Tomas Edisonas

Kauno Kovo 11 – osios vidurinė mokykla

Fizikos referatas

Tomas Edisonas

Parengė: VaidaKubiliūtė 10a

2006 [pic]

Tomas Alva Edisonas ( Thomas Alva Edison)

Amerikiečių išradėjas ir verslininkas, vienas produktyviausiųišradėjų, savo vardu užpatentavęs net 1093 išradimus, nors kai kurie šiųišradimų buvo tik senų patentų patobulinimai, o dalį išradimų padarė josamdiniai. Tarp jo išradimų yra – elektros lemputė (išradėjas yra HeinrichGoebel, tačiau Edisonas komercializavo šį išradimą), fonografas,diktofonas, kinetoskopas, elektros kėdė.Tarp daugelio anekdotų apie Edisoną, prieš kurių plitimą jis pats nebuvonusistatęs, yra toks: jaunuolis ateina prašyti darbo. – O ką jūs ketinate dirbti? – klausia Edisonas. – Aš norėčiau gauti rūgštį, ėdančią visas žinomas medžiagas. – To man nereikia, – sako Edisonas. – Kodėl ? – O kame aš ją laikysiu?!! Skvarbus, aiškus, blaivus protas. Edisonas juokdavosi, kai jį vadindavo genijumi: – Kokie niekai! Aš jums sakau, kad genialumo paslaptis – darbas,atkaklumas ir sveika nuovoka. Jis niekuomet nelaikė savęs mokslininku. – Aš netyrinėjau gamtos dėsnių ir nepadariau didelių moksliniųatradimų. Aš nenagrinėjau jų taip, kaip nagrinėjo Niutonas, Kepleris,Faradėjus ir Hendris norėdami sužinoti tiesą. Aš tesu profesionalusišradėjas. Ieškojau ir bandžiau, tik norėdamas rasti ką nors, turinčiopraktinę vertę. ,,Stebukladaris iš Menlo Parko“ – ten, netoli Niujorko, buvopirmasis tyrimo centras – dažnai idealizuojamas. Jis buvo didis išradėjas,matyt, pirmasis didelių mokslinių tyrimo darbų organizatorius, tačiau jisbuvo ir verslininkas, apsukrus ir šiurkštus kapitalistas, beje, kitoks jisnegalėjo būti. ,,Stebukladario“ dienoraštyje yra įrašas: ,,Niekuomet nėvieną akimirką mes neturime pamiršti problemos ekonominės pusės“. Ko tiknesiėmė, pirmiausia žiūrėjo pelno. Berlyne, žvelgdamas į milžinišką dinamomašiną, domėjosi:

– Kiek pinigų pagaminta ši mašina su kiekvienu apsisukimu? Ir pats Edisonas buvo vertinamas doleriais. ,,Niujork Taims“ 1923metais rašė: ,, Egzistuoja žmogaus smegenys, kurios yra didžiulė vertybė:komerciniame ir pramonės pasaulyje jos vertinamos 15 milijardų dolerių.Milijardų, o ne milijonų!.. Šios smegenys priklauso Tomui AlvaiEdisonui…“ Tačiau teisybės dėlei reikėtų pridurti – jis mylėjo pinigus nedėl pinigų. Buvo abejingas buites malonumams, niekada negyveno prabangiai,nekreipė dėmesio į drabužius. Pinigai buvo reikalingi tik darbui.Ieškodamas medžiagos kaitinamosios lempos siūlui, Edisonas išleido 10tūkstančių dolerių ir tęsė ieškojimus. Pinigai suteikdavo kūrybos laisvę.Tai jis suprato labai anksti, kai, vaikas būdamas, ėmėsi nuosavo,,verslo‘‘: pardavinėjo traukinyje laikraščius, o vėliau ir pats ėmė leistilaikraštį, pats rašė, rinko, spausdino ir pardavinėjo. Būdamas 14 metų, įrengė spaustuvę tiesiog bagažo vagone, o gretalaboratoriją, kurioje laisvalaikiu darė bandymus. Kartą laboratorijoje kilogaisras, ir konduktorius už ausų ištempė jį iš vagono, o iš paskos išmetėvisus jo buteliukas. Buteliukų vėliau jis turėjo daug. Su ausimis blogiau –visą gyvenimą blogai girdėjo. Edisonas buvo tikras prėjusio amžiaus pabaigos Amerikosįsikūnijimas: verteivos energija, skuba, apsukrumas. Jis sukūrė savą, edisonišką, darbo metodiką, kurios pagrindąsudarė daug kartų pakartotas bandymas. ,,Eiti prie tikslo bandant irmokytis iš klaidų“, – tai jo devizas. Nikola Tesla, įžymus elektrotechnikas, kandžiai pastebėjo: ,,Jeigu Edisonui reikėtų rasti adatą šieno kūgyje, jis negaištų laiko,nustatydamas labiausiai įtikimą jos buvimo vietą, bet nedelsdamas, suliguistu bitės stropumu pradėtų tikrinti šiaudelį po šiaudelio, kol rastųieškomą daiktą… Jo metodai buvo nepaprastai neefektyvūs: jis galėdavoneapsakomai stengtis bei sugaišti laiko ir nieko nepasiekti, jeigu jamnepadėdavo laimingas atsitiktinumas…“ Iš pavydo Tesla buvo neteisus.
,,Atsitiktinumas turi kaprizų, bet ne įpročių“, – sake Žiulis Vernas. Technikos istorijoje nėra žmogaus, kuris būtų dirbęs daugiau užEdisoną. Jis niekuomet negalvodavo apie valandas, apie savaitės dienas. Iki50 metų dirbdavo po devyniolika su puse valandos per parą, vėliau poaštuoniolika valandų. Savaites neišeidavo iš laboratorijos ir tuometguldavo miegoti ant stalo, pasidėjęs knygų po galva, guldavo, kaipavargdavo: dieną, naktį, nesvarbu. Tvirtindavo: ,,Miego trūkumas niekadanekenkia“. Po susitikimų su kolegomis Paryžiuje žurnalistui: – Kas mane ypatingai stebina čia – tai visuotinis tinginiavimas.Kada šie žmonės dirba? Ir ką jie daro? Čia, matyt, susiklostė visadykinėjimo sistema… Aš nieko nesuprantu! Šeima, vaikai, namai niekaip neįstengė pakeisti jo gyvenimo būdo.Ilsėdavosi nepaprastai retai, vila Floridoje būdavo tuščia. Niekuometnekultivavo jokių sporto šakų, išskyrus žvejybą ir biliardą. Juokdavosi iš„žaidimų gryname ore“. Buvo neišrankus valgiams, tačiau mėgo gerus cigarus,kramtė tabaką, bet niekada negerdavo svaigiųjų gėrimų. Retai negaluodavo irnekentė gydytojų. Mėgdavo važinėtis automobiliu, kartais žaisdavo indųžaidimą „pačizi“. Tesimokė kelis mėnesius per visą savo gyvenimą, jeiguneskaitysime užsiėmimų su motina, tačiau labai vertino išsilavinusiusžmones. Turbūt pirmasis įvedė anketas stojantiesiems į darbą. Jose buvotokie klausimai: „Kaip gaminama sieros rūgštis?“, „Kokia srovės įtampavartojama tramvajuose?“, „Kas buvo Plutarchas?“, „Kur yra Volga?“. Jisturėjo didžiulę techninę biblioteką, kasdien skaitydavo daug laikraščių.Nemėgo romanų „apie meilę“, tačiau vertino Hugo ir Šekspyrą. LevuiTolstojui nusiuntė dovanų fonografą. Paklaustas, kokia knyga jam davėdaugiausia naudos, Edisonas atsakė: „Faradėjaus bandymų knyga“. Apie kvantoteoriją sakė: „Ši knyga – šiukšlė“. Nemokėjo aukštosios matematikos.Nesuprato reliatyvumo teorijos (tai netrukdė Einšteinui pavadinti Edisono„didžiuoju technikos kūrėju“). Tačiau, kai įžymusis selekcininkas Liuteris
Berbankas paprašė Edisoną pasirašyti garbės svečių knygoje, grafoje „Kuodomitės?“ jis parašė: „Viskuo“. Tai tiesa. Jis iš tikrųjų domėjosi viskuo. Begalinis idėjų spiečius visą laikąsukosi apie jo galvą. Jungtinėse Valstijose Edisonas gavo 1098 patentus irapie tris tūkstančius – trisdešimt keturiose kitose pasaulio šalyse.Išradimų biuro direktorius juokavo: „Kelias pas mane nespėja ataušti nuojaunojo Edisono žingsnių“. Netgi svarbiausių jo išradimų neįmanomaišvardinti. Jis tobulino telegrafą, telefoną, kino aparatūrą. Jis sukūrėkaitinamąją elektros lemputė ir sukėlė revoliucija elektros energijosgamyboje ir paskirstyme. Jis pagamino elektrovežius ir sugalvojo šarminesakumuliatoriaus baterijas. Padarė pradžią elektronikai ir išrado savągeležies rūdose sodrinimo būdą. Statė chemijos gamyklas ir mokė lėlėskalbėti. Dvylikos metų jis pradėjo dirbti, šešiolikos – išėjo iš tėvų namų,dvidešimt dviejų – uždirbo 40 tūkstančių dolerių, keturiasdešimties – buvožinomas visame pasaulyje. Eidamas 85-uosius metus, mirdamas jis tarėžmonai: – Jeigu yra kas nors po mirties, tai gerai. Jeigu nėra, irgi gerai.Aš nugyvenau savo gyvenimą ir padariau visa geriausia, ką galėjau…

Įdomus faktai apie Tomą Edisoną:

• XX a. pradžioje akumuliatorių tobulinimo ėmėsi Tomas Edisonas. T. Edisoną domino praktinis akumuliatoriaus pritaikymas transporto srityje. To pasekoje buvo sukurtas geležies – nikelio akumuliatorius su kalio elektrolitu. 1903 metais pradėta portatyvinių akumuliatorių gamyba. Minėti akumuliatoriai buvo plačiai naudojami transporto priemonėse, elektrinėse bei nedideliuose laivuose. • Paskutiniaisiais 19 a. metais buvo įkurta ir pirmoji “šiuolaikinė” mokslinė laboratorija – Tomas Edisono “idėjų fabrikas” Menlo Parke. Nuo tol dauguma svarbiausių išradimų gimdavo būtent tokiuose gerai organizuotuose, daugelį įvairių sričių specialistų turinčiuose moksliniuose kolektyvuose.

• Tomas Edisonas (kuris išrado elektros lemputę) paniškai bijojo tamsos.

• 1878 m. – JAV išradėjas Tomas Edisonas užpatentavo fonografą (pirmąjį plokštelių grotuvą).

• 1879 m. – JAV išradėjas Tomas Edisonas užpatentavo elektros lemputę.

• 1891 m. – JAV išradėjas Tomas Edisonas sukūrė judančių paveikslėlių aparatą – kinetoskopą.

• Tomas Edisonas prognozavo, kad kinas galės pakeisti paskaitų skaitymą auditorijose.

• Edisono citata: „Progos dažnai pražiopsomos todėl, kad vilki specialius drabužiais ir atrodo kaip darbas“.

• Populiariajam žurnalui “Science” liepos 3 d. sukanka 125 metai. 1880 m. jį į leidybą išleido žymus JAV mokslininkas Tomas Edisonas, pirmuosius 12 puslapių parašęs apie elektrinių traukinių privalumus.

• Edisono citata: „Svarbiausias civilizacijos uždavinys – išmokyti žmogų mąstyti“

• Pirmą pasaulyje fonogramą į kažką apvalaus įrašė Tomas Alva Edisonas. Tai buvo 1877-ųjų gruodis.

• Tomas Edisonas ir Greiheimas Belas išrado elektros lemputę, gramofoną, filmavimo aparatą, telefoną ir rašomąją mašinėlė.

• Tomas Alva Edisonas (1847-1931) ir buityje naudojosi savo išradimais. Kai jo lankytojai vis garsiau ėmė bambėti, jog durys turbūt todėl taip sunkiai atsidaro, kad genialus šeimininkas nepatepa jų alyva, Edisonas paaiškino: “Atidarydamas duris, kiekvienas mano svečias pagamina 60 vatų energijos ir bent tokiu būdu man šiek tiek pasitarnauja”.

• Animatografą pirmasis išrado T. Edisonas 1896 m. • Tomas Edisonas pirmasis kino istorijoje pagamino perforuotą kino juostą, kuri lygiai tokia pat naudojama ir šiandien.

• 1913 m. T. Edisonas sukonstravo kinetofoną, kuris sinchronizavo vaizdą ir garsą.

Išradimų nuotraukos:

[pic] Elektros lemputė

[pic] Fonografas

[pic] Kinetoskopas

Naudota literatūra:

1. J.Golovanovas Etiudai apie mokslininkus 2. http://lt.wikipedia.org/wiki/Tomas_Edisonas 3. Ir kiti puslapiai