chemijos nagrinejimas

Aliuminis

Aliuminis- lengvas metalas. Gryno gamtoje nerandama, nes jis chemiškai labai aktyvus. Aliuminis jau nuo senovės yra naudojamas įvairiai. Prieš 2000 egiptiečiai ši metalą pradėjo naudoti papuošalams gaminti, nes jis buvo lengvai lydomas, ir lengvai apdirbamas. Tai labiausiai Žemės plutoje paplitęs metalas, sudaro 8,05% jos masės. Aliuminis vienas lengviausių metalų, plastiškas, lydus, gerai praleidžia elektra ir šilumą, yra geras laidininkas, todėl jis yra labai dažnai naudojamas laiduose. (1.1 pav.) (1.1 pav) Kadangi aliuminis yra lengvas (2.1pav.) , tvirtas(lydiniai) (2.2pav.) , atsparus korozijai (kalkėms, rūdims, nutrinimams) (2.3pav.) , geras elektros laidininkas (1.1 pav.), geras šilumos laidininkas, jis yra naudojamas ir buityje ir kasdieniškame gyvenime. (2.1) Iš aliuminio padarytas puodelis (2.2) tiltas apkaltas aliuminio plokštėm.

(2.3) kalkėm atsparus virdulys

Iš ko gaunamas aliuminis?Aliuminis dažniausiai gaunamas iš aliumboksito- aliuminio rūdos, susidedančios iš Al hidroksidų HALO2, ALO(OH), AL(OH)3 su kitų mineralų priedais, rečiau iš korundo (Nuo priemaišų korundas tampa raudonas,mėlynas. Raudonas korundas vadinamas rubinu,melynas- safyru.) ir kriolito Na3ALF6. Nors aliuminio žemėje gausu, tačiau jį sunku išskirti iš junginių, todėl aliuminis gautas gana vėlai, 1827 m. Kambario temperatūroje jungiasi su oro deguonimi: 4Al+ 3O2 2Al2o3 + Q

Jo paviršiuje susidaro plona, bet labai tanki 2Al2o3 plėvelė, kuri saugo metalą nuo tolesnio aplinkos poveikio. Dėl to jis tinkamas gaminti indams.

Aliuminis yra IIIA grupėje, 3 periode.

Paviršius apsitraukia tvirta plona oksido (Al2O3) plėvele. Amfoterinis, reaguoja tiek su rūgštimis , tiek ir su šarmais.Svarbiausios druskos – aliuminio chloridas (AlCl3), fluoridas (AlF3), nitratas (Al(NO3)3), sulfatas (Al2(SO4)3).Reaguodamas su šarmais sudaro aliuminatus, aukštoje temperatūroje jungiasi su azotu, siera, anglimi.