miegas ir sapnai

ĮVADAS

Beveik kiekvienam yra retkarčiais tekę neužmigti dėl vienokių ar kitokių priežasčių. Jeigu koks nors žmogus nuolat abejoja, ar teisinga linkme kreipia savo elgesį, jei jį be paliovos slegia šeimyniniai arba darbo rūpesčiai, tai nakties ramybė paskatina jį imti svarstyti savo problemas, nes dienos darbai ir rūpesčiai jį nuo to sulaiko. Žmogus, nesutariąs su savo miegu, už tai turi brangiai sumokėti. Menkiausia dalis išlaidų dėl šios prarastos harmonijos išeina tabletėms. Brangiausiai kainuoja jūsų sveikata, jūsų laimė, jūsų gyvenimo siekiai. Mes stengiamės iššifruoti savo sapnus, tikėdamiesi, kad jie slepia kažkokį pranešomą, apie ateities įvykius. Dažniausiai siejame sapnus su kokiais nors išoriniais, paprastai nuo mūsų nepriklausančiais faktais. Tačiau užmirštame, kad sapnai-tai ištiesų dalis mūsų: mūsų norų, minčių, siekių. Sapnai yra tarsi tamsioji mūsų pačių pusė. Paprastai sapnuojame įvairiausias problemas. Tos problemos, kurių dėl vienokių ar kitokių priežasčių negalime ar nemokame išspręsti tikrovėje. Galbūt nežinome, nesiryžtame, o gal aplinkybės neleidžia. Sapne viskas paprasčiau, o ir drąsiau bei saugiau išmėginti naujus sprendimo būdus. Sapnų aiškintojus-senovės žynius, išminčius pakeitė naujausia technika aprūpintos laboratorijos, mokslo įstaigose dirbantys specialistai, tiriantys miegą, nuo kurio ir neatskiriami ir sapnai. Mes visi sapnuojame 2-3val. Tik ne kiekvienas visus sapnus atsimena. Tūkstantmetis įvairių pasaulio tautų tradicijos, papročiai, požiūris į vieną ar kitą reiškinį, argyvūną, veržlus mūsų gyvenimas veikia ir sapnus, jų aiškinimą, simbolių interpretaciją…

-1-MIEGO RITMAS

Paros ritmas atitinka gyvenimo ritmą nuo mūsų pabudimo su naujei gimstančia diena iki grįžimo atgal.Per 24val. dienos ir nakties cikle mūsų organizmas dėka biologinio laikrodžio, kitaip dar vadinamo cirkadiniu ritmu, smarkiai keičia miego laiką darbo dienomis ir savaitgaliais, kaip tai daro ir pamainomis dirbantys darbininkai ir studentai, tap pat galima sugadinti biologinį laikrodį. Kai šis jau pradeda derintis prie savaitgalio miego režimo, prasideda nauja darbo ar mokslo savaitė. Ne tik žmonės, bet ir gyvūnai belaikėje nuolat apšviestoje aplinkoje, taip pat perženge 24val. paros ribą.

Biologinis ritmas veikia ir miegant-kelis kartus per naktį mes pereiname 5 skirtingų miego fazių ciklus:1. Pirmoji miego fazė.2. Antroji miego fazė.3. Trečioji miego fazė.4. Ketvirtoji miego fazė.5. REM miegas. Kai atsigulate į lovą ir užmerkiate akis, kitame kambaryje esantys tyrėjai stebni jūsų elekroevicefalogramoje (EEG) gana lėtas alfa bangas, kurios kyla jums atsipalaidavus, tačiau dar būdraujant. Kai jūs apsiprantate su visais šiais prietaisais ir pajuntate nuovargį, jūsų kvepavimas lėtėja, smegenų elektrinės bangos taip pat lėtėja ir pereina į netolygias pirmosios miego fazės bangas. Šiame negiliame miege, kuris trunka apie dvi minutes, jums gali kilti įvairiausių vaizdų, kurie primena haliucinacijas. Jūs galite pasijusti krentą arba skrendą, nejausdami savo svorio. Greitai jūs dar labiau atsipalaiduojate. Prasideda dvidešimt minučių trunkanti antroji miego fezė, kuriai būdingos periodiškai išryškėjančios miego verpstės-sustiprėjęs smegenų elektrinis aktyvumas. Ir nors šios fazės metu nesunku jus pažadinti, jūs jau neabejotinai miegate. Per kitas kelias minutes jūs pereinate trečiąją, pereinamąją, miego fazę ir pasiekiate ketvirtąją, gilaus miego fazę. Jūsų smegenys jau trečiosios, tačiau daugiausia ketvirtosios, miego fazės metu pradeda skleisti lėtas, dideles delta bangas. Abi šios miego fazės kartu dar kartais vadinamos delta miegu. Jos trunka maždaug 30 min. Ir jų metu jus jau sunku pažadinti. Įdomu, kad gilaus ketvirtosios fazės miego metu galima kalbėti, vaikščioti arba prišlapinti į lovą. Tačiau netgi tada, kai esame kietai įmigę, mūsų smegenys kažkaip apdoroja, kai kurių dirgiklių informaciją. Mes vartomės lovoje, bet iš jos neiškrentame. Atsitiktinis triukšmas, sukeltas pro šalį važiuojančių automobilių, gali nesutrikdyti gilaus miego, tačiau kūdikio verksmas, sklindantis iš vakų kambario, kaip mat jį pertrauks.
Jums užmigus, maždaug po valandos, atsitinka keistas dalykas. Vietoj to, kad toliau sau giliai snaustumėte, jūs grįžtate ,,miego kopečiomis” atgal. Per trečiąją ir antrąją miego fazes jūs patenkate į įdomiausią miego fazę-greitų akių judesių-REM miegą. REM miegas dar kartais vadinamas paradoksaliuoju miegu, nes kūnas viduje yra akyvus, o išoriškai atrodo ramus. Dar įdomiau už parodoksaliąją REM miego prigimtį yra tai, kad greitieji akių judesiai praneša apie sapno pradžią. Netgi tie, kurie teigia niekad nesapnuojantys, pažadinti REM miego metu, dažniau nei 80% kartų papasakoja savo sapną. Skirtingai nuo greitai prabėgančių pirmosios miego fazės vaizdų, REM miege sapnai dažniausiai yra emocionalūs ir paprastai primena įvairias istorijas.

KODĖL MIEGAME?

Pramiegame maždaug trečdalį gyvenimo. Kai negalime miegoti, pradedame blogai jaustis, mūsų kūnui trūksta miego.Galite sužinoti, ar jums trūkta miego- o daugeliui studentų jo trūksta,- pasitikrinę, ar tinka dauguma iš šių teiginių: reikia žadintuvo, kuris sutrumpintų natūralų miego laiką; -2-auditorijoje jaučiatės mieguistas arba jums trūksta energijos, būtinos didesniems laimėjimams; vos tik padedate galvą ant pagalvės iškarto užmiegate.

MIEGO SUTRIKIMAI

Teiginys, kad kiekvienam žmogui reikia 8val. miego, yra neteisingas. Naujagimiai pramiega du trečdalius paros, o suaugusieji- vargu ar daugiau kaip ketvirtadalį. Labai skiriasi to paties amžiaus individų vidutinė miego trukmė. Kai kurie žmonės puikiai jaučiasi išsimiegoję mažiau kaip 6val. per naktį,o kiti nuolat išmiega devynias ir daugiau valandų. Žmonių miego skirtumai nėra susiję su ryškiais asmenybės skirtumais, tačiau miego pobūdis gali būti veikiamas genetiškai. Maždaug 10-15% suaugusiųjų, nesvarbu, koks jų poreikis miegui, skundžiasi nemiga- pasikartojančiais sunkumais užmigti arba miegoti užmigus. Tikroji nemiga nėra atsitiktinis negalėjimas užmigti, kuris pasitaiko sunerimus ar susijaudinus. Stresinėmis situacijomis būdravimas yra natūrali ir adaptyvi situacija. Neramiomis naktimis labai dažnai klaidingai įvertiname savo miego trukmę. Net jeigu nemiegojome tik vieną valandą, gali atrodyti, kad nemiga kamavo didesnę nakties dalį, nes tai yra ta dalis, kurią prisimename.

MIEGAS

Miego sutrikimas- kai per daug geriate kavos, stresai, depresijos, sutrikusi širdies-plaučių funkcija. Miegas yra labai svarbus gyvybei palaikyti negu valgymas ar gėrimas. Kartais miega ir ne visi gyvūnai, o tik tie, kurie yra labiau išsivystę, tai yra turi antrinį reguliavimo organą-nervų sistemą. Juo diferencijuotesnė ši sistema, tuo aiškesnė ritmiška miego ir būdravimo būvių kaita, kuri atitinka 24val paros periodus. Taigi miegas priklauso nuo nervų sistemos, nors jo poveikis yra svarbus visam žmogaus organizmui. Iki šiol miego tyrimas ir įvairių miego teorijų pagrindimas dar nėra baigtas, kuris pasižymi daugeliu prieštaravimų. Miego sutrikimai tikriausiai yra antros pagal dažnumą po slogos sveikatos sutrikimas. Netekus svorio, miegas tampa nepastovus, su dažnais pabudimais, o svorio prieauglis gali sukelti nuolatinį miego poreikį ir mieguistumo būseną. Senstant miego struktūra nuolat kinta, ir organizmui darosi vis sunkaiu palaikyti kokybišką miegą. Todėl vyresniame amžiuje vis dažniau atsiranda poreikis snūstelėti dienos metu. Vienas iš neoagrįsčiausių mitų yra tai, kad alkoholis pagerina miegą. Taip išgėrę užmigsite greičiau, bet jūsų miegas bus nestabilus, o ir atsibusite kur kas anksčiau. Prieš miegą reikėtų vengti ir rūkymo. Neskaičiuojant visų kitų kenksmingų rūkymo faktorių, nikotinas, kaip stiprus stimuliatorius, gali gerokai paveikti įmigimo procesą. Rūkaliai miega vidutiniškai trumpiau, nei nerūkantys žmonės. Dienos miegas po naktinės pamainos yra viditiniškai dviem-keturiom valandom trumpesnis nei nakties miegas. Miegas-geriausias vaistas ne tik nuo visų ligų, bet ir nuo visų gyvenimo negandų. Sveikas miegas įveikia per dieną atsiradusį nuovargį ir paruošia žmogų naujai darbo dienai. Padarykite viską, kad jūsų miegas būtų pilnavertis:a. Seniai žinoma, kad pikčiausias miego priešas-valgymas ir rašomasis stalas.b. Neprisivalgykite prieš naktį.

c. Labiausiai miegui trukdo mąstumo procesas.Nedirbkite protinio darbo iki vėlaus vakaro.d. neskaitykite gulėdami lovoje. Pasistenkite, kad pagalvė būtų skirta ti miegui.e. Oras miegamąjame turi būti grynas ir gaivus.f. Patalynę perklokite ir išpurtykite kasdien.g. Pasirinkite jums labiausiai patinkančią pagalvę ir antklodę.

-3-

SAVISTAIGA NORINTIEMS GREIČIAU UŽMIGTI

Aš ramiai guliu. Man gera ir patogu. Aš ramus ir man malonu. Letai slenka laikas. Akys merkiasi. Tyla, ramybė, poilsis. Jaučiu visišką ramybę.

· Dešinės ir kairės rankos raumenys atpalaiduoti.· Dešinės ir kairės kojos raumenys atpalaiduoti.· Visas kūnas atpalaiduotas.· Kvėpuoju lygiai ir ramiai, širdis palaka lygiai ir ramiai.

KOKIE SIMTOMAI TRUKDO MUMS MIEGOTI?

Miegas yra natūralus organizmo poreikis, kurį daugelis žmonių patenkina legvai, kiti gana sunkiai. Trečdalį gyvenimo žmogus pramiega. Taigi, miego reikšmė žmogaus organizmui yra itin svarbi, miegas-mūsų gyvenimo dalis. Miegas ypatingą reikšmę turi nervų sistemos veiklai, protiniam darbui. Miegodamas žmogus-auga. Dažnai pacientai vykstantys i konsultacijas, skundžiasi nemiga, blogu miegu, lunatikavimu ir košmarais, kurie išvargina žmogų. Miego sutrikimai tampa rimta medicinos dalimi. Naktiniai košmarai, lunatizmas-problemos, dėl kurių pacientai kreipiasi į gydytojus-vaikų ir paauglių psichetrus. Tokie žmonės dažnai jaučia nerimą, būna pavargę ir išsekę; dažnai kompleksuoja ir išgyvena, kad tik apie jų problemas nesužinotų draugai, nes imtų tyčiotis. Dažnai tokie žmonės nepasitiki savimi, jiems būdingos įvairios baimės. Žmogus jau tiesiog yra įsitikinęs, kad blogai miegos, o ryte blogai jausis, negalės susikaupti. Dažniausiai miegas sutrinka dėl įvairių ligų, tačiau gana svarbią reikšmę miego kokybei turi ir išoriniai organizmą veikiantys veiksniai. Manoma, kad miego sutrikimai yra susiję su generaliniais veiksniais. Ypatingai svarbią reikšmę miegui turi ir psichologiniai veiksniai. Žmonės, dirbantys aktyvų psichologinį darbą apie 15val. per parą, būna pavargę, o tuo met jie ir blogai miega. Galbūt keista, bet gerai miegoti gali tik gerai pilsėjęs, nejaučiantis nuolatinės įtampos, streso žmogus. Jei dienos metu žmogus labai pervargsta, jį slegia įvairūs emociniai rūpesčiai.

Lunatizmas-tai pakilusi sąmonės būsena, kai kartu pasireiškia miego ir vaikščiojimo fenomenai. Jo metu žmogus keliasi iš lovos ir vaikščioja, beveik visai nesuvokdamas realybės. Dažniausiai prabudus ar tokį žmogų pažadinus, jis nieko neprisimena. Kitas, gana dažnas miego sutrikimas- tai naktinis siaubas. Žmogus miego metu atsisėda lovoje ar keliasi iš jos, kartais net šoka iš lovos ir bėga link durų, dažniausiai būna apimtas panikos, siaubo. Dažniausiai tuos naktinius siaubus žmogus pamiršta, arba jo atmintyje užsifiksuoja atskiri vaizdai. Nuo naktinio siaubo reikėtų atskirti košmarus. Tai pilni nerimo ir baimės sapnai. Juos paprastai žmogus prisimena. Esant įvairiems miego sutrikimams, reikėtų nedelsiant kreiptis į specialistą, kuris, išklausęs nusiskundimus bei įvertinęs, paskirs tam tikrą gydymą. Auginant vaiką, turintį miego sutrikimą, svarbu yra ,,ribų nustatymas”. Daugelis tėvų žino, kaip sukurti tikslias užmigimo elgesio ribas. Kartais tenka prailginti būdravimo laiką, ir vėliau nuėjęs miegoti vaikas, užmigs greičiau. Jeigu vaikas turi naktinių baimių, jis saugiau užmigs, sutarus, kad kurį laiką tėvai bus jo kambaryje. Vaiko saugumui turi ypatingai svarbią reikšmę tėvų emociniai santykiai šeimoje, jų tarpusavio bendravimo ypatumai. Susiformuoti vaiko normaliam miego ritmui, didelę reikšmę turi kasdieninis ir pastovus miegojimo įpročių ugdymas. Jei vaikas mato, jog yra taisyklės ir jos vis stiprinamos, nedarant išimčių, jis atsipalaiduoja ir galiausiai įtampa baigiasi. Vaikas pradeda jaustis saugus. Vyresniems vaikams svarbu yra sutvarkyti miego režimą, sukurti miegi higienos -4-

taisykles. Pokalbių metu su paaugliais tikslinga diskutuoti apie miego prasmę, o esant indikacijoms, pasiūlyti net ir psochoterapinius užsiėmimus. Be abejo, jeigu paauglių miego sutrikimai yra šizofrenijos, anoreksijos, depresijos ar kitos ligos požymis, tuo met reikalingas medikamentinis tos ligos gydymas. Paaugliai dažnai slepia savo nerimą, baimes, tačiau tėvai pastebėję pasikeitimus vaiko elgesyje, turėtų jį paguosti ir nuoširdaus pokalbio dėka pabandyti išsiaiškinti, kas vaiką neramina, kas jį slegia. Iš vaiko pasakojimų galima suprasti apie nerimo šaltinį. Jei nerimas mažėja stiprinant vaiko pasitikėjimą savimi ir saugumo pojūtį miegas gerėja. Jei nerimas didėja būtina specialisto konsultacija, o galbūt vaiko ir visos šeimos gydymas.

MIEGUI TRUKDANČIOS LIGOS IR JŲ FAKTORIAI

ALKOHOLIS

Alkoholis, kaip slopinančiai nervų sistemą veikiantys preparatai paspartina užsnūdimą. Kuo daugiau išgerta alkoholio, tuo mažiau miego naktį. Kai kurios tabletės nuo nemigos, slopina sąmonės budrumą palaikančias smegenų grandis. Miegas tampa ,,trukinėjantis”, gerai nebesiilsima. Neretai nubundama sapno viduryje.

ALERGINIS NIEŽULYS IR KITI GALVOS NEGALAVIMAI

Tai egzema, dilgėlinė ir vabzdžių įkandimai. Šios ir kitos alerginės odos reakcijos gali užtikrinti nemigą nakties metu.ASTMA

Kai kurie astmininkai atsibunda vidury nakties kamuojami dusulio priepolio. Dusulio priepolio gali padėti išvengti savalaikis antiastminių priemonių vartojimas.

NAKTINIS ARBA PAMAININIS DARBAS

Naktimis arba pamainomis dirbantys žmonės dažnai kenčia nuo įvairių virškinimo sutrikimų. Jų priežastys dažniausiai būna susijusios su netaisyklinga mityba bei ,,prievartaujamais” cirkadianiniais ritmais.

ENDOKRININĖS SISTEMOS SUTRIKIMAI

Tai visų pirma diabetas, kuriuo sergant, kamuoja nuolatinis troškulys, bei hipoglicemija.

DAŽNAS POREIKIS ŠLAPINTIS

Šios reiškinio priežastys gali būti ankstyva diabeto stadija, vyrams-prostatos ligos, moterims-cistitas ar menopauzės pradžia, šlapimo pūslės negalavimai.

ŠIRDIES LIGOS

Širdies ligos gali kelti skausmus krūtinės srityje bei kvėpavimo problemas, privedančias iki dusulio. Jos taip pat turi nemaža bendro su Pikviko sindromu.-5-

AUKŠTAS KRAUJOSPŪDIS

Ši problema gimininga širdies ligoms. Kraujospūdžio mažinimui naudojant beta-blokuotojus, galima susilaukti nemigos, nes šie vaistai turi stimuliuojanti poveikį. Jie taip pat gali išprovokuoti košmarus.

NEMIGA

Žmogus turintis psichinių sutrikimų ar kitokių ligų, jį visą laiką kamuos nemiga. Kodėl pradedame nemiegoti? Pabandykime išpradžių išsiaiškinti, kas yra miegas ir kokia jo reikšmė žmogaus organizmui. Juk, miegui, palyginti su kitokiomis mūsų veiklos rūšimis, mes skiriame didžiausią laiko dalį. Pramiegame-trečdalį savo gyvenimo. Sulaukę 75 metų amžiaus, būname sąmoningai pragyvene tik 50 metų, o kurį kankina nemiga kiek daugiau.

Mūsų sąmoningas gyvenimas, miegui priešingas būvis-būdravimas. Kai nemiegame mes dirbame, mylime, mąstome. Kai žmogus nemiega jis kažką mąsto, jaučia, visą laiką ko nors trokšta. Tuo tarpu smegenyse vyksta psichiniai, fiziologine prasme-žadinimo procesai, tuo tarpu miegant vyrauja slopinimo veiksmai. Užmiegama ar neužmiegama-proklauso nuo nuovargio, ir sukeltos galvos smegenų žievės ląstelių slopinimo. Kai ji išplinta mūsų mintys pradeda gesti, mus apima miegas. Kiekvienam iš mūsų kyla menkesnių ar svarbesnių problemų. Tačiau ne kiekvienas žmogus pasiduoda nemigai. Ar ji atsiras ir kaip ilgai truks-tai priklauso nuo pačio žmogaus. Čia, lemiamą reikšmę turi ne objektyvus apdorojimas, situacijos sunkumas, o psichinio apdorojimo būdas. Miegas dažniausiai sutrinka tiems žmonėms, kurie viską ir ilgam ima į širdį yra linkę be galo viską svarstyti. Sergantiems neuroze žmonėms nemiga retai kada dingsta savaime, kai būna pašalinami ją sukėlę veiksniai ir pagerėja išorinės miego sąlygos. Be psichinių nemigos priežasčių yra ir organinės. Tai kai žmogus serga ateraskleroze. Sergančiųjų žmonių ateraskleroze miegas yra trumpalaikis. Šiuos simtomus žmogui sukelia, kai jis serga endogenine depresija. Norėdamas ligonis išsigydyti pirmiausia turi išsigydyti šią ligą. Taip pat galima ir paprieštarauti, kad nemiga nėra liga; tai dažniausiai tik fiziniai negalavimai ar dvasinės problemos simtomas. Nemigos priežastis nėra depresija, negydoma chroniška nemiga pati gali sukelti depresiją. Medikai išskiria tris nemigos tipus:1. Trumpalaikė.2. Neilgalaikė.3. Chroniška.Nemigos priežastis galime suskirstyti į septynias kategorijas:Fizinės priežastys: tai kvėpavimo takų problema, kaip astma, žiedadulkių alergija, bronchitas, persišaldymas, Pikviko sindromas, skambėjimas ausyse, kasos ir galvos smegenų vėžys, dantų, nugaros, galvos skausmas, aukštas kraujospūdis.Fiziologinės priežastys: polinkis nusnūsti dienos metu, įtemtas darbas vėlai vakare, laiko juostų pasikeitimas, mažas cukraus kiekis kraujyje dėl netinkamo ir nesavalaikio maitinimosi, apsunkintas virškinimas dėl sunkaus maisto vartojimo vėlai vakare.
Psichologinės priežastys: graužatis, stresai, pergyvenimai, įtemptas laukimas, susijaudinimas.Psichiatrinės priežastys: psichinės ligos, depresijos, potrauminis stresas.Farmakologinės priežastys: alkoholis, kai kurie antidepresantai, šokoladas, narkotikai, kai kurie vaistai nuo astmos. Gali sutrikdyti miegą ir staigus, kai kurių psichiką veikiančių preparatų vartojimo nutraukimas. -6-

Iš aplinkos kylančios priežastys: tai per aukšta ar per žema kambario oro temperatūra, partnerio knarkimas, alergija dulkėms, intensyvi šviesa.Cirkadinių ritmų sutrikimas: pavėluotos miego fazės sindromas. Šis sutrikimas išsivysto dėl cirkadinių ritmų ir gyvenimo ritmo desinchronozacijos.

NERAMUS ,,NAKTIES GYVENIMAS”

Panagrinėkime tipiškus nemigos atsiradimo atvejus, su kuriais man teko susidurti gydant tūkstančius pacientų. Tarkime, kažkoks žmogus guli lovoje ir niekaip negali užmigti. Tą dieną įstaigoje apsilankė didelis nematoriumas. Jo nuomone jis buvo neteisingai puolamas. Tai yra sąžiningas žmogus, kuris savo darbą atlieka ne kaip papuola, o atsakingai, stengiasi viską padaryti be priekaištų. Todėl neteisybė labai skaudina ir jis niekaip negali jos pamiršti. Kai jam buvo sakomi priekaištai, jis neteko žado todėl tik klausėsi, neįstengdamas apsiginti. Šiandien grįžo namo nervingas, labiau susijaudinęs negu paprastai. Visas tas laikas nesiliovė, ,,graužęs” net ir tada, kai atsigulė į lovą. Dabar į galvą plaukte plaukė argumentai, kurių taip reikėjo prieš kelias valandas, ir mintyse jis ėmė karštai diskutuoti, vis labiau jaudinosi ir niekaip negalėjo užmigti. Aišku, kitaip ir negalėjo būti. Ir taip krtojosi vis kitą naktį. Jis negali užmigti, o ryte jautėsi labiau pavargęs negu paprastai, tačiau nakties nemiga jam neatrodė tragiška, juk viskas taip atsitiko. Šiuo atveju, šis autoriaus pasakojimas apie žmogų, kurį kankina nemiga ir tai pat liga. Jis yra psichiškai paveiktas ir visą tai kas buvo blogai atsimena ir net tada, kai eina miegoti.

ŠEŠI PUNKTAI KAIP ĮVEIKTI NEMIGĄ

1. Griežtai laikytis režimo, stenkitės gultis maždaug tuo pačiu metu, nepriklausomai nuo to, kiek praėjusią naktį teko pamiegoti. Kai kurie mokslininkai manė, kad mūsų smegenims reikia 15-20 min. popietinio miego. Gal tai kaip tik tai, ko jiems trūksta, nors kai kada popietinis miegas tik pagilina nemigą.2. Nepamirškite, kad maisto suvirškinimui reikia laiko. Jeigu devintą valandą prisivalgysite korbonadų su bulvėmis ir užsigardžiuosite pyragaičiais su kava arba arbata, vargu ar užmigsite ir po paros! Jeigu niekaip negalite apsieiti be vėlyvos vakarienės, pasistenkita bent dvi valandas prieš miegą suvalgyti avižinės košės, bananą ir pieno.3. Nesusiviliokite alkoholiu. Dvi, trys vyno taurės jus užmigdys, bet neilgam, pabusite labai anksti, prieš aušrą. Vakare geriausia atsigerti įpieno ar mėtų arbatos. Arbata ir kava tik didina nemigą: organizmui reikia penkių valandų, kad kofeino kiekis kraujyje sumažėtų dvigubai.4. Nedarykite fizinių pratimų vėliau kaip devinta valanda vakaro. Treniruotės šviesiu paros metu skatina sveiką miegą, bet po krūvių reikia pailsėti, nusiteikti miegui.5. Atsargiai su migdomaisiais. ,,Stebuklingi” preparatai, kurie, kaip jums atrodo, gražina normalų miegą, ištikrųjų gali padaryti jus priklausomu nuo jų. Migdomuosius galima vartoti tik ekstremaliais atvejais. Pvz.: ilgai skrendant lėktuvu ar pasikeitus laiko juostai.6. Miegui ruoškitės iš anksto: išsimaudykite raminamoje vonioje, pasiklausykite lėtos muzikos. Nesigulkite į lovą tol, kol nepajusite, kad knapsite nosimi. Stenkitės negalvoti apie darbo problemas ir nemalonias mintis. Jeigu nesiseka to padaryti, užsidekite žvakę, paglostykite šunį ar katę, pasigrožėkite žvakės liepsna.

-7-

SAPNAI

Sapnas-tai reiškinys, kurį mes matome miegodami, sapnuodami. Sapnų būna labai daug, tačiau jie būna kartais pasikartojantys. Mes sapną galime pasakoti įvairiai, mes jį galime laikyti patikimu ir teisingu, jei žmogus kūnu išgyvena pojūtį, kažkokio stipraus jausmo prasiveržimą. Pvz.:

Įsivaizduokite, kad pamirštate tai, ką būtinai turite šiandien padaryti. Bandote prisiminti, bet veltui, tik viduje jaučiate tūnantį kažkokį keistą, neaiškų jausmą. Jūs kankinatės, spėliojate, ,,galbūt, tai kažkas susiję su mano darbu, o gal tai kažkas, ka pažadėjau draugui”? Iš tikrųjų jums reikia atlikti šiuos darbus, tačiau vis dėlto tai ne tai, ką norite prisiminti, nes keistasis jausmas išlieka nepasikeitęs. Daugelis žmonių užmiršta ka sapnavo. Tačiau 80% kartų žmogus savo sapną papasakos, nes tiek žmonių sapną tikrai sapnuoja. Ar akių judesiai susiję su sapno regimaisiais aspektais? Ar sapnuodamas ,, žiūri” sapną tarsi asmeninį filmą? Daugelis mokslininkų manė, kad yra ne taip: greitai judančios akys, kaip ir atsitiktinai raumenų trukčiojimai, gali atspindėti tik padidėjusį sapnuojančiojo nervų sistemos aktyvumą. Jei norite neužmiršti sapnų keletas patarimų (žurnalas ,,Psichologija Tau” 944 psl 14).Keli patarimai prieš pradedant aiškintis sapnus. Dauguma žmonių atsibundę gana greitai pamiršta sapną, todėl pasiimkite sąsiuvinį, skirtą sapnams, ir, eidami miegoti, pasidėkite netoliese, kad atsibudę galėtumėte iškarto užrašyti. Išpradžių surašykite visas svarbiausias sapno dalis, o vėlaiu aprašykite kiekvieną dalį detaliau. Kiekvienam klausimui skirkite pakankamai laiko, o jų net 15.1. Pirmieji įspūdžiai.2. Jausmai.3. Vakarykštė diena.4. Vieta.5. Pasakojimai.6. Veikėjai.7. Galbūt tai jūsų asmenybės dalis?8. Galbūt jūs esate tas asmuo?9. Ar galima sapną tęsti?10. Simboliai.11. Priešingybė.12. Vaikystė.13. Asmenybės augimas.14. Seksualumas.15. Dvasingumas. Iš pradžių patogiai įsitaisykite ir atsipalaiduokite. Visiškai nugrimzkite į save ir pasistenkite užčiuopti sapno jausmą. Tada šio jausmo klauskite. Nesistenkite atsakymą išprotauti. Atsakymas ateis, atpalaiduojant sapne sukeltą įtampą. Neskubėkite, klausykitės savo kūno bent minutę. Mes juk tai retai kreipiamės į savo vidinį ,,aš”, tad dabar, kai mes jau pasiryžę tai padaryti, skirkite jam bent minutė.

-8-

TAI ĮDOMU!

KĄ BYLOJA SAPNAI?(Sveikatos kalendorius 1999m.)

Nuogumas. Gali reikšti neįsisąmonintą troškimą grįžti į vaikystę, nekaltybę ir atsikratyti dirbtinių apribojimų. Taip pat reiškia jūsų tikrosios esmės atsiskleidimą.

Gaudynės, persiakojimas. Jeigu jus vejasi koks nors gyvūnas-jūs pernelyg ilgai ignoravote natūralius savo inkstintus ir tai gręsia ramiam jūsų šeimyniniam gyvenimui. Jeigu jus persiakioja tėvas ar kitas autoritetingas žmogus- šis sapnas reiškia neįsisamonintą kaltės jausmą. Gaudynės gali reikšti, jog gyvenime jums kas nors gresia.Laidotuvės. Tai gali reikšti, kad kažkas turi užleisti vietą kitam. Gali būt, kad toks sapnas reiškia rimtą susirūpinimą savo sveikatos būkle. Jei taip, prisiminkite, ką sapnavote po laidotuvių, tai gali būti geras patarimas.Paieškos. Gali būti, kad jūs trokštate pasiekimų darbe, meilėje ar sekse.Kūdikis. Paprastai, tai yra simbolis mūsų, tikrosios giluminės esmės, kurią reikia suprasti ir pamilti, jei norite, kad gyvenimas būtų harmoningas.Sodas. Tai jus supančio pasaulio suvokimas. Jeigu sode žydi gėlės, vadinasi, jums rūpi, tai kas vyksta pasaulyje.Seksas. Užsiiminėti sapne seksu-tai tiesioginė seksualinių troškimų išraiška. Seksas sapne ne su savo vyru, reiškia potraukį jam arba nepasitenkinimą turimu partneriu. Atsipalaidavimas sekse sako, jūsų intymiam gyvenime jo trūksat.Ką nors nužudyti. Tai savotiška hiperbolė, išreiškianti pasamoningą neapykantą ar pavydą kam nors.Vanduo. Emocijos ir psichinė energija. Ladas- sustingusios emocijos. Vanduo-vaisingumo. Augimo ir kūrybinio potencialo simbolis.

KAIP GYDYTI LUNATIZMĄ

Prie ligonio lovos patiesti šlapią kilimą. Kai tik lunatikas atsistoja ant jo ir pajunta drėgmę, tuojau pat prabunda, vėl gulasi į lovą ir užmiega. Jeigu liga įsisenėjusi, šlapio kilimo prie lovos nepakanka. Tuomet ligonis turi miegoti kambaryje, uždangstytais langais, o prie durų, iš vienos ir iš kitos pusės, reikia pastatyti neaukštą, platų indą su vandeniu ir uždengti jį, kokiu nors tamsiu ne tankiu audeklu, pvz.: juodu kartūnu, taip, kad tas neliestų vandens paviršiaus. Ligonis užmigęs ant kartūno, tuojau pat pajus vandenį ir pabus.

-9-

IŠVADA

Miegas yra natūralus organizmo poreikis, kurį daugelis žmonių patenkina lengvai, kiti gana sunkiai. Nepasitikintis savimi žmogus miega susisukęs į kamuoliuką, dažnai net galvą užsiklojęs antklode. Jam miegamasis-košmaro modelis. Kad jis nesijaustų pasiklydęs košmaro platybėse, jam naudinga miegoti nedidelėje patalpoje, lovą statyti kokioje nors nišoje ar kambario kampe. Viena iš blogo miego ir neurozinių priežaščių-triukšmas. Jeigu jus jis labai vargina, tai nepatingėkite sienas padengti garsą izoliuojančiomis medžiagomis, nepagailėkite pinigų hermetiškiems langams. Ypatingą dėmesį skirkite geopatogeninėms zonoms, kurios, deja, yra kiekviename bute. Jeigu žmogus pasistatė lovą ,,blogoje” vietoje anksčiau ar vėliau jis susirgs, nes kiekvieną naktį veiks neigiamos bangos. Nėra nepavojingas ir papraščiausias elektromagnetinis spinduliavimas. Net ir po lova esantis prailginimo laidas žmogui gali iškrėsti piktą pokštą. Geriau, kad miegamajame kambaryje nebūtų televizoriaus, jau nekalbant apie kompiuterį. Nemiga praeis, jeigu prieš miegą kiek galite stipriau suspausite abiejų rankų pirštus ir taip palaikysite 10minš Jau atsigulę, prieš pat miegą, stipriai pirštais suspauskite nosį tarpuakyje. Jeigu, jau niekaip negalite užmigti ir nepadeda dramblių skaičiavimas, negulėkite lovoje. Atsikelkite ir imkitės kokio nors malonaus darbo: skaitykite, pieškite arba virkite. Kad naktį ramiai pailsėtumėte, mūsų nekamuotų košmariniai sapnai, mums yra svarbiausia dieną gyventi taip, kad į naktį nelydėtų piktos mintys, nerimas. Tada ramus miegas, šviesus sapnas bus kaip atpildas, kaip Dievo dovana, kurios tikėjomės jau seniai. Sapnai gali tapti jūsų gyvenimo dalimi. Sapne jausmas-tai keistas viduje tūnantis jausmas, kurį sukelia sapnas. Tai nėra įprastas jausmas, kaip pyktis, liūdesys ar baimė. Sapnas palieka sunkiai žodžiais nusakomą jausmą. Jo neįmanoma išmąstyti. Tai neapibrėžiamas, keliantis diskomfortą, miglotas ir painus jausmas. Priimkite sapne ir įvairių jausmų siunčiamą žinią ir atsaką kaip rodyklę, nurodančią, kuria kryptimi turite eiti ugdydamas savo samenybę.

Pranašingi sapnai paprastai sapnuojami naktį iš pirmadienio į antradienį ir iš ketvirtadienio į penktadienį. Sapnuose retai matomo vaizdai, pasikartojantys realiame gyvenime. Dažniausiai matome simbolius, kuriuos reikia išsiaiškinti. Todėl būtų kvaila visiškai nekreipti dėmesio į sapnus- teisingai juos išsiaiškinus galima išspręsti net rimtas problemas. Galima netgi užsakyti sapną jums rūpimu klausimu, ir atsigulti miegoti ant baltos, bet jokiu būdu nespalvotos paklodės. Ženklai iš aukščiau skiriami tik šviesiam žmogui, todėl, prieš užsakydami sapną, bent savaitę nieko neskriauskite, nesipykite, nesinervinkite. Nereikia bijoti košmarų; jie būdingi tik prastai psichinei ar fizinei savijautai. Atsikelkite, išvėdinkite kambarį ir atsigulkite ant nugaros, ištiesė rankas iėilgai kūno. Jums iškart palengvės ir netrukus ramiai užmigsite. Saldžių sapnų!

-10-

TERMINAI IR APIBRĖŽIMAI

Anorekcija- apetito nebuvimas, nevalgymas.Aterasklerozė- lėtinė liga, kai dėl arterijų sklerozės sutrinka kraujo aputaka.Cistitas- šlapimo pūslės glaivinės uždegimas.Depresija- prislėgtos psichikos būsena, kuriai būdinga prasta nuotaika, mąstymo ir judesių slopinimai.Diferencija- vienos visumos skaidymas, skirstymas į daugeriopas, skirtingas formas ir pakopas; skirtumų ryškėjimas, iškėlimas.Diuretika- vaistai skatinantys šlapimo išsiskyrimą.Earmakologija- mokslas, tiriantis vaistų poveikį organizmui ir jų panaudojimą gydymui.Egzema- neužkrečiama, dažnai pasikartojanti odos liga, kuriai būdinga niežėjimas, odos paraudimas, pūslelės, mazgeliai, šašai.Encefalograma(EEG)- testa, kurio metu nustatomos smegenų galimybės.Endokrininės- vidaus sekrecijos, susiję su belatakėmis liaukomis, kurių sekretas išsiskiria į organizmo vidų.Emocionalus- dvasinės būsenos, kurias sukelia pusiausvyros santykiuose su aplinka sutrikimai; smarkos jausminis išgyvenimas.Genetiškas(genetika)- susijęs su kilme, gimimu; mokslas apie organizmų paveldimumą ir kintamumą, jų paveldimos informacijos realizaciją.Indikacija- simtomas, požymis rodntis, kad reikia, galima panaudoti tam tikrą gydymą, vaistą.

Košmaras- baimės jausmas ir pasunkėjęs kvėpavimas miegant, dažniausiai sočiai pavalgius.Lunatizmas- tai pakitusi sąmonės būsena, kai kartu pasireiškia miego ir vaikščiojimo fenomenas.Neurozė- lėtinės, aukštosios nervinės veiklos sutrikimas.Paradoksalus- Keistas, neįprastas, netikėtas.Šizofrenija- psichikos liga.

-11-

LITERATŪRA

1. Žmogus ir sveikata Z. Šnablis ,, Nervai” V. 1987m.2. Žmogus ir sveikata A. Byrachas ,, Kovokime su nemiga” V. 1983m.3. Žmogus ir sveikata I. Eglytis ,, Apie žmogaus psichiką” V. 1985m.4. Sveikatos kalendorius K. 1999m.5. Sveikatos kalendorius K. 2000m.6. Tarptautinių žodžių žodynas V. 1985m.7. Bendroji psichologija K.2000m.