uab “Atokvėpis” verslo planas

TURINYS

ĮVADAS……………………………………………………………………………………………..2

VERSLO ĮDĖJA…………………………………………………………………………………..3

VARTOTOJAI……………………………………………………………………………………..4

KONKURENTAI………………………………………………………………………………….5

MARKETINGO TIKSLAI IR UŽDAVINIAI…………………………………………..6 KAINŲ POLITIKA IR KAINOS…………………………………………..7 REALIZAVIMAS……………………………………………………..8 RĖMIMAS…………………………………………………………….9

RIZIKOS ĮVERTINIMAS IR SWOT ANALIZĖ……………………………10 SWOT SITUACIJOS ĮVERTINIMAS…………………………… 10 RIZIKOS SUMAŽINIMAS…………………………………………12

PROJEKTO KAINA IR FINANSAVIMO ŠALTINIAI……………………..13

BALANSAS………………………………………………………………….14

PROJEKTO ATSIPIRKIMO LAIKAS……………………………………15

PROGNOZUOJAMA PELNO (NUOSTOLIŲ) ATASKAITA……………16

LITERATŪROS SĄRAŠAS…………………………………………………………………………….…17

ĮVADASMano ketinimas – įkurti Klaipėdos miesto centre kavinė-barą, kuriame galėtų skaniai papietauti ir jaukiai pailsėti lankytojai.Tam tikslui steigiu uždarąją akcinę bendrovę “Atokvėpis”, kurios akcinis kapitalas bus 350000 Lt. UAB “Atokvėpis” nupirks patalpas, esančias Klaipėdos centre Mažvydo alėjoje, ir jose įsteigs kavinę – barą “Atokvėpis”. Savo veiklai pradėti, įmonei reikia dar lėšų, kurias įmonė gaus, pasiskolinus iš banko. Paskolą iš banko bus 60000 Lt, už ją bankas reikalauja 10 procentų metinių palūkanų.Kavinėje-bare “Atokvėpis” pietaus dažniausiai biurų darbuotojai, tarnautojai. Čia jie galės paragauti įvairių patiekalų. Vasarą kavinė-baras veiks lauke .Rinkoje kavinė-baras susidurs su gana didelę konkurencija, bet savo konkurentus stengsimės įveikti remdamiesi netradicinio marketingo koncepcija ir novatoriškumu. “Atokvėpio” kainodara bus orientuota į vidutines pajamas gaunančius žmones, bus taikoma plati nuolaidų sistema.Kavinė vystys ryšius su visuomene, paremdama vasarą Mažvydo alėjoje vykstančius koncertus, ir kitaip aktyviai bendraudama su lankytojais. VERSLO IDĖJAIdėja įkurti kavinę-barą atsirado todėl, kad tai yra gana perspektyvus verslas.Kavinė-baras “Atokvėpis” bus ramybės ir jaukumo oazė pačiame Klaipėdos centre Mažvydo alėjoje. Šiuolaikinio dizaino aplinka, malonus aptarnavimas, kokybiškas maistas ir didelė gausa įvairių gėrimų kavinės lankytojams paliks malonų įspūdį.Kavinė-baras “Atokvėpis” bus lyg slėptuvė nuo išorinio triukšmingo pasaulio, kur bus galima ne tik skaniai papietauti, aptarti dalykinius reikalus bei skirti pasimatymą, bet ir surengti kviestinius pietus ar mažą pokylį antroje modernaus dizaino salėje.

Kavinė-baras “Atokvėpis” bus Mažvydo alėjoje. Čia patogus privažiavimas, galimybė parkuoti automobilį, pasinaudojant automobilių stovėjimo aikštele, esančia už 25 metrų nuo baro patalpų.Kavinės “Atokvėpis” kolektyvas visada bus pasiruošęs priimti kliento išankstinį užsakymą. Profesionalūs padavėjai paruoš staliuką, paserviruos pagal svečio pageidavimą norimais patiekalais ir gėrimais.Bus priimamos pagrindines kreditinės kortelės, bus galima apmokėti ir pavedimu.Šiuolaikinio dizaino aplinka, šiltos pastelinės spalvos, minkšti baldai, jaukūs boksai, moderni patalpų vėdinimo sistemą sukurs jaukią ir patrauklią aplinką VARTOTOJAIPagrindiniai kavinės-baro “Atokvėpis” lankytojai bus tie, kurie lankosi šalia esančiuose baruose. Todėl, remiantis panašaus baro stebėjimu, galima susidaryti pilną vaizdą apie būsimą baro klientūrą.Kavinė-baras “Atokvėpis” bus populiarus abiejų lyčių atžvilgiu, tik vakare dažniau lankysis vyrai, tačiau iš esmės šis skirtumas labai mažas. Amžiaus atžvilgiu didžiausią dalį sudarys žmonės nuo 25 iki 40 metų. Jų dalis apyvartoje bus didžiausia. Žymią dalį sudarys ir jaunimas iki 25 metų, tačiau jų įnašas į apyvartą bus ne toks žymus, nes tai daugiausiai studentai ir moksleiviai.Šiuo atžvilgiu svarbi ir socialinė padėtis. Nuo socialinės padėties priklauso gyventojų perkamasis pajėgumas, o tai pirmiausia sąlygoja žmogaus profesija, dirbamas darbas. Kuo žmogus turi geresnį darbą, tuo daugiau jis turi pajamų, tuo daugiau jis gali išleisti vartojimui. Didžiausia kavinės-baro “Atokvėpis” klientų dalis pagal socialinį statusą bus tarnautojai, biuro darbuotojai, žmonės dirbantys prekybos srityje, nes aplinkui yra daug biurų, komercinių parduotuvių.Pagal pajamas, labiausiai lankysis tie, kurie turi vidutines ir aukštesnes pajamas, tai – maždaug per mėnesį uždirbantys 800 – 1200 Lt ir daugiau. Didelė dalis mažiau uždirbančiųjų lankosi žymiai mažiau arba dažniau pasirenka alternatyvą – paprasčiausiai pavalgyti namie.
KONKURENTAINagrinėjant konkurencinę situaciją, tikslinga apžvelgti arčiausiai geografiškai esančius barus ir kavines, nes jie turės didžiausią konkurencinę įtaką kavinei-barui “Atokvėpis”.Taigi didžiausi konkurentai bus Mažvydo alėjoje ir Mažvydo alėjos prieigose -Manto ir S. Šimkaus gatvėse esantys barai. Mūsų klientai, kaip alternatyvą “Atokvėpiui”, rinksis nagrinėjamame rajone esančias kavines ir barus. Pagrindiniai konkurentai Mažvydo alėjoje:• Baras “Sūkuriai”• Kavinė-baras “Jola”• Baras “Nepraeik pro šalį”• “Juodojo katino smuklė”Manto gatvėje:• Kavinė “Suvalkai”• Baras “Kitas krantas”Pagal valgių ir gėrimų asortimentą, artimiausias konkurentas bus “Juodojo katino smuklė”. Pagal kainų struktūrą, kavinė-baras “Atokvėpis” lygiuosis į barus “Jolą” ir “Sūkurius”. Juose kainos yra mažesnes negu “Juodojo katino smuklėje”, tačiau ir valgiaraštis trumpesnis.“Kitas krantas” yra daugiau kokteilių baras, jame didesnis yra gėrimų asortimentas, todėl jame, palyginus su “Atokvėpiu”, klientūra truputi skirsis.Kavinė “Suvalkai” didelės reikšmės neturės, nes tai labai maža kavinė, todėlkonkurencijos atžvilgiu, jos įtaka labai maža. “Nepraeik pro šalį” skiriasi savo kainomis ir interjeru. Nors jame kainos truputį mažesnės negu visuose kituose nagrinėjamuose baruose, tačiau jis ne toks populiarus. Daug kas mano, kad jis net gi prastokas. MARKETINGO TIKSLAI IR UŽDAVINIAIMarketingo tikslai būtų:1. Kuo maksimalesnio asortimento ir geresnės kokybės siekimas.2. Maksimalus poreikių tenkinimas.3. Novatoriškumo ir stabilumo pusiausvyros (tarp naujovių ir tradicijų)Savo veikloje įmonė remsis netradicinio marketingo koncepcija ir novatoriškumu. Įmonė pagrindinai orientuosis į vartotoją, jo poreikius.Pirmiausia firma sieks stabilumo, t.y. stabilaus nekintančio novatoriško įvaizdžio įtvirtinimas, įmonėje stengsimės įdiegti marketingo informacinę sistemą, kuri užtikrintų informacijos kaupimą, laikymą, apdorojamą ir panaudojimą. Tam bus daromi rinkos, konkurencinės situacijos tyrimai. Marketingo informacijos sistema padės įmonei didinti asortimentą, kuriuo būtų patenkinti įvairų skonį turintys žmonės. Tačiau tuo pačiu metu nebus atsisakoma viso seno asortimento, ypač to, kuris yra paklausus. Didžiausias dėmesys tradicijoms bus gėrimų asortimento atžvilgiu, nes kai kurie gėrimai turi ne vieną šimtmečių patirtį. Alkoholinių kokteilių asortimente per didelio novatoriškumo irgi nebus.
Didelis patiekalų asortimentas ir kokybės priežiūra bus svarbiausi veiksniai maksimaliai tenkinant lankytojų poreikius.Reklamai bus skiriamos gana mažos lėšos, tačiau stengsimės pritraukti lankytojus ne visai tradiciniais būdais. Tam, kad išsiskirti iš kitų kavinių ir barų, geriausiai padės originalumas. Tradicinė reklama paprasčiausiai dingsta reklamų visumoje, ir jos efektyvumas gana mažas.Kavinė-baras “Atokvėpis” rūpinsis ir savo pastovių klientų rato sukūrimu, įvairiųnuolaidų jiems taikymu. KAINŲ POLITIKA IR KAINOSKavinėje-bare “Atokvėpis” kainos bus vidutinės. Palaipsniui kainos gali didėti dėl infliacijos, kitų faktorių.Atskirai patiekalų kainos irgi kils. Įdiegsime “dienos patiekalo” sistemą. Tam tikrą savaitės dieną vienas patiekalas bus dienos patiekalu, ir jo kaina bus mažesnė nei įprastai. Bus atsižvelgiama ir į didžiąsias šventes: per Jūros šventę, kaip ir kt. baruose, kainos bus didinamos; per Valentino diena pigiau bus parduodami patiekalai su šventės atributika ir t.t.Plačiai bus taikomos nuolaidų sistemos. Nuolaidos bus taikomos studentams, nuolatiniams klientams. Bus galima įsigyti ir nuolaidų kortelę.Gėrimams bus dažniausiai taikomos nuolaidos tiekėjų pageidavimu, t.y. jiems pageidaujant, tam tikram gėrimui taikyti mažesnes kainas, to gėrimo populiarinimui.

REALIZAVIMASFirma patieks prekę galutiniam vartotojui. Pateikimo grandyje įmonė dirbs daugiausiai su didmenininkais. Gamintojai bus vienas kitas, pvz.: Klaipėdos “Švyturio” alaus darykla ir kt.Realizavimo vieta – tai aišku baras, tačiau vasara įsigysiu licenziją lauko prekybai. Vykdant reklamą, galbūt bus realizuojama ir kitose vietose.Pavalgyti bus galima ne tik pačiame bare, tačiau bus galima maistą pasiimti ir išsinešimui. Įsikūrus aplinkui ofisams, su jais bandyčiau užmegzti bendradarbiavimo ryšius, tada galbūt maistas butų patiekiamas tiesiai į darbo vietą. RĖMIMASKavinės-baro “Atokvėpis” rėmimo strategija bus nukreipta 2 kryptimis:

1. Barui populiarinti ir lankytojams pritraukti2. Patiekalams populiarintiPatiekalams populiarinti bus daugiausiai naudojama vidinė reklama: skelbimai, stalo padėkliukai su reklaminiais bukletais.Barui populiarinti ir lankytojams pritraukti bus naudojamos visos žiniasklaidos priemonės, daugiausiai laikraščiai ir radijas. Bus stengiamasi, kad reklama būtų netradicinė, netgi šokiruojanti, pvz: “atsinešk pagalvę ir sulankstomą lovą į “Atokvėpį” ir atsikvėpk prie bokalo alaus (nemokamai)” arba atjojusiam ant balto žirgo baltais drabužiais pavalgydinamas nemokamai, ir pan..Vasara Mažvydo alėja yra gana gausiai lankoma vieta ne tik miestelėnų, tačiau ir miesto svečių. Alėjoje esantys barai remia čia vykstančius koncertus. Iš to yra gaunama dviguba nauda – barai yra reklamuojami žiniasklaidos ir tuo pačiu pritraukiama labai daug žmonių. Kavinė-baras irgi ruošiasi prisijungti prie šios iniciatyvos. RIZIKOS ĮVERTINIMAS IR SWOT ANALIZĖSWOT SITUACIJOS ĮVERTINIMASIšorinė aplinka:

Galimybės Grėsmės Ekonominė aplinka1. Laukiamas ekonomikos pakilimas (augimas) 1 . Nuosmukio tarpsnio ilgas laikotarpis arba nauja ekonomikos krizė. 2. Auganti gyventojų perkamoji galia, augančios pajamos. 2. Mokesčių padidėjimas, naujų mokesčių įvedimas. Technologinė aplinka 1 . Naujos technologijos (Nauji maisto paruošimo įrenginiai, nauji bioinžinerijos išradimai) 1 . Kompiuterių problemos (virusai, klaidos ir t.t., pvz.: 2000 problema). Politinė-teisinė aplinka 1. Nauji įstatymai palengvinantys verslo aplinką smulkioms ir vidutinėms įmonėms. 1. Nauji įstatymai (pvz.: dėl prekybos alkoholiu visuomeninio maitinimo įstaigose apribojimo ir t.t.2. Kiti įstatymai didinantys žmonių saugumą ir t.t. 2. Valstybinis kokios nors šakos ar srities reguliavimas Rinkos aplinka 1 . Rinkos niša ne pilnai užpildyta. 1 . Gana didelė visuomeninių maitinimo įmonių konkurencija rinkoje 2. Lengva įeiti į rinką. Vidinė aplinka:

Pranašumai Trūkumai Marketingo aspektu 1 . Gera ir patogi vieta. 1 . Patirties trukumas (labai jauna įmonė). 2. Geras aptarnavimas. 2. Netradicinė reklama atbaidys konservatorius 3 . Naujas veidas mieste ( žmonės į barą užeis tik iš smalsumo). 3. Aplink esantys barai jau turi nuolatinių klientų ratą ir paveržti iš jų klientus labai sunku, kad ir naudojant netradicinę, šokiruojančią reklamą.

4. Netradicinė reklama trauks novatoriškus žmones apsilankyti. 5. Geri ryšiai su visuomene. Personalo aspektu 1 . Tikimės suburti gerą personalą 1 . Tikimybė įdarbinti netinkamą žmogų. 2. Žadame tobulinti savo darbuotojus. 2. Nėra naujų darbuotojų priėmimo sistemos. 3. Darbuotojų įtraukimas į aptarnavimo kokybės valdymą 3. Galimos konfliktinės situacijos, nestabilus mikroklimatas tarp darbuotojų.

RIZIKOS SUMAŽINIMASKad sumažinti riziką nuo įvairių veiksnių įmonė stengsis reguliariai tirti rinką, klientų poreikius. Tam bus daromi rinkos tyrimai, bus tiriama konkurencinė situacija, analizuojamas lankytojų elgesys, jų poreikiai.Vienas riziką mažinančių veiksnių bus įmonės dividendų politika. Akcininkams susitarus, pirmus penkerius metus akcininkams bus išmokami ne didesni kaip 10 procentų akcijos nominalios vertės dividendai. Tai leis įmonei neišdalinti viso pelno per pirmus metus ir kaupti lėšas, kurios gali būti reikalingos vėlesniam laikotarpiui, įžengus ekonomikai į smukimo fazę, iškilus įvairiems ekonomikos sunkumams.Kaip vienas iš būdų rizikos išvengti galėtų būti bendradarbiavimas su konkurentais, kuris galėtų sumažinti išlaidas, tenkančias reklamai, transportui ir kt. PROJEKTO KAINA IR FINANSAVIMO ŠALTINIAI

Projekto kaina Lt Finansavimo šaltiniai Lt1. Ilgalaikis turtas 1. Akcininkų nuosavybė Patalpos 250000 Akcinis kapitalas 350000Pagrindinės patalpos 2. Įsipareigojimai *Patalpų įranga 10000 Banko paskola 60000*Pagr. įrengimai 47950 IŠ VISO 410000Įranga ofisui 11500 Kiti įrankiai ir įrengimai 12000 Transportas *Automobilis 10000 Kitas ilgalaikis turtas 2000 IŠ VISO 343450 2. Trumpalaikis turtas Medžiagos, žaliavos 18000 Išankstiniai apmokėjimai 19000 Kitas trumpalaikis turtas 29550 IŠ VISO 66550 IŠ VISO 410000

BALANSAS

Auditas Prognozė 2003 2004 2005 2006 2007 20081. Ilgalaikis turtas Įmonės formavimo darbų savikaina 2000 1000 – – – –Patalpos 250000 237500 225000 212500 200000 187500Įranga 10000 9000 8000 7000 6000 5000Įrengimai 47950 42452 36954 31456 26108 20610Ofiso įranga 11500 10255 9010 7765 6520 5275Kiti įrankiai ir įrenginiai 12000 9600 7200 4800 2400 –Transporto priemonės 10000 8400 6800 5200 3600 20002. Trumpalaikis turtas Atsargos 18000 18000 18000 18000 18000 18000Išankstiniai apmokėjimai 19000 19000 19000 19000 19000 19000Pinigai kasoje 29550 97548 152746 199009 277402 361036Visas turtas 410000 452755 482710 504730 559030 6184213. Įsipareigojimai Banko paskolos 60000 50000 30000 – – –4. Grynasis turtas Akcinis kapitalas 350000 350000 350000 350000 350000 350000Nepaskirstytas pelnas – 52755 102710 154730 209030 268421Visi įsipareigojimai ir grynasis turtas 410000 452755 482710 504730 559030 618421

PROJEKTO ATSIPIRKIMO LAIKAS

Projekto vertė 410000 Likusi dalis1 metai -87755 3222452 metai – 84955 2372903 metai – 87020 1502704 metai – 89300 609705 -tų metų pelnas dalinamas į 12 mėnesiųPer vieną mėnesį buvo uždirbta 94391 /12 mėn. = 786660970 / 7866 = 7,8 mėn.

Bendras projekto atsipirkimo laikas – 4 metai ir 7,8 mėnesiai. PROGNOZUOJAMA PELNO (NUOSTOLIŲ) ATASKAITA

2004 m. 2005m. 2006m. 2007m. 2008m.1 . Pajamos iš realizavimo 920000 920000 950000 950000 9800002. Tiesioginės išlaidos Žaliavos, medžiagos 400000 400000 410000 410000 425000Darbo užmokestis 223093 223093 245232 245232 245232Komunaliniai patarnavimai ir energija 30000 30000 30000 30000 300003 . Bendrasis pelnas 266907 266907 264768 264768 2797684. Valdymo išlaidos Draudimas 9000 9000 9000 9000 9000Atlyginimai 62880 62880 66024 66024 69326Reklamos išlaidos 10000 15000 10000 10000 15000Transporto išlaidos 10000 10000 10000 10000 10000Energijos išlaidos 6000 6000 6000 6000 6000Licenzijos 10000 10000 10000 10000 10000Kita 12000 12000 12000 12000 12000Amortizacija 25243 25243 24243 24243 242435. Pelnas prieš palūkanas 121784 116784 117501 117501 1241996. Palūkanos 6000 5000 3000 – –7. Neapmokestintas pelnas 115784 111784 114501 117501 1241998. Pelno mokestis (24%) 28029 26829 27481 28201 298089. Grynasis pelnas 87755 84955 87020 89300 9439110. Dividendai 35000 35000 35000 35000 3500011. Nepaskirstytas pelnas 52755 102710 154730 209030 268421

NAUDOTA LITERATŪRA

1. Jovaiša A. Kaip parengti verslo planą. – Vilnius, 1997.

2. Makštutis A. Veiklos vadyba: teorija ir praktika. – Vilnius, 1999.

3. Pelanienė N. Firmos verslo planas. – Vilnius, 1997.

4. Puteikienė R. Apskaitos pagrindai. – Vilnius, 1997.

5. Smalenskas G. Finansinė atskaitomybė ir jos rodikliai. – Vilnius, 1998.