Filipinai

Filipinai

Geografija

Filipinai yra salos prie pietryčių azijos krantų . Respubliką išvisosudaro 7109 salos . Didžiausios iš jų Mindano ir Lusono . Sostinė –Manila . Ramiojo vandenyno dalyje, apie 100 kilometrų į pietryčius nuožemyninės Azijos. Tai šalis, neturinti žemės sienų, tačiau kranto linijasiekia 36 tūkst. 289 km. Filipinuose dabar gyvena beveik 88 mln. gyventojų (vidutiniškai perdieną gimsta apie 5 tūkst. mažylių. Prognozuojama, kad iki 2015 m. šisskaičius perkops 111 mln.). Šalies vėliavoje, kurią pirmą kartą sukūrė Filipinų generolas,politikas ir nepriklausomybės vedlys Emilio Aguinaldo (1869-1964),atvaizduota auksinė aštuonių spindulių saulė ir trys žvaigždės baltamelygiakraščiame trikampyje; likusi vėliavos dalis padalinta pusiau –viršutinioji mėlyna ir apatinė raudona. Baltas trikampis reiškia lygybę irbrolybę, mėlyna spalva simbolizuoja taiką, tiesą ir teisingumą, raudona –patriotizmą ir drąsą. Trys žvaigždės reiškia tris geografines salų grupes,kurių didžiausia ir svarbiausia yra Luzon (104 tūkst. 688 kvadratiniaikm.), kitos dvi –Visayas ir Mindanao (pastarojoje paplitęs islamas).Aštuoni saulės spinduliai reiškia aštuonias provincijas: Manila, Cavite,Bulacan, Pampanga, Nueva Ecija, Bataan, Laguna ir Batangas.

Tumpa istorija

Filipinai turi tokią margą ir turtingą istoriją, kad bet kuri didžiojinacija pavydėtų. Įdomioji istorija prasideda 1521 metais, kai didysiskeliautojas ir atradėjas F.Magelanas išsilaipino Cebu saloje ne tik sukryžiumi, bet ir kardu rankoje. Jo tikslas buvo atrasti naujas žemes iratversti kitatikius į krikščionybę. Gi Lapu Lapu genties vado tikslaspamačius „karingai“ nusiteikusį Magelaną, buvo nudobti jį.

Nuo 1565 metų Filipinai, išskyrus griežtai valdomą musulmonišką Sulusultonatą buvo po Ispanijos ranka.

Išsivadavimo iš ispanų jungo frontas pradėjo plėstis 19a., kadafilipiniečiai palaikė Amerikos pusę kare su Ispanija. Išsivadavimo iškolonijinės sistemos ir revoliucijos vardas siejamas su Jose Rizaliu –

nacionaliniu didvyriu, pradėjusiu ridenti taikos ir laisvės akmenį. XX a.pradžioje J.Rizalis buvo ištremtas į Europą, kur daugiausia laiko praleidoVokietijoje ir Austrijoje. Nenuostabu, kad netyla ironiškos spekuliacijos,jog nacių lyderio A.Hitlerio tėvas buvo būtent J.Rizalis…

1946 metais Filipinai tapo nepriklausoma valstybe, nors prieš tai patyrėAmerikos išdavystę ( jie už 20 mln. USD nusipirko šalį iš Ispanijos) beiJaponijos bombardavimą per II pasaulinį karą.

1965 metais į valdžią atėjęs F.Markosas atsinešė su savimi korupciją, beiiš to sekusį ekonominį krachą. Dar po septynerių metų jis paskelbė karoįstatymą ir pavertė Mindanao salą, ypač Liguasu pelkyną kovos arena tarpfilipiniečių musulmonų – Moro ir vyriausybinės armijos. Aršus konfliktastęsėsi ilgai, susikūrę musulmonų išsivadavimo frontai greit pradėjoskilinėti dėl kitokio požiūrio į konflikto sprendimą, taip atsiradosukilėlių judėjimas MILF dar vadinamas Filipinų Robin Hudu, bei džihado(šventojo karo prieš kitatikius) principu besivadovaujanti teroristųgrupuotė Abu – Sayaf (kardo tėvas).

Diktatoriškas režimas išsilaikė iki 1986 metų, kada nuverstas F.Markosasturėjo bėgti iš šalies, palikdamas ją giliose skolose. Nauji prezidentai –F.Ramos ir kino žvaigždė J.Estrada nedarė nieko kito kaip gilino tą skolųduobę.

Nauja era prasidėjo 2001 metais prezidente tapus G.Aroyo, kuri po 4 metųbuvo perrinkta antrai kadencijai. Nors 1996m. kovojančios pusės pasirašėtaikos sutartį, vis dar 2003 metais dauguma nacionalinių kelių Mindanaosaloje buvo neįmanomi pravažiuoti, o evakuotų žmonių skaičius perkopė pusęmilijono. Beja šios salos buvo pavadintos filipinais , nuo jį valdžiusiomonarcho Filipo .

Filipinų kultūra

Filipinų kultūra – spalvotas mišinys susiformavęs per įvairius šaliesgyvavimo laikotarpius: ispanų kolonijinę erą, Amerikos periodą, japonųokupaciją ir XX – ąjį nepriklausomybės laikmetį. Užsienio šalių įtaka

sumišusi su vietiniais elementais sukūrė savitą, vaivorykštinę dabartiniųFilipinų kultūrą. Šiandien, tik keletas izoliuotų genčių grupių išlikonepakitę ir neįtakoti musulmonų, ispanų kolonistų, bei amerikiečiųinvazijos.

Ispanai paliko audringus ir nepaprastai spalvingus karnavalus,kurie vyksta kasdien kurioje nors šalies vietoje. Giliausias ispanų įmintaspėdsakas – religija, kurią misionieriai įdiegė 16 – ajame amžiuje, ofilipiniečiai priėmė, su savotiškais elementais. Jie labai religingi.Praktikoje tai pasireiškia tuo , kad beveik visuose namuose yra bo mažąaltoriuką , žegnojimosi pamačius bažnyčią, privalomu bažnyčio lankymu ,maldomis prieš bet kokio renginio pradžią, savanorišku patarnavimubažnyčioje, bei keistomis religingumo išraiškomis, kaip masinisnusikryžiavimas per Velykas ir piešiniais ant transporto priemonių.Religiniai fanatikai kasmet nukryžiuojami Luzono saloje, perkalant jiemsrankas ir kojas, kaip kažkada Kristui. Šis reginys, jau tapęs tikrakomercija pritraukia tūkstančius smalsuolių. Kitaip minima(švenčiama) VisųŠventųjų diena, filipiniečiai kapinėse (atminimo parkuose) ne gedi savoartimųjų, bet…linksmina juos – pasiėmę į kapines gitaras, karaokeaparatus, alkoholinius gėrimus, palapines, ir daug daug maisto.

Filipinai yra vienintelė krikščioniška šalis Azijos žemyne.Apie 90 proc. gyventojų išpažįsta šį tikėjimą. Didžiausia religinė mažumayra musulmonai iš Mindanao salos ir Sulu Archipelago, taipogi nepriklausomabažnyčia bei sentikiai – animistai.

Amerikiečiai paliko pop kultūrą bei dabartinį šalies polinkį įvakarus.

Bet svarbiausia – šiandien Filipinai yra antra didžiausia anglakalbių šalispo JAV. Be anglų kalbos Tagalogas (Filipinų) yra oficialios valstybinėskalbos, o neįprasta šalies geografinė sudėtis sukūrė net 80 skirtingųdialektų. Populiariausi yra visajų ir Ilocano dialektai tarp krikščionių,tarp musulmonų – maranao ir magindanao. Senosios gentys turi savodialektus. Mišri anglų – filipiniečių kalba vadinama Taglish. Anglų kalba

vartojama mokyklose ir universitetuose ir kitose valstybinėse įstaigose.Pagrindiniai laikraščiai leidžiami anglų kalba, taip pat radijas irtelevizija vartoja pastarąją kalbą. Turbūt filipiniečiai labiausiai panašūsį lietuvius sportu . Filipiniečių nacionalinis sportas yra krepšinis .Meilę šiam sportui jie paveldėjo iš amerikiečių , ir tai tiesiogneįtikėtina, jis populiaresnis nei Europoje. Kiekvienas nedidelis miestelisturi dengtą krepšinio areną, kiekviename kieme būna sukalta improvizacinėlenta, o aikštės visada pilnos driblinguojančių filipiniečių , tačiau jienėra daug pasieke šioj sporto šakoj . Galbūt dėl savo žemo ūgio .

Filipinų visuomenė laibai įvairi . Ją sudaro keturios etninėsgrupės , kurios skiriasi savo kalba, maistu , įpročiais . Jas sudarodaugiau kaip 60 senųjų genčių grupių, gyvenančių įvairiose šalies vietoseir kartais kalbančių visiškai skirtingomis kalbomis. Nuo jūros čigonaisvadinamų Badžao iš Sulu archipelago iki Ilongo genčių gyvenančių kalnuoseŠiaurės Luzone, nuo T‘boli katalikų, apsistojusių aplink Sebu ežerą ikitamsiaodžių Negrito, suleidusių savo šaknis Negros saloje. Filipiniečiaivieni svetingiausių ir labiausiai gyvenimu besidžiaugiantys žmonėsPietryčių Azijoje. Net 40 proc. gyventojų padėtis yra žemiau skurdo ribos,nepaisant to, jie nenustoja šokti, dainuoti ir sutikti svečią su šypsena.Filipinuose gyvena per 85 mln. žmonių, tai dvyliktas rodiklis pasaulyje.Kasmet čia gimsta apie 1,5 mln. naujagimių, o šeimoje vidutiniškai auga popenkis vaikus.

Kiekvienas filipinietis išėjęs pasilinksminti tiesiai suka įpirmą pasitaikiusią karaokę užeigą, o kiekvienas vyras sekmadieniais pobažnyčios kulniuoja į gaidžių kovos arena. Be šių dviejų reiškiniųfilipiniečiai neįsivaizduojami.

Viena iš svarbiausių temų bet kuriam filipiniečiui – maistas. Čia gyvuojatikras maisto kultas ir tikros tradicijos. Vakarais filipiniečiai tiesiogužgula gatvės restoranus, kuriuose ištisą dieną garuoja karšti patiekalai.

Viskas sudėta į didelius puodus. Pakeli puodo dangtį, pasižiūri, įsidedi.Filipiniečiai maistą valgo rankomis netgi ryžių košę Pusryčius valgolabai anksti, apie 7 val. Vėliau laikas „meriendai“ (užkandžiams) kurie perdieną kartojasi 2-3 kartus.

Maistas labai pigus, ypač gatvėse, kainuojantis centus. Vaisiųir žuvų turgų prekystaliai tiesiog lūžta nuo gausos ir įvairovės. Daugiuasiai filipiniečiai valgo jūros gėrybes ir ryžius , tai pat daugvaisių .

Tarp keisčiausių valgių pirmauja „balut“. Ne kiekvienas, sužinojęs kas taiyra ryžtasi pabandyti. „Balut“ – tai išvirtas viščiukas kiaušinyje jaususiformavusiame embrione. Verta pabandyti „Pancit“ – ypatingo skoniosmulkūs makaronai, „bibingka“ – filipinietiškas pyragas iš ryžių miltų, beidelikatesai – įdomiausias – virti makaronai su jogurtu ir žele…

Vandens ir arbatos filipiniečiai negeria. Tačiau „Coca- Cola“ ir„Calamansi“ sultys tampa kasdieniniais gėrimais. Filipiniečiai mėgsta vaikščioti į milžiniškus prekybos centrus, kuriečia kartais didesni nei Europoje ar Amerikoje, kur dažnai girdisipopuliariausia daina „I‘m dreaming off a white christmas“ (aš svajoju apiebaltas kalėdas). Filipiniečiai jaučia tikrą simpatiją Vakarams ir jųžmonėms (baltaodžiams). Merginos perka balinimosi priemones, vaikinaislepiasi nuo kaitrios saulės po skėčiais, visa tai, kad turėtų kuošviesesnę odą… Nemažai filipiniečių svajoja išvykti iš šalies dėl sunkiosekonominės padėties, net 10 mln. jų dirba užsienyje, daugiausia Honkonge,JAV ir Singapūre. Filipinai tai pat išsiskiria ir savo transportu . Gatvėse eismashaotiškas . O jame važinėja tik autobusai išpaišyti įvairiais religiniaispiešiniais ir triviečiai motoroleriai . Skiriasi ir supratimas apie šeimą . Flipinuose žymiai didesnis šeimosbranduolys , jei čia europoje šeima laikoma tik tėvas motina ir vaikai ,tai ten prie jų prisideda dar visa giminė : visos dėdės , tetos ,

pusbroliai . Kartais jie visi gyvena net vienam name , valdo verslą. Tenyra toleruojama net jei koks svarbų postą užimantis pareigūnas į postusskiria šeimos narius , kadangi ten labai vertinama pagalba šeimai.Kiekviena vyras turi rūpintis žmonos tetos ar kokios kitos giminėsfinansine padėtim , teisinėm problemom ir tt.. Filipinuose tai pat griežtai vertinamos skirybos . Jos laikomosnelegaliomis , kai ir vedybos su kitatikiais.

Etiketas ir protokolas

Viešo elgesio etiketas: • Bendraujant reiktų būti kiek galiam daugiau pozityviam . Negatyvumas nepripažystamas filipinuose viešai. Jei būsi neigiamai nusiteikęs busi nesuprastas. • Filipinuose , kuo esi svarbesnis žmogus tuo labiau turi pabrėžti savo kuklumą ir mandagumą . Nesiskaitymas su skirtingo statuso žmonėmis netoleruojamas. Pvz: Spoksojimas į valkatą laikomas nemandangiu gestu. • Jei pakele akis į tave , tai laikoma gestu , kad esi suprastas. • Kelti balsą kalbant yra filipinuose nepriimtina , reiktų kalbėti žemu balsu ir vienodu tembru. • Šypsena filipiniečio veide nieko neparodo . Dažnai šypsena naudojama užmaskuoti susinervinimą ar sutrikimą. • Užsienės turėtų vegti spoksoti filipinietį , tai laikoma priešiškumo gestu. • Negalima rodyti į žmogų ar daiktąviduriniu pirštu, tai laikoma nešvankiu gestu • Kadangi filipiniečiai nerodo pirštais , nes tai nemadagu , jie dažniausiai naudoja žvilgsnį arba žiurėdami į objektą išpūčia lūpas. • Atsisveikinant reikėtų mojuoti , nuleidus delną , mojuojant ti su pirštais , ištiesus ranką . • Restoranuose tai pat galima pastebėti kad filipiniečiai šnypčia , tai jie dar norėdami atkreipti padavėjo dėmesį . Tai ten įprasta. • Rodydami filipiniečia skaičių du naudoja du kraštinius pirštus .Skaičiuodami ant rankos filipiniečiai nykščio nenaudoja . • Bendraudamas su filipiniečiu niegada nedėk rankos ant kelių , tai gali būti suprasta kaip iššukis jam. • Filipinietis gali bandyti atkreipti tavo dėmesį glostydamas alkūnę.

Susitikimo etiketas :

• Per pirmą susitikimą reikia pirmiausiai pasisveikinti su vyriausiu arba svarbiausiu žmogum. • Filipinuose įprastas rankos paspaudimas besišypsant . Užsienėtis turėtų pirmas paduoti ranką . • Filipiniečiai dažnai sveikinasi akių kontaktu . Pakeldaimi ir tada nuleisdami žvilgsnį. • Reikia naudoti akademinius , garbės vardus ar pavardes , kol tau nepasiūlo kreiptis į Filipinietį vardu , dažnai jie gali pasisiūlyti vadinami pravarde , daž-nas filipnietis ją turi. Ten įprasta viena skitą vadinti pavarde. • Reiktų bendraujant su filipiniečiu kartas nuo karto nutraukti akių kontaktą , nes per nelyg įtemtas žiurėjimas įyra laikomas nemandagiu. • Kalbėti su filipiniečiu geriausiai apie filipinų papročius ir kutlūrą , šeimą , šventes , sportą ypatingai apie krepšinį, reikėtų vengti politikos , korupcijos , užsienio paramos , religijos , bet kokois kritikos ir neigiamų emocijų.

Dovanų etiketas • Jei esi pakviečiamas pietų ar vakarienės geriausiai dovanoti arba gėlių arba saldainių dėžutę . Įprasta filipinuose davanoti gėlių arba maisto. Tai pat ir verslo partneriams . • Pasirašius ir baigus derybas reiktu pakviesti filipinietį į prabangų restoraną , padavanoti viskio , moterims prabangios parfumerijos. • Jei dovanoji gėles reikėtų vengti chrizantemų ir lelijų , jos gali reikšti rmantiškus juasmus. • Dovanojant dovaną krikštynoms reiktų prie dovanos primesti saujalią monetų , tai paprotys. • Vedybų dovana gali būti nuo pinigų iki rūbų jauniesiems. • Po vakarienės ar kokio įvykio būtų gerai išsiųsti krepšelį vaisių šeimininkams , bet būtinai po nes , jei prieš , tai šeimininkai pagalvos kad tu manai , kad jie tavęs nepriims svetingai. • Įvinioti dovana reiktų alegntiškai. Nėra jokių spalvos aprobojimų. • Davanos neatitdaromos, kai gaunamos.

Jeigu jūs pakviečiamas namus : • Reiktu atvykti 15 – 30 min vėliau negu susitarta ypatingai jei tai didesnis vakarėlis. Kuo svarbesnis asmuo , tuo jis vėliau atvyksta , Tačiau į vetuves reikėtų tavykti laiku. • Negalima vadinti šeimininko žmonos šeimininke . Tai turi skirtingą

prasmę Filipinuose. • Apranga Filipiniečiams laibai svarbi . Jie sprendžia apie žmogų iš jo aprangos • Komplimentai šeimininkei. Nuolat reikšti komplimentus šeimininkei.

Stalo etiketas: • Reiktų sėtis prie stalo tik tada , kai būsite keltą kartų pakviestas . Tai pat ir valgyti. • Bet kur nesėsti , palaukti kol parodys. Dažniausiai Filipiniečiai suplanuoja sėdėjimo vietas. • Šakutė ir šaukštas yra naudojami įprastai. Šakutė laikoma kairėje rankoje , oaukštas dešinėje ir su šakute maistas sustumiamas ant šaukšto. • Galima palikti maito lėkštei ir galima ir neplikti, tai nesvarbu.

Derybos : • Filipiniečiams patinka asmeniniai santykiai , todėl derybose turėtų dalyvauti trečioji pusė. • Filipiniečiams bisnio santykiai , yra kaip ir asmeniniai santykiai , už paslaugą jie atsilygins paslauga , todėl pakeitus pakeitus derybininką viską reiktų pradėti iš naujo. • Susitikimas turi būti suplanuotas 4 – 3 savaites. • Vengti paskirti susitikimus savaitė prieš velykas. • Punktualumas priimtinas. Daugeliu atveju Filipinietis ateis laiku . • Filipiniečiai labiau vertina susitikima akis į akį , o ne laiškus, faksą ir panašiai • Geriau būtum išsiųsti susitikimo planus ir klusimus kurie bus aptarti iš anksto • Niekada neatmesti pasiūlymo išgerti ar užkasti ar bet kokio kito pasiūlymo.

• Filipiniečiai vengia ginčų , jiems sunku pasakyti ne , todėl jei jie sako taip gali reikšti nebūtinai sutikimą , todėl gale susitikimo reikia stengtis viską patvirtinti raštiškai. • Galbėjima apie apie dalykus nesusijusius derybomis yra svabus , tai padeda užmegsti artimesnius santykius su filipiniečiu. • Filipinietis mieliau reiškia kitų idėjas negu savo. • Negalima kelti balso , ar prasti savitvardą ,filipiniečiai to nesupras. • Jie veda derybas daugiau su asmenimis , o ne su kompanija , todėl geriau nekeisti derybininkų , bei išvystyti gilius asmeninius santykius. • Niekada nenusirengti švarko , kol svarbiausias asmuo to nepadarys. • Apranga konservatyvi , tamsus švarkas , moterys taipat niekuo

neišsiskiriančia apranga . • Vizitinę kortelę įteikti pradžioje susitikimo ir ją įteikt abiem rankom.