Kaip spėti viską?

Gyvenimo kokybė priklauso nuo mokėjimo tvarkyti savo laiką. Labai dažnai mes jį švaistom lyg turėtume begalę. Deja, žmogus gyvenime gali gauti visko, išskyrus laiko.

Laikas – brangiausias išteklius, kurį vienintelį galime išmainyti į tai, ko labiausiai trokštame. Sekundės, minutės, valandos, paros, dienos, mėnesiai, metai. Jie bėga taip greitai. Jų negali sustabdyti ar sutaupyti, gali tik įvairiai praleisti.

Dažnai girdžiu draugus sakant: “Neturiu laiko. Kaip viską spėti?“ Kartais man atrodo, kad tie žmonės tiesiog nieko neveikia. Labai daug laiko suryja kompiuteris, televizorius, azartiniai žaidimai ir t.tt. Jie „užkabliuoja“ žmogų ir nepaleidžia. Kai nieko neveiki laikas eina lėtai, tačiau būtent taip jis yra švaistomas veltui. Šiandien žmonės švaisto savo laiką visai nereikalingiems darbams. Darbai vis nukeliami ir vilkinami. O juk kiekvieną dieną mes gauname vis kitą užduotį. Kaip suspėti, kaip surasti laiko taupymo formulę?

Kalbėjausi su Rasa, daug dirbančia verslininke, klausiau jos, kaip ji visur suspėja. O ji tiesiog atsakė: „taip, daug dirbu, įvairūs susitikimai, posėdžiai atima laiko, bet spėju. Stengiuosi vadovautis posakiu: „ką galiu padaryti dabar, nieekada nedarysiu rytoj“. Aišku, visada trūksta „vienos nakties“, bet svarbiausius darbus atlieku kuo anksčiau, o po to kitus mažiau reikšmingus“.

Saulė, dviejų vaikų dirbanti motina: „Laikas man be galo greit bėga. Vos spėju atsikelti ir pagaminti pusryčius – žiūrėk, jau vakaras. Tikrai sun

nku suspėti laiku nuvesti ir parvesti vaikus iš darželio, pagaminti jiems maistą, visą dieną dirbti ofise ir dar pasidžiaugti, pabūti kartu su vyru. Aš stengiuosi retai žiūrėti televizorių. Jis yra puikus tarnas, bet prastas „šeimininkas“. Viską planuoju. Man patinka, kai žinau, ką turiu veikti parėjusi namuose, o ne lakstau iš kampo į kampą kaip višta. Mėgaujuosi ir džiaugiuosi kiekviena minute. Mėgstu pabūti tyloje, tiesiog sėdėti ir viską apmąstyti. Tai man leidžia neprarasti ir nešvaistyti laiko“.

Yra ir kitų nuomonių. Mano geras pažįstama Simas visada skundžiasi, kad neturi laiko nei namų darbam, nei draugam, net merginom. Kai paklausiau, kaip jis tvarko savo laiką, Simas man atsakė: „ Tvarkau laiką? Na, net nežinau, veikiu ką noriu ir kada noriu. Mano laiką gaišina tai, kad niekaip neggaliu visko padaryti produktyviai ir iš karto. Jei mama paprašo susitvarkyti kambarį, aš jį tvarkau gal 3 valandas. Man norisi viską pasižiūrėti, prisėsti prie kompiuterio, užkąsti. Deja, neturiu laiko. Namų darbus ir tuos ruošiu iki vėlumos, o dažnai net neparuošiu, nes kai pradedu – jau būna vėlu“.

Simas užsiima tuo, kas „ėda“ laiką, jis nieko neplanuoja, nesirūpina ir viską daro nenoriai. Bet Jūs galite sakyti, kad tai gerai. Jis jaunas vaikinas, tegul atsipalaiduoja, džiaugiasi gyvenimu, juk būti rimtu dėde jis dar spės. Bet ar

neturėtume mokytis taupyti laiką nuo mažų dienų? Juk kai darbus atlieki greičiau ir laisvo laiko lieka daugiau. Mums pirmiausia reikia atlikti savo pareigas, o tik po to malonumai ir pramogos. Jei neturi pareigų – neturi ir teisių.

Keletas „auksinių patarimų“, kaip taupyti laiką:

 • Jei rytoj turėsi sunkiai dirbti, eik anksti miegoti. Anksti gulti ir anksti kelti – garantuoja sėkmę.
 • Pirmąją dienos valandą skirk sau.
 • Skirk susitikimus anksti. Atsikelk, išeik ir nesustok.
 • Rūpinkis savo sveikata – ligos sugaišina daug laiko.
 • Prieš priimdamas sprendimą, gerai jį apgalvok, kad nieko nereikėtų keisti.
 • Rūšiuok darbus.
 • Mokykis iš klaidų ir jų nekartok.
 • Daryk pirma tuo darbus, kuriuos mėgsti, nes mėgiami darbai atliekami greičiau.
 • Būk punktualus.
 • Taupyk savo ir kitų laiką.
 • Nesakyk, kad būsi laimingas rytoj, būk laimingas šiandien.

Laikas kiekvienam iš mūsų yra brangus. Nė vienas žmogus neturi jo tiek, kiek norėtų. Tad stenkis jį saugoti ir praleisti turiningai. Ar nėra smagu praleisti laiką su mylimu žmogumi negu taisyti anksčiau paskubomis atliktų darbų klaidas? Mėgaukis gyvenimu, mylėk ir saugok jį, bet neužsižaisk. Laikas nesustodamas slenka po smiltelę. Jis nenumaldomas ir negailestingas.

Leave a Comment