykus ir dėsningumus, kuriuos galima būtų suprasti, bet dabar tingisi, nesinori… o paskui skiname vaisius ir dūsaujame. Ar ne?

  Reply
 9. Mane moke du garsus Lietuvos mastu mokytojai. Ju zmonos irgi buvo PUIKIOS savo dalyko mokytojos, taciau joms vyrai ant peciu uzritino namu reikalus, vaikus ir dar jos daug sokinejo apie savo karjeristus vyrelius. Jei seimoj vyras karjeristas, jis zmona, geriausiu atvaju, pavers grazia lelyte, kad galetu vedziotis i priemimus. Ir dar prie progos isvadins nevykele… Egoitai vyrai.

  Reply
 10. Danute, verta, žinoma, kad verta. Tik reikia priimti tai, kad dalis viso to, kas su mumis vyksta, visuomet liks paslaptis.

  Reply
 11. Man straipsnis patiko, bet isties norisi gilesnio paaiskinimo. Kazko daugiau. Nes dabar taip ir likau nesupratusi, kas, kur ir kaip sakoma veikia vienaip ar kitaip zmones? Kaip suprast, kad tai gali pakeist, ar jau pakeite ta zmogu?

  Reply
 12. Diskusijos nuostabu,tai žmonėms suteikia išreikšti savo mintis ,kaip jie galvoja vienu ar kitu atveju.Nerijus išsireiškia taip kaip jis mano,o jau ir tai yra gerai,nes kiek žmonių tiek nuomonių,aš manau pastovėti už save gerai,gerai turėti savo tvirtą poziciją,taip pat nuomonę,kuriai ne kiekvienas pritars,bet mes tuo ir skiriamės,juk kiekvienas žmogus savaip,jeigu taip galima parašyti gali reikšti savo mintis.Man asmeniškai priimtinos kiekvieno žmogaus mintys,nuomonės,kadangi aš atsirenku,kas man tinka,o kas ne,bet kitų žmonių nuomonių neneigiu,jie gali laisvai išsakyti taip kaip ir aš.Diskutuokite tai jau yra gerai.:))

  Reply
 13. Ne visada neturi nuomones tas, apie kuri taip kalbama, kaip ir ne visada apie kitus kalbama taip kaip galvojama…
  O pasamone dauguma, manau, daznai nuvertinam, nes iprasta labai vertinti samone.Pasamone tai intuicija, kurios labai daznai samoningai nepaisom ir veliau apgailestaujam…

  Reply

Leave a Comment