2.Atomo sandara
Atomą sudaro branduolys ir aplink skriejantys elektronai. Branduolį sudaro protonai ir neutronai. Protono krūvis yra teigiamas.. Branduolį sudarantys elektronai visada neigiami.Atomas gali būti neutralus, tada kai elektronų skaičius yra lygus protonų skaičiui. Pvz. branduolys yra visada teigiamas, nes ji sudaro protonai kurių krūvis teigiamas, o neutronai krūvio neturi. Kai aplink branduolį skrieja 8 neigiami elektronai ( – ) o branduolyje yra 8 teigiami protonai ( + ) tada atomas tampa neutralus, nes teigiamo ir neigiamo krūvio yra po lygiai.Dėl elektronų skaičiaus kitimo atomas gali virsti teigiamu jonu arba neigiamu jonu. Neutralus atomas netekęs vieno arba daugiau elektronų virsta teigiamu jonu. Atomas prisijungęs vieną arba daugiau elektronų tampa neigiamu jonu.ATOMAS: yra mažiausia cheminio elemento dalelė.
Atomo Sandara:
Atomo – spindulys svyruoja nuo 0,53 x 10~10 m (vandenilio) iki 2,7 x 10″10 m. (urano atomo). Didžioji atomo masės dalis – 10 ~14 -10″15 m spindulio branduolyje, kurį sudaro teigiami protonai ir neutralaus krūvio neutronai, o aplink branduolį skrieja neigiamo krūvio dalelės – elektronai.Neutraliame atome protonų skaičius branduolyje yra lygus elektronų skaičiui ir atitinka cheminio elemento atominį numerį. Atomui netekus vieno ar daugiau elektronų, atomas tampa teigiamu jonu, kadangi krūvis dėl didesnio protono skaičiaus tampa teigiamu. Kai prisijungiami papildomi elektronai, atomas virsta neigiamu jonu. To paties cheminio elemento atomai, turintys skirtingą neutronų skaičių branduolyje vadinami izotopais. Šiuo metu žinomi 112 cheminių elementų atomai.
Atomo sandara.Mažiausia elemento dalelė, turinti elemento savybes, yra atomas. Jį sudaro teigiamo krūvio branduolys, aplink kurį skrieja elektronai. Tai labai mažos, beveik besvorės (elektrono masė 9,1*10-28g), neigiamo krūvio dalelės (elektrono krūvis 1,6*10-19C). ( Elektronas yra pagrindinis elektros krūvio vienetas.) Kadangi atomas neutralus, tai suminis neigiamas elektronų krūvis yra lygus teigiamam branduolio krūviui. Elektrono masė labai maža, ir visa atomo masė yra sukoncentruota jo branduolyje. Tūris, kurį užima atomo branduolys, apytiksliai sudaro tik 10-13 viso atomo tūrio. Tai rodo, kad atomų branduolių tankis labai didelis.
Branduolį sudaro įvairios dalelės. Svarbiausios jų – protonai ir neutronai. Vieno protono masė atitinka maždaug vieną atominės masės vienetą4. Cheminės savybės
1. Raudonai rusvas,raudonas.2.Minkštas, kalus.3. Geras šilumos ir elektros laidininkas:elektroninė varža 1,68*10-8(didesnį elektroninį laidumą turi tik sidabras).4.Sausame ore beveik nesikeičia,drėgname apsitraukia žalia bazinio vario karbonato danga.5.Kaitinamas ore sudaro vario oksidus ir vėliau pajuoduoja.6.Lengvai jungiasi su halogenais,siera ir selenu.7.Tirpsta azoto ir koncentruotoje sieros rūgštyje.8. Reaguodamas su cianidais, amoniaku sudaro kompleksinius junginius.9. Chemiškai mažai aktyvus metalas.10.Gali išstumti toliau esantį metalą iš druskos tirpalo.
5. Gavimas
1.Vario oksidai redukuojami anglimi arba anglies (II) oksidu. 2CuO(k) + C(k)—— 2Cu (k) + CO2CuO(k) + CO(d)—— Cu(k) + CO2(d)
2.Vario gavimas elektrolizės būdu. TirpstantCuCl2(k)— Cu (aq) + 2Cl elektrolizėCu(aq) + 2Cl(aq) —— Cu(k) + Cl 2(d)Redukcija:Cu + 2e —— CuOksidacija:Cl – e ——Cl (Oksidacijos ir redukcijos reakcijos,kurios vyksta ant elektrodų tekant nuolatinei elektros srovei,vadinamos elektrolize).3.Pirometalurgijos būdu, perdirbant sulfidines vario rūdas.4. Varis randamas ir grynuolių forma,todėl manoma, kad tai buvo pirmasis žmonių naudotas metalas,nes randama varinių įrankių iš 8700 m. Pr. Kr.
6.Panaudojimas
Iš vario gaminami elektros laidai, kabeliai, generatorių, elektros variklių, transformatorių apvijos, jungiklių dalys. Daug jo sunaudojama statyboms-vario lakštais dengiami stogai(po kelerių metų variu dengtas stogas palengva oksiduojasi ir tampa bronzinis.Veikiamas drėgmės,vėliau toks stogas įgauna malachitinį atspalvį), gaminami vandentiekio, šildymo sistemos vamzdžiai. Daugelis mašinų dalių, namų apyvokos daiktų, papuošalų yra variniai arba iš vario lydinių(lydinys ,sudarytas iš vario ir alavo –bronza,iš vario ir cinko –žalvaris).Didžiausia pagaminto vario dalis naudojama elektrotechnikos pramonėje-tai folija, kabeliai,šaldytuvų, šilumokaičių vakuuminių prietaisų detalės.Vartojamas papuošalams gaminti ir dekoratyvinei apdailai.Vario junginiai vartojami pigmentų,insekticidų mikrotrąšų katalizatorių gamyboje. Pagal vartojimą varis yra trečias po geležies ir aliuminio.
Panaudojimas(2)Daugiau kaip 50% vario suvartojama elektrotechnikos pramonėje (folija, laidai, kabeliai, elektriniai kontaktai, iš vario daromos šaldytuvų, šilumokaičių, vakuuminių prietaisų detalės (geras šilumos laidininkas, atsparus korozijai)). Varis vartojamas papuošalams gaminti ir dekoratyvinei apdailai. Vario junginiai vartojami pigmentų, insekticidų, mikrotrąšų, katalizatorių gamyboje. Pagal vartojimą varis yra trečias metalas (po geležies ir aliuminio).7.Svarbiausi junginiai• Halogenas• Siera• Selenas
8.Ydomybės
Varis – vienas iš pirmųjų žmogaus naudojamų metalų. 3500 pr. m. e. jį naudojo šumerai ir egiptiečiai.
Varis – grynuolių klasės mineralas. Gamtoje randamas varis turi geležies, sidabro, rečiau aukso priemaišų. Kristalai kubinės singonijos, kubų, rombinių dodekaedrų ir oktaedrų formos. Varis dažniausiai sudaro dendritus, plokštelių, lapelių, vielos pavidalo agregatus, konkrecijas. Blizgesys metalinis. Daugiausia susidaro hidroterminėmis ir egzogeninėmis sąlygomis. Randamas sulfidinėse ir kitose vario rūdose Rusijoje, Kazachstane, JAV, Čilėje, PAR
Šis metalas padeda atverti žmogaus savybes, paaštrina pojūčius. Tai kūrybos ir darnos metalas. Šis metalas ramina, padeda taikiai spręsti konfliktus, ramiau išgyventi stresą. Variniai medaliai ramina, mažina kraujospūdį. Jei variniai metalai nešiojami nuolat, juos reikėtų keisti kas 2 metus. Žmogaus organizme taip pat yra vario, o jo trūkumas gali sukelti anemiją. Varis padeda organizmui kovoti su infekcijomis. Yra duomenų, kad choleros epidemijos metu žmonės, kurie maitinosi iš varinių indų ir nešiojo vario papuošalus, nesirgo. Tinkamiausia šį metalą nešioti Avino ir Svarstyklių ženklo žmonėms. Kitiems nuolat nešioti nevertėtų
10.Metalų lydiniai
Vario lydinius įprasta skirstyti į tris grupes: žalvarį – vario lydinį su cinku, bronzą – vario lydinį su kitais elementais, išskyrus cinką ir nikelį, ir įvairios paskirties vario ir nikelio lydinius.
VARIO LYDINIAI Gaminio markė Cheminė sudėtis, % Tempėratūrinė charakteristika CB-11 Cu58 Sn0.9 Si0.1 Fe0.8 Zn-Rem. Lydymosi taškas apie 890°CCB-11F Cu58 Sn0.9 Si0.1 Fe0.8 Zn-Rem.
CB-12 Cu59 Sn0.6 Zn-Rem. Lydymosi taškas apie 900°CCB-13 Cu48 Ni10 Zn-Rem. Lydymosi taškas apie 935°CCB-14 Cu58 Sn0.9 Ni0.5 Si0.1 Fe0.8 Zn-Rem. Lydymosi taškas apie 880°CCB-11 naudojamas lituoti varį, plieną ir ketų, su dujomis ir anglies elektrodais virinamas žalvaris. CB-11F suvirinimo strypai padengti fliusu.CB-12 naudojamas lituoti varį, plieną ir ketų.CB-13 labai kietas, naudojamas lituoti plieno, nikelio ir karbido lydinius.CB-14 naudojamas lituoti varį, plieną ir ketų, su dujomis ir anglies elektrodais virinamas žalvaris.elchiorus Cu – Ni, naujasidabrius Cu – Ni – Zn, kunialius Cu – Ni – Al ).