valgymo sutrikimai

Valgymo sutrikimai

Seminaras

Įvadas

Rimti valgymo sutrikimai yra skirstomi į tris kategorijas. Vadovėlyje “Psichologija studentui” jūs rasite dvi. Tai:· atsisakymas palaikyti normalų kūno svorį – nervinė anoreksija,· persivalgymas ir valymasis – nervinė bulimija.Bet yra dar ir persivalgymas be valymosi – besaikis valgymas.

Persivalgymas – tai greitas didelio maisto kiekio suvartojimas per trumpą laiko tarpą, kurį lydi savikontrolės netekimo jausmas. Valymasis – tai paties sukeliamas – sužadinamas – vėmimas, piktnaudžiavimas vidurius laisvinančiais ar šlapimą varančiais vaistais – diuretikais ar klizmomis, kad pašalinti iš organizmo maistą.

Nervinė anoreksija

Nervinė anoreksija – tai sutrikimas apibūdinamas iškraipytu požiūriu į savo kūną, ypatinga nutukimo baime, atsisakymu palaikyti minimaliai normalų kūno svorį. Apie 95% žmonių, kurie turi šį sutrikimą, yra moterys. Jis paprastai prasideda paauglystėje, kartais anksčiau ir dar rečiau jau suaugus. Nervinė anoreksija visų pirma paveikia žmones vidutiniuose ir aukštesniuose visuomenės sluoksniuose. Vakarų visuomenėje, t.y. aukštesnio pargyvenimo lygio šalyse, žmonių, turinčių šį sutrikimą, skaičius linkęs augti. Nervinė anoreksija gali būti lengva ir trumpalaikė ar sunki ir ilgai besitęsianti. Skelbiami mirties rodikliai yra nuo 10 iki 20%. Bet kadangi esant lengviems ligos atvejams liga gali būti nediagnozuota, niekas tiksliai nežino, kiek žmonių serga nervine anoreksija. Jos priežastis taip pat nėra tiksliai žinoma. Čia labai svarbūs socialiniai veiksniai. Noras būti plonam paplito Vakarų visuomenėje ir nutukimas yra suprantamas kaip nepatrauklus, nesveikas ir negeidžiamas. Net dar prieš paauglystę vaikai supranta šitas nuostatas ir 2/3 visų paauglių mergaičių laikosi dietų ar naudoja kitas priemones, kad kontroliuotų savo svorį. Aišku, kad tik mažas procentas šių merginų suserga nervine anoreksija.Daugelis moterų, kurioms vėliau išsivysto nervinė anoreksija, yra smulkmeniškos, besilaikančios labai aukštų siekių ir sėkmės standartų. Anoreksija dažnai suserga stropios, gerai besimokančios, lankančios daug papildomų užsiėmimų mergaitės. Dažnai viso to reikalauja jų… mamos (dažniau šia liga suserga itin valdingų ir reiklių motinų dukros). Tuomet dukra tarsi tenkina motinos kompleksus, kažkada jos neišsipildžiusius lūkesčius. Kartais net sunku patikėti, jog pati motina skatina dukrą laikytis dietos, lankyti daugybę būrelių, net tapti manekene.

Anoreksija pasireiškia susirūpinimu kūno svoriu, net ir tarp tų, kurios jau yra plonos, t.y. lieknos, kaip liekni yra visi žmonės sergantys anoreksija. Tokios mergaitės visiškai neobjektyviai vertina save (žr. paveikslėlį). Didelis susirūpinimas ir nerimas dėl svorio didėja žmogui plonėjant. Netgi išsekintas žmogus skundžiasi besijaučiąs per storas, neigia, kad kas nors yra netvarkoje, nesiskundžia apetito stoka ar svorio netekimu ir dažniausiai priešinasi gydymui. Asmuo pas gydytoją neapsilanko tol, kol jo neatveda susirūpinę šeimos nariai. Anoreksija reiškia apetito trūkumą, bet šį sutrikimą turintys žmonės iš tikrųjų yra alkani ir labai užsiėmę maistu. Gali būti taip, kad žmogus nevalgo, o paslepia maistą ar tyčia jį suniokoja. Anoreksikai dažnai renka receptus ir gamina skaniausius valgius, bet ne sau, o kitiems.Didžioji dalis anoreksikų riboja jų suvalgomo maisto kiekį, ypač intensyviai mankštinasi, taip norėdami sumažinti savo svorį.Kartais dar prieš netenkant daug svorio, moterims dingsta mėnesinės. Tokie žmonės dažniausiai turi silpną širdį, žemą kraujo spaudimą, žemą kūno temperatūrą, audinių patinimą, plonus plaukus. Tačiau dažnai jie neturi vitaminų trukumo ir yra stebėtinai atsparūs infekcijoms. Jiems visiems bendra depresija ir beveik visi meluoja, kiek jie suvalgė. Kuo anksčiau susergama šia liga ir kuo ilgiau ji negydoma, tuo sunkesnė jos eiga ir gydymas, pasekmės dažnai lieka visam gyvenimui. Apskutai šią ligą itin sunku gydyti, nes priežastys — dažniausiai psichinės, nors randama ir biologinių organizmo veiklos pakitimų. Labai dažnai liga nustatoma pavėluotai (paauglės išradingai ją slepia), pažeidžiamas širdies raumuo, virškinamasis traktas, mergaitės esti itin nusilpusios. Sergančiosios anoreksija miršta nuo išsekimo, sutrikus vandens ir elektrolitų pusiausvyrai, organizmui apsinuodijus nuosavų audinių irimo produktais (tuomet ypač pažeidžiami inkstai, kepenys). Galima staigi mirtis dėl sutrikusio širdies ritmo.

Nervinė bulimija

Nervinė bulimija yra sutrikimas apibūdinamas pasikartojančiais persivalgymo epizodais, kuriuos seka valymasis, t.y. paties sukeliamas vėmimas ar vidurius laisvinančių vaistų, diuretikų vartojimas. Ji buvo atrasta kaip valgymo sutrikimas tik apie 1980 – uosius metus. Kaip ir nervinėje anoreksijoje, dauguma žmonių, sergančių šia liga, yra moterys, priklausančios aukštesniam ar viduriniams visuomenės sluoksniui. Persivalgymas, paskubomis ir greitai sunaudojant didelį maisto kiekį, praradus kontrolę. Suvartojama apie 5000 kalorijų vienu metu. Persivalgymą seka tyčinis išsekimas, vėmimas, griežtas dietos laikymasis ir alinantis mankštinimasis. Tačiau persivalgymo metu suvartotas maisto kiekis gali būti ir nedidelis, t.y. ne didesnis nei normalus. Emocinis stresas dažniausiai paskatina persivalgymą, kuris dažniausiai vyksta slapta. Šis susirgimas daug populiaresnis tarp jaunų moterų, nei anoreksija todėl, kad tu gali valgyti kiek tik nori ir tada išvemi, kol maistas dar nesuvirškintas. Ir prie to labiausiai priprantama!Žmogus turi persivalgyti bent du kartus per savaitę, kad būtų diagnozuota bulimija. Bulimikų, kaip ir anoreksikų, svoris dažniausiai būna normalus. Paties sukeltas vėmimas gali nuėsdinti dantų emalį, padidinti seilių liaukas, sukelti stemplės uždegimą. Vėmimas gali sumažinti kalio kiekį kraujyje, kas sukelia nenormalų širdies ritmą. Kartais žmogus, sergantis šia liga, suvalgo tokį didelį maisto kiekį, kad jo skrandis trūksta. Palyginti su sergančiais nervine anoreksija, sergantys nervine bulimija labiau linkę slėpti savo elgesį ir labiau jaučia sąžinės graužimą ar kaltę dėl savo ligos. Yra dvi gydymo galimybės – psichoterapija ir vaistai. Antidepresantai gali padėti kontroliuoti nervinę bulimiją ir padaryti psichoterapiją dar efektyvesne. Antidepresantų reikia žmogui, kuris akivaizdžiai patiria depresiją. Ir anoreksija gali peraugti į bulimiją. Anoreksijos metu veikiai sutrinka skrandžio ir žarną, kasos ir kepenę veikla, net ir nedaug maisto sunkiai virškinama, dėl to alkio jutimas atbunka. Jei alkio užslopinti nepavyksta, iš nevilties dažnai prasideda, besaikio valgymo — bulimijos priepuoliai.

Kodėl itin pavojinga susirgti anoreksija bręstant?

Bręstan, augimo pagreitėjimo metu, svoris turi didėti itin sparčiai (prisimink “apvalėjimo” periodą), tačiau, sergant anoreksija, jis pradeda net mažėti. Tuomet dar nesuaugęs ir nesubrendęs kūnas pradeda nykti, nebaigę formuotis organai ir sistemos patiria kažką panašaus į senėjimo procesą. Dėl to anoreksija sergančios mergaitės praranda jaunatvišką išvaizdą mažėja audinių elastingumas, oda tampa pilkšva ar gelsva, slenka plaukai, pleišėja nagai, retėja kaulai, jie tampa trapūs, greit lūžta. Labiausiai šio sutrikimo pažeidžiamas amžius yra nuo 10 iki 13 ir nuo 13 iki 18. Priežastys vardijamos nuo genetikos iki šeimos problemų, pasitikėjimo savimi trūkumas ir žiniasklaida, t.y. populiarūs žurnalai, laikraščiai, televizijos laidos, renginiai jaunimui, kur liekna, plona moteris yra idealas. Jie turi didžiulę įtaką grožio “etalono” formavimui ir suvokimui. Kokią nuostatą jie formuoja, deja, į tai jaunimas ir lygiuojasi. Tik 6% iš susirgusių yra vaikinai. Serga daugiausiai merginos, nes jos dar ir seka savo motinų pavyzdžiu. Motinos skiria daug dėmesio savo kūno proporcijos, dietoms, kalorijų skaičiavimui ir dažnai parodo nepasitenkinimą savo kūnu.Pasižiūrėkite į Barbę. Ar kuri mergina ar moteris galėtų pasiekti jos kūno proporcijas? Merginoms patinka tokios lėlės, jos tampa jų idealais.Vienas iš problemų sprendimo būtų ir mūsų visuomenės požiūrio į stambius žmones pakeitimas, požiūrio į vyrą ir moterį. Nėra abejonių, kad aukštesniųjų ir viduriniųjų visuomenės sluoksnių kultūra yra šio susirgimo priežastis. Literatūroje aprašoma ir vadinamoji sportininkų (sporto rūšių, kurios reikalauja itin liekno kūno – lengvaatlečių, gimnasčių) anoreksija.Gydymo procesas yra labai ilgas. Kartais žmogus, kenčiantis nuo anoreksijos, pasiekia kritinį svorį, ir net fiziškai nebepajėgia užsiimti jam įprasta kasdiene veikla. Reanimacijos ar ligoninės gydytojams pirmiausia tenka kovoti už paciento somatinės būklės atstatymą. Kartais tenka net maitinti zondų pagalba ir pan. Po šio atstatymo seka ilgas gydymas (psichiatrijos klinikoje, paskui ambulatoriškai) medikamentais bei psichoterapija. Kartais tai trunka metus, o kartais ir kelis. Pasveikimas prasideda nuo atsistačios fiziologinės kūno veiklos. 0 tada ilgalaikėje psichoterapijoje bandomas formuoti sugebėjimas rūpintis pačiu savimi.

Lietuvoje Ligonių kasų nustatytas anoreksijos gydymo laikas stacionare yra 32 dienos. Tuo tarpu Švedijos, Anglijos, JAV klinikose anorexia nervosa gydoma ne trumpiau 6 mėn., po to gydymas tęsiamas dieniniuose stacionaruose. Nors pagrindinės nervinės anoreksijos priežastys toliau lieka neaiškios, tačiau vis daugiau duomenų rodo sociokultūrinių faktorių svarbą. Turime pakeisti savo socialines vertybes ir mūsų idėją, kaip turi atrodyti sveika moteris. Sveikų valgymo papročių ir realaus požiūrio į svorį ir dietą skiepijimas taip pat gali būti naudingas.

Nesveikas persivalgymas

Nesveikas persivalgymas, tai valgymo sutrikimas, kai persivalgymo neseka valymasis, t.y. vėmimas ar diuretikų vartojimas. Esant šiam sutrikimui, persivalgymas veda į pernelyg didelio kalorijų kiekio suvartojimą. Ne taip kaip nervine bulimija ar anoreksija, šį sutrikimą turi žmonės, kurie yra nutukę. Šį sutrikimą turi žmonės, kurie yra vyresni, nei sergantys anoreksija ar bulimija, ir daugiau, o t.y. beveik pusė iš sergančiųjų yra vyrai. Šis sutrikimas sukelia žmonėms stresą. Apie 50% nutukusių persivalgytojų serga depresija. Žmonės turintys šį sutrikimą gydomi pagal svorio netekimo programą nutukusiems. Naudojami taip pat vaistai ir psichoterapija.

Valgymo sutrikimai ir vaikai

Valgymo sutrikimų ekspertai sako, kad pasitaiko atvejų, kai jau 5-6 metų mergaitėms išsivysto valgymo sutrikimai. Galbūt jos perima šitą maniją iš savo tėvų, kurie yra labai susirūpinę savo kūnais ir iš informacijos priemonių ir televizijos, kuriose mato liesas pop žvaigždes kaip Christina Aguilera ir Britney Spears. Gydytoja Ira Sacker anoreksijos specialistė, kuri Amerikoje įkūrė organizaciją Helping to End Eating Disorders, ar HEED, gydo daug labai jaunų merginų.

Justine Gallagher, dabar jai 10, pradėjo perdėtai rūpintis savo svoriu, kai jai buvo tik 5. Ji net valgė popierių, kad netektų svorio.

Viena iš gydytojos pacienčių Justine Gallagher pradėjo valgyti popierių, kai ji buvo tik 5 metų amžiaus, todėl, kad ji bijojo būti putni kaip savo kūdikystės nuotraukose. Mergaitė suvalgydavo apie 10 lapų popieriaus per dieną tikėdamasi, kad skrandžio pripildymas popieriumi, o ne maistu, padės jai netekti svorio.

Aš galvojau, kad jei valgysiu savo kasdieninį maistą aš tapsiu sunki ir žmonės juoksis iš manęs, – sako Justine.Mokytojai pastebėjo, kad trūksta lapų jos sąsiuviniuose, o motina namuose pamatė, kad ji valgo vatos galiukus nuo ausų krapštukų.Motina Justine nuvedė pas tris pediatrus, kurie pasakė, kad Justine visa tai išaugs.Vieną naktį motina įėjo į mergaitės kambarį ir pamatė, kad ji bėgioja po miegamąjį su chronometru rankose. Ji pasakė: “Aš per daug šiandien suvalgiau. Aš turiu mankštintis.” Tai jau buvo per daug. Motina nuvedė mergaitę pas gydytoją Ira Sacker, kuri nustatė, kad Justine turi valgymo sutrikimą.Bendraudama su mergaite gydytoja pastebėjo, kad mergaitei labai patinka jodinėjimas. Ji pabandė pakeisti įkyrias mintis apie valgymą sveika aktyvia veikla. Justine buvo leidžiama jodinėti tik tada, jei ji atsisakydavo popieriaus lapo.Dabar Justine 10 ir ji pasveiko.

Kokie yra nervinės bulimijos simptomai?

Tai yra pagrindiniai bulimijos simptomai, bet, nežiūrint į tai, kiekvienas vaikas gali patirti skirtingus požymius. Simptomai gali būti tokie:

· paprastai normalus ar žemas kūno svoris (mato save turintį viršsvorį),· persivalgymo epizodai (greitas gana didelio maisto kiekio suvartojimas per santykinai trumpą periodą; dažniausiai slaptas), baimė, kad negalės sustoti valgyti tarp išsivalimo epizodų,· pats sužadina vėmimą (dažniausiai slapta),· nesveiki valgymo ritualai ar įpročiai,· netinkamas, bereikalingas vidurius laisvinančių, šlapimą varančių (diuretikų) ar kitų panašių vaistų vartojimas,· nereguliarios ar visai dingusios mėnesinės,· nerimas, depresija,· nedrąsa susijusi su nepasitenkinimo savimi ar savo kūno išvaizda jausmu,· nuolatinis rūpestis maistu, svoriu ar kūno formomis,· per daug siekiantis elgesys.

Bulimijos simptomai gali būti panašūs į kitas medicinines problemas ar psichinius sutrikimus. Visada konsultuokitės su savo vaikų gydytoju dėl tikslios diagnozės.

Kaip diagnozuojama bulimija?

Tėvai, mokytojai, treneriai ar instruktoriai gali nustatyti, kad vaikas ar paauglys serga bulimija, bet daugelis žmonių su šiuo sutrikimu nuo pat pradžių laiko savo ligą labai asmeniška ar slepia ją. Nežiūrint to, vaikų psichiatras ar kvalifikuotas psichinės sveikatos specialistas paprastai diagnozuoja bulimiją. Tėvų detaliai nupasakota vaiko elgsena, klinikiniai vaiko elgsenos stebėjimai, o kartais ir psichologiniai testai padeda diagnozuoti šią ligą. Tėvai, kurie pastebėjo bulimijos simptomus savo vaiko ar paauglio elgesyje, gali siekti ankstyvo ligos nustatymo ir gydymo. Ankstyvas gydymas dažniausiai gali užkirsti kelią būsimoms problemoms ar komplikacijoms. Bulimija ir nepakankamas maitinimasis gali neigiamai paveikti beveik kiekvieną organą, ir tai daro ankstyvą diagnozę ir gydymą dar svarbesniais. Bulimijos gydymas

Specialų gydymą paskirs gydytojas remdamasis:· vaiko amžiumi, bendra sveikata ir persirgtomis ligomis,· kokie simptomai pasireiškia,· kaip vaikas toleruoja specifinius vaistus, procedūras ir terapijas,· laukiamomis pasekmėmis,· jūsų nuomone ir prioritetais.

Faktai apie valgymo sutrikimus

5 milijonams amerikiečių, kenčiantiems nuo valgymo sutrikimų, valgymas yra daugiau bausmė nei malonumas.

Valgymo sutrikimai yra plačiai paplitę ir žalingi sveikatai:· Valgymo sutrikimai sukelia neišmatuojamas kančias aukoms ir jų šeimoms.· Valgymo sutrikimai pasiekė epidemijos lygį Amerikoje: palietė visus visuomenės segmentus, jaunus ir senus, turtingus ir vargšus, visas mažumas, įskaitant Afrikos Amerikiečius ir Lotino Amerikiečius.· Valgymo sutrikimai Amerikoje palietė septynis milijonus moterų.· Milijoną vyrų.

Kokiame amžiuje prasidėjo liga?· 86% susirgo iki 20 metų*:· 10% susirgo 10 metų ar jaunesni· 33% susirgo 11-15 metų amžiaus· 43% susirgo 16-20 metų amžiaus

Ligos trukmė ir mirtingumas· 77% nuo 1 iki 15 metų*:· 30% nuo 1 iki 5 metų· 31% nuo 6 iki 10 metų· 16% nuo 11 iki 15 metų· manoma, kad 6% sunkiai sergančių miršta· tiktai 50% išgijo

Gydymo kaina

· Nervinės anoreksijos ir/ar bulimijos gydymas visada yra ypatingai brangus. Didelis aukų skaičius reikalauja ilgos medikų kontrolės ir gydymo, ir terapija paprastai tęsiasi du ar daugiau metų.

· Amerikoje per mėnesį stacionarinis gydymas kainuoja 30 tūkst. $ ir daugiau. Daugeliui pacientų reikalinga pakartotina hospitalizacija.

· Ambulatorinis gydymas, įskaitant terapiją ir sudėtinę priežiūrą, Amerikoje gali siekti 100 tūkst. $ ir daugiau.

Valgymo sutrikimai yra paplitę Amerikos visuomenėje, bet tik kelios valstijos turi adekvačias programas ar tarnybas kovai su nervine anoreksija ar nervine bulimija. Tik nedidelis mokyklų ir koledžų skaičius turi programas informuojančias jaunimą apie valgymo sutrikimų pavojų. Kiekviena valstija ir tūkstančiai mokyklų turi išplėstines alkoholizmo ir priklausomybės nuo narkotikų prevencijos programas. Tokių programų reikšmė, ypač mokomosios programos, buvo patvirtintos ir įvestos į mokyklų mokymo planus. Didžiulės kančios susijusios su valgymo sutrikimais, brangiai kainuojantis gydymas ir ilgas ligos (sirgimo) laikotarpis reikalauja plačiai išplėstų mokomųjų programų ir nervinės anoreksijos bei nervinės bulimijos ir susijusių sutrikimų prevencijos įgyvendinimui. Kadangi 86% aukų pranešė susirgusios apie 20-uosius metus ir jaunesni, mokomosios programos turi būti nukreiptos į šį amžių tam, kad padidinti prevencijos efektyvumą.

Jeigu turite draugų, kurie serga anoreksija ir/ar bulimija

· Leiskite jiems suprasti, kad jie yra mylimi.· Nebandykite kontroliuoti, kiek jie suvalgo.· Būkite geras klausytojas.· Būkite kantrus.· Patys daugiau domėkitės anoreksija ir/ar bulimija.

Labai svarbu suprasti, kad jūs negalite išgydyti bulimiko ar anoreksiko. Jūs negalite kontroliuoti ar sustabdyti tokį jų elgesį. Jei jiems darosi vis blogiau, jų negalite kaltinti savęs. Bulimija, kaip ir kiti valgymo sutrikimai – jėgos žaidimas. Bandymas pakeisti elgesį ar sustabdyti jėga tik pablogins situaciją. Ką jūs galite padaryti, tai pasiūlyti paramą. Tai ypač svarbu. Daugelis žmonių, turinčių valgymo sutrikimus, nekenčia savęs. Besąlygiškai paremdami jūs tik galite suteikti bulimikui šansą suprasti savo vertę. Jeigu jūs galite remti neteisiant, jūs padarysite daugiausiai, ką galite. Bulimikai ar anoreksikai dažniausiai sau daug griežtesni, nei kas kitas. Jiems nereikia nurodinėti, ką jiems reikia pakeisti – jie jau tą žino, tuo yra įsitikinę.

Ką reiškia parama? Tai reiškia nesumenkinti ir nekritikuoti sergančiojo elgesio. Tai reiškia suprasti.

Įžymybės

Artistė ir video filmų žvaigždė Jane Fonda yra jau pasveikusi bulimikė. Ji jautė, kad jos formos ir dydžiai buvo ne tokie, kokių reikia Holywoodui, todėl stengėsi pakeisti savo įvaizdį. Kaip pasveikusi bulimikė, ji suprato, kad vėmimas padarė jos kūną dar baisesniu. Velionė Velso princesė Diana taip pat buvo bulimikė. Būdama “žmonių džiaugsmu” ji bandė atrodyti taip, kaip norėjo visuomenė. Ji suvalgydavo didelį kiekį maisto, po to išvemdavo. Net gi princesė turėjo problemų.

Naudoti informacijos šaltiniai:

1. KTU. Psichologija Studentui. Kaunas, Technologija. 2002.2. Tutkuvienė A. Mergaitei ir jos mamai, 2001, 231-234 psl.3. Merck enciklopedija. http://www.merck.com4. Beat Bulimia puslapis http://beatbulimia.com5. http://abcnews.go.com/sections/living/HealhyWoman/healthywoman_32.html6. http://www.edap.org/edinfo/bulimia.html

Dar galite panaudoti:

7. Lietuvos ryto priedas Sostinė, 1998-11-12 “Belieknėdama mergina vos neatsidūrė kapuose”.8. Panelė. 2001 Nr.2. “Anoreksija–uždelsto veikimo bomba”, 62-64 psl.9. Panelė. 2001 Nr.1. “Nuo bulimijos išgelbėjo meilė”, 62-64 psl.10. Panelė. 2001 Nr.5. “Ištrūkusi iš lieknėjimo košmaro”, 68 psl.