temperamentas

TEMPERAMENTAS Mes žinome, kad kiekvienas žmogus yra vienintelis. Nėra dviejų visiškai tapačių individų. Neįmanoma rasti netgi dviejų vienodų pirštų antspaudų visame pasaulyje. Žinoma, kad tam tikroms tautoms būdingi panašūs rasės požymiai. Vienoda odos spalva, akių forma, ypatinga nosies ar ausų forma, storos ar plonos lūpos, žemas ar aukštas ūgis. Ir vis dėlto žmonės- pasižiūrėjus atidžiau- nepakartojami individai. Originalūs jų jausmai, mąstymas, veiksmai ir išvaizda. Dievas. Būdamas be galo išmintingas, sukūrė žmones, augalus ir gyvūnus kaip nepalyginamus individus. Nerastum vienodo buko, ąžuolo ar kriaušės lapo.Nuo pat to laiko, kai žmonės gyvena žemėje, bandyta suvokti žmogaus nepakartojamumą ir sugrupuoti jo savybes ir elgesį į schemas. Yra nesuskaičiuojama galybė raktų „įminti“ žmogaus mįslei ir aprėpti jo žiniomis.Temperamentu vadiname pastovias asmenybės savybes, pasireiškiančias psichinių reiškinių intensyvumu, tempais ir pastovumu. Tai vienokios ar kitokios temperamento savybės labiausiai atsispindinčios asmenybės jausminiame gyvenime.Nors dar II mūsų eros amžiuje romėnų gydytojas Galenas buvo mėginęs išskirti 13 skirtingų temperamentų, nors ir šiuo metu pripažįstama, kad temperamentų įvairovė yra didesnė, negu ją aprašo keturi Hipokrato tipai, tačiau išsamesnės, visų pripažintos temperamentų klasifikacijos neturime. Aprašysiu būdingiausias kiekvieno temperamento, tačiau turėkite išankstinę nuostatą, kad grynų temperamentų tikrovėje nėra. Kiekvienas žmogus turi įvairių ypatybių, dominuojant kurio nors vieno temperamento savybėms. Manoma, kad temperamentas – įgimtas dalykas ir jo negalima pakeisti. Tačiau reikia žinoti, kaip elgiasi tam tikro temperamento žmogus, kad galėtum su juo susibendrauti.

SangvinikasEnergingas, emocionalus, nejautrus, ekstravertas (atviras), nepastovus.Tai greitas, aktyvus žmogus. Jis emocingas, nepastovios nuotaikos. Emocijos išraiškingos, aiškiai atsispindi veide, gestais, pantomimika. Šio tipo žmogus gali greitai supykti, bet taip pat greitai ir atleisti. Atviras, mėgstantis bendrauti (ekstravertas).Nuoširdūs ir žavingi. Būdingas spontaniškumas: jis pirma pasako, o tik paskui galvoja, todėl bendraujant su sangviniku, reikėtų mokėti neįsižeisti dėl smulkmenų. Jis plepys, tačiau linksmas, mėgsta pramogauti, yra didelis naujovių entuziastas, tačiau jo susižavėjimai tomis naujovėmis netrunka išblėsti. Dažnai jie pasižymi atsakomybės trūkumu, nes linkę vėluoti ar net pamiršti susitikimus.yra meilūs ir jautrūs. Sangvinikai linkę nuolat ieškoti nuotykių ir yra gana nepastovūs, tačiau jausmingi ir nepakenčia nuobodulio.

Melancholikas – šio tipo dabar neaptarsiu kadangi tai yra mano temperamento tipas aš jį ir aptarsiu pristatinėdama savo temperamentą.CholerikasEnergingas, emocionalus, ryžtingas, jautrus, ekstravertas (atviras), nelabai pastovus.Tai energingas, greitų reakcijų, stiprių emocijų žmogus. Šio tipo žmogus siekia pirmauti, priešinasi viskam, kas jiems trukdo. Neretai staigiai supyksta, praranda pusiausvyrą ir negreit sugeba atleisti, nenori pripažinti, jog buvo neteisūs. Būdingas polinkis vadovauti, nes turi tam reikalingų savybių: yra atkaklūs, siekiantys tikslo iki galo.Dažniausiai nejautrūs ir neužjaučiantys, netgi šiurkštūs. Jie dažnai galvoja galintys viską aplink organizuoti ir tvarkyti, be to, mano visada esą teisūs. Bendrauti su cholerikais išties nėra paprasta. Tam reikalinga ypatinga tolerancija bei gebėjimas atleisti pykčio protrūkius, nes supykęs cholerikas šūkauja, kas tik šauna į galvą, dažnai net skaudžius dalykus. Jie valdingi ir staigiai supykstantys. Todėl labai svarbu mokėti tarsi negirdėti to, ką jis šaukia, mat praėjus pykčio priepuoliui, tikėtina, jis net neatsimins, ką sakė, mokėti į tokią aršią jo diskusijos formą reaguoti ramiai. FlegmatikasPasyvus, neemocionalus, nejautrus, ramūs, abejingi, intravertas (uždaras), pastovus.Tai lėtas, uždaras žmogus. Emocijos menkai pasireiškia išoriškai. Lėtai reaguoja į aplinką, todėl vienus erzina nejautrumu, kitus žavi didele ištverme. Jie geraširdžiai ir nuolankūs, blaivaus proto ir praktiški. Reikėtų sugebėti atleisti tai, kad jis nemoka entuziastingai džiūgauti jūsų pasiekimais ar sumanymais. Reikėtų išmokti tokį žmogų nuolat pastūmėti kokiai nors veiklai, nes patys flegmatikai dažnai pritrūksta stimulo ir visada laukia iki paskutinės minutės. Tačiau įvertinkite tai, kad flegmatikai paprastai pasižymi reta tolerancija ir kantrybe, kuri santykiuose dažnai esti neįkainojamos vertės.
Dauguma žmonių nėra kurio nors vieno išskirtinai temperamento tipo. Tačiau vieno temperamento savybės yra būdingiausios, o kitų – daug mažiau.Šiuo metu populiariausia yra cheminė temperamento tipologija. Pasak šios tipologijos, temperamentų skirtingumai priklauso nuo vidaus sekrecijos liaukų darbo. Buvo pastebėta, kad atskirų individų endokrininės liaukos yra skirtingų dydžių ir svorių. Kuo daugiau liauka išskiria hormonų, tuo stiprėja tam tikra organizmo veikla. Pavyzdžiui asmuo, kurio adrenalininės liaukos daugiau išskiria adrenalino, būna labiau jautrus ir nervingas negu kiti žmonės.Kaip vyrams pažinti tam tikro temperamento moteris?Situacija: Dukra žirklėmis iškarpė mylimiausioje mamos suknelėje gėlytes.Cholerikė: aprėks dukrą.Sangvinikė: susirūpins, ar dukrai nestinga motiniško dėmesio, o įžvelgusi meninius aplinkinius užrašys ją į dailės būrelį.Melancholikė: pravirks.Flegmatikė: tyliai pastvers suknelę ir kurį laiką nekalbės su dukra, bet būtinai primins šį įvykį kaip priekaištą tuomet, kai dukra jį bus visiškai pamiršusi.Kas lemia tai, kad vienos santuokos amžinos lyg akmuo, o kitos išyra netrukus, vos po keleto metų – didelė paslaptis, kurią įminus, nebeliktų skyrybų… Kita vertus, negalima teigti, kad neįmanoma iš anksto atspėti, kad kai kurių žmonių sąjungos – vargu įmanomos, o sudarytos netrunka iširti. Viskas priklauso nuo žmonių gebėjimo žavėtis partnerio privalumais ir atleisti jo trūkumus. Lengviau atleisti ir toleruoti tas ydas, kurios yra būdingos pačiam žmogui, todėl svarbų vaidmenį vaidina žmogaus temperamentas, kuris yra paveldimas, ir neteisinga manyti, kad sutuoktinį ilgainiui galima pakeisti. Žmonės nesikeičia taip paprastai, geriau dar prieš vedybas apsispręsti, ar sugebėsite toleruoti partnerio trūkumus. Jeigu sugebėsite suprasti kito žmogaus savybes, net gi tas, kurios jums nepriimtinos, kitaip tariant, mokėsite mylėti žmogų tokį, koks jis yra, nekritikuodamas ir nesistengdamas perauklėti, jis pasitikės jumis ir taps jums artimas bei atviras.

Sangvinikas-sangvinikasPuiki sąjunga. Abu žino vienas kito savybes, abu mėgsta humorą. Tiesa, gali kilti problemų dėl abiejų nepastovumo ir nesugebėjimo būti ištikimais. Tačiau ir tai jie vienas kitam gali atleisti.Sangvinikas-melancholikasSangvinikas nepakęs melancholiko nuolatinio žliumbimo dėl blogų gyvenimo sąlygų, nesėkmių ir pan. Melancholiką sunervins sangviniko lengvabūdiškumas, nepastovumas, gyvenimas šia diena, negalvojant apie ateitį.Sangvinikas-flegmatikasGera sąjunga. Flegmatikas lengvai pakelia sangviniko besikeičiančias nuotaikas, padeda jam nusiraminti, įgyti pastovumo. Sangvinikas flegmatiką išjudina, suaktyvina, prajuokina.Cholerikas-cholerikasDu cholerikai sunkiai sugyvena, nes abu niršta vienas ant kito dėl smulkmenų ir ilgai neatleidžia vienas kitam skriaudų, be to, nė vieno išdidumas neleidžia atsiprašyti.Cholerikas-sangvinikasŠio tipo žmonės abu energingi ir staiga užpykstantys. Tik cholerikas pyksta ilgai ir nemoka atsiprašyti, o sangviniko nuotaika nuolat keičiasi ir erzina choleriką, mat tas į kito priekaištus reaguoja audringai. Taip audringa situacija gali nepraeiti.Cholerikas-melancholikasGera sąjunga. Šio tipo žmonės abu ras apie ką pasikalbėti iš širdies. Tiesa, melancholiką cholerikas gali įžeisti iki ašarų, tačiau pastarojo ašaros jį sušvelnins.Cholerikas-flegmatikasCholeriką sunervins tai, kad flegmatikas nereaguoja į jo pasiekimus, jo neparemia. Flegmatikas kurį laiką jausis gerai, kol vieną kartą jam įgris choleriko kaltininkai.

Melancholikas-melancholikasNebloga sąjunga. Šio tipo žmonės vienas kitą gerai supras, užjaus. Bėda tik ta, kad abu gali nieko nepasiekti, nepasitikėdami savo jėgomis ir negaudami kitų paskatinimo.Melancholikas-flegmatikasNebloga sąjunga. Jiems abiem patinka ramybė ir vienuma. Flegmatikas kantriai išklausys melancholiko skundus, tačiau kartais gali pasirodyti nejautrus.Flegmatikas-flegmatikasPuiki sąjunga. Abu mėgsta ramybę, vienumą, tad puikiai džiaugsis vienas kito draugija, mažai jaudinsis dėl smulkmenų. Galbūt tik abiem truks aktyvumo savo tikslams pasiekti, tačiau ir dėl to jie nesijaudins.

Na, Tiesa, grynojo tipo temperamentu pasižyminčių žmonių pasitaiko retai, dažniausiai jiems būdingas tam tikras tipų mišinys, tačiau tam tikras tendencijas, bendraujant su žmogumi ilgėliau, įmanoma pastebėti, jas išanalizuoti ir nuspręsti, ar galėsite su tuo žmogumi praleisti visą likusį gyvenimą. Kita vertus, turite suprasti, kad net labai laimingos poros kartais vaidijasi – tai normalu. Nenormalu,kai žmonės gyvena kartu, tačiau dienų dienas neištaria vienas kitam nei žodžio – tokiu atveju gal geriau išties pasvarstyti apie skyrybas…

Sveikata

SangvinikasŠio žmogaus tipo pulsas stiprus, aktyvus ir reguliarus – 68-75 tvinksniai per minutę.Lengvai prisitaiko prie sąlygų. Šio tipo žmonės mėgsta juokauti.Jis pats gali įsikalbėti ligą, kai jam tai naudinga. Pats gali padėti sau išgyti. Patarimai, kaip sveiktiGeriausiai padeda sveikti įsitikinimas, kad reikia greitai pasveikti. Šio tipo žmogų ramina, nuima nuovargį mėgstama veikla, ypač piešimas, siuvinėjimasMelancholikasŠio žmogaus tipo pulsas silpnas, tačiau dažnas – daugiau nei 83 tvinksniai per minutę.Šio tipo žmonės neramūs, įtarūs. Juos neretai kamuoja galvos skausmai, nemiga. Jie jautrūs menkiausioms pašalinėms smulkmenoms.Patarimai, kaip sveiktiPatariama pasikalbėti su kitais apie dvasinius, jaudinančius dalykus. Šio tipo žmogus greičiausiai pasveiks skaitydamas knygas ar žiūrėdamas televizorių.CholerikasŠio žmogaus tipo pulsas aktyvus, stiprus iki 76-83 tvinksnių per minutę.Tai impulsyvus, judrus, aktyvus žmogus. Jis audringai reaguoja į visus įvykius, greitai užpyksta. Dažniausiai tokie žmonės susiduria su širdies ir skrandžio skausmais.Patarimai, kaip sveiktiLabiausiai padeda kitų pagyros, įtikinėjimai, kad jis esąs stiprus, gebantis daug pasiekti žmogus. Sveikti jam padeda bendravimas su draugais, pramogos.FlegmatikasŠio žmogaus tipo pulsas silpnas, reguliarus, retesnis nei 67 tvinksniai per minutę.Tai lėtas, neemocionalus žmogus. Jis kantrus, ištvermingas, gali ištverti daugiau išbandymų ir sunkumų, nei kitų temperamentų žmonės.

Patarimai, kaip sveiktiSveikti padeda ramybė, neskubėjimas. Šio tipo žmogui rekomenduotinos išvykos į gamtą, žvejyba, vakaras prie laužo. Tinklalapis www.delfi.lt vykdė apklausą klausdamas” Koks jūsų temperamentas” apklausoje dalyvavo apie 12 000 Lietuvos gyventojų susumavus paaiškėjo, kad vis dėlto Lietuvoje gyvena daugiausia cholerikų temperamento žmonių.

E. Krečmerio, V.Šeldono, I.Pavlovo ir kitų temperamentų problemas savo tyrimuose nagrinėjusių mokslininkų nuomone, į temperamentus būtina atsižvelgti, renkantis profesiją. Dirbti prie sudėtingų valdymo pultų, valdyti sudėtingas šiuolaikines mašinas, veikti ekstremaliomis sąlygomis, ekstremaliose situacijose prieš stresorius, be abejo, geriau sugebės tie žmonės, kurių temperamentai turi daugiau judrumo, pastovumo, energingumo ir ištvermingumo, susivaldymo ir pusiausvyros savybių. Melancholiškas superjautrumas, flegmatiškas inertiškumas, choleriškas audringumas ir sangviniškas nepastovumas čia gali tapti kliūtimi darbų sėkmei. Tačiau daugumos profesijų, kur nėra didelių įtampų, įvairių temperamentų žmonės susiranda savo veikos stilių ir sėkmingai veikia. Pavyzdžiui, galima manyti, kad pedagogo veiklai geriausiai tiks sangviniško ir choleriško temperamento asmenys. Tačiau intravertiškas melancholikas ir flegmatiškas pedagogas gali sukaupti daugiau įvairios informacijos ir kitokios medžiagos (archeologinių radinių, kelionių suvenyrų ir t.t.), kuri sudomins moksleivius. Be to, melancholiški mokytojai gali geriau suprasti ir atjausti moksleivius įvairių nesėkmių atvejais, flegmatikai – patinti prie santūrumo.

Atlikus testą paaiškėjo, kad esu melancholikė…Sentencija: Melancholikas pasidarai, kai imi galvoti apie gyvenimą; cinikas – kai pamatai, ką iš jo padaro dauguma žmonių. E.M.RemarkasTaigi iš tiesų kas būdinga melancholiško temperamento žmonėms?Jie pasyvus, neemocionalus, jautrus, intravertas (uždaras), pastovus.Tai itin jautrus žmogus. Jie labai įsigilinę į save. Jo emocijos gilios ir pastovios, tačiau neišreikštos, sunkiai atsispindi veide. Patikimi, o šio tipo vaikai būna nepaprastai drausmingi. Šio tipo žmogus tylus, uždaras, labiau linkęs būti vienas, retai mėgsta triukšmingą kompaniją. Jam neretai trūksta ištvermės, pasitikėjimo savimi. Su šiais žmonėmis reikia bendrauti itin atsargiai, net maža smulkmena gali sugadinti jiems nuotaiką.Jie įžeidūs ir mąslūs. Melancholikai linkę į pedantizmą, jie tvarkos gerbėjai, todėl turėsit susitaikyti su tuo, kad viskas turėtų būti daroma pagal išankstinį planą, be netikėtų improvizacijų. Šis temperamento tipas labiausiai iš visų kitų išsiskiri dar ir tuo, kad melancholikai yra linkę į savižudybes. Jie yra jausmingi ir dažnai turi meninių polinkių. Melancholikai labai lojalūs ir ištikimi, tačiau patys yra įtarūs ir reiklūs. Bendraujant su tokio tipo žmogumi, reikėtų išmokti prisitaikyti prie besikeičiančių jo nuotaikų ir mokėti nuolat jį paskatinti, rodant dėmesį ir meilę, nes patys jie yra gana neryžtingi.

Žymūs pasaulio žmonės turintys melancholišką temperamento tipą:Melancholikas – Alfonsas de Lamartinas (Alphonse de Lamartine), prancūzų poetas, politikas. Jo besiblaškanti prigimtis (amžinas balansavimas tarp krikščionybės ir deizmo) kėlė jam melancholiją, kuri gana ryškiai atsispindi jo veikale “Slaptieji užrašai”. Juose savižudybė įvardijama kaip galima išeitis.Melancholija veikė ir Šatobriano (Francois Rene de Chateaubriand), prancūzų rašytojo, politinio veikėjo, gyvenimą, kurio veikla turėjo įtakos ir Lamartino, Žorž Sand (George Sand), Viktoro Hugo (Victor Hugo) kūrybai. Glaudus kontaktas su mintimis apie savižudybę matomas jau po jo mirties (1848 m.) baigtuose leisti užrašuose “Pomirtiniai užrašai”.Ir nors šių žmonių charakteriai melancholiški ir tai atsispindi jų gyvenime bei kūryboje, vis dėlto jie išgyvena. P.Bulacelis tai vadina “sielos ir proto galia“.

Išvados: Temperamentų pakeisti neįmanoma- nėra ir tikslo, nes geriau adaptuosimės prie gamtinės bei visuomeninės aplinkos ir vieni prie kitų būdami įvairesnių temperamentų. Vis dėlto ugdymo ir saviugdos tikslas turėtų būti siekimas mažinti neigiamus kiekvieno temperamento pasireiškimus (tegu sangvinikas tampa pastovesnis, cholerikas santūresnis, flegmatikas energingesnis, o melancholikas drąsesnis dirbdamas ir bendraudamas).Didžiausios žalos temperamentų tyrimams padarė ne tik psichofiziologinis psichinių temperamento savybių aiškinimas, bet ir pažiūra, kad temperamentai esti blogesni ir geresni (melancholikas- silpnas tipas, cholerikas- nepusiausviras).Tas neatitinka tikrovės, kuri rodo,kad kiekvieno temperamento žmonės gali įgyti ir neigiamų ir teigiamų savybių, pasiekti aukšto lygio įvairiose veiklos rūšyse.

Literatūra:

1. Reinhold Ruthe. Lydia munzberger Tipai ir temperamentai 1999. Vilnius2. Aleksandras Jacikevičius Siela, Mokslas, Gyvensena 1994 Vilnius3. Sveikatos ABC kalendorius 2000 metų vasario 23-24 d. lapeliai4. www.delfi.lt – iš čia paimta diagrama apie statistinį Lietuvos gyventojų temperamento tipą (2004-03-01)