Šiuolaikinė skaistybė ir skaistybė senovėje

Senovės žmogaus gyvenime itin didelę reikšmę turėjo įvairios gerosios ir blogosios dvasios. Jos ypač suaktyvėdavo žengiant pirmąjį žingsnį – vykstant į kelionę, apsisprendžiant skelbti karą ir, žinoma, kuriant Šeimą.

Todėl tekdavo kurti apsaugančius bei užtikrinančius sėkmę ritualus.

Suvokimas, atėjęs iš senovės

Psichoanalizės pradininkas Sigmundas Freudas rašė, jog primityvus žmogus neskirdavo materialaus pavojaus nuo psichinio, savų išgyvenimų nuo vyksmo aplinkoje. Todėl savas baimes, nepasitikėjimą savo jėgomis priskirdavo moteriai, tapatindavo ją su svetima, gal net pikto linkinčia galia. Kad ji nepakenktų vyrui, skirtingose pasaulio šalyse gyvenusios gentys nauudojo panašias „apsisaugojimo” priemones — skirtingas vyrų ir moterų kalbas, tikrojo vardo, kuris gali būti paminėtas kerėjimuose, slėpimą nuo kitos lyties žmonių.

Pirmas žingsnis magiškame mąstyme jau savaime yra pavojingas. Pirmas suartėjimas su mergina – tuo labiau, nes prarandant nekaltybę išliejami keli kraujo lašai gali būti tapatinami ir su sužeidimu, už kurį dera atlyginti, ir su skriauda, padaryta kitos giminės atstovei, už kurią gresia kraujo kerštas. Kad sutuoktinis būtų apsau¬gotas nuo baisių nuotakos defloracijos padarinių, senovės tibetiečiai, japonai, uigurai ir daugelis kitų tautų šiąą užduotį pavesdavo turintiems ypatingų gebėjimų – žyniams, vadams ar atsitiktiniam svečiui, kuriam už riziką sumokėdavo.

Kai kuriose bendruomenėse netgi nekaltybės įveikimo „specialistų” paslaugos laikytos nepakankamomis. Todėl šią užduotį patikėdavo moterims ar dievams. Pastarieji asmeniškai nedalyvaudavę, todėl tekdavo pasitenkinti jų statulomis ar sim

mboliais. Antai antikos laikais kai kurioms aukštuomenės merginoms atsikratyti nekaltybės padėdavo dievo Priapo statulos penis. Daugelis tautų tikėjo skaisčią merginą turint ypatingų sugebėjimų.

Pirmykštėje visuomenėje gyvos ar mirusios, bet skaisčios merginos turėjo užtikrinti gausų derlių, palankų orą, karines pergales. Todėl jas aukodavo dievams. Cičen Icoje (Meksika) po iškilmingų ceremonijų skaistuolę mesdavo į šulinį, kuriame turėjo įvykti jos santuoka su lietaus dievu. Zimbabvėje (Afrika) ne tik skaisčią, bet dar ir gražiausią merginą genties vado sūnus po šokių bei iškilmingų apeigų nudurdavęs ietimi. Tai turėjo sustiprinti karių kovinę dvasią.

Mitų palikimas

Kaip liudija Europos mitai ir pasakos, išskirtinį potraukį skaisčioms merginoms jautė slibinai, tol siaubdavę kraštą, kol sutardavę dėl duoklės: kasdien vis nauja mergina. Galiausiai ateidavo valdovo dukters eilė. Tačiau su ja gašliam driežui paprastai nepasisekdavo, ness tuoj pasirodydavęs šaunus riteris ir išvaduodavęs princesę.

Mergelės turėjusios ir gydomųjų galių. Dar XVIII a. tikėta, kad santykiavimas su nekalta mergina gali išgydyti lytines ligas, o pati mergina nebus užkrėsta. Todėl kai kurie sifiliu sirgę vyrai tokiu būdu bandė atgauti sveikatą.

Skaisti mergina galėjusi nuvyti netgi velnią. Kadangi demoniškos jėgos suaktyvėjančios per vestuves, vien jaunosios nekaltybės nepakakdavę jas įveikti. Todėl jaunąją turėdavo lydėti netekėjusios, skaisčios pamergės. Jos ne tik puošė vestuvių apeigas, bet ir saugojo jaunikį bei nuotaką nuo blogio.

Šiuolaikinė skaistybė

Seksualinė rev

voliucija ir su kiekviena nauja karta vis ankstesnė lytinio gyvenimo pradžia pastebimai nuvertino skaistybę. JAV psichologės Janet Green tyrimų duomenimis, septintąjį XX a. dešimtmetį veik 50 proc. merginų tapatino nekaltybę su fiziniu trūkumu, o aštuntąjį taip manančiųjų skaičius išaugo net iki 80 proc. Regis, buvo galima laukti, jog šiandieną kone visos amerikietės norės kuo sparčiau atsikratyti nekaltybės. Bet jų nuostatos ėmė keistis visai kita linkme.

Besikeičiantį požiūrį į nekaltybę patvirtina ir Paryžiaus kosmetinės chirurgijos klinikos vadovas Edmond’as Forestier’as. Jis praneša, kad per dvidešimt metų 8 kartus išaugo moterų, kurioms atliekamos nekaltybės atkūrimo operacijos, skaičius. Anksčiau tai buvo musulmonės, vėliau tokios operacijos panoro avarijose nukentėusios, išprievartautos moterys. Pastaraisiais metais vis daugiau kreipiasi vidurinės klasės, t. y. kuo nors neišsiskiriančių, moterų. E. Foriestier’as mano šias moteris pajutus kol kas dar silpną, bet vis stiprėjančią visuomenės nuostatą: tai, kas yra slapta, sunkiai pasiekiama ir nepakartojama, labiau vertinama.

Skaistybės vertinimo idėjos

Vertinančiųjų skaistybę idėjas paskelbė Wendy Shalit (JAV). Ji išleido iškalbingai pavadintą knygą „Kuklumo sugrąžinimas: prarastos skaistybės atradimas”. Autorė teigia, kad moterys iš prigimties yra drovios. Todėl, nors šiuo metu mėgstama neigti vyrų ir moterų skirtumus, nors skaistybė nebelaikoma dorybe, atsainų požiūrį j ją bei drovumą galima prilyginti seksualiniam išnaudojimui. W. Shalit pastebi, jog siekianti profesinės karjeros moteris nieko nebestebina, ieškanti vis

s naujo seksualinio nuotykio moteris laikoma šiuolaikiška, o spauda ir TV jai nuolat patarinėja, kaip patirti vis didesnių smagumų. Tačiau jei moteris nori išsaugoti skaistybę iki vedybų, tiki ištikimybe ir nenutraukiama santuoka, mano, jog drovumas — ne yda, kurią reikia nugalėti, o dorybė, kurią dera puoselėti, tai aplinkiniams atrodo bent jau keista, o kartais ji apšaukiama ir nesveika ar lesbiete. Todėl šiuolaikinei moteriai jau tenka siekti ne tik seksualinės laisvės, bet ir teisės nesinaudoti šia laisve pripažinimo.

Šios vakarietiškos visuomenės nuostatų permainos leidžia užduoti įdomų klausimą: „Ar jau šiek tiek primirštas kuklios lietuvaitės vaizdinys staiga taps itin modernus ir madingas?”

Samprotavimai apie skaistybę gali pasirodyti nebeaktualūs. Tačiau jie yra geras pagrindas aptarti pažinties pradžioje nuolat kylančius klausimus: „Kas turi parodyti iniciatyvą? Su kuo sutikti, kada nusileisti, o kur užsispirti? Kitaip sakant — kokiu pažinties, meilės vaizdiniu vadovaujamės?”

23 thoughts on “Šiuolaikinė skaistybė ir skaistybė senovėje”

 1. Klausimas, kuo skiriasi nekaltybe nuo skaistybes? Nekaltybe, kiek zinau, tai tiesiog neturejimas jokiu lytiniu santykiu, skaistybe gi – neturejimas lytiniu santykiu su bet kuo. Galima daryti isvada, kad tai – du skirtingi dalykai. Tada as uz tai, kad butu saugoma skaistybe, na o nekaltybe vis vien anksciau ar veliau prarandame….. 🙂

  Reply
 2. Kazkaip perskaiciusi pavadinima is karto pagalvojau apie senoves filmus, kuriuose vaizduojamos damos su pustomis sukniomis ir ju sirdziu siekiantys riteriai. Ir vyrai, kurie iskeliauja kariauti, o savo zmonoms uzrakina skaistybes dirzus. Keistas dalykas ta skaistybe – jai nuo amziu amzinuju buvo skiriama tiek demesio.

  Reply
 3. kuo moteris yra daugioau turejusi lytiniu parteneriu, tuo jos verte yra mazesne, kaip ir masinos, kuo masina daugiau seimininku yra turejusi tuo ji pigesne ir maziau einama 😉

  Reply
 4. Nuostabu kada moters pirmas vyras lieka vieninteliu ir paskutiniu. Pazistu tokia pora pragyvenusia kartu apie 40 metu.Bet ..kazkaip lyg ir gaila tos moters…vienas vyras per visa gyvenima …Juk gyvenimas tam ir duotas , kad dziaugtumemes juo , isbandytume kazka nauja nepatirta…O moteris turejusi daugiau partneriu , manau yra laimingesne ir labiau seksuali …ji zino savo verte ,ko jai reikia is partnerio , ir ka ji gali suteikti pati.Palyginimas su automobiliu ,yra kvailas ir pasenes.

  Reply
 5. Nekaltybė susijusi su moters fiziologija (defloracija). Ji įvyksta lytiškai suartėjus, tačiau gali ir įgijus traumą, aktyviai sportuojant… Pastaruoju metu, jei mergystės plėvė pažeidžiama lytiškai nesantykiavus, mergina lika skaisti.
  Tačiau yra tokių merginų, kurios nors nesimylėję, tačiau saugodamos savo 'skaistybę dėl akių', išbando petingą, net analinį seksą. Taigi ji praranda tyrumą, vadinamą skaistybę, tačiau išlieka nekalta.

  Reply
 6. Beveik pavydžiu moterims, kurių pirmas vyras ir lieka vieninteliu. Gal ji praranda galimybę išbandyti seksą su kitu partneriu, bet įsivaizduokit, kokie stiprūs turėtų būti jos santykiai su sutuoktiniu, kad taip ir nekiltų noro išbandyti seksą kitur…

  Reply
 7. Jei merginai 25 metai ir ji vis dar skaisti ir nekalta tai su ja kazkas negerai ir jos busismasis vyras rizikuoja papulti i saltos moters glebi. Patikekit, nes man ant savo kailio tai teko isbandyti. Bekit vyrai nuo tokiu moteru kaip nuo ugnies 🙁

  Reply
 8. Jooo.. jei mergina 25 metu nekalta, tai jau sis tas nenormalaus.. Bet tai neturi jokio rysio su saltumu.
  Apie morale ir religija. Susipazinau su nekalta (kaip veliau paaiskejo) religinga mergina 22 metu. Pirma pazinties diena uzsiememe oraliniu seksu. Ir turiu pasakyti, kad nors mergina nekalta buvo, bet puikiai dare mineta. Nes turejo praktikos (kazkodel jai atrode kad baznycia tik vaginalini seksa draudzia). O ir veliau kai mergina tapo nebekalta (su mano) pagalba, ji buvo puiki meiluze, be didesnes patirties. Nes seksualumas ir aistringumas yra igimtas dalykas. Ir tikrai partneriu skaicius nepadaro moters geresne meiluze, o gal tik atvirksciai… Ir jei moteris turejo labai daug partneriu, jei gali buti visai neidomus tas seksas.

  Reply
 9. kodel manoma, jei panele budama 25 metu nekalta jau yra kaip koks monstras: salta, bejausme… ? esu praktikuojanti katalike ir tiesa pasakysius, buvo daug pagundu, abejoniu, spaudimo is vaikinu puses, bet nei trupucio nesigailiu, kad nei vienam vaikinui neatsidaviau. Esu labai jautri asmenybe, man labai svarbus jausmai, ne visiems gi pasiseka 18 ar 20 metu stipriai isimylet, surast TA zmogu. Beje, man nesuprantama kaip vaikinu instinktai pasidaro tokie savanaudiski, kad jie gali “myletis” su panele net jei jaucia, kad ji to nenori, o daro tai tik del jo, nes jam reikia. Ir tokios poros anksciau ar veliau skiriasi, del skirtingu poreikiu, poziuriu.

  Reply
 10. Aš tai norėčiau tokios, 25 ir nekaltos merginos. Kai pats neturiu patirties tai baisu žinoti kad apie tave gali spręsti gerai tai darai ar blogai. O kai nepatyrusi tai tokio psichologinio spaudimo nejausčiau.
  Tą patį drąsiai galiu teigti ir už kitus vaikinus 25+ metų neturėjusius merginų.
  Nors kai myli vienas kitą jokių kliūčių gal ir neiškyla, bet čia jau neturiu kompetencijos spręsti.

  Reply
 11. skaisčias mergeles patsai kotiruoju, kadangi ir patsai toksai esu (29-ti metai). Kažkiek primena Šv. Raštą, kad “jei nebūsite kaip vaikai, neįeisite į Dievo karalystę” (vaikai man yra tyrumo įsikūnijimas).

  Beje, teko skaityti 1 skaistuolio, sulaukusio 40 m., tinklaraštį. Taigi dar man iki jo tolokai (apie skaistumą g. daug kur panaršyti internete – “skaistus”, “skaistuolis”, skaistumas).

  Reply
 12. Kuo moteris yra daugiau turėjusi lytinių partenerių, tuo jos vertė yra mazesnė, o vyro vertė tokiu pat atveju yra didesnė ir jo prestižas bei padėtis visuomenėje aukštesni. Vyrui tai garbė, o moteriai negarbė, gal žinote kodėl?

  Reply
 13. Turbut todel, kad mergina “praranda” (nekaltybe).Remiantis energijos tvermes desniu, kazkas turetu ir “igyti”. Vyras tikriausia? Vat tau ir garbe. O jei moteris daug kam dave – tai ka gi beigysi, ziurek, kad neprarastum (sveikatos, pvz).

  Reply
 14. kokie jus vyrai keisti,tai jus smerkiat ,kad va ta mergina ,kuri anksti praradus nekaltybe ar turejus daug lyt.santykiu yra jau kaip padeveta masina ,o kita karta jau visai ka kita sapaliojat,kad jei merginai virs 20m ir dar nesimylejus, tai va cia ji jau kazkokia keista ar nenormali,tai apsispreskit pagaliau,ka jus labiau vertinat? kita vertus,nemanau ,kad is vis verta kreipti i kitu nuomone ,o ypac tokiu intymiu klausimu. juk tai kiekvieno zmogaus asmeninis reikalas,nori vienas gali prarast ta nekaltybe ir 13m,o kitas gal islieka toks visa gyvenima,ir kas ,ar nuo to kam nors blogiau gyventi?

  Reply
 15. Jau prarandu vilti, isimyleti, isteketi ir patirti palaima sukurti seima, susilaukti vaiku… Bet vis dar nepasiduodu 😉 Visada malonu zinoti, kad nekaltu merginu ir vaikinu vis dar yra LIETUVOJE, vadinasi panasiai i tikejima ir gyvenima ziurim… Seima dar yra nuosirdziai vertinama, santuoka dar turi prasme nors kai kuriu gyvenime… Tikiuosi susitikti su savo didziaja meile, to labai nuosirdziai linkiu ir tuo tikintiem 😉 sekmes

  Reply
 16. Mokslininkai nustate, kad pirmojo vyro itaka labai didziule, kad visi busimi palikuonys, net gime nuo ne nuo pirmojo vyro visada tures tam tikru bruozu, charakterio ipatumai ar fiziskai matomi bruozai, bus tokie kokie buvo pirmojo merginos vyro, turejusio lytiniu santykiu.Moters organizmas toks unikalus, kad sugeba genetikos lygyje nuskaityti genetine informacija ir ja issaugoja per visa moters lytinio gyvenimo istorija.Kartais moteris stebisi, kad savo sunuje ar dukroje atranda tokiu bruozu, kurie buvo jos pirmojoje meileje ir kuris netapo jos santuokiniu vyru.
  Prisiminkim patys, kad pirmasis ivykis, ispudis ar kazkas kas ivyko pirma karta palieka didziausia ispudi, todel visi kiti lyginami su pirmuoju kartu.Moters organizme, tai fiksuojasi ir senoliai tai pastebejo labai seniai. Todel teike tiek reiksmes pirmajam, todel ir buvo prisigalvota ivairiu mechanizmu apsaugoti tautine genetika.

  Reply
 17. Pazistu viena moteri(50metu, mano pacios teta), kuri yra vis dar nekalta, nes tiesiog neistekejo (nors buvo labai labai daug pasiulymu, mat, grazi buvo). Kodel neistekejo- tiesiog negalejo isimyleti. As labai vertinu tokias, kurios islieka skaiscios iki vestuviu (net nesibuciavusi iki vestuviu). Man paciai greitai sueis 20m, esu skaisti. Esu gana grazi, todel pagundu buvo ne viena.. labai dziaugiuosi, kad islikau skaisti ir siemet planuoju vestuves su mylimu zmogumi:))

  Reply
 18. Mano nuomone skaistybe siais laikais turetu buti labiau vertinama, o pacios paneles galetu labiau save gerbt,nes kaip istikruju yra grazu prarasti nekaltybe su mylimuoju , o nesigult su pirmu pasitaikiusiu del to kad darbar tokie laikai ir tai ale jau nebemadinga.Gaila, kad kuo toliau tuo maziau yra vertinamos tokios vertybes

  Reply

Leave a Comment