Aminorūgštys – svarbiausia raumenų audinio susidarymo medžiaga. Visai neseniai taip manė medikai. Paskutiniai aminorūgščių tyrimų duomenys privertė pakeisti tradicinį požiūrį. Pasirodo, kad aminorūgštys yra visų svarbiausių procesų, vykstančių kultūristo organizme, aktyvios dalyvės.Nuo jų priklauso ne tik jėgos didėjimas ir raumenų masė, bet ir fizinis bei psichinis atsigavimas po treniruotės, poodinio riebalinio audinio irimas.14 aminorūgščių žmogaus organizme sintezuojamos savarankiškai iš suvalgomo per dieną maisto, o štai kitos aminorūgštys priskiriamos prie nepakeičiamųjų. Jos nesintezuojamos žmogaus organizme, todėl norėdamas jas gauti žmogus turi valgyti baltyminį maistą. Atrodytų, kad štai šis kelias, garantuojantis visų rūšių aminorūgštis raumenims: liesa mėsa, pieno produktai, ankštinės kultūros. Visuose šiuose produktuose yra daug nepakeičiamųjų ir pakeičiamųjų aminorūgščių. Bet jeigu jūs susipažinsite su profesionalų maitinimosi patirtimi, tai jūs pamatysite, kad jie labiau vertina baltyminius mišinius ir laisvos formos aminorūgštis nei natūralius produktus. Kur slypi esmė? Tai žmogaus organizmo sugebėjimas pasisavinti organines medžiagas. Dvi skirtingos dietos gali turėti savyje vienodą aminorūgščių skaičių, bet jų efektyvumas bus nepalyginamas dėl skirtingo biologinio pasisavinimo. Palyginkite, jeigu jūs suvalgysite gabalą jautienos, tai aminorūgštys pateks į kraują ne anksčiau kaip per 1,5-2 valandas. Bet jeigu jūs vartosite laisvos formos amino rūgštis, tai jos betarpiškai dalyvaus medžiagų apykaitoje jau po 14-16 minučių! Prisiminkite, kad 40-55 minutes po treniruotės organizme atidarytas vadinamasis “angliavandenių langas”. Tačiau naujausieji tyrimai parodė, kad tai vis dėlto sąlygiška. Iš tikrųjų reikia vartoti ir angliavandenius, ir baltymus – tada žymiai padidėja glikogeno kaupimasis ir kraujas greitai prisisotina baltymų molekulių. Jeigu jūs valgysite mėsą po treniruotės, tai virškinimo procesas baigsis daug vėliau, kai “langas” bus jau užsidaręs. Todėl po treniruotės būtina vartoti angliavandenius ir laisvų aminorūgščių miltelius.
Devynios svarbiausios/būtinos amino rūgštys Kitos amino rūgštysHistidinas AlaninasIzoleucinas (išsišakojusi amino rūgštis) ArgininasLeucinas (išsišakojusi amino rūgštis) AsparaginasLizinas (išsišakojusi amino rūgštis) Aspartamo rūgštisMetioninas CistinasFenilalaninas Glutamino rūgštisTreoninas GlutaminasTriptofanas GlicinasValinas Prolinas Serinas Tyrosinas• Kol kas dar retai į šiuos derinius įjungiamos ypač naudingos amino rūgštys (pavyzdžiui vitirono piliulėse esančios metioninas, cholinas, inozitolis), kurios ne tik padeda vitaminams ir mikroelementams pakliūti į medžiagų apykaitą, bet ir organizme atlieka savas funkcijas:
• Metioninas –tiekia svarbias medžiagas, reikalingas normaliai organizmo medžiagų apykaitai bei augimui, skatina plaukų augimą ir padeda apsaugoti odą bei nagus nuo pažeidimų. Be to, mažina cholesterolio kiekį kraujyje bei riebalų kaupimąsi kepenyse;• Cholinas – reguliuoja riebalų ir cholesterolio kiekį organizme, be to gerina atmintį;• Inozitolis – būtina amino rūgštis normaliam nervų, smegenų bei raumenų darbui, dalyvauja skaldant riebalus, mažina cholesterolio kiekį kraujyje.
KOVA SU RAUMENŲ KATABOLIZMU
Per sunkias treniruotes organizmui reikia daugiau energijos, ir ieškant naujo šaltinio gali būti “ardomas” raumenų audinys. Raumenų katabolizmas (irimas didžiausias kultūristo priešas. Jis sukelia skausmą ir raumenų traukulius. Tai tik dalis proceso, kuris vadinasi gliukoneogenezė – tai yra gliukozės gamyba iš neangliavandenių šaltinių. Kultūristams visų svarbiausia viena šio proceso dalis žinoma kaip gliukozės alaninis ciklas: aminorūgštys su išsišakojusiomis šoninėmis grandinėmis atsiskiria nuo raumenų audinio, dalis iš jų perdirbama į aminorūgštį alaniną, kuri perkeliama į kepenis ir ten virsta gliukoze.
TIKSLINGOSIOS AMINO RŪGŠTYS
Laisvos formos aminorūgštys gaminamos nuo aštuntojo dešimtmečio. Nors tie preparatai kainuoja brangiai, bet jų populiarumas labai auga. Beveik visi profesionalūs kultūristai vartoja laisvas aminorūgštis kapsulėmis arba miltelių pavidalu.
Laisvų aminorūgščių pagrindinė vertybė yra ta, kad organizmui nereikia jų virškinti. “Laisva forma” – tai cheminio ryšio tarp molekulių nebuvimas. Todėl aminorūgštys greitai patenka iš skrandžio į plonąją žarną ir iškart – į kraują. Aminorūgštys, kurias mes gauname su maistu, po įsisiurbimo į kraują iš pradžių patenka į kepenis ir beveik visai perdirbamos. Bet jeigu vartotume laisvas aminorūgštis kapsulių arba miltelių pavidalu, kepenys negalės susidoroti su jomis ir organizmas iš karto persiųs jas ten, kur jos reikalingesnės, – būtent į atleto raumenų audinį, jeigu tai daroma po treniruočių. 1990 metais Bulgarijos sunkiaatlečiai nusprendė patikrinti laisvos formos aminorūgštis, ar iš tikrųjų jos skatina raumenų masės augimą. Bandymai puikiai patvirtino teoriją. Nuo to laiko laisvos formos aminorūgštis vartojama beveik visų kultūristų ir jėgos trikovininkų. Proteino mišiniai, kuriuose yra aminorūgščių, skatina geresnį gaunamų su maistu baltymų pasisavinimą. Juos vartoja jėgos trikovininkai ir kultūristai, norintys padidinti raumenų masę ir jėgą. Aminorūgštys tirpstančių vandenyje miltelių pavidalu – subalansuotas visų aminorūgščių mišinys, jis puikiai pasisavinamas. Rinkitės miltelius su vitaminų priedais. Siekdami geresnių rezultatų, vartokite atskiras aminorūgštis. Pradėkite nuo mažų dozių ir palaipsniui didinkite jas. Niekada neperdozuokite. Aminorūgštis vartokite su vitaminu B6 – jis būtinas baltymų sintezei. Kiekvienos dienos vitamino B6 dozė – nemažiau kaip 25-50 mg.ANIMAL NITRO (AMINO RUGSTYS)
Animal Nitro yra pirmas ir vienintelis maisto papildas, kuriame yra reikiamas kiekis šių amino rūgščių. Ne veltui šis amino rūgščių kompleksas dar yra vadinamas: Žmogaus raumens baltymo kompleksu (Human Muscle Protein Complex (HMPC)). HMPC susideda iš specialių nesuporuotų amino rūgščių, be to, jos išskirtinai yra visiškai be cheminių medžiagų, kurios riboja maksimalų pasisavinimą. Naudojant 100% nesuporuotas amino rūgštis esančias HMPC, Animal Nitro teikia būtent tą kiekį amino rūgščių, kurio reikia, kad amino rūgštys efektyviai įsijungtų į veiksmingą pasisavinimo sistemą naujojoje amino rūgščių transportinėje sistemoje. Piliulės yra padengtos specialiu apvalkalu, kuris padeda sėkmingai pasiekti kepenis. Tai yra gyvybiškai svarbus, nes kitaip, kepenys, patekusias įprastines amino rūgštis (tokias, kurios randamos proteino produktuose kaip baltymai ir tradiciniai amino rūgščių papildai) katabolizuoja į šlapalą – šalutinį produktą. Kai šios, nesuporuotų amino rūgščių piliulės pasiekia kepenis, amino rūgštys sėkmingai patenka į medžiagų apykaitos sistemą, kur jos gali efektyviai vykdyti savo farmakologinius veiksmus – vasodiliaciją ir anabolizmą. Kai Animal Nitro maisto papildas derinamas kartu su ištvermės treniruote, jūsų dirbantys raumenys gali daugiau pasisavinti produkte esančių amino rūgščių. Tai skatina greitesnį atsistatymą, bei didina raumenų masę greitinant baltymo sintezę, gerinant gryno raumens baltymo balansą ir užkertant kelią raumenų nykimui.
AMINO RŪGŠTYS PRIEŠ PROTEINĄ
Daugelį metų ”proteinas” ir ”amino rūgštys” buvo laikomi tuo pačiu dalyku. Tai neteisinga, todėl, kad efektyvios amino rūgštys gali padaryti tiek daug ko negali proteinas. Dabar visas proteinas, gaunamas iš maisto ir miltelių, kaip išrūgų, kiaušinio ar sojos baltymas bei kazeinas yra dirbtiniu būdu, cheminiais ryšiais, sujungiami su amino rūgštimis. Dietinį proteiną specialūs enzimai plonosiose žarnose turi suskaidyti į mažesnius peptidus ir individualias (laisvąsias) amino rūgštis. Prieš absorbuojant amino rūgštis visi baltymai pirmiausia turi būti suskaldyti į mažesnius peptidus ir individualias amino rūgštis. Kai kuriais skaičiavimai įrodyta, kad 15g 70 – 80% pieno baltymo gali būti absorbuota tik per tris valandas. Dietinis proteinas yra svarbus todėl, kad jis aprūpina organizmą ilgo veikimo amino rūgštimis , kurios yra pagrindinė raumenų statybinė medžiaga. Šios aminorūgštys yra naudojamos aminorūgščių lygio organizme atstatymui, skatina naujos raumeninės masės augimą ir reguliuoja svarbias organizmo funkcijas. Žinant tai, negalima paneigti proteino miltelių naudos. Be to jie yra pakankamai pigūs ir efektyvūs. Bet pagalvokite apie proteiną maiste ir kokteiliuose kaip apie aukso rudą. Uolose yra gryno aukso, bet, kad jūs galėtumėte tuo auksu pasinaudoti, pirmiausia turite įsibrauti ir išgauti jį iš uolų. Žinoma, jūs tai galite padaryti, bet tai atims iš jūsų gana daug laiko ir pastangų. Proteino milteliai taip pat yra mažiau efektyvūs. Daugelis aminorūgščių esančių proteino papilduose yra pašalinamos kepenų. Tiesa sakant, jei jūs per daug vartojate proteino jūsų užsiauginti raumenys gali būti neigiamai paveikti, tai vadinama Proteino Paradoksu (Protein Paradox). Individualios amino rūgštys – tai grynas auksas. Todėl, kad laisvosios amino rūgštys yra greitai absorbuojamos ir pasisavinamos, jos yra žymiai veiksmingesnės. Kaip ir proteino papildai, aminorūgštys organizmą aprūpina dietiniais baltymais. Laisvosios aminorūgštys veiksmingiau ir tiesiogiai įsijungia į medžiagų apykaitą.
Animal Nitro formulė – tai atskiros, individualios aminorūgštys, ne visas baltymas. Kodėl? Atskiros aminorūgštys gali turėti tokį farmakologinį ir fiziologinį poveikį kaip ir anabolizmas, hormonų reguliavimas (augimo hormonas, insulinas), imunomoduliacija, neurotransmiterių funkcijos. Aminorūgštys, yra ne tik statybinė medžiaga jūsų kūnui. Kitaip nei proteino milteliai, aminorūgštys gali priverstinai skatinti anabolinį ir antikatabolinį efektus bei daryti poveikį hormonų funkcijai. Geros koncentracijos, formos ir rūšies laisvosios aminorūšys gali pastebimai padidinti jėgą, sutrumpinti atsigavimo laikotarpį, sumažinti nuovargį, bei padidinti gryną raumeninę masę. Kitaip nei aminorūgštys esančios baltyminiuose produktuose, kurias kepenys paverčia į šlapalą, laisvosios aminorūgštys, patekusios į virškinamąjį traktą apgaubia piliulę apsauginiu apvalkalu ir įsijungia į medžiagų apykaitą išvengdamos kol kepenys jas perdirbs. Animal Nitro maisto papilde yra 9 aminorūgštys būtent todėl, kad tokios amino rūgštys yra randamos žmogaus raumens baltyme. Be to, Animal Nitro (HMPC) komplekse šios aminorūgštys yra tokios pašios koncentracijos kaip ir žmogaus raumens baltyme. Animal Nitro formulė sukurta būtent tam, kad patenkinti jūsų raumenų poreikius.