Šviesos terapija ir jos panaudojimo galimybes mokykloje

Kaip ir daugelis gyvenančiuju šiaures platumose, lietuviai šaltuoju sezonu skundžiasi šviesos stygiumi ir su tuo susijusiais sveikatos sutrikimais bei nuotaikos kaita. Sezonine (žiemos) depresija prasideda spalio–gruodžio menesiais ir trunka iki balandžio–gegužes. Vienas gelbejimosi nuo tamsos sukelto slogučio budu – Šviesos terapija. Šviesos terapija – gydymas intensyviu šviesos srautu. Šiandien ji plačiai taikoma daugelyje šalių, vis populiaresne tampa ir Lietuvoje.Naudingas šviesos poveikis pastebėtas dar antikos laikais, kai letargija sergantiems žmonėms gydytojai rekomenduodavo gulėti prieš šviesą. danų fizoterapeutas N. R. Finsenas, 1903 m. apdovanotas Nobelio premija už šviesos įtakos tyrimus įvairių lygų gydimui, parašė knygą „Fototerapija“. Psichiatrijoje šviesos terapijos metodas pardėtas naudoti JAV nuo 1981 m., o Vilniaus universiteto klinikoje nuo praėjusio amžiaus pabaigos.Šviesos terapija taikoma gydant ne tik sezoninę (žiemos) depresiją, bet ir sezoninius (žiemos) miego sturikimus, priešmenstruacinį emocinio dirglumo sindromą, bulimiją bei ktas įvairius lengvus emocijų ir psichikos sutrikimus. Manoma, kad esant šviesos stygiui gali sutrikti harmono melatonino apykaita, kuris atsako už organizmo bioritmus. Tuo tarpu pailginus šviesos periodą galima sureguluoti šio hormono apykaitą ir atstatyti organizmo ritmiškumą bei gerą nuotaiką. Jausdami šviesos stygių dažniausiai žmonės įsijungia daugiau lempučių, degina žvakes, naudoja baltąją šviesą. tačiau reikiamos šviesos energijos buitinių priemonių pagalba gauti nepavyksta, tai trumpalaikė priemonė ir ne tokia efektyvi, kaip šviesos terapija.Intensyvios šviesos terapijos gydymo būdai yra: Šviesos terapijos kambarys; Šviesos terapijos lempaŠviesos terapijos kamabriai yra rengiami gydymo arba rebilitacijos įstaigose, kur vienu metu gali gydytis 10 – 15 žmonių. šviesos terapijos lempomis galima naudotis ir keliems žmonėms iškart ir individualiai.Lietuvoje šis gydymas taikomas nuo spalio iki balandžio mėnesio. Šviesos terapijos poveikis greitesnis nei daugelio antidepresantų – 80% sergančiųjų sezonine žiemos tipo depresija sveikata pagarėja po 2 – 4 dienų, o žymus pagerėjimas stebimas po 1 – 2 savaičių. Šviesos terapija dažniausiai neturi šalutinio poveikio.

Šviesos terapija netaikytina: 1. sergant manija2. akių ligomis3. cukralige4. onkologinėmis ligomis5. jeigu būklė mišri ir yra psichozės simptomųŠviesos terapijai paprastai naudojamas Šveicarijoje sukurtas apratas „ Bioptron“, kurio šviesoje nėra ultravioletinio ar kito sveikatai pavojingo spindulių spektro. Tyrimais įrodyta, kad šio aparato skleidžiama poliarizuota, polichrominė, nekoherentinė, mažos galio šviesa teigiamai veikia ir stimuliuoja organizmą, padeda efektyviai gydyti minėtus psichikos ir emocijų sutrikimus. Taip pat šviesos terapija labai naudinga gydant paviršutinius odos susirgimus ir pažeidimus pragulas, nudegimus, dermatitą, opas, nubrozdinimus ir kt. tinka ir vaikams sergantiems tonzilitu, otitu (ausies uždegimu). Vaikams šviesos efektyvumas dar diedesnis, nes jų organizmų medžiagų apykaita daug spartesnė. Šviesos terapija puikiai veikia organizmą, stiprina imuninę sistema, stimuliuoja viso organizmo regeneracijos ir reperacijos procesus.Šviesos terapijos panaudojimo mokykloje galimybės. Šviesos terapijos metodo taikymasa mokykloje būtų labai reikalingas ir efektyvus vaikams, kurie linkę į depresiją, turi miego ir jausmų sutrikimo požymių. Taip pat dažnai vaikai būna pavargę, be nuotaikos, dėl įvairių problemų juos kamuoja nemiga. Taigi kiekvienoje mokykloje reikėtų įrengti šviesos terapijos kambarį, kuriame galėtų tam tikru laiku lankytis 10 – 15 moksleivių, kuriems gydytojas nustatytų, kad jiems reikalinga šviesos terapijos gydymo metodas. Taip pat kabinetuose galima būtū pastatyti kelias šviesos terapijos lempas, kad anksti ryte prieš pamokas tam tikru sezonu keleta minučių būtų jos įjungiamos. Tokie seansai, manau, padėtų vaikams pakelti nuotaiką, sumažinti depresijos požymius, miego ir jausmų sutrikimus. Tačiau, kai butų taikomas švieos terapijos lempos metodas iš klasės turėtų išeiti tie moksleiviai, kuriems jos negalima taikyti. Todėl verta žinoti:• pieš šio gydymo taikymą reikia išsitirti akis, cukraus kiekį kraujyje;• dažnaiu sveikatą reikai patikrinti, jeigu vartojami antidepresantai, širdį bei kraujotaką veikaintys medikamentai.• šio gydymo metodas nepatogus tuo, kad jam reikia papildomo laiko, dažniausiai anksti ryte, prieš darbo pradžią arba prieš pamokas, paskaitas, beto gydytis galima tik tam tikru sezonu.
• švieos terapijos aparatais yra prekiaujama medicinos technikos parduotuvėse. nusprendus individualiai gydytis, būtina gydytojo konsulatcija.• savigyda švieos terapija gali būti neefektyvi ir net kenksminga.• gydymo seanso trukmė 0,5 val. iki 2 -3 val.• gydymo kurso trukmė 2 – 4 savaitės.• šį gydymą galima tęsti visą rudens – žiemos sezono periodą.• Dažniausiai šis gydymas taikomas rytais tarp 6 ir 10 val., rečiau sutemus, bet ne vėliau nei 20 val.

Taigi šviesos terapija:o mažina fizinį nuovargį; o koncentruoja atmintį ir mąstymą; o stiprina imunitetą; o atstato vidinę pusiausvyrą; o mažina dirglumą; o mažina potraukį kvaišalams;o mažina baimės jausmą; o mažina stresą; o gerina miegą; o normalizuoja medžiagų apykaitą; o gerina virškinimą; o normalizuoja odos funkcijas; o šalina kojų nuovargį.

Taip pat šviesos terapiją galima derinti su kitais gydymo metodais ir sėkmingai juos papildyti.

Naudota literatūra1. http://www.astrameda.com/media/File/Straipsniai/Sviesos%20terapija.pdf2. http://laikas.net/2006/173nr/12.pdf3. Dėstytojos Šalkauskienės paskaitų konspektai.4. Ronald P. Schweppe, Aljoscha A. Schwarz., Aurosoma: jausmus gydanti galia. Vilnius: 1998.158p.