Emocinis intelektas

Untitled

TURINYS

Įvadas……………………………………………………………………………………………………………………………………….3

Emocinis intelektas……………………………………………………………………….……………………………….…………4

Išvados………………………………………………………………………………………………………………………………………7

Literatūra………………………………………………………………………………………………………………….……………….8

ĮVADAS

1995-aisiais Danielis Golemanas išskyrė sėkmei svarbių savybių sąrašą, kuris atsispindi kiekviename žmoguje tai yra emocinis intelektas. Emocinio intelekto tipai yra septyni, t.y.verbalinis, muzikinis, asmeninis, tarpasmeninis, kinestezinis, loginis- matematinis, erdvinis. Žmoguje gali vyrauti iki trijų tipų. Taigi, šioje esėje bus apžvelgiama kaip emocinį intelektą įtakoja auklėjimas.

EMOCINISINTELEKTAS

Emocinis intelektas – tai savęs pažinimas, mokėjimas save ugdyti, tobulinti, kontroliuoti. Tačiau ne kiekvienas sugeba save pažinti taip gerai, kad galėtų pasakyti kaip elgtųsi vienoje ar kitoje situacijoje. Kiekvienas žmogus yra individas, kuris mokosi nuo pat vaikystės iki gyvenimo pabaigos. Pirmiausia, pradedama nuo pažinties su išoriniu pasauliu, mokymusi kalbėti, vaikščioti, atskirti gerą nuo blogo. Vėliau, vaikas pradeda įgyti tam tikrų savybių, kurias įtakoja tėvai, draugai, mokykla. Formuojasi „mano aš“ bei „ego“, su visomis turimomis geromis ir blogomis savybės. Esamas savybes dažniausiai perimame iš savo tėvų, kurie auklėjo ir mokė etikos, kilnumo, draugiškumo, paslaugumo. Tačiau ir blogąsias savybes vaikai perima iš savo tėvų, patys to nesuvokdami. Kuomet vaikas pereina iš vaikystės į paauglystę, daug įtakojadraugai, mokytojai, aplinkiniai. Tuomet paauglys, su turimomis savybėmis atsirenka ko jam reikia ir ko ne, taip pradėdamas gyventi savo gyvenimą ir mokydamasis toliau. Tik visa tai jis jau perleidžia per savo intelekto prizmę. Šitaip besimokydamas žmogus pradeda pažinti save. Po truputį pradeda save kontroliuoti, ugdyti, augti dvasiškai ir emociškai, visą laiką nešdamasis su savimi savybes, kurias įgavo būdamas vaiku ir paaugliu. Šios įgytos savybės formuoja emocinį intelektą, t.y. kaip geba žmogus priimti sprendimus, tvardyti savo emocijas, bendrauti, pažinti kitus. Taigi, emocinis intelektas yra ugdomas nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų. (Emocinio intelekto svarba pervertinama)

Emocinis intelektas yra grindžiamas emocijomis, kurios mus lydi kiekvieną dieną, kiekvienoje situacijoje, visomis gyvenimo akimirkomis. Emocijos dar gali būti įvardintos kaip jausmai. Nuo jausmų priklauso asmenybės elgesys, kuris įtakoja teigiamų ar neigiamų veiksmų seką. Ką pasirinks žmogus yra jo asmeninis reikalas. Tačiau ką geriau pasirinkti? (Emocinio intelekto svarba pervertinama)

Teigiami jausmai yra gyvenimo variklis, kuris skatina būti geresniais, padėti kitiems ir nepasiduoti. Tokie jausmai, kaip sąžiningumas, orumas, dorovingumas, meilė – suteikia laimės ir džiaugsmo. Mus supa daugybė gerų žmonių, kuriuos reikia atrasti. Tokie žmonės tarsi angelai, kurie skatina kitus tapti geresniais. Į viską reikia mokėti pažvelgti plačiai atvertomis akimis, tuomet pasitaiko galimybė gyvenimą pamatyti kitokį – šviesesnį, be smurto ir neapykantos. Tai ir yra viską supantis gerumas, įvardijamas žmogiškumu.(Gyventi negalima pasiduoti)

Deja, kaip bebūtų gaila,tačiau žmonėse vis labiau įsigali blogis. Melagystės, apgaudinėjimai, nepagarba – tai lengviausias kelias pasiekti tikslą. Tai kam stengtis būti sąžiningu, sunkiai dirbti, jei visa tai galima užmiršti ir be jokių rūpesčių pasiekti lengviau? Savaime aišku, jog kiekviena asmenybė negali turėti tik teigiamų savybių. Žmonės nėra idealūs. Tos mažos nuodėmės, kurios visus vilioja, leidžia pamiršti savuosius prioritetus, siekius. Tačiau pasirinkimas neigiamų jausmų, leidžia atsikvošėti ir su dar didesne ugnimi širdyje siekti kilnių darbų. (Gyventi negalima pasiduoti)

Įgimti gėrio ir blogio jausmai nuolat grumiasi tarpusavyje. Tai tėra tik žmogaus apsisprendimas, ką geriau pasirinkti. Tačiau ši kova ir ugdo mūsų emocinį intelektą bei mūsų psichologiją. Kaip teigė psichologijos profesorius Albinas Bagdonas (2012): Žmogaus psichika sudaryta iš kelių ar net keliolikossubsričių. Tų subsričių, arba žmogaus psichinio funkcionavimo aspektų, gebėjimus kartais ir vadina atskiromis intelekto rūšimis: pažintinis, socialinis, muzikinis, emocinis, kinestezinis (savo kūno kaulų ir raumenų sistemos valdymo gebėjimai), praktinis (kasdienio gyvenimo gebėjimai), verbalinis (kalbos gebėjimai), neverbalinis (erdviniai konstrukciniai gebėjimai). Taigi, šie profesoriaus žodžiai parodo, kad žmogaus psichika, intelektas, elgesys ir elgesio normos priklauso tik nuo pačio žmogaus. O ką pasirinkti sprendžia tik pats žmogus kaip asmenybė, pasirinkdamas tai, kas jam yra priimtiniausia bei kovodamas už savo ambicijas, ego, principus ir kitus kiekvienam žmogui svarbius aspektus. Taigi, norint siekti tobulybės, reikia kovoti. Kiekviename žmogaus gyvenimo etape vyksta kova, kuri atneša arba pergalės džiaugsmą, arba pralaimėjimo kartėlį.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 707 žodžiai iš 1406 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
Turite atrakinimo kodą?