Jonas Basanavičius gimė 1851 metų lapkričio 23d. Ožkabalių kaime, Bartninkų valsčiuje, Sūduvos krašte, baudžiauninkų šeimoje. Vaiko gimimas buvo sunkus, gimė pusgyvis ir po ilgo gaivinimo vis dėlto išplėšus kūdikį iš mirties nagų tėvai pasižadėjo Jonuką leisti į kunigus. Pirmąjį mokslą gavo kaip ir visi to meto baudžiauninkų vaikai iš keliaujančių daraktorių. Jie keliaudavo per ūkininkus, patys būdavo mažamoksliai, ir mokydavo vaikus skaityti lietuviškai ir šiek tiek lenkiškai, šiek tiek aritmetikos bei tarnauti mišiose. 12 metų Jonukas pradeda eiti į Lukšių mokyklą, o 1866 metais įstoja į Marijampolės gimnaziją. Apskrities mokykloje buvo dėstoma lenkiškai, o po 1867m įvesta rusų kalba, bei dvi savaitinės lietuvių kalbos pamokos. Jonui Basanavičiui baigus gimnaziją jo tėvai, žinoma, norėjo, kad sūnus mokslus tęstų Seinų kunigų seminarijoje, tačiau sūnaus ketinimai skyrėsi nuo tėvų norų. Jis svajojo apie aukštąjį mokslą svetur. Po ilgų diskusijų ir barnių su tėvais Jonas Basanavičius vis dėlto pasiekia savo ir 1873 metais įstoja į Maskvos universiteto istorijos ir filologijos fakultetą. Tačiau čia savo pašaukimo neranda ir kitų metų rudenį perstoja į medicinos faakultetą.
Maskvos universitetas įsteigtas 1755 metais. Maskvos universiteto medicinos fakultetas buvo labai garsus tuo metu visame pasaulyje – paruošė daug žymių medicinos mokslų daktarų, mokslininkų. Studijuodamas Jonas Basanavičius uždarbiaudavo rengdamas pamokas, dirbo universiteto laboratorijoje, taip pat gavo valstybės stipendiją už gerą mokymąsi. Medicinos fa
Atvykęs į Sofiją jis paskiriamas į Lomo (miesto) departamentą gydytoju, ligoninės direktoriumi. Jaunasis gydytojas atvykęs į ligoninę imasi radikalių priemonių – prijungdamas dar viešbutį padidina lovų skkaičių iki 50, įsteigia ambulatoriją. Pagrindinis rūpestis buvo pritraukti kuo daugiau kaimo gyventojų lankytis ir gydytis ligoninėje, pakeisti nuo seno nusistovėjusią nuomonę, kad “į ligoninę einama tik ten numirti”. Jis lankosi apygardos kaimuose, teikia pagalbą vietoje, registruoja epidemijų židinius, skleidžia sanitarijos žinias. Jo programa duoda ženklių vaisių. Jonas Basanavičius kviečiamas į gretimas ligonines atlikti sudėtingesnes operacijas. 1880 rugpjūčio 8 d. atliko pirmąją Lomo ligoninėje akių operaciją. Kiekvieną įdomesnį atvejį Jonas Basanavičius fiksuoja ir net paskelbia straipsnių medicinos spaudoje. Pasiekia valstybės paramos statyti naują ligoninę.
1882 metais sukaupęs ne
Elenoje tuo metu buvo ligoninė, vaistinė, dvi cerkvės ir kareivinės. Jono Basanavičiaus akimis ligoninė nebuvo verta savo vardo, todėl ryžtingas gydytojas imasi taisyti situaciją. Jis imasi sanitarinio švietimo ir propagandinės kovos su įvairiausiais žiniuoniais ir burtininkais. Ne
Jonas Basanavičius ne kartą bandė grįžti į tėvynę, tačiau griežta caro Nikolajaus II valdžia jam to padaryti neleido. 1904 m. panaikinamas lietuviškos spaudos draudimas ir Jonas Basanavičius vėl siunčia raštą carui prašydamas leisti grįžti į tėvynę. 1905 m. gegužės 30d. jis palieka Varną ir aplankydamas dar kelis Europos miestus per Kauną pasiekia Vilnių. Tuo metu Rusijos – Japonijos karas pakrypo Rusijos nenaudos kryptimi ir Jonas Basanavičius tuojau stojo sąjūdžio priešakyje. 1905 m. lapkričio 21d. buvo sušauktas pirmasis Vilniaus lietuvių viešas seimas, Jono Basanavičiaus dėka įsteigta Lietuvių Mokslo Draugija, kuriai daktaras vadovavo iki pat savo mirties. Padovanojo Lietuvos archyvui savo ir kitų rašytojų rankraščius bei apie 4000 tomų biblioteką. 1911 m. prie LMD įsteigta gydytojų ir vaistininkų sekcija. Ji leido savo laikraštį, medicinos ir farmacijos terminus, tyrinėjo Lietuvos gydomuosius augalus bei mediciniškai tyrė žmones. Jonas Basanavičius, siekdamas surinkti lėšas Lietuvos mokslo ir dailės draugijų namų statybai, vyko į JAV, ten skaitė paskaitas. Deja namai liko nepastatyti. Bemaž visą vokiečių okupacijos metą Jonas Basanavičius praleido Vilniuje, rinko dokumentinę medžiagą, kurią vėliau išleido atskira knyga – “Iš lietuvių gyvenimo 1915 – 1917 m. po vokiečių jungu”. 1917m. prisidėjo prie aktyvistų, kovojusių prieš Lietuvos prijungimą pire Lenkijos. 1917 m. rugsėjo 21d. slaptu balsavimu buvo išrinkta 20 asmenų Krašto taryba, vėliau pavadinta Lietuvos Taryba, o 1918 m. liepos mėn. Lietuvos Valstybės Taryba. Jai priklausė ir Jonas Basanavičius. 1917 m. gruodžio 2d. Vokietija su Tarybų Rusija pasirašė paliaubas ir Breste pradėjo taikos derybas. Lietuvos Taryba ėmė deklaruoti Lietuvos nepriklausomybę. 1918 m. vasario 16d visi Tarybos nariai pasirašė Lietuvos nepriklausomybės aktą. 1918 m. lapkričio 2d. buvo priimta laikinoji Lietuvos konstitucija. Tačiau 1919 m. sausį Vilnių paima bolševikai. Kratų, nuolatinių parsekiojimų nuvargintas 1924 m. Jonas Basanavičius trumpam atvyksta į nepriklausomą Lietuvą, kur ilsisi ir gydosi. Iki pat mirties daktaras nenustojo dirbti LMD. Pasijutęs blogai jis kreipėsi į Lietuvių sanitarinės pagalbos draugijos polikliniką Vilniaus gatvėje, kur jam prasidėjo plaučių uždegimas. 1927 m. vasario 16 d. Jonas Basanavičius miršta. Palaidotas Rasų kapinėse.