Ugdomoji pratybų knygelė

Pažink save ir savo draugą

Panevėžys2007

Turinys

Įvadas ………………………………………………………………………………………3Citatos apie charakterį ………………………………………………………………41 skyriusKuklumas (1 užduotėlė ) ……………………………………………………….5 Testukas „Ar pakankamai laiko skiri šeimos nariams?“………6Dėkingumas (4 užduotėlės) …………………………………………………..7 Testukas „Ar moki džiaugtis?“ …………………………………………11Gerumas ir drąsa (3 užduotėlės) …………………………………………..13Ištikimybė (4 užduotėlės) ……………………………………………………..152 skyriusĮsitikinimas (6 užduotėlės) …………………………………………………..18Integralumas (4 užduotėlės) ………………………………………………..23Savikontrolė (3 užduotėlės) ………………………………………………….26 Testukas „Aš mokykloje“ ………………………………………………….26 Testukas „Kiek dėmesio skiri savo išvaizdai?“ …………………..30Darbštumas (5 užduotėlės) ………………………………………………….33 Testukas „Tavo muzikinis skonis“ ……………………………………..35 Testukas „Ar tu tvarkingas(-a)?“ ………………………………………38Išmintis (4 užduotėlės) ………………………………………………………..41Laisvalaikis1. Rask vienodus „Zuikiai“ …………………………………………………..462. Galvosūkis „Skaičiai“ ……………………………………………………….463. Kryžiažodis „Dviratis“ …………………………………………………….474. Galvosūkis „Širdelė“ ………………………………………………………..485. „Kartą mokykloje“ …………………………………………………………..496. Kryžiažodis „Spalvos“ ……………………………………………………..507. Kryžiažodis „Princas“ ……………………………………………………..518. Skirtumai „Žvejys“ ………………………………………………………….529. Galvosūkis „Raidės“ ………………………………………………………..5310. Rask vienodus „Drambliai“ ……………………………………………54Autorės……………………………………………………………………………………55

ĮvadasCharakteris yra sudarytas iš gausybės dinamiškų savybių, už kurių išsiugdymą esame atsakingi mes patys.Knygelė „Pažink save ir draugą“ padės vaikams paanalizuoti savo charakterio savybes ir sužinos naudingų patarimų.

Vaikai atlikdami užduotėles ir testus, mokysis:

 Savikontrolės, savianalizės; Atvirumo; Pažinti save ir draugus, šeimos narius; Suprasti ir pripažinti savo silpnąsias ir stipriąsias puses; Siekti savo susikurtų tikslų; Atsakomybės; Kūrybingumo.

Knygelėje naudojami šie sutartiniai ženklai:

Temos pavadinimas

Tai įdomu

Užduotėlė

Kūrybinė, piešimo užduotėlė

Testukas

Užduotėlė – rašinėlis

„Geras charakteris yra geriausias paminklinis akmuo. Tie, kurie tave mylėjo ir kuriems tu padėjai, prisimins tave. Taigi, išskaptuok savo vardą jų širdyse, o ne marmure“.

C. H. Spurgeon (1834 – 1892) Dvasininkas

Charakteris, kaip tai asmenybei pastovių tipiškų savybių visuma, gali pasikeisti tik laipsniškai, per ilgesnį laiką. Charakterio pasireiškimai gali keistis priklausomai nuo situacijų, asmenų, su kuriais bendraujama, emocinių būsenų ir kitų konkrečių poveikių.

Charakteris – gausybė pasirinktų vertybių, kuriomis paremti asmens moraliniai ir etiniai veiksmai ir reakcijos į kitų veiksmus.

Tarpusavio pagarba: kitų vertės pripažinimas ir pritarimas jai.

Kitų pagerbimas, atkreipiant dėmesį į juos, o ne į save.

Daugiausia mums laimės teikia šeima ir draugai. Rask jiems laiko.

ČIA MANO ŠEIMA

Vieta šeimos nuotraukai įklijuoti.

Trumpai aprašyk savo šeimą, jos narius, kiek jų ir kokie vardai, ką veikia gyvenime, kiek jiems metų ir kokie jų pomėgiai…

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Gerus santykius su šeimos nariais lemia gebėjimas viskuo su jais dalintis.

AR PAKANKAMAI LAIKO SKIRI ŠEIMOS NARIAMS?

1. Ar prisimeni savo šeimos narių gimtadienius? A. Taip, niekuomet nepamirštu jų pasveikinti. B. Ne.

2. Jeigu tėvai tau siūlo vykti į gimtadienį pas labai senai matytus giminaičius, tu… A. …nė neabejodamas (-ma) vyksti su jais. B. …pasilieki namuose ir organizuoji vakarėlį.

3. Jeigu mama prašo važiuoti į parduotuvę padėti apsipirkti, o draugas (-ė) tave kviečia pasivaikščioti, tu… A. …iš karto sutinki, ir bandai pakeisti su draugu (-e) susitikimo laiką. B. …atsisakai padėti mamai.

4. Tėtis tau siūlo vykti kartu į žvejybą, tačiau tu negali žūklės pakęsti. Bet jeigu tai vienintelė galimybė pabūti su šeima? Kaip pasielgsi? A. Vyksi, nes noras pabūti su šeima didesnis už požiūrį į žvejybą. B. Nevyksi, nes negali veikti to, ko nemėgsti.

5. Tavo nuomonė apie santykius su geriausiu draugu: A. Jei tikras draugas, turi leisti skirti laiko ir šeimai. B. Jis yra svarbiausias, nes jis geriausias ir vienintelis tikras, patikimas draugas.

Nuoširdus rodymas kitiems, kad vertinu jų įtaką savo gyvenimui. Savo lūpomis tu gali ištarti daug gražių, meilių žodžių. Įrašyk vietoj daugtaškių, ką malonaus ir gražaus šie žmonės gali pasakyti vieni kitiems.

Mama savo dukrai, o dukra Tėtis savo sūnui, o sūnus tėčiui

savo mamai

…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..

Mama tėčiui, o tėtis mamai Močiutė seneliui, o senelis močiutei.

…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..

Sesė broliui, o brolis sesei Močiutė savo anūkam, o anūkai močiutei

…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..…………………………………………………………………. …………………………………………………………………..

Kalbėdami vieni su kitais, mes pasakome, ką jaučiame ir ką galvojame. Tu jau tikrai esi pastebėjęs, kad dažnai savo mintis, jausmus galima perteikti ne tik žodžiais, bet ir kitaip: veido išraiška, judesiais. Žinok, ir tavo kūnas gali kalbėti! Tik reikia išmokti suprasti kūno kalbą.

Pagalvok ir užbaik sakinius.

Mano kūnas gali pasakyti…

 Aš…………………………………………………………………………………………………… Aš…………………………………………………………………………………………………… Aš…………………………………………………………………………………………………… Ar tau…………………………………………………………………………………………….. Gal tau……………………………………………………………………………………………. Ko tu………………………………………………………………………………………………. Ar visada pastebi, ar matai, kaip jaučiasi kiti žmonės? Kaip nusiteikęs kiekvienas iš vaikų? Pasirink ir įrašyk žodžius.

………………… ……………….. ……………….. ……………… ………………..

O dabar, pamąstyk ir parašyk, kas tavo manymu, gali suteikti tikro džiaugsmo.

AR MOKI DŽIAUGTIS?

Smagumėlis! Saulė vis skaisčiau šviečia, vasara jau kvepia… Tik ar moki džiaugtis mažomis kasdienėmis smulkmenomis? Skania arbatyte, kurią iš ryto padarė mama? Draugo (-ės) šypsena, padovanota be jokios priežasties? Laiku atvažiavusiu autobusu – juk nepavėluosi į treniruotę!

Padaryk šį smagų testuką ir sužinosi, kiek vietos tavo širdyje skirta džiaugsmui. Už kiekvieną atsakymą „taip“ į nelyginius teiginius užsirašyk 10 taškų. Už kiekvieną atsakymą „ne“ į lyginius teiginius – taip pat užsirašyk po 10 taškų. Už kiekvieną atsakymą „nežinau“ į bet kurį teiginį užsirašyk 5 taškus.

1. Prisiminus vasaros atostogas mane užlieja džiaugsmo banga.2. Aš dažnai jaučiuosi kaltas (-a).3. Optimizmas ir nuoširdumas – svarbiausi mano charakterio bruožai.4. Aplink tiek daug blogio, kad kvaila būtų džiaugtis visokiomis smulkmenomis. 5. Savo džiaugsmu galiu pasidalinti tik su pačiais artimiausiais žmonėmis.6. Draugų kompanijoje dažnai tik apsimetu, kad man labai linksma.

7. Kai suteikiu džiaugsmo kitiems, jaučiuosi labai laimingas (-a).8. Gyvenimas mane pamokė, kad pasitikėti galiu tik savimi – niekuo kitu.9. Turiu draugų (-ių), kuriems galiu išsakyti slapčiausias savo mintis.10. Mano gyvenime daugiau rūpesčių ir bėdų, nei džiaugsmo akimirkų.11. Dažnai mane ištinka džiaugsmo „priepuoliai“.12. Pavydžiu žmonėms, kurie moka džiaugtis viskuo.13. Savo begaliniu optimizmu moku užkrėsti ir draugus.14. Galima viską nupirkti. Netgi džiaugsmą. Tik pasakykit, kiek kainuoja?15. Draugai (-ės) man pavydi, kad moku džiaugtis net menkiausias dalykais.

O dabar suskaičiuok taškus.

Nesavanaudiškas rūpinimasis kitais ir pagalba jiems.

Baimės nugalėjimas tam, kad padėtum kitiems.

Tu tikriausiai žinai, kad senyvo amžiaus, kai kurie žmonės, jau nebeprigirdi, nebeprimato, sunkiai vaikšto, nebegali patys savim pasirūpinti. Jiems dažnai prireikia sveikųjų pagalbos. Nepraeik pro šalį, kai gali padėti.

Pagalvok ir parašyk darbus, kuriuos tu mielai padėtum nudirbti sode, namuose, pas senelius kaime, ar tiesiog savo kieme.

1. ……………………………………………………………………………………………..2. ……………………………………………………………………………………………..3. ……………………………………………………………………………………………..4. ……………………………………………………………………………………………..5. ………………………………………………………………………………………………6. ………………………………………………………………………………………………7. ………………………………………………………………………………………………8. ………………………………………………………………………………………………9. ………………………………………………………………………………………………

Padėdamas kitiems, darysiesi gražesnis. Malonu ir smagu, kai namuose švaru ir jauku, kai viskas sutvarkyta. Tad ir tu visada pasisiūlyk į talką, kai ruošos darbų imasi mama ir tėtis. Juk bendras darbas – tai šeimos šventė!

Siūlau pagalvoti ir atsiminti, kokius darbus namuose dirba mama, ir kokius namų ruošos darbus atlieka tėtis.MAMA NAMUOSE TĖTIS NAMUOSE

Tvarkingą šeimininką gerbia ir myli visi daiktai, knygos ir žaislai… Net ir gėlytės šypsosi geram vaikui… Ar tu, tinginiukas, ar darbštus vaikas? Tikiu, kad padedi namų ruošoje savo tėveliams. O dabar, pabūk atviras ir surašyk darbus, kurie yra tavo pareiga, atlieki juos mielai, o kuriuos tik todėl, kad liepia tėveliai. Tai mano pareiga Padedu, nes liepia

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Ištikimas paklusnumas savo tėveliams ar mokytojams, draugams įsipareigojimas palaikyti svarbius ir prasmingus santykius.

Nepakanka tik mylėti tėvelius. Juos reikia gerbti, o pagarbą būtina patvirtinti darbais. Reikia pasistengti, kad dėl vaikų nesijaudintų, nesikrimstų, o džiaugtųsi gražiais jų poelgiais, puikiais pažymiais.

O tu, kokiais gerais darbais galėtum patvirtinti pagarbą savo brangiems žmonėms, kuo juos galėtum nudžiuginti? Pagalvok, ir surašyk gerus darbus:

 …………………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………………. Gražūs ir tikrai prasmingi visi šie tavo poelgiai. Tačiau būtų labai smagu perskaityti tavo pasakojimą, apie paskutinįjį tavo atliktą darbą, kuriuo nudžiuginai ir gal būt nustebinai savo mamą. Sėkmės!………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Ne tas laimingas, kas turtingas,Ne tas laimingas, kas gražus,Bet tas laimingas, kas suradoTikrus gyvenimo draugus.

Pamąstyk ir parašyk kokias savybes turėtų turėti tavo draugas(-ė) ir kokių neturėtų turėti, kad būtų galima jį(-ą) vadinti „tikru draugu“.

Asmeninė atsakomybė: atsakomybė už savo motyvus, požiūrį ir veiksmus.

Toks tvirtas vertybės ar tikėjimo laikymasis, kad tai daro įtakos mūsų požiūriui ar veiksmams.

Gyvenime būna visko… Ir draugystę kartais išbando tamsūs debesėliai… Bet tikrieji draugai neišsiskiria, suranda bendrą kalbą.

Ir kaip manai, kas padeda jiems rasti bendrą kalbą: panašus amžius, panašūs pomėgiai, tokie patys norai ar svajonės, panašus požiūris ar vertybės? Bet jei visada randa bendrą kalbą, net tada, kai draugystę tenka išbandyti, ne jau geri draugai neturi jokių skirtumų?

Prisimink savo geriausia draugą(-ę) ir pagalvok gerai, ar jūs tikrai visai vienodi? Manau tikrai turite skirtumų. Surašyk, kuo jūs skirtingi:

 …………………………………………………………………….. …………………………………………………………………….. …………………………………………………………………….. …………………………………………………………………….. …………………………………………………………………….. ……………………………………………………………………..

Mielas drauge, aš žinau, kad esi vienintelis toks pasaulyje, kiti – kitokie. Ir visi tavo pažįstami, giminės ir draugai taip pat vieninteliai. Ir žemė mūsų vienintelė, ir tėvynė…

Pažvelk į veidrodį. Jame – tavo veidas. Įsižiūrėk atidžiai, pasistenk jame pamatyti ne tik savo išorinį vaizdą, bet pasistenk įžvelgti ir vidines vertybes, savo išskirtinumą, ir nupiešk čia save, beprotiškai puikų, vienintelį.

PIEŠINYS O dabar įsižiūrėk į savo piešinį ir atsimink draugus. Matai: žmonės yra daug kuo tarpusavy panašūs, bet daug kuo ir skiriasi. Kuo? Gerai pasvarstyk, ir atlik dar vieną užduotėlę:

Kuo aš panašus į kitus žmones: Kuo skiriuosi nuo kitų žmonių:1. …………………………………………… 1. ……………………………………………..2. ………………………………………….. 2. ……………………………………………..3. ………………………………………….. 3. ……………………………………………..4. ………………………………………….. 4. ……………………………………………..5. ………………………………………….. 5. ……………………………………………..6. ………………………………………….. 6. …………………………………………….. Labai įdomūs tavo pastebėjimai. Smagu, kad randi panašumų ir moki save išskirti iš kitų. Kiekvienas žmogaus išskirtinis bruožas daro tam tikrą įtaką jo gyvenimui. O kokią įtaką tavo gyvenimui daro šie išvardinti tavo bruožai? Į vieną stulpelį surašyk išskirtinius bruožus savo, o į kitą stulpelį parašyk kokią įtaką tavo manymu daro tavo gyvenime: IŠSKIRTINIS BRUOŽAS MANO GYVENIMUI JIS SUTEIKIA

1. ………………………………………. 1. …………………………………………………….2. ……………………………………… 2. …………………………………………………….3. ……………………………………… 3. …………………………………………………….4. ……………………………………… 4. …………………………………………………….5. ……………………………………… 5. …………………………………………………….6. ……………………………………… 6. …………………………………………………….Vertybės, kurias pasirenkame, lemia mūsų elgesį. Gerai, jei mokame atskirti gėrį nuo blogio, melą nuo tiesos, matome grožį ir jį vertiname.Tačiau visame pasaulyje telpa viskas. Tačiau ne viskas yra tikrai svarbu.O kas tavo manymu, pasaulyje yra svarbiausia?

Baik piešti šį pasaulio medį. Sutalpink jame visa, kas, Tavo manymu svarbu šiame pasaulyje. Matai, kaip gražiai sutelpa ir darniai sugyvena visa, kas gyva ir negyva, Pasaulio medyje? Visai nesvarbu, KAS JI¬E ir KOKIE? Ir tikrame pasaulyje turėtume sutilpti VISI ir VISOKIE: linksmi ir liūdni, stori ir ploni, sveiki ir pasiligoję.

Gerai pagalvok ir atsakyk, kas yra tas tikrasis turtas, kurio niekas ir niekada negali iš žmogaus atimti? Pasvarstyk, leisk sau pafantazuoti ir parašyk rašinėlį:

TAI, KO NIEKAS NEGALI ATIMTI.………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….Patikimumo demonstravimas darant tai, kas yra teisinga, ir sakant tiesą

Tiesa ir sąžiningas gyvenimas – štai mūsų siekių tikslas. Skelbti teisingumą, pačiam jo nesilaikant, – tai tas pats, kas daryti nusikaltimą. Būk teisingas(-a) ir būsi laimingas(-a).

Melo kojos trumpos. Stengiamės ir patys nemeluoti ir nemėgstame, kai mums kiti meluoja. Tačiau yra žmonių, kurie niekada nemeluoja. Tokius žmones vadiname teisingais, sąžiningais, dorais ir nuoširdžiais. Dažniausiai, patys lygiuojamės į tokius žmones. Jie mums tampa net autoritetais.

O tu, ar kada nors susimąstei, koks esi? S¬usikaupk, gerai pagalvok ir 7 kartus atsakyk į klausymą:

KOKS AŠ ESU?

1. ………………………………………….2. ………………………………………….3. ………………………………………….4. ………………………………………….5. ………………………………………….6. ………………………………………….7. ………………………………………….

Net neabejoju, kad yra pasaulyje žmogus, kuris tau yra pavyzdys ir norėtum tokiu pačiu, arba bent jau panašiu būti. Jis tau, tarsi autoritetas, į kurį tu slaptai lygiuojiesi. Tai vienas iš tavo tikslų, kurio tu jau dabar sieki. Pagalvok ir atsakyk:

KOKS YRA ŽMOGUS, Į KURĮ AŠ NORĖČIAU BUTI PANAŠUS(-I)?

1. …………………………………………2. …………………………………………3. …………………………………………4. …………………………………………5. …………………………………………6. …………………………………………7. …………………………………………Tikriausiai tau nebereikia priminti, kas pats(-i) prieš save būtum sąžiningas(-a) ir teisingas(-a), atviras(-a) ir nuoširdus(-i). Juk niekur nuo savęs nepabėgsi, o tik apgausi kitus(-as).O dabar palygink, koks(-ia) esi, o koks(-ia) norėtum būti. Ir surašyk, ko tau dar trūksta iki tavo tikslo:

IKI MANO TIKSLO MAN TRŪKSTA:

 ……………………………………………………… ……………………………………………………… ……………………………………………………… ……………………………………………………… ……………………………………………………… ……………………………………………………… ………………………………………………………

Nupiešk save tokį, koks norėtum būti?

Dėmesio sutelkimas į vertus tikslus ir ignoravimas to, kas nukreipia dėmesį.

Savikontrolė lydi žmogų visą gyvenimą. Nuolat turime save kontroliuoti: prieš kažką darant, pagalvoti, ar tai bus teisinga, ar mums to reikia. Turime sutelkt dėmesį į svarbius dalykus, kad girdėti tai ko reikia, o ne viską, kas vyksta aplink mus.

AŠ MOKYKLOJE

1. Ar visada girdi mokytojo pasakyta pamokos temą? A. Taip, nes klausau. B. Kartais, kai klausau atidžiai. C. Ne, nes nespėju susikaupt. 2. Ar visada girdi pamokos pabaigoje užduotį namų darbams? A. Taip, nes klausau, kad žinočiau ką padaryti. B. Tikrai ne visada. C. Ne, nes dažniausiai pasako jau po skambučio.

3. Ar mėgsti per pamoką aptarinėti su suolo draugu, savo laisvalaikio planus, vakarykščius nutikimus? A. Ne, nes aptariam per pertraukas. B. Kartais, jei patyriau daug nutikimų arba turiu gerų planų. C. Taip, nes per pertraukas triukšmas ir nespėjam pasipasakoti.4. Ar pastebėjai, kuo šiandien buvo apsirengęs tavo suolo draugas(-ė), mokytoja? A. Ne, neatkreipiu į tai dėmesio. B. Šiandien tiksliai nepamenu, bet kartais pastebiu gražius ar naujus drabužius. C. Taip, mano draugas(-ė) buvo……………, o mokytoja ……………….5. Tavo manymu, 45 min. pamokos trukmė – daug, ar normaliai? A. Normalei. B. Jei įdomi pamoka, tai normalei, bet kitom pamokom per ilgai. C. Per daug ilgos pamokos.6. Ar sunku ramiai išsėdėti pamokoje? A. Ne, kai įsijauti į pamoką, ji greitai prabėga. B. Kartais, jei labai įdomu, tai tada galima išsėdėt. C. Taip, atsibosta.7. Kai kalbasi du mokytojai, o tau reikia pasakyti kažką svarbaus, tu: A. Aš visada palaukiu, kada jie baigs pokalbi. B. Kartais prieinu ir pasakau, jei tai svarbu. Bet, galiu ir palaukt. C. Niekada nelaukiu nieko, pasakau, nes tai svarbu.8. Kaip reaguoji į nesėkmę mokykloje? A. Labai pergyvenu. B. Visaip, jei svarbu, pergyvenu, bet jei ne, tai pamirštu greitai. C. Nepergyvenu, juk visko pasitaiko, visko ir reikia.9. Po pamokų, laisvalaikiu, dažniausiai: A. Paruošiu pamokas, o paskui į būreli einu, kai reikia. B. Kai sunkios pamokos, tai pasimokau, o taip tai, su draugais arba televizorių pažiūriu kartais. C. Pažiūriu televizorių, pasėdžiu prie kompiuterio, susitinku su drau gais, su dviračiais pavažinėjam.

Klausymo Nr. A B C 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. A B C

Į didelę lentelę, prie klausymo numerio, į pasirinktos raidės, pagal atsakymą, padėk varnelę.

Suskaičiuok varneles, kuri raidė turi kiek varnelių savo eilutėje.Ir atminimui įsirašyk į mažąją lentelę.

Reikia mokėti ne tik save kontroliuoti, bet labai pravartu būti taupiems ir tvarkingiems, išmokti atskirti daiktus, pagal jų kokybę, nepasiduodant spalvingumui ir blizgučiams, kurie dažnai būna apgaulingi ir traukia vartotojų akį.

Pirkti verta tik gerą daiktą. Į ką kreipi dėmesį, rinkdamasis(-i) pirkinį? Iš duotojo sąrašo, išsirink tuos, kurie tau atrodo svarbūs, ir surašyk į tuščias eilutes, po lentele:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….Kai sumanai ką nors įsigyti, turi apie daug ką pagalvoti ir kai ką padaryti. Ką darai panorėjęs(-iusi) įsigyti kokį nors daiktą?

A. ……………………………………………. C. …………………………………………….

B. ……………………………………………. D. …………………………………………….

O dabar, atidžiai pažiūrėk į savo atsakymus. Ar yra atsakymų kurie sutampa su šiais, surašytais į lentelę?

Atsakymus, sutampančius su savo atsakymais, pabrauk.Ar visada, galvodamas(-a) apie savo norus, prisimeni kitus šeimos narius: mamytę, brolį ar sesę, tėvelį? Kaip manai, ar nevertėtų tau iš savo santaupų padėti jiems ką nors įsigyti ar šiaip, malone smulkmena nustebinti? Parašyk, ko labiausiai norėtų tavo……

mamytė……………………………………..; sesutė……………………………………….;

brolis…………………………………………; tėtis……………………………………….. .

KIEK DĖMESIO SKIRI SAVO IŠVAIZDAI?

Ar pastebėjai, kad yra žmonių, kurie išėję pasivaikščioti su draugais, vis dirsčioją į parduotuvių vitrinas? Taip? Manai, kad jie žvalgosi naujų drabužių? Kche…. Tikrai ne. Pasirodo, yra tokių žmonių, kurie grožisi savo atvaizdu vitrinoje tarsi veidrodyje. Nežinau, ar norėčiau su tokiu žmogumi draugauti, eiti pasivaikščioti po miestą. O gal panašiai elgiesi ir tu? Atlik šį testuką ir sužinosi.

Pradėk nuo „PRADŽIOS“ (rožinis langelis). Atsakyk sau į klausymą. Jei tavi atsakymas būtų „NE“, prie kito klausymo sek paskui mėlyną rodyklę O jei tavo atsakymas „TAIP“, į kitą klausymą pereik sekdamas paskui raudoną rodyklę

Sėkmės klaidžiojant klausymų labirintuose!

PRADŽIA

Darbų, kuriuos prisiėmiau, užbaigimas rodant norą.

Tinginystė – didelė nelaimė!.. Tinginys dažniausiai būna irzlus, nelaimingas, dejuojantis, nuolat kaltinantis kitus. Darbštuolis, kaip sakoma, laimės kūdikis… Jam nėra kada inkšti, skųstis, aimanuoti.

Kiekvienas žmogus, kad ir koks jis bebūtų – yra tikras žmonijos turtas. Kai kuriuos žmones apdovanojo likimas nepaprastais, ypatingais gabumais. Tai – talentais. Jiems skirta ypač daug nuveikti, sukurti ir palikti kitiems.Parašyk dabartinių žinomų lietuvių menininkų, mokslininkų, aktorių, muzikantų, dainininkų, sportininkų, politikų ar žurnalistų, vardus ir pavardes kurie garsina mūsų šalį.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. Pagalvok ir atsakyk į šiuos klausimus:

KĄ AŠ SUGEBU?…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………KĄ TURĖČIAU SUGEBĖTI?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..Pagalvok ir parašyk, kokiais savo gabumais ir tu galėtum labiausiai prisidėti prie mūsų visų gyvenimo. Ką mieliausiai norėtum daryti? Rašyk atvirai ir drąsiai, leisk sau pafantazuoti.

AŠ LABAI NORĖČIAU!

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Dabar tiek daug muzikuojančio jaunimo, labai populiarios muzikinės laidos, muzikiniai „šau“ renginiai. O tau ar patinka muzika? Kokia? Gal būt ir tu muzikuoji kokiu nors instrumentu? Taip, tai sunkus mokslas, reikalaujantis daug pastangų, kantrybės, sugebėjimų, klausos geros ir, savaime suprantama, darbštumo. Jei negroji, tai parašyk trumpai, kokiu instrumentu norėtum išmokti, koks labiausiai patinka ir kodėl?

Instrumentas…………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

TAVO MUZIKINIS SKONIS

Išsiaiškinti, kokia muzika arčiausiai širdies, tau padės šis testukas, skaityk teiginius, keliauk rodyklėmis ir tuoj tuoj viską sužinosi. Jei į klausymą ar teiginį, tavo atsakymas teigiamas „TAIP“ tai prie kito teiginio keliauk paskui morkinę rodyklę Jei į klausymą ar teiginį, tavo atsakymas teigiamas „TAIP“ tai prie kito teiginio keliauk paskui žalią rodyklę Sėkmės ir pirmyn!PRADĖK ČIA!

Tikriausiai nieko labai naujo apie save nesužinojai? Juk viskas čia apie tave, o save tu pažysti. Vienaip ar kitaip, manau tau buvo smagu.Darbštumas, tai ne vien kažkokio meno išmokimas. Visų pirma, tai elementarus tvarkingumas, netingėjimas susitvarkyti savo aplinką: kambarį, rašomojo stalo stalčius, drabužių spintą ir žaislų kampelį. Tad pasitikrink save atlikdamas kitą testuką. Sėkmės!

AR TU TVARKINGAS(-A)?

Nori sužinoti, ar esi tvarkingas(-a)? Tad griebk pieštuką ir po kiekvienu klausymu apibrauk tau tinkamiausią atsakymų variantą (a, b, ar c). Suskaičiavęs(-usi) taškus sužinosi, koks(-ia) tu: tvarkinguolis(-ė), išsiblaškėlis(-ė) ar tinginy(-ė).

1. Pirma mintis, šaunanti į galvą ryte, tik išlipus iš lovos:a) Noriu atgal, į šiltą lovytę;b) Reikia kuo greičiau pasikloti lovą ir bėgti į vonią praustis;c) Kažin ką mama pusryčius paruošė?2. Man pro akis niekada neprasprūsta:a) Nauja kaimynės šukuosena;b) Susiglamžęs bendraklasės sijonas;c) Gražus draugo šunelis. 3. Mano kambarys dažniausiai būna:a) Idealiai tvarkingas, net kambarių inspekcija nerastų ten dulkės;b) Kaip po karo: lova neklota jau mėnesį, o knygos ir sąsiuviniai išmėtyti ant grindų;c) Jaukus ir pilnas mielų dalikėlių: ant stalo pamerktos lauko gėlės, o ant sienos kabo mylimos žvaigždės plakatas.4. Dažniausiai iš mamos sulaukiu priekaištų dėl to, kad:a) Ir vėl gavau dvejetą;b) Užsibuvau kieme;c) Ir vėl neišploviau lėkščių.5. Mokytojos pastabos sąsiuviniuose dažniausiai būna tokios:a) Šaunuolis(-ė), sąsiuvinys labai gražus ir tvarkingas;b) Tvarkos! Kodėl tiek daug braukai? O kur sąsiuvinio aplankas?c) Ir vėl pamiršai paduoti sąsiuvinį?6. Grįžęs(-usi) iš kiemo namo kišenėje ieškai rakto:a) Niekaip nerandi – ir kur gi vėl jis pasislėpė?b) Išdidžiai išsitrauki raktą iš jam skirtos kišenėlės;c) Tėvai man senai nebepatiki rakto… Kai pamečiau jau 3 kartus.

7. Grįžęs(-usi) iš mokyklos drabužius visada:a) Numeti ant kėdės, juk niekur nedings;b) Tvarkingai sukabini į spintą;

c) Niekada nepersirengi… Tuoj pat bėgi į laiką žaisti su draugais.8. Mane labiausiai erzina, kai geriausias draugas(-ė):a) Krapšto nosį pamokos metu;b) Priekabiauja ir juokiasi iš mano suveltos šukuosenos;c) Pameluoja, kad vakar buvo Druskininkų vandens atrakcijonųparke.9. Mano stalčiuje visada rasi:a) Teptukų ir piešimo lapų;b) Aplankų sąsiuviniams;c) Oi… ir ko gi ten tik nėra – pradedant saldainių popierėliais…10. Jei prieš išeidamas(-a) į mokyklą trumpam žvilgteliu į veidrodį ir pamatau dėmę ant naujų džinsų:a) Skubiai pasikeičiu džinsus, o dėmėtuosius padedu skalbti;b) Nekreipiu dėmesio – juk ne pirmas kartas, kartais einu su nešvariais;c) Pažiūrėjęs(-usi) į veidrodį turbūt niekada nesu pastebėjęs(-usi) tokios mažos dėmelės…

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10a 2 1 3 2 3 1 1 3 2 3b 3 3 1 3 1 3 3 2 3 1c 1 2 2 1 2 2 2 1 1 2

Malonu ir smagu, kai namuose švaru ir jauku, kai viskas sutvarkyta. Tad ir tu visada pasisiūlyk į talką, kai ruošos darbų imasi mama ir tėtis. Juk bendras darbas – tai šeimos šventė!

Elgesys suvokiant savo praradimų pasekmes.

Jei nori pamatyti kalną, turi eiti į laukus.Jei nori pamatyti lauką, turi užlipti į kalną.Bet jei nori pamatyti Viską! Tada užsimerk ir mąstyk Manoma, kad kažką žinoti galima tik perskaičius, tik išmokus, tik sužinojus iš to, kuris jau žino. Manoma, kad išmintis yra tik tūkstančių metų senumo knygose, kad tikri išminčiai gyveno prieš amžius ir visi išnykę. Bet tada kyla klausimas: o kas tas knygas paraše, ir iš kur tie žmonės, kurie jas rašė, iš kur jie sužinojo tai?Iš ko semiamės išminties?Štai tau pateikiame keletą paveikslėlių, iš ko galima semtis išminties. Pamąstyk ir parašyk apačioje paveiksliukų, kokios išminties tavo manymu galima iš jų pasisemti?

Iš savo tėvelių Iš vyresnio amžiaus žmonių

……………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………….. ………………………………………………… Iš draugų Iš gamtos

…………………………………………………. …………………………………………………..…………………………………………………. …………………………………………………..…………………………………………………. …………………………………………………… Iš knygų Iš šventojo rašto

……………………………………………… …………………………………………………….……………………………………………… ……………………………………………………..……………………………………………… …………………………………………………….. Iš televizijos Iš kompiuterio, interneto

………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………O dar klausimas, kodėl vieni būdami jauni jau kalba protingai, o kiti miršta būdami vaikais? Kodėl vieni vagia, kiti sąžiningai vargsta, dirba, o treti mėgaujasi savo darbu? Logiška yra tai, kad ką žmogus bedarytų, jis tai daro, nes mano, kad tai jam į gerą, kad tai atneš laimę.

Keista ir įdomu yra tai, kad visus tuos atsakymus mes turime. Tik kad jie labai labai toli. Jie čia, mūsų viduje, čia – toli, paslėpti už daugybės primestų ribų, už daugybės tamsių minčių, už daugybės temdančių jausmų. Visa tai – čia. Bet mes to nepastebime, kaip ir nematome, kas yra rūsyje, būdami penktame aukšte. Jei turime atsakymus, vadinasi turime ir kažkiek išminties. Tuomet, ir patys iš savęs galime kažko pasimokyti.Ko galima pasimokyti iš savęs, iš savo patirties?

Papasakok.……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… Žinios, be gilesnio apmąstymo, pačios savaime neturi didelės vertės. Kaip, kad nupirktos knygos sudėtos į lentyna ir neskaitomos. Tam ir raštai rašomi. Bet yra gera naujiena! Norint visa tai pamatyti, nereikia gauti jokių universitetų baigimo diplomų, nereikia perplaukti ir perskristi visą pasaulį, ir nereikia patirti visų malonumų, kokie įmanomi. Viskas truputį kitaip. Kad tai pamatyti, tereikia vieno paprasto dalyko, reikia – to siekti.Parašyk keliais trumpais sakinukais, kaip įsivaizduoji tą siekimą:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….O dabar, jau paskutinioji užduotėlė. Daryti nieko nereikia, tik perskaityk ir labai rimtai pamąstyk, kokios visos tavo charakterio savybės?Pateikiamas 10 charakterio savybių sąrašas. Prie kiekvienos savybės išvardinti ir jos vaisiai:1. Ištikimybė – įsipareigojimas, paklusnumas, patikimumas, palaikymas.2. Drąsa – narsumas, ryžtingumas, iniciatyva.3. Kuklumas – atidumas, nuolankumas, garbė, pagarbumas, lankstumas.

4. Gerumas – užuojauta, švelnumas, draugiškumas, dosnumas, atlaidumas.5. Dėkingumas – džiaugsmingumas, dėmesingumas, pasitenkinimas, laimė, dėkingumo frazės.6. Integralumas – sąžiningumas, nuoširdumas, tyrumas, dorumas, teisingumas.7. Įsitikinimas – pasitikėjimas, įtikinamumas, optimizmas, entuziazmas, tikėjimas.8. Savikontrolė – punktualumas, tvarkingumas, išradingumas, taupumas.9. Darbštumas – budrumas, kruopštumas, atkaklumas, atsargumas, kūrybingumas.10. Išmintis – įžvalgumas, perspektyva, taktiškumas.

SKAITMENIS NUO 1 IKI 9 REIKIA ĮRAŠYTI TAIP, KAD JIE NESIKARTOTŲ EILUTĖSE, STULPELIUOSE, PARYŠKINTUOSE 9 LANGELIŲ (3×3) KVADRATUOSE.

8 7 1 2 7 2 9 6 3 1 9 2 7 6 4 5 3 9 3 2 8 5 7 7 6 4 1 2 1 7 6 2 3 4 8 6 3 5 4 9 2 5 6 2 4 8 7 2 7 8 6 9 9 4 6 57 3 1 8 8 9 1 5 7 5 6 11 5 8 7 9 2 5 6 8 3 9 7 4 5

Pamąstyk ir prisimink svarbiausias dviračio dalis. Į tuščias eilutes surašyk svarbiausias jo dalis.

1. ………………………………………………………………………2. ………………………………………………………………………3. ………………………………………………………………………4. ………………………………………………………………………5. ……………………………………………………………………..6. ……………………………………………………………………..7. ……………………………………………………………………..

Šaunuolis(-ė) !!! Sekėsi tau tikrai labai gerai. Tu tikriausiai žinai, ką prieš sėdant ant dviračio, privalu patikrinti, ar jis tvarkingas. Į ką reiktų atkreipti dėmesį? Išspręsk šį kryžiažodį.

1. 2. 3. 4.

5. 6. 1. (vertikaliai) Ar nekliba?2. (horizontaliai) Ar pripūstos?3. (horizontaliai) Ar įtempta?4. (horizontaliai) Ar priveržti visi?5. (horizontaliai) Ar pritvirtinti?6. (horizontaliai) Ar veikia?ŠIRDELĖ

Rask ir išbrauk duotus žodžius. Iš likusių neišbrauktų septynių raidžių sudėk žodį.

A U R A Ž V V S G R U O D A S M E I L ĖV S A L D A I N I S Y DM A L D A L E S D K V O S M A L A N A A A A A K I I A U S S D S K U J A V A Z A S Ė

AURA; GRUODAS; LAIKAS; MALDA; MEILĖ; ODĖ; SALDAINIS; SAUJA; SIENA; SKUJA; SLYVA; SMALA;VAZA; VEDAS; VISKAS.

KARTĄ MOKYKLOJE….Čiupk pieštukus, atidžiai apžiūrėk ir surask juose abejuose visus 8 daiktčiukus (kuprinę, drugelį ir t. t.). Na, paskubėk…Tik nepamiršk nuspalvinti!

SPALVOS Į brėžinį surašyk daiktų ir reiškinių spalvas. Spalvotoje eilutėje perskaityk susidariusį žodį. Jei visas spalvas įrašei teisingai, perskaitysi labai mielą žodelį. Į langelius, kuriuose yra skaičiai, raidelių rašyti nereikia. Sėkmės drauguži!

1. Agurkas2. Apelsinas3. Citrina4. Baklažanas5. Dangus6. Alyva(krūmas)7. Angis8. Nei juoda, nei balta9. Molis10. Dantis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

PRINCAS Į brėžinį surašyk trūkstamus S. Nėries eilėraščio „Senelės pasaka“ žodžius. Atsakymas – žodis iš nuspalvotų langelių raidžių. Į langelius, kuriuose yra skaičiai, raidelių rašyti nereikia. Sėkmės!

1. Apšerkšniję mūsų …………………….Balta, balta, kur dairais.2. Ilgas …………………………….. mažiemusSeka pirkioj vakarais.3. Apie klaidžią sniego pūgą………………………… nukirptas kasas.4. Apie …………………………… moliūgą,Kurs išskrido į dausas.5. Apie vilką, baltą mešką.……………………….., išdaigas velnių.6. Apie vandenis kur teškaIš sidabro …………………………….7. Apie trečią brolį Joną –Koks jis raitėlis …………………………8. Apie Eglę – žalčio žmoną,Medžiais paverstus …………………………9. Kaip …………………….. nusiminusGrįžo tuščiomis atgal.10. Brenda pušys per …………………………………Ir išbrist niekaip negal. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. ATSAKYMAS.

ŽVEJYSRask 9 skirtumus !!!

SUDĖLIOK ! ! ! Pirmiausia į nurodytus langelius surašyk paveikslėlių pavadinimus. O tada kvadratėlius su raidėmis „perkelk“ į tuščiąjį brėžinuką – surask, kur kiekvieno kvadratėlio vieta. Dėliok taip, kad vertikaliai ir horizontaliai sudėliotum prasmingus žodžius. Ką gi – beliko išrinkti raides iš raudonais skaičiukais pažymėtų langelių ir iš eilės surašyk jas į atsakymų lentelę.

AATSAKYMAS.

RASK DU VIENODUS DRAMBLIUKUS !

Knygelę sudarė:Panevėžio Kolegijos sveikatos, socialinės priežiūros ir edukologijos fakulteto, pedagogikos katedros, socialinės pedagogikos studijų programos, 3 kurso studentės: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..