Monakas

Monakas, senovinė kunigaikštystė paskendusi turtingoje ir spalvotoje istorijoje. Tačiau kunigaikštystė turi 1 kvadratinį kilometrą, ji yra kaip išdidi monarchija su savo Serene Higness Prince Rainier III, kuris yra šios valstybės galva.Šiandien žmonės lanko Monaką ir jo blizgančią sritį Monte-Carlo.

Sostine: Monakas(MonacoVille) GEOGRAFINĖ PADĖTIS-Viduržemio jūros pakranteje apsuptas Prancuzijos teritorijos.15 km i rytus nuo Nicos. PLOTAS-2.21 kv.km ; nuo 1958 beveik penktadalis teritorijos atkovota is jūros –Fontvilio prieplauka ir papludimiai ;kalvotas pusiasalis ir siaura pakrante Pajūrio Alpių papėdeje;Monako užutekis. KLIMATAS-vidurzemio jūros(mediteraninis),290 sauletu dienu per metus;vid. Oro temperatura sausi ir liepa oC(krituliu kiekis mm):Monte Karlas +11 ir +24 (750) GEOGRAFINIAI EKSTREMUMAI: Svarbiausia upe Vezubė;aukščiausia kalva 162 m;aukščiausias dangoraižis Mil Fioras (Mille-fiore) 115m. DEMOGRAFINĖS ŽINIOS.Gyventoju sk.tūkst.:27.1(1982 S),29.9 (1990 S).Vid.gyv.tankumas 13518 zm./km (didziausias europoje,2 vieta pasaulyje). POLiTINES ŽINIOS.Naryste tarptautinese organizacijose:Jto 1993;ESBO. Valstybės vadovas-monarchas. VALSTYBINE KALBA-prancūzų,šnekamoji kalba mondegaskų(prancūzų provansalio ir italų ligūrų mišinys) OFIZIALI RELIGIJA-katalikybė,taciau tikėjimo laisve. PINIGINIS VIENETAS-Prancuzijos frankas-Monegaskų frankas=100 santimų. EKONOMINĖS ŽINIOS-Labai išvystita mikrovalstybė. “Malonumų sfera”.Dirba 80 % dirbančiųjų(komercija,finansai ir patarnavimai 50 ,turizmas 20,viešbuciai 10); Perdirbamoji pramonė.Dirba 20 proc.dirbančiūjų ;svarbiausios šakos:elektromechanika,elektronika,farmacijos ir veterinarijos produktai ,parfumerija,plastmasės,knygų leidyba,tekstilė,keramika,bižuterija,aukso ir sidabro gaminiai,preciziška apartūra,vynas.

Monako trąsos istorija!

Monako, maždaug kvadratinio kilometro dydžio valstybė pasaulyje žinoma dėl Monte Karlo mieste esančių kazino bei dėl tame pačiame mieste vykstančių “Grand Prix” lenktynių.

1911-ųjų sausį 23 automobiliai iš 11 skirtingų šalių pajudėjo link Monako. Tai buvo pirmos rimtos automobilių lenktynės šalyje. Jas laimėjo Henri Rougier ir nors teisėjavimas buvo nevisai objektyvus, lenktynės labai nusisekė.

Kiek vėliau Monako autoklubas (Automobile Club de Monaco) sumanė rengti mieste “Grand Prix”. Princo Louis II-ojo deka jau 1929-ais metais Monake įvyko pirmos “Grand Prix” lenktynės.

Lenktynės vyko kiekvienais metais išskyrus pertrauką nuo 1939-ųjų iki 1948-ųjų metų.

Nepaisant nesuskaičiuojamų įspūdingų momentų ši trasa matė ir tragedijų. 1967-ais metais lenktynininkas Lorenzo Bandini pateko į avariją ir sudegė. Nors vėliau kai kurių posūkių formos buvo nežymiai pakeistos, dabar trasa yra beveik tokia pati, kaip ir 1929-ais metais.

Monako Grand Prix laikomas vienu iš pagrindinių “Formulės-1” čempionato etapų. Šios lenktynės yra “Grand Prix” elitas.

Įžymybės:

Colin McRea Gimė 1968-ųjų balandžio 5 dieną. Gyvenamoji vieta – Monakas. Pirmąjį kartą ralio lenktynėse dalyvavo 1986-aisiais metais. Pirmasis dalyvavimas pasauliniame ralyje: 1987-aisias Švedijoje. Daugiau nei 100 kartų startavo pasaulinėse ralio varžybose ir daugiau nei 20 kartų jose laimėjo pirmasias vietas. 1995-ųjų metų Pasaulio čempionas.