UAB “Panevežio Ketus”

UAB”Panevėžio ketus” gamina ketinius gaminius. Šiuo metu savo respublikos rinką aprūpina įvairiais krosnies gaminiais: krosnies durelės, virtuvinės plytos durelės, viryklių plokštes su žiedais (rinkinius), pelenų valymo dureles, be to liejama savo rinkai įvairius ketinius surinkimo gaminius (kanalizacijos luitus, groteles įvairiausių dydžių), kompresorių kai kurias daleles, įvairias detales pagal specialius užsakymus.Pagrindinę gamybos dalį sudaro eksportuojama produkcija. Tai įvairūs ketaus surinkimo gaminiai, skalbimo mašinų detalės, toršerų padai, padėkliukai puodams pastatyti it t.t. Eksportuojama daugiausiai į Švediją ir Vokietiją, be to kai kurios detalės tiekiamos į JAV, Kanadą, Austriją, nemažai užsako Estija, Suomija, pasitaiko atskirų užsakymų į Latviją, Prancūziją, Italiją. Pagrindinė gamybos medžiaga ketaus laužas-gaminamas iš Lietuvos, kartais iš Kaliningrado srities. Bentonitas (formavimo mišinio rišančioji dalis) perkamas iš Vokietijos. Smėlis gabenamas iš Anykščių smėlio karjerų.Formavimo mišinį sudaro smėlis, bentonitas, anglies milteliai ir vanduo. Modelių apipurškimui prieš formavimą naudojamas žibalas. Formavimo mišinys maišomas maišytuvais.Bendrovėje naudojamos keli liejimo būdai:1. Senasis liejyklinis rusų gamybos konvejeris, prie kurio stovi rusiškos (buvusios tarybinės), formavimo mašinėlės (dvi poros) ir viena pora didelių belgiškų formavimo mašinų. Viršutinė ir apatinė formadėžės formuojamos atskirai, po to suvožiamos viena ant kitos statant ant liejyklinio konvejerio. Skystas metalas yra supilamas į formas, kur pradeda kristalizuotis. Atvėsęs metalas siunčiamas į išpakavimo vietą kur liejinys yra atskiriamas nuo formavimo mišinio. Liejinys paduodamas į valymo įrenginius. Tai vadinamos Šratasvaidės, kur metalo šratai lėkdami dideliu greičiu nugludina paviršių. Dulkės žemės pašalinami, iš įrenginių per ventiliacinę sistemą, ortakius.2. Formavimo mišinio paruošimas vykdomas automatine DISA matik linija, valdoma iš pulto. Tai naujesnis formavimo būdas be formadėžių.

Formavimo mišinys maišomas “Eirreh” tipo maišytuvuose (viena maišymo dėžė apie 1,5 tonos), visi komponentai sveriami, vandens kiekį nustato kompiuteris. Drėgmės kiekis mišinyje turi būti 3…4%.Be minėtų liejimo būdų dar yra pilamas į kokiles ir esant nedideliems užsakymams vykdomas rankinis formavimo baras.Gurgučių gamybai naudojamas tas pats kvarcinis smėlis kaip ir formavimo mišiniuose (~0,16 mm dydžio grudeliai), maišomas su skystu stiklu (arba geresniais jo pakaitalais). Pučiant į tokią gurgdėžėse suformuotą masę angliarūgšte mišinys sukietėja. Gurgdėžė sudaryta iš dviejų dalių. Jos suvožiamos, o į vidų prikemšama paruoštos smėlio masės. Po to formos atskiriamos ir gurgutis išimamas.Gurgdėžės gaminamos iš medienos, formadėžės iš metalo (plieno) lakštų su centravimo kaiščiais arba įvorėmis galuose. Modeliai gaminami pagal reikalingas atlieti detalės formą ir matmenis, pridedant 1% -ą ketaus susitraukimui. Modeliai bendrovėje gaminami daugiausiai iš aliuminio. Nedidelei ir nesudėtingai gamybai naudojami mediniai modeliai.Geros kokybės modelius galima pagaminti iš bronzos, plieno, ketaus.

Liečių metalo įpylimui į formą matmenys yra skaičiuojami. Liečių skerspjūvių dydis priklauso nuo detalės svorio, pylimo aukščio, skysto metalo temperatūros (dalinai). Liečių sistemą sudaro taurė, šlakų gaudikliai, liečiai, nuorintuvas.

Lydkrosnės įkrova: ketaus laužas ~ 350 kg, koksas ~ 40kg (kokso kiekis 12…16% nuo ketaus laužo), kalkakmeniai (reikalingi šlako surinkimui), fliusų dedama nedaug. Naudojamas ferosilicis metalo kietumui mažinti, mechaniniam apdirbimui gerinti, ferofosfatas – takumui didinti, feromanganas – stiprumui didinti.

Į kaušą su skystu metalu dedamas specialus šlako sutraukėjas, po ko šlakas nugraibomas mentele. Tai labai pagerina metalo kokybę nes išvengiama šlako susidarymo tuštumų.Lydkrosnėje apačioje yra prikraunamas koksas ( taip vadinama “tuščia” įkrova), ant jo užkraunamas metalo laužas, po to vėl koksas – metalo laužas ir t.t. Kalkakmeniai kraunami kartu su koksu. Viskas yra sveriama ir skypiniu keltuvu per lydkrosnės įkrovos angą paduodama į lydkrosnę. Ventiliatoriumi pūstuvėmis paduodamas oras kokso degimui. Išlydytas metalas per angą išleidžiamas į metalo kaušus, kuriais transportuojamas iki formų, į kurias yra pilamas.