Kodėl nuotaka nešama per slenkstį arba kaip atsirado vestuvių papročiai

 • Tradicija tėvui vesti nuotaką prie altoriaus liko iš laikų, kuomet moteris tiesiogine prasme priklausė savo tėvui.  Išleisdamas dukrą už vyro, jis atiduodavo merginą ir jos turtą jaunikiui.
 • Jaunikis per vestuvių ceremoniją stovi dešinėje nuo senų laikų, kai vyrai savo nuotakas pasigrobdavo. Taip vyras galėdavo kaire ranka laikyti nuotaką, o dešine kovoti kardu su kitais jos gerbėjais. 
 • Tradicija jaunosios ir jaunikio artimiesiems per vestuvių ceremoniją sėdėti skirtingose bažnyčios pusėse liko nuo tada, kuomet dukterys buvo atiduodamos į žmonas, norint sutaikyti ir suvienyti nesutariančias šeimas. Taigi jaunųjų giminičiai sėdėdavo atskirai, kad d išvengtų muštynių bažnyčioje!
 • Pabrolys būdavo geriausias jaunikio draugas, padėdavęs jam pagrobti nuotaką
 • Kažkas seno simbolizuoja santuokos ilgaamžiškumą, kažkas naujo – naują poros gyvenimą, kažkas skolinto reiškia laimingai ištekėjusios moters dalijimąsi šeimynine laime su jaunąja, kažkas mėlyno simbolizuoja ištikimybę.
 • Tradicija nešti nuotaką per slenksti saugojo ją nuo blogio jėgų.
 • Vestuvinis žiedas nešiojamas ant to piršto, nuo kurio, kaip anksčiau tikėta, kraujas vena teka tiesiai į širdį.
 • Balta suknelė dėvima nuo 1840 m. Anksčiau moterys tiesiog apsirengdavo savo geriausia suknele.

7 thoughts on “Kodėl nuotaka nešama per slenkstį arba kaip atsirado vestuvių papročiai”

 1. dalis tiesos yra..
  bet apie nesima per tilta kazkaip ir nebuvo parasyta..
  Taigi, si blogybe atejus ne taip ir seniai, perimta is uzsienio tradiciju ir pagal lietuviskus paprocius – nesti per tilta, reiskia ne6ti i prazuti, pragaa ir t.t. ns lietuviu tautosakoje tiltas – skiriamoji riba tarp gyvuju ir mirusiuju pasaulio.

  Reply
 2. Kaip sakytų mano teta, vestuvių papročiai, tai būsimo bendro gyvenimo modeliavimas, laimės ir sėkmės užsitikrinimas. Laiku ir teisingai atlikti ritualai lekia laiko bangomis į žvaigždes ir vėliau grįžta nešdami tau tai, ką prisišaukei…
  :))

  Reply
 3. Mia, labai įdomu, nežinojau, kad tiltas lietuviams reikšdavo ribą tarp dviejų pasaulių…
  Esu girdėjusi, kad paprotys nešti nuotaką per tiltą atėjo iš Rusijos, bet tikslesnės jo kilmės nežinau.

  Reply
 4. Egi, gražiai pasakei 😉 Bet keičiasi papročiai, kai kurie nyksta… Pavyzdžiui, vis dažniau nuotakos dėvi ne baltas sukneles. Atsiranda ir naujų papročių – Vilniuje vis daugiau tiltų nukabinėtų spynomis.

  Reply
 5. Įdomu, iš kur atėjo spynų kabinimo tradicija? Gal atsitiktinai atsirado. Ne tik ant tiltų spynas kabina. Mačiau Verkių parke ant regyklos tvoros irgi prikabinėta.

  Reply

Leave a Comment