Informatikos paskaitos

Windows Xp Diegimo instrukcija
Pagrindinės nuostatos.
Įdiegti automatiniame rėžime Windows XP OS į tuščią kompiuterį yra labai paprasta, tai sugebėtų net ikimokyklinio amžiaus vaikas, tiesiog sustojus tam tikroje instaliacijos vietoje procesui reikia paspausti “Next”. Tai labai paprasta. Šiek tiek sudėtingiau įdiegti OS adaptuojant ją lietuviškiems vartotojams, tačiau tai sugebėti turi kiekvienas save gerbiantis vartotojas. Štai apie tuos niuansus ir pakalbėsim.
Pirkdami naują kompiuterį dažniausiai gaunate tik geležies gabalą. Jokios operacinės sistemos jame nėra. Išimtini atvejai ir aš tikrai gerbiu tokias firmas, kurios klientui net neprašant sudalina kompiuterio kietąjį diską į loginius diskus, galbūt įdiegia kokia tai nemokamą OS, arba jūsų įsigytą Windows OEM (legali, perkama su nauju kompiuteriu) OS. Taigi, nesvarbu šiuo momentu ar tai naujas kompiuteris ar dėl kažkokių tai priežasčių nutarėte įdiegti jame Windows XP Operacinę Sistemą (toliau visur WinXP OS). Visiškai nesvarbu kokia Windows XP. Windows XP Home Edition, Professional ar Professional Corporate Edition, visų jų įdiegimas visiškai vienodas, šiek tiek skiriasi tik pačios OS galimybės ir tai kad pirmosios dvi variacijos reikalauja produkto registracijos Microsoft korporacijoje, o Corporate Edition to nereikalauja.

Ko reikia norint įdiegti į tuščią kompiuterio kietąjį diską (toliau HDD) WinXP OS.
Visų pirmą pasirūpinkite WinXP OS instaliaciniu paketu. Pats geriausias atvejis kai jūs įsigyjate vadinamą “Bootable” WinXP OS instaliacinį kompaktinį diską. Tai CD su WinXP OS ir vadinamu, specialiu kompiuterio startiniu įkrovos sektoriumi – “boot” sektoriumi. Startuojant kompiuteriui iš tokio specialaus įkrovos sektorių turinčio CD palengvinamas WinXP OS įdiegimas. Tai lyg ir mini OS skirta tolesniam WinXP OS įdiegimui į kompiuterį. Prie WinXP OS įdiegimo iš “Bootable” WinXP OS instaliacinio CD dar grįšime. Jūsų C: diskas yra visiškai tuščias. Jis arba naujas arba naujai formatuotas, jame nėra jokios informacijos. C: disko failų sistema FAT32. Jei jūs pradedantysis, jei kompiuteris yra namuose o ne įmonės tinkle, jei neturite patirties dirbant su NTFS failų sistema nepatariu, bent laikinai, naudoti NTFS. Paprastai nusipirkus naują kompiuterį ar perėjus iš Win98/Me Operacinių sistemų jūsų kompiuterio HDD yra FAT32. Visos tos kalbos apie NTFS sistemos stabilumą ir saugumą yra, na sakykim švelniai, perdėtos, nors pats Microsoft’as rekomenduoja NTFS. FAT32 įgalins jus prieiti prie kompiuterio duomenų kritiniu atveju iš DOS aplinkos ar net iš Win98 įkrovos FDD diskelio.
Patartina skaldyti HDD į loginius diskus arba kitaip sakant particijas. Tačiau jei jūsų kompiuteris naujas ir HDD tuščias skaldymo operacija sėkmingai galėsite atlikti ir vėliau neprarasdami duomenų su Partition Magic ar Acronis Partition Expert programomis. WinXP OS galite instaliuoti ir be “Bootable” CD, WinXP OS instaliacinį paketą galite nukopijuoti į HDD, sukūrę kokį specialų katalogą “WinInstal” ar panašų. Tačiau iš anksto pasirūpinkite Smartdrive programa, kurią rasite arba internete arba Win98 instaliaciniame pakete. Kitaip WinXP OS įdiegimo procesas gali užtrūkti keletą valandų o ir sėkmingo įdiegimo finalo nežadu. Smartdrive programa faktiškai atlieka “Bootable” sektoriaus funkciją. Įdiegiant WinXP OS ne iš “Bootable” CD faktiškai vykdysite tas pačias komandas kaip ir automatiniame variante, tačiau prieš tai teks startuoti kompiuterį iš Win98 įkrovos diskelio, startuoti Smartdrive ir DOS-inių komandų CD pagalba nusigauti iki “WinInstal” kataloge esančio pakatalogio I386 ir paleisti WinXP OS įdiegimą startuodami WinNT.exe failą. Startuojant WinXP OS įdiegimo procesą iš “Bootable” CD visa tai automatizuota.
Dar vienas labai svarbus momentas įdiegimo procese – Sistemos įkrovos prerogatyvų nustatymas kompiuterio BIOS’e. Jei instaliuosite WinXP OS į kompiuterį kurio HDD nėra jokios OS patarčiau kompiuterio startą BIOS’e nurodyti sekančiu keliu – First Boot – FDD, Second Boot – HDD, Third Boot – CD. Tada bet kokiu atveju jei i FDD bus įdėtas diskelis BIOS’as pirmiausia kreipsis į FDD, jei jame nebus diskelio automatiškai bus kreipiamasi į HDD, jei ir ten bus nerasta OS, bus kreipiamasi į CD. Tokiu atveju bus išvengta papildomo įkrovos prerogatyvų perjungimo BIOSe ateityje ir įdiegimo proceso metu. Jei dėl kokių tai priežasčių manote kad jums patogiau visada turėti Second Boot – CD, tai įjunkite būtent jį antroje vietoje, o HDD trečioje. Būkite atidūs pasirinkdami ir apgalvokite šį pasirinkimą kad ateityje neturėti nemalonių siurprizų. Protingi žmonės iš anksto susiranda visų geležiukų, esančių jūsų kompiuteryje, draiverius WinXP sistemai. Jei tai naujas kompiuteris, tikimybe kad jūsų “geležiukai” puikiai pritaps ir dirbs WinXP sistemoje didele, net su tais draiverių komplektais, kurie pateikiami kartu su “geležiukais”. Jei tie “geležiukai” kiek senesni neišvengiamai gali tekti kreiptis į jų gamintojų svetaines internete ir temptis reikalingus draiverius dėl WinXP OS. Taigi, pasiruošimai turėtų būti baigti: HDD į kurį įdieginėsime WinXP OS yra visiškai tuščias, formatuotas naujai. Turime nusipirkę “Bootable” CD su Windows XP Operacines Sistemos instaliaciniu paketu. Kokiais keliais jūs tai padarėte manęs nė kiek nejaudina; pirkote kaip OEM ar Gariūnuose… Svarbu jis yra. Bet kokiu atveju apie įdiegimo procesą kai WinXP OS instaliacinis paketas kietame diske jau minėjau. Taigi, išimame visus “flopikus” iš FDD, įdedame “Bootable” WinXP CD į CD-ROM ir restartuojame kompiuterį. Įdiegimo procesas prasideda.

Windows XP įdiegimas.
Startuojant kompiuteriui su “Bootable” CD CD-ROM’e pirmiausia BIOS’as patikrina ar nėra FDD įdėta diskelio, jei nėra – kreipiasi į HDD ir jei formatavote diską ar jis visiškai naujas, savaime aišku, neras jokios OS ir jame. Trečiuoju kreipiniu yra CD-ROM ir jame esant “Bootable” CD su Windows XP instaliaciniu paketu kreipiamasi į “Bootable” sektorių. Pastebime atsirandančiu konsolėje taškų seriją, spaudžiame bet kurį klavišą, prasideda esančių įkrovos sektoriuje failų startas. Esate informuojamas apie prasidėjusį Windows XP įdiegimo procesą ir kad jį tęsti paspauskite Enter. Jei jūsų kompiuteryje nėra numatyto RAID ar SCSI kontrolerio leiskite netrukdomai vykti įdiegimo procesui. Jei vis tik šie įrenginiai yra numatyti jūsų kompiuteryje reikia pirmiausia įdiegti jiems valdyti reikalingas tvarkykles. Kai sėkmingai įdiegimo pradžiai reikalingos tvarkyklės įrašomos Microsoft paprašo “prisiekti amžina ištikimybe”, jūs arba pasižadate spausdami F8 arba nutraukiate įdiegimo procesą. Alternatyvų nėra. Taigi, F8 ir mes tęsiame savo pradėtą darbą. Sekančiame etape nurodote į kokį fizinį HDD ir į kokią particiją ruošiatės įdiegti Windows XP. Jei tai vienas HDD ir neskaldytas į logines particijas jūsų veiksmų laisvė labai ribota, jei tų galimybių pasirinkti turite daugiau būkite labai atsargūs ir atidūs, kitaip turėsite nemalonumų ir papildomo darbo su MBR, jei tektų nutraukti instaliacinį procesą ir grįžti prie WinXP įdiegimo į kitą diską. Sekantis žingsnis failų sistemos pasirinkimas. Kaip jau minėjau, siūlau FAT32, jei jūs dėl kokių tai priežasčių manote kitaip, jūsų valia, rinkitės NTFS. Užbaigiame pasirinkimus ir tęsiame įdiegimo procesą toliau. Kompiuteris startuoja naujai ir procesas tęsiasi. Pirmasis “Stop” kai reikia pasirinkti Regional XP Profesional Setup. Einame į Customize toliau į Regional Options ir Standarts and forms bei Location pasirenkame Lithuania. Toliau brendam į Languages… Details… Settings … Default pasirenkame English (US), po to einame kur Add… ir įdedame papildomai Lithuanian , o jei reikės ir Russian. Po to einame kur yra Key settings … Swich Level Input… Change Key Sequence pasirenkam patogesni būdą perjungt klaviatūrai… aš naudoju Shift+Ctrl jūsų valia ką pasirinkti. Dabar labai svarbus momentas pasirinkimuose, beje tai galėsite kaitalioti ir ateityje, ypač kai taikysite sistemos lokalizacijas Lietuvai ar Russijai. Kalbu apie Advanced nustatymus. Šioje vietoje galite įrašyti Lithuanian ir data bei sisteminius šriftus matysite lietuviškus. Tai dar kartą reiks padaryti jei taikysite visos Windows sistemos lokalizacija lietuviškiems nustatymams, kitaip sakant jei ateityje norėsite turėti Lietuviškus Windows XP arba teks pastatyti Russian jei norėsite žaisti rusiškus žaidimus ar naudoti rusiško interfeiso programas. Kitaip sakant rusiškuose žaidimuose jei čia nepastatysite Russian matysite visokius hieroglifus. Atlikę visus pasirinkimus spaudžiame Next ir tęsiam pradėtą darbą.
Ateina momentas kai tenka prisistatyt ir jums. Name and Organisation įrašote būtent tai ką norėsite matyti MS Office dokumentų autoriaus kortelėje. Programų interfeisuose pagal nutylėjimą. Jei norite, galite įrašyti savo vardą ir pavardę. Žodžiu šiame pasirinkimo etape lai pasireiškia jūsų sąžine arba fantazija. Laisvė pasirinkime. O va štai kai reikalas artėja prie Product Key čia jau vien fantazija neišsiversit. Ypač svarbu jei norėsite sekančiuose etapuose ateityje įdiegti Windows XP SP1. Nenorėčiau ilgiau apsistoti čia, nes jei tai legali Windows XP OEM versija, tai būsite priverstas vesti tikrą raktą, o jei piratinis, tai manau jau senei viską turite, bet nepamirškite kad seni raktai nebegalioja įdiegiant SP1. Beje šiam reikalui Bangoje yra kelios nagrinėtos temos. Arba klauskite atskirai. Taigi įrašome kodą ir sekančiame etape nustatinėjame Time Zone. Prisiminkite kad Lietuvoje kol kas nekaitaliojamas vasaros/žiemos vietinis laikas. Kalba eina kad tai bus padaryta dar šiais metais, bet kol kas nuimkite varnele nuo automatinio keitimo. Laiko juostą pasirenkame adaptuotą Vilniui ir Next
Networking setings paliekam Automatic o hostą, jei namuose nėra vietinio tinklo galit palikti bet kokį, net Workgroups, esanti pagal nutylėjimą. Jei yra kitaip ir jus jungsitės prie tinklo įveskite tinklo pavadinimą. Beje, jei to nepadarysite dabar galėsite sėkmingai tai atlikti po OS įdiegimo. Tik teks restartuoti kompiuteri po to. Ką rašo Windows’ų laikrodukas kairėje nelabai tikėkit, instaliacija nuo šio momento, jei nežioplinėsite, kokia 20-23 minutes. Šiuo momentu įdiegimo procesas renka ir įdiegia jūsų kompiuterio “geležiukų” tvarkykles, įdiegia DirectX ir kitus navarotus. Po įdiegimo proceso kompiuteris startuoja naujai ir Windows XP Operacine Sistema kaip ir įdiegta. Kraunantis patikrinama Screen Resolution, jei matote gerai užrašus, spaudžiate OK ir tęsiate pirmąjį startą. Spaudžiate “Next” nes įkyriai siūlosi ir jei delsite pasileidžia F1 ir “pagalba” arba Windows XP “pradžiamokslis”. Renkamės “Next” ir peršokame Skip interneto pasijungimo aprašą. Tą galėsite padaryti vėliau. Juolab kad šiame etape aprašydami savo kompiuterio ryšį su pasauliniu tinklu negalėsite jo aprašyti iki galo. Ypač tai aktualu, jei jungiatės prie interneto DSL ar paprasto modemo pagalba, kur reikalingi slaptažodžiai ir vartotojo vardai. Sekančiame etape jūsų mandagiai paprašis prisiregistruoti pas Bill’ą Gates’ą, jei tokių ketinimų neturite, taip pat mandagiai atsisakykite no, not at this time…, spaudžiame “Next”. Pasirenkame vartotojų vardus, jei tai būtina. Jei jūs vienintelis vartotojas, tai į pirmąją eilute įrašote savo vardą, vėl gi tai jūsų fantazijos vaisius. “Next” ir pagaliau ilgai lauktas Finish.
Welcome ir jus pasitinka žydras Bill’o Gates’o stebuklas. O kad Microsoft komanda padarė gerą produktą jums tikrai neteks abejoti. Šiai dienai tai yra geriausia.

WinXP OS SP1 įdiegimas ir pastabos.
Patarčiau kol dar ko nors nesugadinote įdiegti WinXP SP1. Būtent dabar, nes galbūt, jei operacinė sistema savo bazinėje instaliacijoje nesurado tvarkyklių kokiai nors jūsų kompiuterio “geležiukei” yra šiokia tokia tikimybė kad reikalas gali pasitaisyti po SP1 įdiegimo. Tiesiog startuojate xpsp1.exe ~123 MB svorio failiuką ir jei įvedėte “gerą” Product Key, be problemų įdiegiate šį patobulinimą (SP1). Vel tradicinis Agree… pasižadėjimas. “Next”. Jei neplanuojate ateityje išinstaliuot SP1, galite atsisakyti esamos sistemos archyvavimo. Jei įtariate kad gali tekti atsisakyti įdiegto SP1, archyvuokite esamą sistemą. Tiesa pasakius, archyvavimas užima daugokai vietos. “Next” ir po ~10 minučių turėsite WinXP OS su SP1 papildymais.
Jei vis tik negalite paleisti SP1 įdiegimo, teks pasitenkinti tuo ką turite, arba pakeisti Product Key į tinkamą. Šiame etape patarčiau pasidaryti jūsų kompiuterio C: particijos laikiną atvaizdą, kitaip sakant “image”. Jei turite CD-RW įrenginį tai net jei jūsų kompiuterio HDD neskaldytas į logines particijas galite pasidaryti C: disko su WinXP OS atvaizdą į daugkartinį CD su sakykim Acronis True Image programa. Tam reikia turėti instaliuotą šią programą arba “Bootable” Acronis True Image CD iš kurio startavę sistemą galite pasidaryti per kelias minutes C: atvaizdą tiesiog į daugkartinį kompaktinį diską. Kodėl to reikia? Todėl, kad reikalui esant turėtumėte kaip sugrįžti į esamą WinXP OS derinimo etapą jei ką nors sugadinsite tolesnės instaliacijos metu ar pasibaigus neregistruotos sistemos 15 ar 30 dienų galiojimo laikotarpiui. Juolab kad tokios, nepilnai įdiegtos, sistemos atvaizdą laisvai sutalpinsite į vieną CD. Jei turite skaldytą HDD galite atvaizdo darymui pasinaudoti Symantec Ghost programomis. Beje yra ir tradicinis WinXP Drive Image. Aš atvirai prisipažinsiu, naudojęs esu Ghost ir Acronis.

Instaliuojame Video kortos tvarkykles, modemo, jei toks yra, SB tvarkykles. Spaudžiame Start ir su dešine pelės letena spaudžiame ant My computer einame į Hardware ir Hardware Device Manager’yje peržiūrime kad neliktų geltonų klaustukų, kad visi įrenginiai būtų įdiegti. Įjungiame spausdintuvą, daugumos jų tvarkykles turi patys Windows’ai. Apie kai kuriuos niuansus “pakibusios ore” geležies dar kalbėsiu.

Šiek tiek Windows XP OS šalutinių nustatymų ir papildymų.
Jei instaliavote WinXP Pro ar Pro Corporate Edition galite sau leisti turėti lietuvišką Windows’ų interfeisą. Deja WinXP HE kol kas neturi šios galimybės. Norint turėti lietuvišką interfeisą teks atsisiusti iš Microsoft svetainės 5-tą MUI CD (MUI_WXM_CD5) ~206,6MB failiukas, kurio viduje yra kelios lokalizacijos regionams, tame tarpe ir Lietuvai. Iš Microsoft svetaines tie failai siunčiasi maždaug ~10kbs greičiu, teks apsišarvuoti kantrybe. Arba ieškokite internete ar pas draugus atskiro failo ~3,5MB dydžio LIPsetup.msi. Tai faktiškai tas pats.
Šiek tiek WinXP Tuning’o…
Jei jūsų kompiuterio CPU yra didesnis kaip 1GHz spartos ir kompiuteryje yra ne mažiau kaip 256MB RAM atminties galite sau leisti visas WinXP grožybes. Kompiuterio resursų užteks viskam. Tačiau jei jei CPU sparta mažesnė ar RAM tik 128 ar 192MB tek apriboti kai kurias funkcijas. Bet kokiu atveju galite leisti pačiai OS pasirinkti geriausius nustatymus. Jau net juokas nebeima, Microsoft visada žino kas jums geriausia…
O dabar keli rankiniai nustatymai. Jų galite ir neatlikti arba atlikti ne visus.
Spaudžiam Start ir su dešine “žiurkės” letena spaudžiam ant laisvo ploto. Pasirenkame Properties Taskbar. Pasirenkame jei norite “Lock the task bar” bei “Show Quick launch, po to spaudžiame Apply. Einame į Start menu bei gilyn į Customize pasirenkame Small icons. Programų skaičių galite pasirinkti kad ir 25. Jei esate konservatyvus Win aplinkai pasirinkite Classic View. Dabartiniu momentu ten primesta visokių Movie meikerių ir plejerių, galite juos iškuopti paspaude Clear list ir OK. Keliaujam į Advanced. Jei nepatinka kad kas kartą instaliavus naują programą ji paryškinama – išjunkite Highlight newely instaled.
My Computer paliekam kaip yra. My Docs… My Music… My Pictures… Recent Document skonio reikalas, norit paliekat, norit padarot Hiden, paslepiat.

Einam prie juzerio fotkės. Spaudžiam greit du kartus ant “Random” paveiksliuko ir Browse for more Pictures Jei turit savo kokia padorią fotkę *,jpg formate, nurodykite įdėti ją.
Sekantys nustatymai, einam prie My computer. General – pateikiama info apie bazine jūsų “geležį”; tai CPU, RAM kiekis, Operacine Sistema, Jūsų pasirinktas vardas ir įstaiga bei produkto serijinis numeris. Computer name galite įrašyti Jono, Petro ar Antano, o gal net ir nieko nerašykite. Hardware – kaip jau minėjau, Hardware Device manager’yje rasite išvardintą visą jūsų kompiuterio “geležį” ir jei yra geltonų klaustukų reikėtų rast tiems “geležiukams” tvarkykles internete ir jas įdiegti. Jei jau turite tvarkykles atsisiuntę, galite bandyti įdiegti, tačiau atsargus žmogus šiame etape turėtų pasidaryti C: disko atvaizdą. Nes ne visada gauname tai ko norime, kartais tenka grįžti į pradinį tašką ir pradėt tvarkyklių įdiegimą iš naujo. O naujos tvarkyklės dažniausiai susipjauna su įdiegtomis netinkamomis. Tačiau jei esat įsitikinęs savo sėkme, tęskite pradėtą darbą be disko atvaizdo.
Taigi, spaudžiam ant geltono šauktuko dešinį pelės klavišą ir pasirenkam Reinstal driver ir antrą, ne pagal nutylėjimą pažymėtą varną… Instal from a list… , nurodome į tą adresą kur yra neatpažinto “geležiuko” naujos tvarkyklės ir pabandom jas įdiegti. Pastaba… jei kartais netinka ar nerandate jūsų turimo modemo tvarkyklių galite pabandyti įdiegti to modemo tvarkykles iš skirto Windows 2000 tvarkyklių paketo. 99% tvarkyklės tinka ir modemas susitvarko. Tvarkyklių paketo, skirto Win2K OS ieškokite modemo tvarkyklių kompakte, kurį gavote pirkdami “geležį”. Nepatarčiau to daryti su TV Tiuneriais ir kitokiais I/O Video kontroleriais.
Advanced skyrelį galima kol kas palikti ramybėje, kai atsiras patirties ir noro susirasite ką ten galima palesinėti. Beje pirmajame Advanced skyrelyje aprašomi gana įdomūs parametrai, susiję su kompiuterio virtualiąją atmintimi, konkrečiai su vadinamu swap failu kuris WinXP sistemoje turi pavadinimą pagefile.sys, bei visais pagražinimais, galite pasirinkti daug parametru, kurie susiję su grafiniu pačios Windows sistemos apipavidalinimu bei darbo sparta.Tačiau siūlau čia sugrįžti kai detaliau susipažinsite su pačiais Windows’ais. Kai suprasite kas stabdo ar nepakankamai gerai atvaizduojama.
Jei nesiruošiate iš savo kompiuterio valdyti kitų, nutolusių kompiuterių, bent jau pradžioje galite atjungti opciją Remote… .
Jei sistema nėra legali patarčiau bent laikinai, kol įdiegsit ugniasienę, atjungti Automatic Updates…
System restore… jei nutarsite kad naudositės Ghost, Acronis ar kitais programiniais produktais, įgalinančiais pasidaryti C: atvaizdą galite Restore išjungti visiškai, sutaupysite nemažai vietos.
Su išjungta Turn off Restore funkcija instaliuota ir sutvarkyta galutinai Windows XP Pro CE sistema C: diske užima apie ~2GB. Sistema startuoja maždaug per 30s. (Esant CPU spartai apie 1GHz ir RAM daugiau kaip 256MB)
Na o toliau seka jau Java įdiegimas, DirectX 9 įdiegimas, IE SP1 ir kitos kosmetinės priemonės.

Atskirai noriu pakalbėt apie nereikalingu sisteminių Windows navarotų išinstaliavimą. Jei nutarsite kad Windows messendžeris jums reikalingas kaip šuniui penkta koja, jį galite pasižaidę su registrais išnaikinti. Įdiegus Windows XP SP1 atrodo kad jau galite išinstaliuoti Windows messenger lauk, deja jis turi viena hiden komponentą ir tas paslėptas komponentas nėra matomas nepasidarbavus su tekstiniu redaktoriumi po sysoc.inf. Tame faile nukeliaukite į MSMSGS eilutę ir ištrinkite žodį hiden, palikite kaip kituose du kablelius šalia. Jei nuspręsite kad tas messenger jums nereikalingas ir bandysite jį išinstaliuoti per Control Panel, nepamirškite jo išjungti, tiesiog padarydami Close and Exit ant jo ikonos apatiniame dešiniame Try kampe šalia laikrodžio. Gali tekti pasitelkti Regedit ir ištrinti eilutę iš HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionRun susijusią su Messenger.