Klonavimas

KLONAVIMAS

Rodos, pagaliau sulaukėme išsvajotojo nemirtingumo. Pagaliau galėsime susikurti savo dublikatą, kuris gyvens ilgai ir laimingai. Ir įrodymų jau yra – per Kalėdas klonavimo būdu gimė ne avelė, o tikra mergytė, vardu Ieva. Tačiau klausimų dar lieka daugokai…

Gruodžio 26 dieną prancūzų biochemikė Dridžita Buaseljė pranešė pasaulinę sensaciją – paskelbė pirmojo pasaulyje klonuoto kūdikio gimimą. Eksperimentą atliko Kanados kompanija „Kloneid“, įkurta vienos sektos – raelininkų judėjimo. Mergytė, pavadinta Ieva, neva yra tiksli savo motinos, trisdešimtmetės amerikietės, kopija – ji sutiko eksperimentui duoti savo genetinės medžiagos, o paskui išnešiojo sukurtą kūdikį.
Žodis „neva“, kalbant apie pirmojo žmogaus klonavimą, faktiškai tinka kiekviename sakinyje – visas projektas realizuojamas didžiausio slaptumo sąlygomis. Nežinomas mokslinės laboratorijos, kurioje buvo vykdomas klonavimas, adresas. Nežinoma laimingosios motinos pavardė. Pasirodo, , kad ir kūdikio vardas Ieva yra tik simbolinis, jos tikrasis vardas slepiamas, nes esą viešumas gali sutrukdyti mergaitei normaliai gyventi ateityje.

200 tūkst. Už kopiją

Keletą dienų mokslinė eksperimento vadovė B.Buaseljė žadėjo, kad netrukus pateiks pasauliui gimdymo vaizdo medžiagą – bent kokį įrodymą, kad naujos civilizacijos saulė iš tikrųjų patekėjo. Be to, buvo pažadėta, kad mergytė bus atvežta į JAV, kad mokslininkai galėtų įsitikinti, jog mergytė ir jos motina – visiškai genetiškai identiškos. Tačiau netrukus buvo pareikšta, kad jokie tyrimai nebus atliekami, nes tam priešinasi kūdikio klono tėvai. Lyg to būtų maža, taip ir nepateikusi jokių įrodymų dėl pirmojo vaiko, kompanija „Kloneid“ – paskelbė, kad netrukus gims dar vienas klonuotas kūdikis. Ir jau tuomet visi reikalingi testai bus atlikti, o abejojantys – sugėdinti.
Raelininkų vadovas Klodas Voriljonas į kairę ir į dešinę tvirtina, kad žmogaus klonavimas – pirmasis žingsnis į „amžinąjį gyvenimą“. „Mes suinteresuoti kiekvienam žmogui suteikti galimybę susikurti savo kopiją, – kalba Voriljonas, beje, buvęs žurnalistas. – Dabar klonuotas kūdikis gimsta po devynių mėnesių, bet mes ieškome galimybių kloną sukurti per kelias valandas.“ „Sektos vadas teigia, kad laukdami eilės klonuotis jau nerimsta apie 200 žmonių, ir kiekvienas iš jų pasirengęs sumokėti po 200 tūkst. JAV dolerių už savo ar sau artimo žmogaus „kopiją“.
Visa ši istorija labiau primena muilo burbulą ir vargu ar turi kokį ryšį su mokslu. Juk moksliniai atradimai nedaromi „Kalėdų proga“ – juk tai ne kalakutas orkaitėje. Tai ką, pasijuokti iš viso to ir užmiršti?

Žmonija – ties bedugne

Net jei Ievos klonavimas – nuo pradžios iki galo iš piršto laužtas, taip paprastai jo pamiršti nepavyks. Todėl, kad jei ne rytoj, tai poryt apie žmogaus klonavimą vėl kas nors praneš. Pavyzdžiui, raelitų konkurentas
, italų medikas Severinas Antinoris. Ir diskusijos plykstels su nauja jėga. Visų pirma reikia suvokti, kad identiškos žmogiškos būtybės sukūrimas ir moksliškai, ir techniškai yra įmanomas arba bus įmanomas artimiausiu metu. Ir tuomet žmonijai reikės svarstyti, ką su šiuo atradimu daryti toliau – juk ne viską, kas praktiškai įmanoma, verta ir reikia įgyvendinti.
Žmonija tartum pajuto, kad sustojo prie kažkokios bedugnės krašto, ir daugelis šalių instinktyviai priėmė įstatymus, draudžiančius kolnavimą, nors jose dar niekas nieko nė neketino klonuoti. Nors dalis mokslininkų ir visuomenės mano, kad tai mokslo pažanga ir vienas iš nevaisingumo gydimo būdų, dauguma laikosi nuomonės, kad tai peržengiantis bet kokias moralės normas kišimasis į žmogaus gimimo stebuklą.

Žymiausia pasaulyje avis

Garsioji klonuota avis Dolė gimė 1996 metų birželį. Škotų biologams Vilmutui ir Kempbel iš 277 bandymų pavyko vienas.
Mažylė iš pirmo žvilgsnio augo sveika. Po dviejų metų ji atsivedė ėriuką, o po metų – dar tris. Bet netrukus mokslininkai pastebėjo, kad Dolė labai greitai sensta – jau penkerių metų ji sirgo artritu, kuriuo serga daug vyresnio amžiaus avys. Jai buvo prirašyta vaistų, ir netrukus garsenybė pralinksmėjo. Tačiau mokslininkų neapleido mintis, kad klonai linkę sirgti ir mirti nesulaukę senatvės.
Dolė iki šiol gyvena Roslino mokslinio tyrimo institute Škotijoje, kur ir gimė. Avelė labai mėgsta pasipuikuoti prieš lankytojus, kurių jai netrūksta, ir turi nedidelį antsvorį.
Tačiau iš esmės mokslininkai nusivylę – po 9 tūkst. Eksperimentų klonuota 70 gyvūnų, ir trečdalis jų mirė nesulaukę brandos amžiaus. Dalis gyvūnų – šunys, arkliai, žiurkės, beždžionės ir vištos – klonavimui išvis nepasiduoda. Dėl to Dolės „krikštatėviai“ yra griežtai prieš žmonių klonavimą…

Daktaras Klonas

Janas Vilmutas, velionės avelės Doli tėvas, buvo prieš. Tyrimai jį įtikino, kokia menka tikimybė klonuojant sukurti sveiką gyvūną. Dauguma klonų turėjo kokį nors išsigimimą ar nepagydomai sirgo.
Jei kalbėsime apie žmoniją, sėkmingos baigties tikimybė klonuojant sumažėja dešimteriopai. Britanijos Vyriausybė blaškėsi, tai leisdama, tai uždrausdama klonavimą. Kai kas net siūlė neišbaigtą klono komplektą – be galvos!
Pirmasis visus etikos barjerus sugriovė italas, naujojo kelio fanatikas Severinas Antinoris. 2002-ųjų pabaigoje gims pirmas klonuotas kūdikis. Pirmasis pasaulyje eksperimentas atliekamas islamo šalyje, nes Italijoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, klonavimą draudžia įstatymai. Eksperimentui Antinoris rengėsi plaukiojančioje ligoninėje neutraliose vandenyse.
Iki tol italas daug dirbo, leisdamas bevaikėms pagyvenusioms poroms susilaukti palikuonių. Jo laimėjimų sąraše yra unikalus eksperimentas, kai sėkmingai pagimdė 63 metų pacientė.
Pirmasis pasaulio klonas bus arabas. Vaiko tėvas – arabų pasaulyje žinomas žmogus, turintis didesnį nei reikia kapitalą, kad eksperimentas baigtųsi sėkmingai. Jei pavyks, Antinoris uždirbs milijoną, jei gims mutantas – visuomenę ištiks šokas, ji pasišlykštės klonavimu.

Štai ką rašė Lietuvos laikraštis „Vakaro Žinios“, kai pasaulyje pasklido žinios apie klonavimą.

Per Kalėdas gims klonuotas žmogus

Viena Kanados religinių sektų, garbinančių laisvą meilę ir tikinčių, kad gyvybę Žemėje sukūrė ateiviai, pareiškė, kad pirmasis pasaulyje klonuotas žmogaus vaikas gims Kalėdų dieną.
Kvebeke veikiančios raeliečių sektos dvasininkė Brižit Buaseljė sakė, kad jų valdoma bendrovė „Clonaid“ žmogaus embrioną klonavo šiemet kovą. Tai būsima mergytė, turėtų gimti per artimiausias dvi savaites, gal net per Kalėdas.
Pasak B.Buaseljė, pavasarį klonuota 10 embrionų, penki iš jų žuvo, dar keturi pasaulį turėtų išvysti 2003 m. pradžioje.
Raeliečių pranešimas sulaukė skeptiškų ir net pasipiktinusių medikų komentarų. „Pats asmeniškai jaučiu pasibjaurėjimą. Jokios pagarbos žmogaus embrionams, tai žmoniškumo paniekinimas“, – sakė Otavos ligoninės reprodukcinės medicinos skyriaus vadovas Arturas Lyderis.
45 metų biochemikė B.Buaseljė atstovauja raeliečių sektai, kurios nariai mano, kad gyvybę genetinės inžinerijos metodais Žemėje sukūrė ateiviai. Ši sekta klonavimo eksperimentų ėmėsi pernai vasarį, o balandį jau paskelbė, kad mėginama klonuoti mirtinai sergantį žmogų.
B. Buasejlė aiškino, kad šiais metais klonavimui buvo panaudoti moters kiaušinėliai ir donoro ląstelės. Atrinkta viena ląstelė buvo įvesta į kiaušinėlį, o šis įsodintas į klonuojamos moters gimdą.
„Vaisius vystosi normaliai, jis nuolat stebimas. Tai ne koks monstras, o vaikas, kurio nekantriai laukia jo tėvai“, – sakė B.Buaseljė.

Gimė pirmasis klonuotas kūdikis

Religinė bendruomenė, tikinti tuo, kad gyvybę Žemėje sukūrė ateiviai iš kosmoso, paskelbė, jog gimė pirmasis psaulyje klonuotas kūdikis.
Raelininkų bendruomenės vyskupė Bridžita Buaseljė sakė, kad „gimdymas pavyko puikiai“, sveika mergaitė gimė ketvirtadienį.
Visi žmogaus klonavimo darbai, kuriuos atliko raelininkai, buvo labai įslaptinti, tad patikrinti B.Buaseljė žodžių neįmanoma.
Prieš kurį laiką raelininkai tikino esą pasirengę paleisti į pasaulį penkis klonuotus žmones.
„Clonaid“pernai kovo mėnesį klonavo žmogų. Pasak B.Buaseljė, pavasarį buvo klonuota 10 žmogaus embrionų, bet penkios juos nešiojusios moterys patyrė persileidimą. Kiti keturi klonuoti kūdikiai turi gimti kitais metais. Vasario mėnesį raelininkai prognozavo, kad pirmasis klonuotas žmogus gims per artimiausius dvejus metus, o balandžio mėnesį paskelbė pradėję klonuoti mirtina liga sergantį vyrą.

Japonijoje – trečias klonuotas kūdikis

Religinės bendruomenės kompanija „Clonaid“ ketvirtadienį paskelbė, kad trečiadienį Japonijoje gimė trečiasis klonuotas kūdikis, tačiau vėl nepateikė jokių įrodymų.
„Gimė trečiasis kūdikis“, – paskelbė „Clonaid“ vadovė ir raelininkų judėjimo vyskupė Brižit Buaseljė. Pasak jos, kūdikio tėvai yra penktą dešimtį metų einantys sutuoktiniai japonai, o naujagimis yra kito poros vaiko, kuris yra ištiktas komos, klonas.
Kiekvieną kartą, kai paskelbia apie gimusį klonuotą kūdikį, „Clonaid“ atsisako pateikti įrodymus, todėl mokslininkai šiuos raelininkų pareiškimus vertina skeptiškai.
Raelininkų judėjimo nariai, kurių, kaip tvirtinama, visame pasaulyje yra 55 tūkst., tiki, kad žmoniją klonavimo būdu sukūrė prieš 25 tūkst. Metų į Žemė atskridę ateiviai iš kosmoso. Raelininkų lyderiai nurodo, kad Japonijoje yra 6 tūkst. Judėjimo narių.
„Apie tokį atvejį informacijos neturime ir neketiname jo tirti. Apie tai net neverta kalbėti, – sakė Sveikatos apsaugos, darbo ir socialinės apsaugos ministerijos bioetikos ir biosaugumo tarnybos pareigūnas Jutaka Hišijama. – Tai reklaminis triukas“.
Už žmogaus klonavimą Japonijoje gresia kalėjimas iki 10 metų ir baudos iki 10 mln.jenų (270 tūskt. Litų).

ü „Klonas“ išvertus iš graikų kalbos reiškia šakelę, želmenėlį, skiepą. Augalų „klonavimas“, dauginimas skiepais, žmonijai žinomas jau 4 tūkst. Metų. Ši mintis ir „užvedė“ klonavimo pradininkus.

ü Stuburinių gyvūnų (amfibijų) klonavimas pirmąsyk buvo pademonstruotas JAV šeštajame šio amžiaus dešimtmetyje.

ü Didelį indėlį į klonavimą įnešė anglių biologas Herdonas, „dirbęs“ su afrikietiškomis rupūžėmis – jis ėmė auginti audinius klonavimui mėgintuvėlyje, o ne ėmė iš gyvo organizmo.

ü 1977 metais buvo paskelbta, kad klonuoti pirmieji žinduoliai – 7 pelės, su kuriais eksperimentai vyko daug sunkiau negu su rupūžėmis. Deja, pelių antrąkart klonuoti nepavyko, jos žūdavo įvairiose stadijose.

ü Vėliau amerikiečiai Stikas ir Roblas klonavo 6 triušius, tačiau eksperimento metu efektyvumas buvo tik 3,7 proc. Be avelės Dolės, dar yra klonuota jautukų ir karvių.