Živ, Aids

Kas yra ŽIV?ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas. Dauginasi tik žmogaus organizmo ląstelėse. ŽIV – retrovirusų (lot. retro – atgal) šeimos atstovas. Šios grupės virusams būdinga atvirkštinė transkripcija. Retrovirusų sintezės seka: RNR DNR RNR baltymas.ŽIV genetinė medžiaga yra RNR. Patekus virusui į ląstelę šeimininkę, viruso fermentas – atvirkštinė transkriptazė, pagal viruso RNR (kaip pagal matricą), sintezuoja atitinkančią jai DNR molekulę. Po to virusinė DNR patenka į ląstelės branduolį ir įsiterpia (integruojasi) į žmogaus chromosominę DNR (ši forma vadinama provirusine DNR). Pagal šią DNR sintezuojama RNR ir toliau vyksta viruso replikacija. Viruso genomo sintezei (iš DNR į RNR) būdingos klaidos, todėl net tame pačiame organizme gali būti daug ŽIV mutacijų. Viruso gebėjimas mutuoti ir viruso dalelių sintezės klaidos yra viena iš priežasčių, kodėl mokslininkai negali sukurti veiksmingos vakcinos prieš ŽIV, kuris sukelia AIDS.Kas yra AIDS?Liga, kurią sukelia ŽIV, pavadinta AIDS (angl. Acquired Immune Deficiency Syndrome) – įgytas imuniteto nepakankamumo sindromas. Tai ligų ir sindromų kompleksas, atsirandantis susilpnėjus žmogaus imuninei sistemai. Iš visų, imunitetą silpninančių priežasčių, labiausiai imuninę sistemą naikina ŽIV.ŽIV yra sunkiai aptinkamas organizme, todėl užsikrėtimui nustatyti naudojami metodai, nustatantys antikūnus prieš ŽIV, arba sudėtingi virusologiniai tyrimo metodai, kuriais nustatoma ŽIV genetinė medžiaga DNR arba RNR. Antikūnai užsikrėtusio asmens organizme randami nuo užsikrėtimo momento praėjus nuo keturių savaičių iki kelių mėnesių. Žmonės, kurių organizme aptinkamas ŽIV, vadinami infekuotais. Žmogus, užsikrėtęs ŽIV, iš karto nesuserga AIDS. Pirmieji AIDS ligos požymiai pasireiškia po penkerių ar net dešimties metų, kai virusas smarkiai pažeidžia imuninę sistemą.Šiuo metu žinomi du žmogaus imunodeficito viruso tipai, 1983 m. atrastas pirmasis ŽIV-1, o 1986 m. – antrasis ŽIV-2. Europoje tarp ŽIV užsikrėtusiųjų dažniausiai vyrauja ŽIV-1 tipas. Jie skiriasi tuo, kad ŽIV-1 tipo sukelti klinikiniai požymiai yra sunkesni, nei ŽIV-2 tipo. Užsikrėtimas ŽIV-1 tipo virusu neapsaugo nuo užsikrėtimo kitu viruso tipu, todėl yra asmenų, užsikrėtusių abiem viruso tipais, ypač Afrikoje, kur ŽIV paplitimas didžiausias.

Viruso plitimo būdai:Didžiausia ŽIV koncentracija randama kraujyje, makšties išskyrose, spermoje, motinos piene. Mažesnė – seilėse, šlapime, tačiau jo kiekis čia labai nedidelis ir nekelia užsikrėtimo pavojaus. Lytiniai santykiai. Pasaulyje 80% užsikrėtusiųjų ŽIV užsikrėtė lytinių santykių be apsaugos priemonių metu. ŽIV užsikrėtimo tikimybė didėja, jei žmogus serga lytiškai plintančiomis infekcijomis (chlamidijomis, sifiliu, gonorėja ir kt.) arba gleivinė pažeidžiama mechaniškai (analiniai lytiniai santykiai, išžaginimas).Per kraują. Narkotikų vartojimas intraveniniu būdu. Užsikrečiama leidžiantis narkotines medžiagas bendromis adatomis ir švirkštais. Galima užsikrėsti naudojantis savo švirkštais ir adatomis, traukiant į švirkštą narkotiką iš bendro indo arba plaunant švirkštą bendrame inde. Panašiai kaip ŽIV, plinta virusinių hepatitų B ir C virusai. Lietuvoje ŽIV tarp intraveninių narkomanų pradėjo plisti 1994 metais.Kraujo perpylimai. Iki 1995 m. pasaulyje apie 5% infekuotųjų ŽIV buvo užkrėsti perpilant kraują ar jo preparatus. Nuo 1985 m., pradėjus tirti donorinį kraują, užkrėtimų sumažėjo ir dabar pasaulyje sudaro mažiau 0,1% visų infekuotųjų. Tikimybė užkrėsti žmogų ŽIV perpilant kraują siekia iki 100%. Lietuvoje donorų kraujas dėl ŽIV antikūnų pradėtas tirti 1987 metais.Tatuiruotės ir kraujo ritualai. Paprastai adatos ar peiliai, skirti šiam tikslui, jei jie po naudojimo netinkamai dezinfekuojami, gali tapti infekcijos šaltiniu.Organų transplantacija. Kaip ir kraujo perpylimas yra pavojingas, nors visi organų ir audinių donorai tiriami dėl ŽIV. Saugumą persodinant organus ar audinius apsunkina ŽIV infekcijai (ir kitoms virusinėms infekcijoms) būdingas inkubacinis periodas, vadinamas “lango” periodu. Tai yra pirmos trys savaitės po užsikrėtimo, kai įprastais tyrimo metodais negalima nustatyti antikūnų prieš ŽIV.Iš motinos vaisiui. Tikimybė, kad infekuota motina užkrės kūdikį nėštumo metu ar gimdydama sudaro 13-30%. Besilaukiančioms kūdikio, ŽIV užsikrėtusioms moterims, taikant tinkamą gydymą (antivirusiniais vaistais) ir kitas priemones (Cezario pjūvis, nemaitinimas krūtimi) kūdikių užsikrėtimo galimybė sumažinta iki 2%.

ŽIV neplintaOro lašiniu būdu. Neužsikrečiama kosint, čiaudint, bučiuojantis, per prakaitą ar ašaras.Buitiniu būdu ir socialinių kontaktų metu. Neužsikrečiama naudojantis tualetu, vonia, sauna, baseinu, indais, suolais, sporto įrankiais, liečiant vienam kitą, žaidžiant, gyvenant šalia infekuoto asmens, valgant infekuoto asmens paruoštą maistą.

Per vabzdžių įkandimus. Viruso neplatina uodai ir erkės.ŽIV infekcijos eigaŽIV infekcijos eiga yra ilga. Jos paskutinė stadija – AIDS. Ligos eigoje skiriamos kelios stadijos:ŽIV inkubacinis periodas. Tai infekcinės ligos laikotarpis nuo infekcijos patekimo į organizmą iki ūmaus ŽIV infekcijos pasireiškimo. Trunka nuo 4 iki 24 savaičių arba galimybės diagnozuoti ŽIV laboratoriškai.Ūmus ŽIV infekcijos pasireiškimas – į gripą panaši būsena – pakyla temperatūra, išberia odą ir gleivines, padidėja limfmazgiai ir kt. Trunka kelias dienas ar savaitę. Praeina be gydymo. Išsivysto ne visiems pacientams.Besimptomis ligos periodas. Trunka nuo kelių iki keliolikos metų. Žmogus jaučiasi visiškai sveikas, bet gali užkrėsti kitus asmenis.AIDS – tai tam tikrų ligų ir būsenų nustatymas ŽIV užsikrėtusiam asmeniui. Tai paskutinė infekcijos stadija, kuri priklausomai nuo medicininės pagalbos lygio, gali trukti nuo kelių iki 10 metų ir ilgiau.Europos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos gydytojai skirtingai supranta AIDS diagnozę. JAV AIDS diagnozuojama net tada, jei pacientas neturi jokių sveikatos problemų, bet imunologinis kraujo tyrimas rodo, kad CD4 ląstelių yra mažiau nei 200 mikrolitre. Rusijoje AIDS diagnozuojama tik paskutinėse ligos stadijose. Europoje priimtas kitas AIDS diagnozės apibūdinimas, kurio laikosi ir Lietuva.

AIDS ligos eigai įtakos turi:· Ligonio amžius. Vaikams, ypač naujagimiams, eiga būna greitesnė. · Įvairios infekcinės ligos, nėštumas ir kitos būsenos AIDS eigą pagreitina. · Mityba, gydymas, režimas. Gera mityba, anksti pradėtas gydymas ir taisyklingas režimas eigą sulėtina. · Užsikrėtimo būdas. Perpylus ŽIV su krauju, eiga trumpesnė, užsikrėtus lytiniu keliu -ilgesnė. · ŽIV tipas. ŽIV-1 eiga trumpesnė, ŽIV-2 ilgesnė. ŽIV infekcijos gydymasŽIV infekcijos gydymui skiriami viruso dauginimąsi slopinantys vaistai, vadinami antiretrovirusiniais vaistais. Šiuo metu naudojami trijų grupių vaistai, kurie skirtingai veikia ŽIV infekciją CD4 ląstelėse:· Nukleozidiniai viruso fermento atvirkštinės transkriptazės inhibitoriai, kurie neleidžia virusui užbaigti formuoti virusinės DNR. Nebaigta formuoti virusinė DNR negali gaminti naujų viruso kopijų. · Nenukleozidiniai viruso fermento atvirkštinės transkriptazės inhibitoriai, kurie neleidžia ŽIV RNR paversti į DNR ir todėl stabdomas viruso dauginimasis. · Viruso fermentų proteazių inhibitoriai, kurie slopina viruso fermentus – proteazes (virusinės proteazės kaip žirklės “sukarpo” pagamintus baltymus virusui suformuoti reikiamais dydžiais). Sustoja viruso formavimasis. Veikiant visų grupių vaistams ląstelė nebegamina viruso, arba pagamina nepilnavertį, negalintį užkrėsti naujos ląstelės. Imuninė sistema išlieka sveika. Šių vaistų grupės naudojamos ir Lietuvoje. Lietuvoje AIDS gydymas taikomas:· AIDS sergantiems; · Nėščioms ŽIV infekuotoms moterims; · Asmenims, turėjusiems kontaktą su infekuotu asmeniu.

Pastebimi simptomai gali būti tokie:v Padidėję limfmazgiai,v Sausas nuolatinis kosulys,v Nuovargis,v Dažnas viduriavimas,v Apetito stoka,v Sparčiai mažėjantis kūno svoris,v Psichikos sutrikimai.

Raudonasis kaspinasTarptautinis prevencijos ir solidarumo su ŽIV infekuotais ir sergančiais AIDS žmonėmis simbolisSusirūpinimas ir atsakomybė. Raudonąjį kaspiną nešioja tie žmonės, kurie nėra abejingi su ŽIV/AIDS susijusioms problemoms: infekuotieji, sergantieji, jų draugai, artimieji ir kiti geros valios žmonės.Viltis. Raudonasis kaspinas – ir vilties simbolis: vilties, kad AIDS epidemijos grėsmė išnyks, kad žmonės nebekentės ir nemirs nuo šios ligos.Parama. Raudonasis kaspinas – tai simbolinė parama tiems, kurie užsikrėtę ŽIV, parama švietėjams, parama efektyvių vaistų kūrėjams bei tiems, kurie dėl AIDS neteko savo draugų, šeimos ar artimųjų.Raudonojo kaspino nešiojimas yra tik pirmasis žingsnis kovojant su AIDS. Toliau reikia veikti. Ta veikla reikalinga tam, kad:· būtų plečiamos paslaugos žmonėms, užsikrėtusiems ŽIV, bei sergantiems AIDS; · kad ŽIV plitimas būtų stabdomas pasauliniu mastu; · kad būtų kovojama su priešišku požiūriu į žmones, užsikrėtusius ŽIV/AIDS bei su jų diskriminacija; · kad apie ŽIV/AIDS būtų žinoma kuo daugiau ir su kitais būtų dalijamasi žiniomis bei patirtimi. Raudonojo kaspino iššūkis. Yra daugybė būdų padėti infekuotiesiems ŽIV bei sergantiesiems AIDS.Rink faktus: mokykis pats ir mokyk kitus, kaip apsisaugoti nuo ŽIV. Rink ir platink informaciją apie saugų seksą, statistikos duomenis, medicinos ir kitų mokslų atradimus.Išmok atskirti tikslius faktus nuo prasimanymų.Šviesk kitus. Savo draugus, kolegas, kaimynus ir kitus žmones informuok apie ŽIV bei AIDS: aiškink, kokia tai liga, kaip galima nuo jos apsisaugoti. Savo darbdaviui ar organizacijos lyderiui pasiūlyk surengti “AIDS dienas”, platinti informaciją. Pasaulinė AIDS diena yra puiki galimybė įsitraukti į šią veiklą.

Aukok savo laiką ir pinigus. Vietinių ŽIV/AIDS organizacijų veiklą paremk finansiškai ar savo darbu. Paremk gydytojus ir mokslininkus, ieškančius vaistų nuo ŽIV/AIDS.Parodyk, kad nesi abejingas.Stenkis paveikti visuomenės nuomonę rašydamas į laikraščius, žurnalus ir kitas masinės informacijos priemones, kovodamas su nepakantumu, diskriminacija, priešiškumu, baime ir panika. Visiems pasakok kaip tu kovoji su AIDS.Saugokis pats ir gelbėk kitus. Stenkis, kad ir kiti suprastų, jog AIDS yra visų mūsų problema.Veik dabar!

Teresės manifestas visiems sergantiems AIDS irinfekuotiems ŽIV

Dum spiro, spero – kol gyvas, tol tikiuGyvenimas – tai galimybė, pasinaudok ja.Gyvenimas – tai grožis, žavėkis juo.Gyvenimas – palaima, pajusk ją.Gyvenimas – svajonė, įkūnyk ją.Gyvenimas – tai iššūkis, priimk jį.Gyvenimas – tikroji tavo pareiga, išpildyk ją.Gyvenimas – lošimas, lošk.Gyvenimas – tai turtas, neiššvaistyk jo!Gyvenimas – tai nuosavybė, saugok ją.Gyvenimas – tai meilė, pažinki jos pilnatvę!Gyvenimas – tai paslaptis, atskleisk ją.Gyvenimas – tai priesakas, įvykdyk jį!Gyvenimas – ašarų pakalnė, iškęski tai.Gyvenimas – daina, dainuok ją iki galo.Gyvenimas – kova, būk kovotoju!Gyvenimas – bedugnė paslapčių, ženk į ją be baimės.Gyvenimas – sėkmė, pagauki tą akimirką.Gyvenimas toks nuostabus, nepražudyk!Gyvenimas tavo gyvenimas, kovok dėl jo!

.

2005 metais visame pasaulyje ŽIV užsikrėtė 4,9 mln. žmonių – tai didžiausias užsikrėtusiųjų skaičiaus padidėjimas nuo pirmojo užregistruoto atvejo 1981-aisiais, pirmadienį pranešė Jungtinės Tautos (JT), kurios nurodo, kad šiuo metu pasaulyje gyvena rekordiškai daug – 40,3 mln. – šiuo virusu užsikrėtusių žmonių. Šiemet nuo AIDS mirė daugiau kaip 3,1 mln. žmonių, tarp jų – 570 tūkst. vaikų. AIDS aukų skaičius yra daug didesnis už stichinių nelaimių aukų skaičių nuo praėjusių metų gruodžio cunamio. Epidemijos mastas didžiausias pietinėje Afrikos dalyje, įskaitant Pietų Afrikos Respubliką (PAR). PAR ŽIV užsikrėtusių nėščių moterų skaičius 2005 metais padidėjo iki 29,5 proc., o nuo AIDS mirštančių 25–44 metų amžiaus žmonių skaičius padvigubėjo. Kitose pietinės Afrikos dalies valstybėse, tokiose kaip Botsvana, Lesotas, Namibija ir Svazilandas, ŽIV yra užsikrėtusios daugiau kaip 30 proc. nėščiųjų. Afrikoje į pietus nuo Sacharos gyvena 25,8 mln. ŽIV užsikrėtusių žmonių – 64 proc. visų užsikrėtusiųjų. Anot ataskaitos, 2005 metais Rytų Europoje, Centrinėje Azijoje ir Rusijoje gyveno 1,6 mln. ŽIV apsikrėtusių žmonių. 2003 metais jų buvo 1,3 mln. Mirčių nuo AIDS skaičius šiame regione 2005-aisiais išaugo iki 62 tūkst. 2003 metais jis siekė 36 tūkstančiai. Tačiau besivystančiose šalyse žmonėms tapo geriau prieinami antiretrovirusiniai vaistai. Nuo 2003 metų pabaigos pagerėjus gydymui, 2005 metais pavyko išvengti nuo 250 iki 350 tūkst. mirčių“, – rašoma ataskaitoje ir pažymima, kad tokiose šalyse kaip Argentina, Kuba, Brazilija, ir Čilė gydymo sulaukė daugiau kaip 80 proc. apsikrėtusiųjų. Tačiau ataskaitoje priduriama, kad gydymo reikia dar daugybei infekuotųjų ŽIV. Pavyzdžiui, antiretrovirusiniais vaistais gydomas tik kas dešimtas apsikrėtęs afrikietis ir kas septintas Azijos gyventojas. Tokioms Rytų Afrikos šalims kaip Uganda, ir kiek mažiau Kenijai, pavyko sumažinti ŽIV/AIDS atvejų skaičių tarp nėščių moterų – taip įvyko dėl seksualinės elgsenos pokyčių. 2010 metų nuo AIDS gali mirti apie 10 proc. ukrainiečių, nerimauja Ukrainos prezidentasSpartūs ŽIV infekcijos plitimo tempai Ukrainoje reikalauja sveikatos sistemos reformos. Tai teigė Ukrainos prezidentas Viktoras Jusčenka Charkove vykusiame bendrosios praktikos gydytojų suvažiavime. Pasak Ukrainos prezidento, per pastaruosius penketą metų, sergamumas AIDS Ukrainoje išaugo daugiau kaip 2,5 karto. “Jeigu tokie AIDS plitimo tempai išliks, tai iki 2010 metų mes neteksime 10 proc. gyventojų”, – teigė V.Jusčenka.UNAIDS duomenimis, Ukrainoje užregistruota 9,8 tūkst. ŽIV infekuotų vaikų, iš kurių 167 jau mirė nuo AIDS. Tik vienam procentui iš ŽIV užsikrėtusių moterų pagimdytų vaikų yra prieinamas antiretrovirusinis gydymas, kuris gali sustabdyti ŽIV plitimą. UNAIDS pažadėjo iki 2010 metų aprūpinti visas Ukrainos vaikų gydymo įstaigas specifiniais ŽIV ligos gydymui reikalingais vaistais.

Pasaulinė AIDS diena

Pasaulinė AIDS diena – gruodžio 1d., tapusi viena iš labiausiai reikšmingų atmintinų dienų ir kiekvienais metais pažymima visame pasaulyje. 2004 metų pasaulinės AIDS kampanijos šūkis –“Ar išgirdai mane šiandien?”, o tikslas – pasaulinę veiklą, siekiant užkirsti kelią ŽIV/AIDS epidemijos plitimui, ypatingą dėmesį skiriant pilietinės visuomenės vaidmens stiprinimui ir moterims bei merginoms, kurios pastaruoju metu ir Lietuvoje tampa labiau pažeidžiamos ŽIV infekcijos, nes po ŽIV protrūkio Alytaus Pataisos namuose iki šiol vyravusį ŽIV B subtipą pakeičia A subtipas, daug lengviau (10-20 kartų) perduodamas lytiniu keliu.

Nustatyta, kad tikimybė moteriai užsikrėsti ŽIV lytiniu keliu nuo vyro yra apie 3 kartus didesnė, nei vyrui nuo moters.Tikimybę užsikrėsti didina lytiškai plintančios ligos, lytinių organų uždegimai. Šiais metais, lyginant su 2003 metais moterų, užsikrėtusių heteroseksualių santykių metu,padaugėjo 1,5 karto. Daugelis iš 99 ŽIV užsikrėtusių moterų yra reprodukcinio amžiaus, todėl didėja pavojus perduoti ŽIV perinataliniu būdu savo vaikams.

Kas yra ŽIV?ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas. Dauginasi tik žmogaus organizmo ląstelėse. ŽIV – retrovirusų (lot. retro – atgal) šeimos atstovas. Šios grupės virusams būdinga atvirkštinė transkripcija. Retrovirusų sintezės seka: RNR DNR RNR baltymas.ŽIV genetinė medžiaga yra RNR. Patekus virusui į ląstelę šeimininkę, viruso fermentas – atvirkštinė transkriptazė, pagal viruso RNR (kaip pagal matricą), sintezuoja atitinkančią jai DNR molekulę. Po to virusinė DNR patenka į ląstelės branduolį ir įsiterpia (integruojasi) į žmogaus chromosominę DNR (ši forma vadinama provirusine DNR). Pagal šią DNR sintezuojama RNR ir toliau vyksta viruso replikacija. Viruso genomo sintezei (iš DNR į RNR) būdingos klaidos, todėl net tame pačiame organizme gali būti daug ŽIV mutacijų. Viruso gebėjimas mutuoti ir viruso dalelių sintezės klaidos yra viena iš priežasčių, kodėl mokslininkai negali sukurti veiksmingos vakcinos prieš ŽIV, kuris sukelia AIDS.Kas yra AIDS?Liga, kurią sukelia ŽIV, pavadinta AIDS (angl. Acquired Immune Deficiency Syndrome) – įgytas imuniteto nepakankamumo sindromas. Tai ligų ir sindromų kompleksas, atsirandantis susilpnėjus žmogaus imuninei sistemai. Iš visų, imunitetą silpninančių priežasčių, labiausiai imuninę sistemą naikina ŽIV.ŽIV yra sunkiai aptinkamas organizme, todėl užsikrėtimui nustatyti naudojami metodai, nustatantys antikūnus prieš ŽIV, arba sudėtingi virusologiniai tyrimo metodai, kuriais nustatoma ŽIV genetinė medžiaga DNR arba RNR. Antikūnai užsikrėtusio asmens organizme randami nuo užsikrėtimo momento praėjus nuo keturių savaičių iki kelių mėnesių. Žmonės, kurių organizme aptinkamas ŽIV, vadinami infekuotais. Žmogus, užsikrėtęs ŽIV, iš karto nesuserga AIDS. Pirmieji AIDS ligos požymiai pasireiškia po penkerių ar net dešimties metų, kai virusas smarkiai pažeidžia imuninę sistemą.Šiuo metu žinomi du žmogaus imunodeficito viruso tipai, 1983 m. atrastas pirmasis ŽIV-1, o 1986 m. – antrasis ŽIV-2. Europoje tarp ŽIV užsikrėtusiųjų dažniausiai vyrauja ŽIV-1 tipas. Jie skiriasi tuo, kad ŽIV-1 tipo sukelti klinikiniai požymiai yra sunkesni, nei ŽIV-2 tipo. Užsikrėtimas ŽIV-1 tipo virusu neapsaugo nuo užsikrėtimo kitu viruso tipu, todėl yra asmenų, užsikrėtusių abiem viruso tipais, ypač Afrikoje, kur ŽIV paplitimas didžiausias.

Viruso plitimo būdai:Didžiausia ŽIV koncentracija randama kraujyje, makšties išskyrose, spermoje, motinos piene. Mažesnė – seilėse, šlapime, tačiau jo kiekis čia labai nedidelis ir nekelia užsikrėtimo pavojaus. Lytiniai santykiai. Pasaulyje 80% užsikrėtusiųjų ŽIV užsikrėtė lytinių santykių be apsaugos priemonių metu. ŽIV užsikrėtimo tikimybė didėja, jei žmogus serga lytiškai plintančiomis infekcijomis (chlamidijomis, sifiliu, gonorėja ir kt.) arba gleivinė pažeidžiama mechaniškai (analiniai lytiniai santykiai, išžaginimas).Per kraują. Narkotikų vartojimas intraveniniu būdu. Užsikrečiama leidžiantis narkotines medžiagas bendromis adatomis ir švirkštais. Galima užsikrėsti naudojantis savo švirkštais ir adatomis, traukiant į švirkštą narkotiką iš bendro indo arba plaunant švirkštą bendrame inde. Panašiai kaip ŽIV, plinta virusinių hepatitų B ir C virusai. Lietuvoje ŽIV tarp intraveninių narkomanų pradėjo plisti 1994 metais.Kraujo perpylimai. Iki 1995 m. pasaulyje apie 5% infekuotųjų ŽIV buvo užkrėsti perpilant kraują ar jo preparatus. Nuo 1985 m., pradėjus tirti donorinį kraują, užkrėtimų sumažėjo ir dabar pasaulyje sudaro mažiau 0,1% visų infekuotųjų. Tikimybė užkrėsti žmogų ŽIV perpilant kraują siekia iki 100%. Lietuvoje donorų kraujas dėl ŽIV antikūnų pradėtas tirti 1987 metais.Tatuiruotės ir kraujo ritualai. Paprastai adatos ar peiliai, skirti šiam tikslui, jei jie po naudojimo netinkamai dezinfekuojami, gali tapti infekcijos šaltiniu.Organų transplantacija. Kaip ir kraujo perpylimas yra pavojingas, nors visi organų ir audinių donorai tiriami dėl ŽIV. Saugumą persodinant organus ar audinius apsunkina ŽIV infekcijai (ir kitoms virusinėms infekcijoms) būdingas inkubacinis periodas, vadinamas “lango” periodu. Tai yra pirmos trys savaitės po užsikrėtimo, kai įprastais tyrimo metodais negalima nustatyti antikūnų prieš ŽIV.Iš motinos vaisiui. Tikimybė, kad infekuota motina užkrės kūdikį nėštumo metu ar gimdydama sudaro 13-30%. Besilaukiančioms kūdikio, ŽIV užsikrėtusioms moterims, taikant tinkamą gydymą (antivirusiniais vaistais) ir kitas priemones (Cezario pjūvis, nemaitinimas krūtimi) kūdikių užsikrėtimo galimybė sumažinta iki 2%.

ŽIV neplintaOro lašiniu būdu. Neužsikrečiama kosint, čiaudint, bučiuojantis, per prakaitą ar ašaras.Buitiniu būdu ir socialinių kontaktų metu. Neužsikrečiama naudojantis tualetu, vonia, sauna, baseinu, indais, suolais, sporto įrankiais, liečiant vienam kitą, žaidžiant, gyvenant šalia infekuoto asmens, valgant infekuoto asmens paruoštą maistą.Per vabzdžių įkandimus. Viruso neplatina uodai ir erkės.ŽIV infekcijos eigaŽIV infekcijos eiga yra ilga. Jos paskutinė stadija – AIDS. Ligos eigoje skiriamos kelios stadijos:ŽIV inkubacinis periodas. Tai infekcinės ligos laikotarpis nuo infekcijos patekimo į organizmą iki ūmaus ŽIV infekcijos pasireiškimo. Trunka nuo 4 iki 24 savaičių arba galimybės diagnozuoti ŽIV laboratoriškai.Ūmus ŽIV infekcijos pasireiškimas – į gripą panaši būsena – pakyla temperatūra, išberia odą ir gleivines, padidėja limfmazgiai ir kt. Trunka kelias dienas ar savaitę. Praeina be gydymo. Išsivysto ne visiems pacientams.Besimptomis ligos periodas. Trunka nuo kelių iki keliolikos metų. Žmogus jaučiasi visiškai sveikas, bet gali užkrėsti kitus asmenis.AIDS – tai tam tikrų ligų ir būsenų nustatymas ŽIV užsikrėtusiam asmeniui. Tai paskutinė infekcijos stadija, kuri priklausomai nuo medicininės pagalbos lygio, gali trukti nuo kelių iki 10 metų ir ilgiau.Europos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos gydytojai skirtingai supranta AIDS diagnozę. JAV AIDS diagnozuojama net tada, jei pacientas neturi jokių sveikatos problemų, bet imunologinis kraujo tyrimas rodo, kad CD4 ląstelių yra mažiau nei 200 mikrolitre. Rusijoje AIDS diagnozuojama tik paskutinėse ligos stadijose. Europoje priimtas kitas AIDS diagnozės apibūdinimas, kurio laikosi ir Lietuva.

AIDS ligos eigai įtakos turi:· Ligonio amžius. Vaikams, ypač naujagimiams, eiga būna greitesnė. · Įvairios infekcinės ligos, nėštumas ir kitos būsenos AIDS eigą pagreitina. · Mityba, gydymas, režimas. Gera mityba, anksti pradėtas gydymas ir taisyklingas režimas eigą sulėtina. · Užsikrėtimo būdas. Perpylus ŽIV su krauju, eiga trumpesnė, užsikrėtus lytiniu keliu -ilgesnė. · ŽIV tipas. ŽIV-1 eiga trumpesnė, ŽIV-2 ilgesnė. ŽIV infekcijos gydymasŽIV infekcijos gydymui skiriami viruso dauginimąsi slopinantys vaistai, vadinami antiretrovirusiniais vaistais. Šiuo metu naudojami trijų grupių vaistai, kurie skirtingai veikia ŽIV infekciją CD4 ląstelėse:· Nukleozidiniai viruso fermento atvirkštinės transkriptazės inhibitoriai, kurie neleidžia virusui užbaigti formuoti virusinės DNR. Nebaigta formuoti virusinė DNR negali gaminti naujų viruso kopijų. · Nenukleozidiniai viruso fermento atvirkštinės transkriptazės inhibitoriai, kurie neleidžia ŽIV RNR paversti į DNR ir todėl stabdomas viruso dauginimasis. · Viruso fermentų proteazių inhibitoriai, kurie slopina viruso fermentus – proteazes (virusinės proteazės kaip žirklės “sukarpo” pagamintus baltymus virusui suformuoti reikiamais dydžiais). Sustoja viruso formavimasis. Veikiant visų grupių vaistams ląstelė nebegamina viruso, arba pagamina nepilnavertį, negalintį užkrėsti naujos ląstelės. Imuninė sistema išlieka sveika. Šių vaistų grupės naudojamos ir Lietuvoje. Lietuvoje AIDS gydymas taikomas:· AIDS sergantiems; · Nėščioms ŽIV infekuotoms moterims; · Asmenims, turėjusiems kontaktą su infekuotu asmeniu.

Pastebimi simptomai gali būti tokie:v Padidėję limfmazgiai,v Sausas nuolatinis kosulys,v Nuovargis,v Dažnas viduriavimas,v Apetito stoka,v Sparčiai mažėjantis kūno svoris,v Psichikos sutrikimai.

Raudonasis kaspinasTarptautinis prevencijos ir solidarumo su ŽIV infekuotais ir sergančiais AIDS žmonėmis simbolisSusirūpinimas ir atsakomybė. Raudonąjį kaspiną nešioja tie žmonės, kurie nėra abejingi su ŽIV/AIDS susijusioms problemoms: infekuotieji, sergantieji, jų draugai, artimieji ir kiti geros valios žmonės.Viltis. Raudonasis kaspinas – ir vilties simbolis: vilties, kad AIDS epidemijos grėsmė išnyks, kad žmonės nebekentės ir nemirs nuo šios ligos.Parama. Raudonasis kaspinas – tai simbolinė parama tiems, kurie užsikrėtę ŽIV, parama švietėjams, parama efektyvių vaistų kūrėjams bei tiems, kurie dėl AIDS neteko savo draugų, šeimos ar artimųjų.Raudonojo kaspino nešiojimas yra tik pirmasis žingsnis kovojant su AIDS. Toliau reikia veikti. Ta veikla reikalinga tam, kad:· būtų plečiamos paslaugos žmonėms, užsikrėtusiems ŽIV, bei sergantiems AIDS; · kad ŽIV plitimas būtų stabdomas pasauliniu mastu; · kad būtų kovojama su priešišku požiūriu į žmones, užsikrėtusius ŽIV/AIDS bei su jų diskriminacija; · kad apie ŽIV/AIDS būtų žinoma kuo daugiau ir su kitais būtų dalijamasi žiniomis bei patirtimi. Raudonojo kaspino iššūkis. Yra daugybė būdų padėti infekuotiesiems ŽIV bei sergantiesiems AIDS.Rink faktus: mokykis pats ir mokyk kitus, kaip apsisaugoti nuo ŽIV. Rink ir platink informaciją apie saugų seksą, statistikos duomenis, medicinos ir kitų mokslų atradimus.

Išmok atskirti tikslius faktus nuo prasimanymų.Šviesk kitus. Savo draugus, kolegas, kaimynus ir kitus žmones informuok apie ŽIV bei AIDS: aiškink, kokia tai liga, kaip galima nuo jos apsisaugoti. Savo darbdaviui ar organizacijos lyderiui pasiūlyk surengti “AIDS dienas”, platinti informaciją. Pasaulinė AIDS diena yra puiki galimybė įsitraukti į šią veiklą.Aukok savo laiką ir pinigus. Vietinių ŽIV/AIDS organizacijų veiklą paremk finansiškai ar savo darbu. Paremk gydytojus ir mokslininkus, ieškančius vaistų nuo ŽIV/AIDS.Parodyk, kad nesi abejingas.Stenkis paveikti visuomenės nuomonę rašydamas į laikraščius, žurnalus ir kitas masinės informacijos priemones, kovodamas su nepakantumu, diskriminacija, priešiškumu, baime ir panika. Visiems pasakok kaip tu kovoji su AIDS.Saugokis pats ir gelbėk kitus. Stenkis, kad ir kiti suprastų, jog AIDS yra visų mūsų problema.Veik dabar!

Teresės manifestas visiems sergantiems AIDS irinfekuotiems ŽIV

Dum spiro, spero – kol gyvas, tol tikiuGyvenimas – tai galimybė, pasinaudok ja.Gyvenimas – tai grožis, žavėkis juo.Gyvenimas – palaima, pajusk ją.Gyvenimas – svajonė, įkūnyk ją.Gyvenimas – tai iššūkis, priimk jį.Gyvenimas – tikroji tavo pareiga, išpildyk ją.Gyvenimas – lošimas, lošk.Gyvenimas – tai turtas, neiššvaistyk jo!Gyvenimas – tai nuosavybė, saugok ją.Gyvenimas – tai meilė, pažinki jos pilnatvę!Gyvenimas – tai paslaptis, atskleisk ją.Gyvenimas – tai priesakas, įvykdyk jį!Gyvenimas – ašarų pakalnė, iškęski tai.Gyvenimas – daina, dainuok ją iki galo.Gyvenimas – kova, būk kovotoju!Gyvenimas – bedugnė paslapčių, ženk į ją be baimės.Gyvenimas – sėkmė, pagauki tą akimirką.Gyvenimas toks nuostabus, nepražudyk!Gyvenimas tavo gyvenimas, kovok dėl jo!

.

2005 metais visame pasaulyje ŽIV užsikrėtė 4,9 mln. žmonių – tai didžiausias užsikrėtusiųjų skaičiaus padidėjimas nuo pirmojo užregistruoto atvejo 1981-aisiais, pirmadienį pranešė Jungtinės Tautos (JT), kurios nurodo, kad šiuo metu pasaulyje gyvena rekordiškai daug – 40,3 mln. – šiuo virusu užsikrėtusių žmonių. Šiemet nuo AIDS mirė daugiau kaip 3,1 mln. žmonių, tarp jų – 570 tūkst. vaikų. AIDS aukų skaičius yra daug didesnis už stichinių nelaimių aukų skaičių nuo praėjusių metų gruodžio cunamio. Epidemijos mastas didžiausias pietinėje Afrikos dalyje, įskaitant Pietų Afrikos Respubliką (PAR). PAR ŽIV užsikrėtusių nėščių moterų skaičius 2005 metais padidėjo iki 29,5 proc., o nuo AIDS mirštančių 25–44 metų amžiaus žmonių skaičius padvigubėjo. Kitose pietinės Afrikos dalies valstybėse, tokiose kaip Botsvana, Lesotas, Namibija ir Svazilandas, ŽIV yra užsikrėtusios daugiau kaip 30 proc. nėščiųjų. Afrikoje į pietus nuo Sacharos gyvena 25,8 mln. ŽIV užsikrėtusių žmonių – 64 proc. visų užsikrėtusiųjų. Anot ataskaitos, 2005 metais Rytų Europoje, Centrinėje Azijoje ir Rusijoje gyveno 1,6 mln. ŽIV apsikrėtusių žmonių. 2003 metais jų buvo 1,3 mln. Mirčių nuo AIDS skaičius šiame regione 2005-aisiais išaugo iki 62 tūkst. 2003 metais jis siekė 36 tūkstančiai. Tačiau besivystančiose šalyse žmonėms tapo geriau prieinami antiretrovirusiniai vaistai. Nuo 2003 metų pabaigos pagerėjus gydymui, 2005 metais pavyko išvengti nuo 250 iki 350 tūkst. mirčių“, – rašoma ataskaitoje ir pažymima, kad tokiose šalyse kaip Argentina, Kuba, Brazilija, ir Čilė gydymo sulaukė daugiau kaip 80 proc. apsikrėtusiųjų. Tačiau ataskaitoje priduriama, kad gydymo reikia dar daugybei infekuotųjų ŽIV. Pavyzdžiui, antiretrovirusiniais vaistais gydomas tik kas dešimtas apsikrėtęs afrikietis ir kas septintas Azijos gyventojas. Tokioms Rytų Afrikos šalims kaip Uganda, ir kiek mažiau Kenijai, pavyko sumažinti ŽIV/AIDS atvejų skaičių tarp nėščių moterų – taip įvyko dėl seksualinės elgsenos pokyčių. 2010 metų nuo AIDS gali mirti apie 10 proc. ukrainiečių, nerimauja Ukrainos prezidentasSpartūs ŽIV infekcijos plitimo tempai Ukrainoje reikalauja sveikatos sistemos reformos. Tai teigė Ukrainos prezidentas Viktoras Jusčenka Charkove vykusiame bendrosios praktikos gydytojų suvažiavime. Pasak Ukrainos prezidento, per pastaruosius penketą metų, sergamumas AIDS Ukrainoje išaugo daugiau kaip 2,5 karto. “Jeigu tokie AIDS plitimo tempai išliks, tai iki 2010 metų mes neteksime 10 proc. gyventojų”, – teigė V.Jusčenka.UNAIDS duomenimis, Ukrainoje užregistruota 9,8 tūkst. ŽIV infekuotų vaikų, iš kurių 167 jau mirė nuo AIDS. Tik vienam procentui iš ŽIV užsikrėtusių moterų pagimdytų vaikų yra prieinamas antiretrovirusinis gydymas, kuris gali sustabdyti ŽIV plitimą. UNAIDS pažadėjo iki 2010 metų aprūpinti visas Ukrainos vaikų gydymo įstaigas specifiniais ŽIV ligos gydymui reikalingais vaistais.

Pasaulinė AIDS diena

Pasaulinė AIDS diena – gruodžio 1d., tapusi viena iš labiausiai reikšmingų atmintinų dienų ir kiekvienais metais pažymima visame pasaulyje. 2004 metų pasaulinės AIDS kampanijos šūkis –“Ar išgirdai mane šiandien?”, o tikslas – pasaulinę veiklą, siekiant užkirsti kelią ŽIV/AIDS epidemijos plitimui, ypatingą dėmesį skiriant pilietinės visuomenės vaidmens stiprinimui ir moterims bei merginoms, kurios pastaruoju metu ir Lietuvoje tampa labiau pažeidžiamos ŽIV infekcijos, nes po ŽIV protrūkio Alytaus Pataisos namuose iki šiol vyravusį ŽIV B subtipą pakeičia A subtipas, daug lengviau (10-20 kartų) perduodamas lytiniu keliu.

Nustatyta, kad tikimybė moteriai užsikrėsti ŽIV lytiniu keliu nuo vyro yra apie 3 kartus didesnė, nei vyrui nuo moters.Tikimybę užsikrėsti didina lytiškai plintančios ligos, lytinių organų uždegimai. Šiais metais, lyginant su 2003 metais moterų, užsikrėtusių heteroseksualių santykių metu,padaugėjo 1,5 karto. Daugelis iš 99 ŽIV užsikrėtusių moterų yra reprodukcinio amžiaus, todėl didėja pavojus perduoti ŽIV perinataliniu būdu savo vaikams.

Kas yra ŽIV?ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas. Dauginasi tik žmogaus organizmo ląstelėse. ŽIV – retrovirusų (lot. retro – atgal) šeimos atstovas. Šios grupės virusams būdinga atvirkštinė transkripcija. Retrovirusų sintezės seka: RNR DNR RNR baltymas.ŽIV genetinė medžiaga yra RNR. Patekus virusui į ląstelę šeimininkę, viruso fermentas – atvirkštinė transkriptazė, pagal viruso RNR (kaip pagal matricą), sintezuoja atitinkančią jai DNR molekulę. Po to virusinė DNR patenka į ląstelės branduolį ir įsiterpia (integruojasi) į žmogaus chromosominę DNR (ši forma vadinama provirusine DNR). Pagal šią DNR sintezuojama RNR ir toliau vyksta viruso replikacija. Viruso genomo sintezei (iš DNR į RNR) būdingos klaidos, todėl net tame pačiame organizme gali būti daug ŽIV mutacijų. Viruso gebėjimas mutuoti ir viruso dalelių sintezės klaidos yra viena iš priežasčių, kodėl mokslininkai negali sukurti veiksmingos vakcinos prieš ŽIV, kuris sukelia AIDS.Kas yra AIDS?Liga, kurią sukelia ŽIV, pavadinta AIDS (angl. Acquired Immune Deficiency Syndrome) – įgytas imuniteto nepakankamumo sindromas. Tai ligų ir sindromų kompleksas, atsirandantis susilpnėjus žmogaus imuninei sistemai. Iš visų, imunitetą silpninančių priežasčių, labiausiai imuninę sistemą naikina ŽIV.ŽIV yra sunkiai aptinkamas organizme, todėl užsikrėtimui nustatyti naudojami metodai, nustatantys antikūnus prieš ŽIV, arba sudėtingi virusologiniai tyrimo metodai, kuriais nustatoma ŽIV genetinė medžiaga DNR arba RNR. Antikūnai užsikrėtusio asmens organizme randami nuo užsikrėtimo momento praėjus nuo keturių savaičių iki kelių mėnesių. Žmonės, kurių organizme aptinkamas ŽIV, vadinami infekuotais. Žmogus, užsikrėtęs ŽIV, iš karto nesuserga AIDS. Pirmieji AIDS ligos požymiai pasireiškia po penkerių ar net dešimties metų, kai virusas smarkiai pažeidžia imuninę sistemą.Šiuo metu žinomi du žmogaus imunodeficito viruso tipai, 1983 m. atrastas pirmasis ŽIV-1, o 1986 m. – antrasis ŽIV-2. Europoje tarp ŽIV užsikrėtusiųjų dažniausiai vyrauja ŽIV-1 tipas. Jie skiriasi tuo, kad ŽIV-1 tipo sukelti klinikiniai požymiai yra sunkesni, nei ŽIV-2 tipo. Užsikrėtimas ŽIV-1 tipo virusu neapsaugo nuo užsikrėtimo kitu viruso tipu, todėl yra asmenų, užsikrėtusių abiem viruso tipais, ypač Afrikoje, kur ŽIV paplitimas didžiausias.

Viruso plitimo būdai:Didžiausia ŽIV koncentracija randama kraujyje, makšties išskyrose, spermoje, motinos piene. Mažesnė – seilėse, šlapime, tačiau jo kiekis čia labai nedidelis ir nekelia užsikrėtimo pavojaus. Lytiniai santykiai. Pasaulyje 80% užsikrėtusiųjų ŽIV užsikrėtė lytinių santykių be apsaugos priemonių metu. ŽIV užsikrėtimo tikimybė didėja, jei žmogus serga lytiškai plintančiomis infekcijomis (chlamidijomis, sifiliu, gonorėja ir kt.) arba gleivinė pažeidžiama mechaniškai (analiniai lytiniai santykiai, išžaginimas).Per kraują. Narkotikų vartojimas intraveniniu būdu. Užsikrečiama leidžiantis narkotines medžiagas bendromis adatomis ir švirkštais. Galima užsikrėsti naudojantis savo švirkštais ir adatomis, traukiant į švirkštą narkotiką iš bendro indo arba plaunant švirkštą bendrame inde. Panašiai kaip ŽIV, plinta virusinių hepatitų B ir C virusai. Lietuvoje ŽIV tarp intraveninių narkomanų pradėjo plisti 1994 metais.Kraujo perpylimai. Iki 1995 m. pasaulyje apie 5% infekuotųjų ŽIV buvo užkrėsti perpilant kraują ar jo preparatus. Nuo 1985 m., pradėjus tirti donorinį kraują, užkrėtimų sumažėjo ir dabar pasaulyje sudaro mažiau 0,1% visų infekuotųjų. Tikimybė užkrėsti žmogų ŽIV perpilant kraują siekia iki 100%. Lietuvoje donorų kraujas dėl ŽIV antikūnų pradėtas tirti 1987 metais.Tatuiruotės ir kraujo ritualai. Paprastai adatos ar peiliai, skirti šiam tikslui, jei jie po naudojimo netinkamai dezinfekuojami, gali tapti infekcijos šaltiniu.Organų transplantacija. Kaip ir kraujo perpylimas yra pavojingas, nors visi organų ir audinių donorai tiriami dėl ŽIV. Saugumą persodinant organus ar audinius apsunkina ŽIV infekcijai (ir kitoms virusinėms infekcijoms) būdingas inkubacinis periodas, vadinamas “lango” periodu. Tai yra pirmos trys savaitės po užsikrėtimo, kai įprastais tyrimo metodais negalima nustatyti antikūnų prieš ŽIV.Iš motinos vaisiui. Tikimybė, kad infekuota motina užkrės kūdikį nėštumo metu ar gimdydama sudaro 13-30%. Besilaukiančioms kūdikio, ŽIV užsikrėtusioms moterims, taikant tinkamą gydymą (antivirusiniais vaistais) ir kitas priemones (Cezario pjūvis, nemaitinimas krūtimi) kūdikių užsikrėtimo galimybė sumažinta iki 2%.

ŽIV neplintaOro lašiniu būdu. Neužsikrečiama kosint, čiaudint, bučiuojantis, per prakaitą ar ašaras.Buitiniu būdu ir socialinių kontaktų metu. Neužsikrečiama naudojantis tualetu, vonia, sauna, baseinu, indais, suolais, sporto įrankiais, liečiant vienam kitą, žaidžiant, gyvenant šalia infekuoto asmens, valgant infekuoto asmens paruoštą maistą.Per vabzdžių įkandimus. Viruso neplatina uodai ir erkės.ŽIV infekcijos eigaŽIV infekcijos eiga yra ilga. Jos paskutinė stadija – AIDS. Ligos eigoje skiriamos kelios stadijos:ŽIV inkubacinis periodas. Tai infekcinės ligos laikotarpis nuo infekcijos patekimo į organizmą iki ūmaus ŽIV infekcijos pasireiškimo. Trunka nuo 4 iki 24 savaičių arba galimybės diagnozuoti ŽIV laboratoriškai.Ūmus ŽIV infekcijos pasireiškimas – į gripą panaši būsena – pakyla temperatūra, išberia odą ir gleivines, padidėja limfmazgiai ir kt. Trunka kelias dienas ar savaitę. Praeina be gydymo. Išsivysto ne visiems pacientams.Besimptomis ligos periodas. Trunka nuo kelių iki keliolikos metų. Žmogus jaučiasi visiškai sveikas, bet gali užkrėsti kitus asmenis.AIDS – tai tam tikrų ligų ir būsenų nustatymas ŽIV užsikrėtusiam asmeniui. Tai paskutinė infekcijos stadija, kuri priklausomai nuo medicininės pagalbos lygio, gali trukti nuo kelių iki 10 metų ir ilgiau.Europos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos gydytojai skirtingai supranta AIDS diagnozę. JAV AIDS diagnozuojama net tada, jei pacientas neturi jokių sveikatos problemų, bet imunologinis kraujo tyrimas rodo, kad CD4 ląstelių yra mažiau nei 200 mikrolitre. Rusijoje AIDS diagnozuojama tik paskutinėse ligos stadijose. Europoje priimtas kitas AIDS diagnozės apibūdinimas, kurio laikosi ir Lietuva.

AIDS ligos eigai įtakos turi:· Ligonio amžius. Vaikams, ypač naujagimiams, eiga būna greitesnė. · Įvairios infekcinės ligos, nėštumas ir kitos būsenos AIDS eigą pagreitina. · Mityba, gydymas, režimas. Gera mityba, anksti pradėtas gydymas ir taisyklingas režimas eigą sulėtina. · Užsikrėtimo būdas. Perpylus ŽIV su krauju, eiga trumpesnė, užsikrėtus lytiniu keliu -ilgesnė. · ŽIV tipas. ŽIV-1 eiga trumpesnė, ŽIV-2 ilgesnė. ŽIV infekcijos gydymasŽIV infekcijos gydymui skiriami viruso dauginimąsi slopinantys vaistai, vadinami antiretrovirusiniais vaistais. Šiuo metu naudojami trijų grupių vaistai, kurie skirtingai veikia ŽIV infekciją CD4 ląstelėse:· Nukleozidiniai viruso fermento atvirkštinės transkriptazės inhibitoriai, kurie neleidžia virusui užbaigti formuoti virusinės DNR. Nebaigta formuoti virusinė DNR negali gaminti naujų viruso kopijų. · Nenukleozidiniai viruso fermento atvirkštinės transkriptazės inhibitoriai, kurie neleidžia ŽIV RNR paversti į DNR ir todėl stabdomas viruso dauginimasis. · Viruso fermentų proteazių inhibitoriai, kurie slopina viruso fermentus – proteazes (virusinės proteazės kaip žirklės “sukarpo” pagamintus baltymus virusui suformuoti reikiamais dydžiais). Sustoja viruso formavimasis. Veikiant visų grupių vaistams ląstelė nebegamina viruso, arba pagamina nepilnavertį, negalintį užkrėsti naujos ląstelės. Imuninė sistema išlieka sveika. Šių vaistų grupės naudojamos ir Lietuvoje. Lietuvoje AIDS gydymas taikomas:· AIDS sergantiems; · Nėščioms ŽIV infekuotoms moterims; · Asmenims, turėjusiems kontaktą su infekuotu asmeniu.

Pastebimi simptomai gali būti tokie:v Padidėję limfmazgiai,v Sausas nuolatinis kosulys,v Nuovargis,v Dažnas viduriavimas,v Apetito stoka,v Sparčiai mažėjantis kūno svoris,v Psichikos sutrikimai.

Raudonasis kaspinasTarptautinis prevencijos ir solidarumo su ŽIV infekuotais ir sergančiais AIDS žmonėmis simbolisSusirūpinimas ir atsakomybė. Raudonąjį kaspiną nešioja tie žmonės, kurie nėra abejingi su ŽIV/AIDS susijusioms problemoms: infekuotieji, sergantieji, jų draugai, artimieji ir kiti geros valios žmonės.Viltis. Raudonasis kaspinas – ir vilties simbolis: vilties, kad AIDS epidemijos grėsmė išnyks, kad žmonės nebekentės ir nemirs nuo šios ligos.Parama. Raudonasis kaspinas – tai simbolinė parama tiems, kurie užsikrėtę ŽIV, parama švietėjams, parama efektyvių vaistų kūrėjams bei tiems, kurie dėl AIDS neteko savo draugų, šeimos ar artimųjų.Raudonojo kaspino nešiojimas yra tik pirmasis žingsnis kovojant su AIDS. Toliau reikia veikti. Ta veikla reikalinga tam, kad:· būtų plečiamos paslaugos žmonėms, užsikrėtusiems ŽIV, bei sergantiems AIDS; · kad ŽIV plitimas būtų stabdomas pasauliniu mastu; · kad būtų kovojama su priešišku požiūriu į žmones, užsikrėtusius ŽIV/AIDS bei su jų diskriminacija; · kad apie ŽIV/AIDS būtų žinoma kuo daugiau ir su kitais būtų dalijamasi žiniomis bei patirtimi. Raudonojo kaspino iššūkis. Yra daugybė būdų padėti infekuotiesiems ŽIV bei sergantiesiems AIDS.Rink faktus: mokykis pats ir mokyk kitus, kaip apsisaugoti nuo ŽIV. Rink ir platink informaciją apie saugų seksą, statistikos duomenis, medicinos ir kitų mokslų atradimus.

Išmok atskirti tikslius faktus nuo prasimanymų.Šviesk kitus. Savo draugus, kolegas, kaimynus ir kitus žmones informuok apie ŽIV bei AIDS: aiškink, kokia tai liga, kaip galima nuo jos apsisaugoti. Savo darbdaviui ar organizacijos lyderiui pasiūlyk surengti “AIDS dienas”, platinti informaciją. Pasaulinė AIDS diena yra puiki galimybė įsitraukti į šią veiklą.Aukok savo laiką ir pinigus. Vietinių ŽIV/AIDS organizacijų veiklą paremk finansiškai ar savo darbu. Paremk gydytojus ir mokslininkus, ieškančius vaistų nuo ŽIV/AIDS.Parodyk, kad nesi abejingas.Stenkis paveikti visuomenės nuomonę rašydamas į laikraščius, žurnalus ir kitas masinės informacijos priemones, kovodamas su nepakantumu, diskriminacija, priešiškumu, baime ir panika. Visiems pasakok kaip tu kovoji su AIDS.Saugokis pats ir gelbėk kitus. Stenkis, kad ir kiti suprastų, jog AIDS yra visų mūsų problema.Veik dabar!

Teresės manifestas visiems sergantiems AIDS irinfekuotiems ŽIV

Dum spiro, spero – kol gyvas, tol tikiuGyvenimas – tai galimybė, pasinaudok ja.Gyvenimas – tai grožis, žavėkis juo.Gyvenimas – palaima, pajusk ją.Gyvenimas – svajonė, įkūnyk ją.Gyvenimas – tai iššūkis, priimk jį.Gyvenimas – tikroji tavo pareiga, išpildyk ją.Gyvenimas – lošimas, lošk.Gyvenimas – tai turtas, neiššvaistyk jo!Gyvenimas – tai nuosavybė, saugok ją.Gyvenimas – tai meilė, pažinki jos pilnatvę!Gyvenimas – tai paslaptis, atskleisk ją.Gyvenimas – tai priesakas, įvykdyk jį!Gyvenimas – ašarų pakalnė, iškęski tai.Gyvenimas – daina, dainuok ją iki galo.Gyvenimas – kova, būk kovotoju!Gyvenimas – bedugnė paslapčių, ženk į ją be baimės.Gyvenimas – sėkmė, pagauki tą akimirką.Gyvenimas toks nuostabus, nepražudyk!Gyvenimas tavo gyvenimas, kovok dėl jo!

.

2005 metais visame pasaulyje ŽIV užsikrėtė 4,9 mln. žmonių – tai didžiausias užsikrėtusiųjų skaičiaus padidėjimas nuo pirmojo užregistruoto atvejo 1981-aisiais, pirmadienį pranešė Jungtinės Tautos (JT), kurios nurodo, kad šiuo metu pasaulyje gyvena rekordiškai daug – 40,3 mln. – šiuo virusu užsikrėtusių žmonių. Šiemet nuo AIDS mirė daugiau kaip 3,1 mln. žmonių, tarp jų – 570 tūkst. vaikų. AIDS aukų skaičius yra daug didesnis už stichinių nelaimių aukų skaičių nuo praėjusių metų gruodžio cunamio. Epidemijos mastas didžiausias pietinėje Afrikos dalyje, įskaitant Pietų Afrikos Respubliką (PAR). PAR ŽIV užsikrėtusių nėščių moterų skaičius 2005 metais padidėjo iki 29,5 proc., o nuo AIDS mirštančių 25–44 metų amžiaus žmonių skaičius padvigubėjo. Kitose pietinės Afrikos dalies valstybėse, tokiose kaip Botsvana, Lesotas, Namibija ir Svazilandas, ŽIV yra užsikrėtusios daugiau kaip 30 proc. nėščiųjų. Afrikoje į pietus nuo Sacharos gyvena 25,8 mln. ŽIV užsikrėtusių žmonių – 64 proc. visų užsikrėtusiųjų. Anot ataskaitos, 2005 metais Rytų Europoje, Centrinėje Azijoje ir Rusijoje gyveno 1,6 mln. ŽIV apsikrėtusių žmonių. 2003 metais jų buvo 1,3 mln. Mirčių nuo AIDS skaičius šiame regione 2005-aisiais išaugo iki 62 tūkst. 2003 metais jis siekė 36 tūkstančiai. Tačiau besivystančiose šalyse žmonėms tapo geriau prieinami antiretrovirusiniai vaistai. Nuo 2003 metų pabaigos pagerėjus gydymui, 2005 metais pavyko išvengti nuo 250 iki 350 tūkst. mirčių“, – rašoma ataskaitoje ir pažymima, kad tokiose šalyse kaip Argentina, Kuba, Brazilija, ir Čilė gydymo sulaukė daugiau kaip 80 proc. apsikrėtusiųjų. Tačiau ataskaitoje priduriama, kad gydymo reikia dar daugybei infekuotųjų ŽIV. Pavyzdžiui, antiretrovirusiniais vaistais gydomas tik kas dešimtas apsikrėtęs afrikietis ir kas septintas Azijos gyventojas. Tokioms Rytų Afrikos šalims kaip Uganda, ir kiek mažiau Kenijai, pavyko sumažinti ŽIV/AIDS atvejų skaičių tarp nėščių moterų – taip įvyko dėl seksualinės elgsenos pokyčių. 2010 metų nuo AIDS gali mirti apie 10 proc. ukrainiečių, nerimauja Ukrainos prezidentasSpartūs ŽIV infekcijos plitimo tempai Ukrainoje reikalauja sveikatos sistemos reformos. Tai teigė Ukrainos prezidentas Viktoras Jusčenka Charkove vykusiame bendrosios praktikos gydytojų suvažiavime. Pasak Ukrainos prezidento, per pastaruosius penketą metų, sergamumas AIDS Ukrainoje išaugo daugiau kaip 2,5 karto. “Jeigu tokie AIDS plitimo tempai išliks, tai iki 2010 metų mes neteksime 10 proc. gyventojų”, – teigė V.Jusčenka.UNAIDS duomenimis, Ukrainoje užregistruota 9,8 tūkst. ŽIV infekuotų vaikų, iš kurių 167 jau mirė nuo AIDS. Tik vienam procentui iš ŽIV užsikrėtusių moterų pagimdytų vaikų yra prieinamas antiretrovirusinis gydymas, kuris gali sustabdyti ŽIV plitimą. UNAIDS pažadėjo iki 2010 metų aprūpinti visas Ukrainos vaikų gydymo įstaigas specifiniais ŽIV ligos gydymui reikalingais vaistais.

Pasaulinė AIDS diena

Pasaulinė AIDS diena – gruodžio 1d., tapusi viena iš labiausiai reikšmingų atmintinų dienų ir kiekvienais metais pažymima visame pasaulyje. 2004 metų pasaulinės AIDS kampanijos šūkis –“Ar išgirdai mane šiandien?”, o tikslas – pasaulinę veiklą, siekiant užkirsti kelią ŽIV/AIDS epidemijos plitimui, ypatingą dėmesį skiriant pilietinės visuomenės vaidmens stiprinimui ir moterims bei merginoms, kurios pastaruoju metu ir Lietuvoje tampa labiau pažeidžiamos ŽIV infekcijos, nes po ŽIV protrūkio Alytaus Pataisos namuose iki šiol vyravusį ŽIV B subtipą pakeičia A subtipas, daug lengviau (10-20 kartų) perduodamas lytiniu keliu.

Nustatyta, kad tikimybė moteriai užsikrėsti ŽIV lytiniu keliu nuo vyro yra apie 3 kartus didesnė, nei vyrui nuo moters.Tikimybę užsikrėsti didina lytiškai plintančios ligos, lytinių organų uždegimai. Šiais metais, lyginant su 2003 metais moterų, užsikrėtusių heteroseksualių santykių metu,padaugėjo 1,5 karto. Daugelis iš 99 ŽIV užsikrėtusių moterų yra reprodukcinio amžiaus, todėl didėja pavojus perduoti ŽIV perinataliniu būdu savo vaikams.