Paauglių narkomanija

Narkotikų istorija ir jų rūšių skaičius begalinis, kaip ir žmogaus kvailybė. Nuo tokių kasdienių, kaip alkoholis, ligi tokių egzotiškų kaip rohipnolis. Šie gamtos ir chemijos kūriniai užsiima vienu – žudo žmogaus niauronus, slopina jo jutimus ir mąstymą, tuo sukeldami trumpą euforijos pojūtį.Per paskutinius 5-erius metus narkomanų skaičius Lietuvoje išaugo beveik 10 kartų. Daugelio amžius – iki 35 metų. Nustatyta, kad narkotinių medžiagų bandė beveik kas ketvirtas vyresniųjų klasių moksleivis – dažniausiai hašišą ir marihuaną.2000 metų duomenimis 100000 gyventojų tenka:1. Visaginas – 524,0 narkomanų2. Klaipėda – 230,0 narkomanų3. Biržų rajonas – 229,6 narkomanų4. Vilnius – 224,7 narkomanų 5. Tauragės rajonas – 169,6 narkomanų6. Druskininkai – 162,6 narkomanų1998 metais 22,7 proc. Lietuvos moksleivių vartojo nelegalius narkotikus,4,1 proc. visų narkomanų – iki 19 metų. Lietuvoje kasmet nuo per didelės narkotikų dozės ar su jų vartojimu susijusių ligų miršta 200 – 250 žmonių (apie 20 per savaitę).NARKOTIKAI – tai organinės ar neorganinės kilmės vaistinė medžiaga, vartojama gryna ar kaip sudėtinė preparatų dalis. Toks narkotikų apibrėžimas pateikiamas žodyne, tačiau jis dar ne visas. Narkotikai vadinama chemine medžiaga, veikianti jūsų organizmą, galinti keisti nuotaiką, elgesį, klausos ir regos pojūčius bei kitus jutimus. Medžiaga paprasta, bet jos poveikis tikrai nepaprastas! Prie tokių medžiagų galite priprasti ir be jų negalėsite normaliai jaustis. Jus gali įsukti uždaras ratas: įsigyjate narkotikų, vartojate, valandėlė geros ( ar blogos ) savijautos, pristingate narkotikų, vėl perkate ir šitaip be galo. Narkotikai brangūs, dažnai pinigų jiems tenka prasimanyti nusikalstamais būdais. Jūs rizikuojate dar ir todėl, kad niekada negalite žinoti, kaip tam tikras narkotikas paveiks. Yra žmonių, kuriems pakanka vieno karto. Mirusieji negali kalbėti. Liūdna, bet, deja, taip yra.Narkotinių medžiagų vartojimo būdai Narkotinė medžiaga turi poveikį psichikai, kai nemaža jos dozė patenka į galvos smegenis. Narkotinės medžiagos paprastai vartojamos keturiais būdais:

– rūkant arba įkvepiant, -švirkščiant, paprastai į veną (intraveninis vartojimas), kartais į raumenis arba po oda, -ryjant, kai kurias atvejais kramtant ir nuryjant tik seiles, -uostant, kai medžiaga patenka ant burnos ar nosies gleivinės. Ne visos narkotinės medžiagos gali būti vartojamos keturiais išvardytais būdais. Pavyzdžiui, hašišas (kanapių derva) netirpsta vandenyje, todėl negali būti švirkščiamas. Narkotinių medžiagų vartojimo poveikis Visos narkotinės medžiagos keičia ar įtakoja svarbias psichines funkcijas, pavyzdžiui, susijaudinimą, jautrumą skausmui, reakcijų stiprumą, atminties trumpalaikiškumą ir suvokimą.Intoksikacija sukeliama, jei smegenis pasiekia pakankamai didelė narkotinės medžiagos koncentracija. Poveikį lemia narkotinės medžiagos sudėtis, suvartota dozė, vartojimo būdas, narkomano asmenybė, nusiteikimas, vartojimo aplinka ir kiti veiksniai.

Pagal pagrindinį intoksikacijos poveikį, narkotinės medžiagos skirstomos į:

psichiką stimuliuojančias – kokainas, amfetaminas, nikotinas, kofeinas, efedroninai preparatai. Būdinga: aktyvumas, perdėtas pasitikėjimas savimi.psichiką slopinančias – Opiatai (opiumas, heroinas, morfijus), alkoholis, raminamieji, migdomieji preparatai (vaistai). Sutrinka budrumas, atsiranda mieguistumas, baimė, depresija, apatiškumas.haliucinogenus – kanapės, extasy (kartu tai yra ir stimuliatorius), LSD, lakios medžiagos. Sukelia regos, klausos, lytėjimo, uoslės, skonio, laiko, erdvės haliucinacijas. Visi narkotikai veikia smegenis ir vidaus organus bei juos žaloja.Dažniausiai pasitaikantys narkotikaiDažniausiai sutinkami narkotikai yra alkoholis ir tabakas. Kalbant apie 14-15 – mečius reikia pasakyti, jog jie dažniausiai vartoja hašišą, prie narkotikų priskiriamus vaistus arba uosto įvairias medžiagas. Tik sulaukę 17 – 18 metų jie susiduria su kitomis narkotinėmis medžiagomis: extasy, amfetaminu, kokainu ir heroinu. MARICHUANANarkotikas gaminamas iš kanapių. Įvairios kanapės augalo dalys, įskaitant ir lapus, gali būti naudojamos kaip narkotikas. Kanapės („žolė“) paprastai rūkomos hašišo pavidalu („hašas“, „guma“). Ne visiems kanapių rūkymas turi didelį poveikį. Rūkantys kanapes paprastai jaučiasi atsipalaidavę, nori daug kalbėti. Kartais spalvos jiems gali atrodyti ryškesnės, o garsai – čaižesni. Žmogus fiziškai prie kanapių nepripranta, bet pastoviai jaučiama psichologinė priklausomybė. Jei prisirūkoma per daug, padidėja jautrumas. Kanapės turi įtakos atminties sutrikimams, mažina galimybes atlikti sunkesnius darbus.Nuolat rūkant kanapes, kyla pavojus susirgti tokiomis pačiomis ligomis, kaip ir rūkant cigaretes – širdies, kvėpavimo takų ir bronchų susirgimais bei plaučių vėžiu. Nuolatiniai vartotojai tampa neramūs, juos kankina depresija. Žmonėms, sergantiems psichinėmis ligomis, nuolat rūkyti kanapes ypač pavojinga. Kanapes rūkant nuolat, atsiranda noras pabandyti ir ,,sunkesnį” narkotiką – heroiną.

Draudžiama neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti

HEROINASHeroinas dažniausiai pardavinėjamas baltų miltelių, pagamintų iš opijinių aguonų, pavidalu. Jis rūkomas, uostomas arba leidžiamas injekcijomis. Rūkant heroinas dedamas ant folijos ar šaukštelio, kaitinamas, o jo garai įtraukiami į kvėpavimo takus. Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais: Heroinas aktyviai slopina smegenis, veikia tokius organizmo refleksus kaip kosulys, kvėpavimas ir pulsas. Tai žmogų padaro mieguistą, nejaučiantį nerimo ir skausmo. Kadangi heroinas vartojamas ir injekcijų būdu, atsiranda perdozavimo pavojus. Tai gali būti sąmonės praradimo ir, daug rečiau, mirties nuo oro trūkumo priežastimi. Perdozavimo pavojus padidėja tada, kai tuo pačiu metu vartojami ir kiti depresantai. Vartojant nuolat ilgesnį laiką:Tiems, kurie vartoja heroiną dažnai, kiekvieną kartą tam pačiam efektui pasiekti reikia vis didesnės dozės. Jie tampa priklausomi nuo narkotikų, kurių įsigijimas tampa daug svarbesnis už bet ką. Asmenys, nuolat vartojantys heroiną, sako, kad jis sukelia šilumos jausmą ir atsipalaidavimo pojūtį. Kartais būna ir kitas efektas – šleikštulys ir vėmimas, prarandamas apetitas, moterims sutrinka menstruacijų ciklas. Staigiai nustojus vartoti heroiną, atsiranda abstinencijos sindromas, mėšlungis, raumenų traukuliai, gripo simptomai. Visa tai išnyksta tik po kelių savaičių. Draudžiama neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti heroiną.

KOKAINASRetais atvejais kokainas švirkščiamas į veną, kartais rūkomas ar įtrinamas į dantenas. Dažniausiai uostomi garai (pakaitinus) ar įtraukiamas giliai į nosį. Užberiama miltelių ant veidrodžio ir skutimosi peiliuku sustumiamas i ploną liniją. Po to traukiamas pro kokteilių šiaudelį. Ištirpinus miltelius galima leistis į veną, paodį. Sumaišius su nedideliu kiekiu vandens padaroma lipni masė, kuri klijuojama į tiesiąją žarną, makštį. Vyniojami į popieriaus, polietileno vokelius, foliją. Kiti duomenys – Kokainas ir krekas itin brangūs ir ne kiekvienam prieinami, nebent lengvai “užsidirbant” iš nelegalių sandėrių, vagysčių arba prostitucijos (vienas gramas kokaino kainuoja apie 400Lt

Tiek kokainas, tiek krekas suaktyvina širdies veiklą, kvėpavimą, pakyla temperatūra, žmogus gausiau prakaituoja, išblykšta. Kokainas didina aktyvumą ir norą ką nors veikti panašiai kaip amfetaminas, gerėja nuotaika, žmogus nejaučia jokių suvaržymų, nori su kiekvienu bendrauti ir labai daug kalbėti. Tiek kokainas, tiek krekas turi daug pavojų: psichinė priklausomybė yra tokia stipri, kad žmogus tiesiog priverstas juos vartoti – po kiekvieno pakilimo atsiveria duobė, apima nuovargis, gilus liūdesys, pasireiškia agresyvaus elgesio protrūkiai. Ypatingą pavojų kelia nemiga, ilgalaikis nervingumas, sumažėjęs kūno svoris ir dingęs apetitas. Nuolatinis kokaino vartojimas stimuliuoja depresiją, persekiojimo maniją ir baimės jausmą. Jis parduodamas kaip uostomieji balti milteliai, kurie, specialiai apdoroti, leidžiami į veną. Įtraukiamas į nosį kokainas gali pažeisti nosies gleivinę ir sukelti kraujavimą (nosies kremzlėje susidaro skylė). Kokaino mišinys su heroinu dar pavojingesnis. Jį vartojant galima priprasti iškart prie dviejų narkotikų arba dar blogiau – mirti. Nuo kokaino pastorėja kaklas, balsas, atsiranda nuolatinė sloga. Priklausomybė nuo kokaino atsiranda jau po pirmosios jo dozės.AMFETAMINASDažniausiai vartojamas amfetamino sulfatas (Lietuvoje namudiniu būdu pagaminamas “džefas” arba efedronas yra oksiduotas metilamfetaminas). Tai pilkšvai balti milteliai, parduodami mažais popieriaus vokeliais ar polietileniniais maišeliais. Tačiau tai, ką jums siūlo kaip amfetamino sulfatą, iš tikrųjų yra 3-5% amfetamino sulfato ir kitų medžiagų, pvz., paracetamolio, kofeino ir sodos, mišinys. Tabletės arba kapsulės – su baltais, rausvais, geltonais kristališkais milteliais, dažniausiai suvyniotos į sulankstytą popierių. Skirta uostymui, rijimui arba injekcijoms. (Žaliavos namudiniam gaminimui – efedrinas, soliutanas)Vienas iš vartojimo būdų – sumaišyti su vandeniu ar gaivinančiais gėrimais ir išgerti. Jų galima įtraukti pro nosį arba sumaišyti su vandeniu ir susišvirkšti.Nuo jų ilgai nenori miegoti ir valgyti (išbūna nemiegoję 1 savaitę ar mėnesį – nori miego, bet negali užmigti). Jie stimuliuoja nervų sistemą, greitina širdies veiklą ir kvėpavimą. Vartotojai jaučiasi labai energingi, labai žvalūs ir labai susijaudinę.
Suvartojus – energijos antplūdis, žvalumas ir pasitikėjimas savimi, dingsta apetitas, išsiplečia vyzdžiai, džiūsta burna. Kai po 3-4 val. narkotikų poveikis baigiasi – baisus išsekimas, dirglumas, nerimas, pyktis, įtarumas, nemiga, veido trūkčiojimas, traukuliai. Ilgai vartojant amfetaminus, gali būti pažeidžiamos kraujagyslės. Ima šlubuoti širdis, sumažėja atsparumas ligoms, o paranoja gali tapti psichine liga.

Sustabdėme vyruką už pavojingą vairavimą, o jis sako: “Bet juk aš tik saugojau savo kosminį laivą”. Jis buvo išgėręs amfetaminų, o alkoholio kraujyje buvo labai daug. Jis tikrai atrodė kaip ne šios žemės gyventojas. (Policininkas)

NIKOTINASLegalus narkotikas. Cigaretėse esantis nikotinas stimuliuoja centrinę nervų sistemą, slopina uoslės receptorius, sukelia vėžį. Nors gamintojai nutyli, cigaretėse yra radioaktyviųjų medžiagų. Kiekvienoje cigaretėje yra ne tik dervų, nikotino, bet ir 4000 kitų nuodingų cheminių medžiagų – aldehidų, fenolių, CO, ciano rūgšties, kurios užkemša kraujagysles ir dėl to šąla galūnės, galima jų amputacija.Nuo rūkymo kasmet miršta 7123 žmonės. Rūko: Vyrų 53%, moterų 16%. Pasyvus rūkymas – 1 valandą praleisti kavinėje ar bare, kur yra rūkoma, yra tas pats kaip pačiam surūkyti 4 cigaretes ( jeigu stovi šalia rūkančiojo, tai “surūkai” 2 kartus daugiau cigarečių nei jis). Cigaretės filtras nesulaiko nuodingųjų medžiagų: radioaktyviojo polonio 20, švino, bismuto – jos kaupiasi inkstuose, širdyje, kepenyse, smegenyse. Rūkymas yra nervinis įprotis. Daugelis rūkorių nervingi ir turi kuo nors nuraminti savo pakrikusius nervus. Nervų sistema tampa dirglesnė, jautresnė, blogėja atmintis. Dauguma paauglių, kurie suserga psichinėmis ligomis, rūkė. Linkstama į neurasteniją ir nemigą. Netenkama apetito, dažnai viduriuojama ar užkietėja viduriai. Nikotinas aktyvina skrandžio sulčių sekreciją.Pastebėta, kad tarp paauglių daugiausia rūkymu domisi tie, kurie yra bent kiek atsilikę nuo bendraamžių, jaučiasi už juos menkesni, savo ,,nesėkmes” jie bando kompensuoti cigarete.

84,5% vyrų ir 78,5% moterų pradėjo rūkyti, norėdami pamėgdžioti, iš smalsumo. 15,6% moterų, norėdamos suliesėti. 3,5% moterų dėl asmeninės dramos, vienišumo. Apklausus vaikinus: 60% atsakė, kad tas pats ar mergaitė rūko. 84% atsakė neigiamai, kad būtų rūkanti draugė, o kad žmona rūkytų, nei vienas vaikinas nenorėjo. (Užuojauta rūkančioms panelėms – neištekėsite, kol nemesite rūkyti.)

EXTASYExtasy – tai balti milteliai, platinami kapsulių ar tablečių pavidalu. Dažniausiai pasitaiko rudų ar baltų tablečių arba spalvotų kapsulių . Jų būna įvairių dydžių ir formų arba rūšių – gėlyčių, širdelių ar dar kokios nors formos. Niekada nežinai, kokia tabletės sudėtis. Sudedamosios dalys yra sintetinės medžiagos, tačiau labai dažnai į tabletes pridedama ir kitų narkotinių medžiagų (iki 10%), kad butų didesnis kaifas: tabletės dažnai sugrūdamos ir į jas pridedama pvz., heroino. Šalutinis poveikis gali būti labai nemalonus. Dažniausiai jie tiesiog nuryjami. Įprasta dozė – tarp 50 ir 160 mg. Apsinuodijama nuo 200 mg ir didesnės dozės. Mirtina dozė – maždaug 10 kartų viršyta įprasta dozė. Švedijoje atlikti tyrimai parodė, kad dažnai į šių tablečių sudėtį įeina amfetaminas su įvairiais „Extasy“ pakaitalais.“Extasy” – stimuliuojantis narkotikas. Jis padeda atsikratyti barjerų ir drovumo, suteikia ramybės ir palankumo žmonėms jausmą. Todėl jis toks populiarus šokių vakarėliuose. “Extasy” dar yra vadinamas “Love drug”. Išgėrus vieną grynosios medžiagos tabletę apima svaigios laimės jausmas. Šie narkotikai slopina skausmą, nejuntamas nei troškulys, nei nuovargis. Beje, šokant kūno temperatūra gali pakilti iki 40 C ir jei negersi skysčių, tikrai gali užvirti. Naudojant “Extasy” kasdienybė tampa nuobodi ir jo norisi vis daugiau. Narkotikai labai gadina dantis, dažnam dreba kojos.Narkotinės medžiagos poveikis priklauso nuo kiekio, vartojimo būdo, ankstesnės narkotikų vartojimo patirties ir nuotaikos. „Extasy“ poveikis prasideda maloniu, švelniu apsvaigimu, vėliau nesunku pastebėti apsinuodijimo požymių.

Pirmus kartus vartojant „Extasy“ patirtus išgyvenimus galima suskirstyti į tris pakopas: iš pradžių jaučiamas trumpas proto aptemimas, paskui dilgčiojimai visame kūne ir raumenų traukuliai, o galiausiai viskas perauga į begalinį malonumą (euforiją).Čia aprašyti požymiai išryškėja maždaug po 30 minučių. Apsvaigimas pasiekia kulminaciją po 1-1,5 valandos ir pradeda atslūgti po 3-3,5 valandos.Suvartojusį „Extasy“ dozę žmogų užvaldo pozityvus požiūris į viską ir visus. Tai laikoma svarbiausiu šio narkotiko poveikiu. Tada narkomanas jaučiasi kaip įsimylėjęs, tampa meilus, atviras ir stengiasi kiek galėdamas bendrauti su aplinkiniais žmonėmis.Neigiamų padarinių yra ir fizinių, ir psichinių. „Extasy“ veikia ne tik smegenis, bet ir širdį bei kitus organus.Trumpalaikiai požymiai išryškėja iškart gavus narkotikų dozę (po kelių sekundžių ar minutės) ir išnyksta po kelių valandų ar dienų. Trumpalaikių požymių pavyzdys – padidinta stimuliacija (ji baigiasi nuovargiu, nemiga, depresija, baime ir psichozėmis). Kiti požymiai – vyzdžių išsiplėtimas, burnos džiūvimas, žandikaulių traukuliai, drebulys, prakaitavimas, kūno traukuliai. Smarkiai pakyla kūno temperatūra, tad žmogus gali nualpti, gauti šilumos smūgį ir mirti.Vartojant didesnes dozes gali sutankėti širdies plakimas ir padidėti kraujospūdis. Yra užregistruota daug sunkių atvejų, kai narkomanus kamuoja aukšta temperatūra, kraujavimas ir inkstų nepakankamumas. Vartojant didesnes dozes taip pat sustiprėja haliucinacijos. Smarkiai pasikeičia regos ir klausos pojūčiai. Veidai ir daiktai matomi iškreipti ir bauginančio dydžio, atrodo, kad šviečiantys daiktai juda ir pan. Jei tokioje būsenoje šokamas „maratonas“, galima nugrimzti į transą.Problemų atsiranda išgėrus “Extasy” ir pradėjus šokti. Darosi vis karščiau. Laikas atsivėsinti… “Extasy” kelia kūno temperatūrą. Kai kurie šokėjai netenka kelių litrų skysčių per naktį. Jei taip atsitiko tau, turi išgerti mažiausiai 400 g. skysčio kas valandą ( tinka vanduo ). Atminkite gerdami vandenį sustabdysite dehidrataciją, bet ne “Extasy” poveikį organizmui: padidėjusį spaudimą, staigų prakaitavimą ar inkstų veiklos sulėtėjimą. Todėl patartina pakramtyti sūrių traškučių ar išgerti vaisių sulčių organizmo mineralinių medžiagų pusiausvyrai palaikyti . NEGERKITE ALKOHOLIO – neteksite dar daugiau skysčių.
Extasy”? Kartą vieną pamėginau per reivą, dar porą – vakarėliuose. Suveikė stipriau negu amfetaminas – apsvaigau kaip reikiant. Duodiesi po visa šokių aikštelę… Arba prisėdi – ir vis tiek smagu! Visiškai pamiršti atsigerti – o gali netekti labai daug skysčių. Burnoje metalo skonis, kaip ir nuo amfetamino.“Extasy” palyginti naujas dalykas, jos esama įvairių pavidalų : kapsulės, mažos, didelės, geltonos, raudonos – nežinai, ką geri: o gal kaustinę sodą. Pažįstu tipelį, kuris ja paskanino vienos merginos gėrimą naktiniame klube, kad eitų su juo šokti. Ji ėmė siaubingai vemti, kosėti krauju, po to kelis mėnesius gulėjo komos būsenoje.” (Vartotojas)

LSDParduodama tabletėmis ar smeigtuko galvutės dydžio žirneliais. Jie prilipdomi prie lipnios juostos ir prireikus atkerpami. Dažniausiai LSD parduodama sugeriamojo popieriaus lapeliais ar kartono kortelėmis, kurie išmirkyti bespalvėje, beskonėje ir bekvapėje skystoje LSD ir papuošti įvairiausiais piešiniais – išsišiepusiais veidais, animacinių filmų herojais ir pan. Viena kortelė – viena dozė.LSD dažniau dedama po liežuviu negu nuryjama. Tai toks stiprus narkotikas, kad nuo menkiausio kiekio pajuntamas poveikis. Ne visuomet gauni tai, ko tikiesi – LSD gali būti sumaišyta su kitomis medžiagomis, kartais kortelėje LSD visiškai nėra. Šio narkotiko yra daugelio šalių karo arsenale. Jį galima naudoti kaip bakteriologinį ginklą. Panaudojus 1 kartą lieki nesaugus visam gyvenimui. LSD pradeda veikti po 5 min. Poveikis tęsiasi 30-95 min. tačiau jo gali ir nebūti: jis gali pasireikšti po 12 val., 3 dienų, 20 metų… LSD tiesiogiai veikia smegenis, regos, klausos ir lytėjimo pojūčiai iškraipomi. Tokia savijauta vadinama “kelionė” ir trunka apie 8 valandas. Įsidėmėkite, kai leisitės į kelionę, bloga ji pasirodys ar gera, sustoti jau nebegalėsite… Jo sukeltas apsvaigimas yra labai stiprus, netgi suvartojus labai mažą dozę.

LSD sukelto apsvaigimo metu realybės suvokimas labai smarkiai iškreipiamas. Regėjimas ir klausa labai paaštrėja ir pasikeičia. Todėl apsvaigimas dažnai tapatinamas su psichoze. LSD haliucinogenai yra nenuspėjami, todėl psichines pasekmes sunku numatyti. Būtina žinoti, kad LSD poveikis priklauso nuo vartotojo savijautos (t.y. kokios jis nuotaikos), kur tuo metu yra ir su kuo. LSD – „nepatikimas” narkotikas. Vartojant nuolat ilgesnį laiką: LSD „kelionė” po kūną paprastai prasideda praėjus maždaug valandai po narkotiko pavartojimo ir gali tęstis iki 12 valandų. Tačiau kartais efektą galima pajusti tik po kelių dienų. Vartotojai gali matyti keistus vaizdus, ryškias spalvas, girdėti įvairius garsus, kartais tai yra malonu, kartais gąsdina. Asmenį apima depresija ir panika. Ar efektas yra malonus, ar ne, dažnai priklauso nuo to, kaip asmuo jautėsi prieš vartodamas narkotikus. Vartojant LSD nuolat, labai paūmėja visi psichiniai susirgimai.Eksperimentuoti su LSD labai rizikinga . Nepavykusi kelionė gali būti nemaloni ar net košmariška. Gali pasirodyti, kad einate iš proto arba mirštate. Arba pasijuntate nenugalimas ir mėginate iškristi pro langą arba pasivaikščioti greitkeliu. Kai kam po kelių dienų ar savaičių gali įvykti “recidyvas”. Paprastai jis nepavojingas, bet gali išgąsdinti. Fiziškai prie LSD nepriprantama, tačiau psichologiškai gali pasirodyti sunku be jos apseiti. Labai didelės LSD dozės gali sukelti kvėpavimo centro paralyžių. Piktnaudžiaujantys haliucinogenais vėliau neretai ima vartoti narkotinius analgetikus.

” Kartą kelionė buvo ypač bloga. Nieko šalia nebuvo, kas padėtų neprarasti realybės jausmo. Ant manęs griuvo sienos ir lubos – turėjau pasislėpti po lova. Norėjau klykti, bet namuose buvo tėvai. Po to man pasirodė, kad vis tiek klykiu, todėl užsikimšau burną. Buvo baisu.”

( Vartotojas)LAKIOSIOS MEDŽIAGOSBuityje naudojamų priskiriama apie 30 rūšių: klijai, dažai, nagų lakas, nagų lako valiklis, skystis spausdinimo klaidoms taisyti, dėmių išėmėjai, benzinas, vabzdžių purškikliai, dezodorantai, batų tepalas, foto ryškalai, trichloretilenas ir kt. Užsismaukę polietileninį maišelį ant galvos, rizikuojate uždusti. Galite nesuvokti pavojaus ir nepastebėti, kad einate per judrią gatvę. Šios medžiagos atpalaiduoja raumenis, todėl praradę sąmonę galite užspringti savo vėmalais. Profesionaliems uostytojams apie nosį ir burną išberia, nusilpsta atmintis. Bet, atsisakius įpročio savijauta gali pagerėti.Laikui bėgant, organizmas pripranta prie uostalų dozės, todėl jų reikia vis daugiau ir daugiau . Ilgai uostant visam laikui pažeidžiamos smegenys, inkstai ir kepenys. Įkvėpti garai greitai susigeria į kraują ir blokuodami deguonies įsisavinimą, dusina pirmiausia smegenis, sukeldami panašų į apgirtimą galvos sukimąsi, iliuzijas ir haliucinacijas (“multikus”, “kaleidoskopą”), kvailiojimą ir visišką nesivaržymą, juoką, mieguistumą, blogavimą, kartais sąmonės praradimą. Praeina per pusvalandį, jeigu daugiau nebeįkvepiama. Solventai “tirpdo” smegenis ir veda į silpnaprotybę.

“Niekad netiki, kad nuo jų gali mirti, niekad nemanai, kad taip atsitiks tau” (Keturiolikmetis po draugo laidotuvių)

“Uostydamas nejaučiu skausmo; kartą sukapojau baldus, nes pasirodė, kad mane vejasi pabaisos” ( Penkiolikmetis )

SĄVOKOS

Tolerancijos išsivystymas – tai apsauginė organizmo reakcija į nuodingą, pakartotinai vartojamą narkotinę medžiagą. Dėl šios priežasties susilpnėja įprastos dozės sukeliamas poveikis. Narkomanas pajunta, kad gali “pakelti” daugiau narkotiko; norėdamas patirti ankstesnį poveikį, jis turi suvartoti daugiau.

Abstinencijos ar susilaikymo simptomai – stiprios organizmo ir smegenų adaptacinės reakcijos, narkomanui išblaivėjus po pakartotinio narkotinių medžiagų vartojimo. Jos gali trukti kelias dienas (kai kuriais atvejais net savaites), kartais neapsieinama be gydytojų pagalbos. Kai kuriais atvejais abstinencijos simptomai gali kelti grėsmę gyvybei.

Piktnaudžiavimas narkotinėmis medžiagomis, pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) apibrėžimą, – bet koks kontroliuojamos medžiagos vartojimas ne medicinos tikslais, t.y. ne pagal receptą arba priešingai medicininėms rekomendacijoms.

Priklausomybė nuo narkotikų – nekontroliuojamas troškimas patirti narkotinės medžiagos sukeliamą psichinį poveikį. Priklausomybė gali išsivystyti skirtingu greičiui, priklausomai nuo narkomano asmenybės, narkotinės medžiagos poveikio, vartojimo intensyvumo ir kitų veiksnių. Priklausomybė turi didelę įtaką narkomano elgesiui; priklausomą narkomaną sunku gydyti

TĖVAI IR NARKOTIKAI

Tėvų pareiga užtikrinti paaugliui laisvą nuo narkotikų paauglystę. Draudimas vartoti narkotikus negali būti diskutuojamas su paaugliu (įstatymai draudžia bet kokį narkotikų vartojimą). Šis draudimas turi liesti visus narkotikus, įskaitant alkoholį ir tabaką. Beveik visi paaugliai pirmą kartą narkotikų pabando būdami išgėrę alkoholio. Beveik visi rūkantys hašišą rūko ir tabaką. Nepradėję rūkyti tabako paaugliai turi vidinį barjerą prieš hašišą. Dalis tėvų mano, jog jie savotiškai kontroliuoja savo vaiko pomėgį gerti siūlydami jiems alkoholio namuose. Kiti siūlo jaunuoliams alkoholio namuose norėdami išmokyti juos gerti kultūringai. Tačiau tyrimų rezultatai patvirtina priešingą rezultatą – jaunuoliai, kuriems namuose buvo siūlomas alkoholis, geria dažniau ir daugiau, nei tie, kuriems tėvai nesiūlė. Todėl niekada nesiūlykite savo paaugliams alkoholio, tuo labiau tabako. Stenkitės daryti viską, kad jūsų paauglys būtų apsaugotas nuo svaigalų. Jeigu jums pristinga argumentų, vadovaukitės įstatymo reikalavimais. Įstatymai draudžia pirkti alkoholį nepilnamečiams. Jau prieš keletą metų įsigaliojo įstatymas, draudžiantis jaunesniems nei 18 metų pirkti tabaką.Dažniausiai tėvai net nepastebi, kad vaikas vartoja narkotines medžiagas. Raudonos akys, sutrikusi koordinacija, kikenimas be priežasties – tai gali būti signalas, kad jūsų vaikas rūko kanapes. Įtarimus gali patvirtinti ir namuose rasti rūkomojo popieriaus pakeliai, tvyrantis šleikščiai saldus kanapių kvapas. Kanapes dažnai vartoja paaugliai, nes jos yra nebrangios. Vienas gramas žolės kainuoja apie 15 litų, o gramas hašišo – maždaug 120 lt. Kai kas gina kanapes,, sakydami, kad tai yra labai lengvas narkotikas, prie kurio nepriprantama fiziškai. Mėgsta paaugliai aiškinti apie lengvus, sunkius narkotikus, tokius kaip heroinas, bet prie sunkių narkotikų pripratina tie vadinamieji lengvi narkotikai. Rūkantis kanapes, gali susirgti plaučių vėžiu. Ir nors fizinė priklausomybė nuo kanapių reta, gali būti sunku jų atsisakyti, be to, žmogui norisi pabandyti sunkesnių narkotikų – heroino ir kokaino.

Jei įtariate, kad vaikas vartojo narkotikų, galite nuvežti į Narkologijos centrą, apsvaigimo nustatymo kabinetą, kuris dirba visą parą.Ten nustatys, kokius narkotikus jūsų vaikas vartojo. Kiekviena liga įsisenėja, kuo senesnė liga, tuo sunkiau gydyti. Todėl jeigu vaikas atrodo keistas, išsiblaškęs, mieguistas ar abejingas kasdieniniam gyvenimui, tai gali būti signalas, kad jis griebėsi narkotikų.

KAIP JŪS GALITE PADĖTI SAVO VAIKAMS ?

* Kalbėkite vieni su kitais.* Mokėkite klausytis.* Papasakokite vaikams apie savo jaunystę.* Patys pabūkite jų kailyje.* Būkite su jais, kai reikia.* Būkite griežti, bet teisingi.* Darykite viską kartu.* Būkite draugiški vaikų draugams.* Prisiminkite, kad jūsų vaikas yra unikalus.* Būkite pavyzdžiu.* Neskaitykite jiems paskaitų.* Negąsdinkite savo vaikų siaubo istorijomis.

Kodėl jie tai daro?

Jei paklaustumėte vaikų ar paauglių, vartojančių narkotikus, kodėl jie tai daro, jie dažniausiai atsakytų maždaug taip:– maištaudami;– nes nori priklausyti tam tikrai draugų grupei;– nes mėgsta rizikuoti;– nes jiems nuobodu;– nes narkotikų lengva gauti.– nori atitrūkti nuo realybės– iš smalsumo– dėl konfliktų namuose– nes jaučiasi nepritapę– tuštumai užpildyti– ieškodami malonumo– kad geriau jaustųsi– kad žinotų kas tai yraDaugelis šių narkotikų vartojimo priežasčių gali mums atrodyti juokingos. Tačiau vaikams jos, matyt, labai realios ir svarbios. Jiems rytojus dar neegzistuoja – jie gyvena tik šia diena. Tad jūsų pareiga – įtikinti savo vaikus, kad narkotikai gali būti pavojingi jų sveikatai, gerai savijautai ateityje, sugadinti visą likusį gyvenimą.

Mano pirmieji ir, sakyčiau, blogiausi prisiminimai iš to laiko, kai prieš kelerius metus naktimis patruliuodavau. Mus iškvietė į vakarėlį daugiabučiame name. Atvykę pamatėme 15 metų mergaitę, ištiškusią ant šaligatvio. Vakarėlis vyko vienuoliktame aukšte. Mergaitei draugai davė LSD tabletę, įtikinę, kad jai patiks. Jos “kelionė” truko apie pusantros valandos, bet buvo nevykusi – juk poveikis priklauso nuo tavo nuotaikos. Ji labai vėmė, visa apsidraskė, o kiek vėliau pareiškė draugams galinti skraidyti.

Krisdama ji trankėsi į namo sienas. Buvo penkta ryto, švito. Balandžiai lesa mėsos gabalėlius nuo sienų…Po kiek laiko teko matyti vakarėlyje vieną keturiolikmetį: jis daug gėrė, jam kažkas davė “kokteilio”, kuriame buvo amfetamino. Po alkoholio išgėrės “kokteilį”, jis klaikiai vėmė. Bet jį užplūdo visi amfetamino keliami pojūčiai. Jis jautėsi trykšte trykštąs energija. Mirė nuo infarkto.

(Policininkas)

Užkietėję narkomanai savo ir kitų gyvenimą paverčia pragaru. Sunkiausia jiems padėti todėl, kad patys yra įsitikinę, jog neturi jokių problemų. Į žodius, kad jiems reikia pagalbos, gali reaguoti priešiškai ar net griebtis smurto. Savo poreikiui patenkinti jiems reikia daugybės pinigų, todėl gali pradėti vogti, meluoti, pardavinėti savo kūną ir smurtauti, kad tik kaip nors susimokėtų už narkotikus.Nuolatiniai narkotikų vartotojai rizikuoja užsikrėsti ŽIV ar hepatitu C per užkrėstas adatas ar lytiniu keliu būdami apsvaigę.

GYDYMAS

Narkotikus vartojantys žmonės gali būti gydomi: 1. ambulatoriškai (narkologiniai centrai, psichosocialiniai konsultaciniai centrai) 2. stacionariai (bendrojo profilio ligoninės, spec. narkologinės klinikos, psichiatrinės ligoninės) 3. grupine terapija 4. bendruomenėse

Tikslai:KonsultavimasOrganizmo detoksikacijaLydimųjų ligų gydymasPsichoterapijaSocialinė terapijaPsichikos sutrikimų gydymasProfilaktika

Narkomano gyvenimas paprastai sukasi užburtu ratu: “kaifas”, poreikis, paieškos, vartojimas, vėl “kaifas” ir vėl iš naujo…Apie “lomkes”, kurios apima narkomanus, kai jų organizmui būtina dozė, nepasakoju – to neįmanoma apibūdinti. Galbūt nuo to ir reikėtų pradėti kalbėti su kiekvienu, kuriam knieti pamėginti, kas gi slepiasi už to draudžiamo vaisiaus: po “kaifo” ateina labai juodas laikotarpis!

NAUDOTA LITERATŪRA

Ganeri A.; Narkotikai. Egmont Lietuva. 1999Pociūnas S.;Narkotikai /Neliūdėk Nr 5, 1998Savilovas A.;Juodas “kaifas”/Panelė Nr 12, 2000

htt./www.narkotikai.com