Hesburger mikro ir maktro aplinkos analizė

Turinys

 

ĮVADAS…………………………………………………………………………………………………………………………….3

  1. PRODUKTO MAKROAPLINKOS IR MIKROAPLINKOS ANALIZĖ………………………………..4

1.1. Makroaplinkos komponenetai………………………………………………………………………………………4

1.2. Mikroaplinkos komponenetai ……………………………………………………………………………………..5

  1. MARKETINGO KOMPLEKSAS……………………………………………………………………………………..7

2.1. Prekė………………………………………………………………………………………………………………………..7

2.2. Kaina………………………………………………………………………………………………………………………..8

2.3. Paskirstymas………………………………………………………………………………………………………………8

2.4. Rėmimas……………………………………………………………………………………………………………………8

  1. MARKETINGO KOMPLEKSŲ APŽVALGA, PLANO ĮVERTINIMAS BEI TOBULINIMAS …………………………………………………………………………………………………………………………………………8-9

IŠVADOS…………………………………………………………………………………………………………………………10

LITERATŪROS SĄRAŠAS……………………………………………………………………………………………….11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turinys

 

ĮVADAS…………………………………………………………………………………………………………………………….3

1. PRODUKTO MAKROAPLINKOS IR MIKROAPLINKOS ANALIZĖ………………………………..4

1.1. Makroaplinkos komponenetai………………………………………………………………………………………4

1.2. Mikroaplinkos komponenetai ……………………………………………………………………………………..5

2. MARKETINGO KOMPLEKSAS……………………………………………………………………………………..7

2.1. Prekė………………………………………………………………………………………………………………………..7

2.2. Kaina………………………………………………………………………………………………………………………..8

2.3. Paskirstymas………………………………………………………………………………………………………………8

2.4. Rėmimas……………………………………………………………………………………………………………………8

3. MARKETINGO KOMPLEKSŲ APŽVALGA, PLANO ĮVERTINIMAS BEI TOBULINIMAS …………………………………………………………………………………………………………………………………………8-9

IŠVADOS…………………………………………………………………………………………………………………………10

LITERATŪROS SĄRAŠAS……………………………………………………………………………………………….11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Įvadas

 

Hesburger – greito maisto restoranų tinklas, kurio istorija prasidėjo dar 1966 – ais metais, tačiau pirmasis šio pavadinimo restoranas buvo atidarytas tik 1980 metais Turku mieste.

Šiuo metu šio tinklo restoranų galima rasti Latvijoje, Lietuvoje, Vokietijoje, Suomijoje, Rusijoje bei Estijoje. Mūsų šalyje veikia 5 šio tinklo restoranai, tuo tarpu iš viso šiam tinklui priklauso net 405 restoranai. Iš viso šio tinklo restoranuose dirba apie 6100 darbuotojų.

Bėgant laikui, Hesburger pradėjo teikti ir kitas paslaugas (restoranuose įrengtos žaidimų zonos, yra galimybė švęsti gimtadienius).

Šiandien šio restoranų tinklo gaminiai yra žinomi bei vertinami dėl puikus skonio, o klientų aptarnavimas yra ta sritis, kuriai skiriamas išskirtinis dėmesys. Tam, kad būtų užtikrinta aukšta klientų aptarnavimo kokybė, personalas yra nuolat apmokomas.

Darbo objektas: Hesburger restoranų tinklas

Darbo tikslas: susipažinti bei išanalizuoti Hesburger restoranų tinklo makro bei mikro aplinkos komponentus, marketingo sudedamąsias dalis, marketingo plano projektu.

Darbo uždaviniai:

išanalizuoti Hesburger restoranų tinklo makro bei mikro aplinkos komponentus;

išanalizuoti Hesburger restoranų tinklo marketingo sudedamąsias dalis;

kritiškai įvertinti bei patobulinti produkto marketingo plano projektą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. PRODUKTO MAKROAPLINKOS IR MIKROAPLINKOS ANALIZĖ

1.1. Makroaplinkos komponenetai

 

Makroaplinką sudaro šie komponentai:

mokslinė – technologinė aplinka;

ekonominė aplinka;

gamtinė aplinka;

socialinė – kultūrinė aplinka;

konkurencinė aplinka.

Trumpai apžvelgsiu šiuos komponentus Hesburger restoranų tinklo atveju.

Mokslinė – technologinė aplinka

Anot, autorės Alborovienės šis komponentas labiausiai yra pastebimas prekių kūrimo, jų tobulinimo bei gamybos srityse (Alborovienė, psl. 20). Savaime suprantama, mokslinė – technologinė aplinka vaidina svarbų vaidmenį ir šio tinklo restoranų gyvavime, kadangi šio restorano siūlomi patiekalai bei užkandžiai yra gaminami naujų bei modernių prietaisų dėka. Maža to, ši aplinka yra ne ką mažiau ir tuomet, kai kuriami naujo patiekalai bei užkandžiai – pasitelkiamos naujausios technologijos.

Ekonominė aplinka

Autorė Alborovienė išskiria svarbiausios šios aplinkos rodiklius:

šalies bendrasis vidaus produktas;

pirkėjų pajamos;

kaupimo lygis;

prekių kainų lygis;

kreditavimo gavimo galimybės.

Analizuojant ekonominį komponentą Hesburger restoranų tinklo atveju, reikia pastebėti, jog svarbiausią vaidmenį vaidina pirkėjų pajamos, kadangi joms didėjant, didėja ir Hesburger siūlomų patiekalų bei užkandžių pardavimai.

Gamtinė aplinka

Nagrinėjant šį komponentą šio restoranų tinklo atveju, dėmesį verta atkreipti į tai, jog Hesburger gyvavimui įtakos neturi viena svarbiausių gamtinės aplinkos tendencijų (energetinių išteklių kainų svyravimas), tačiau reikia pabrėžti, jog itin svarbų vaidmenį vaidina kita tendencija – aplinkos taršos didėjimas. Kaip žinia, kiekvienas Hesburger tinklo restorane išsinešimui parduodamas patiekalas, užkandis ar gėrimas, yra įpakuojamas į ilgai yrančios arba visai nesuyrančios popieriaus ar plastiko pakuotę. Įvertinus tai, jog šio tinklo restoranai veikia net 6 pasaulio šalyse, o kasdien parduodamos šimtai tūkstančių patiekalų, užkandžių ar gėrimų porcijos, galima teigti, jog Hesburger veikla ženkliai prisideda prie aplinkos taršos didėjimo. Vis dėlto, reikia paminėti ir tai, jog šio restoranų tinklo vadovybė rūpi, jog gamta būtų žalojama kuo mažiau, tad pakuočių medžiagos ir pakavimo metodai yra atrenkami itin kruopščiai bei atsakingai.

Socialinė – kultūrinė aplinka

Didžioji dalis Hesburger restoranų tinklo lankytojų yra paaugliai, studentai, jaunos šeimos su mažais vaikais. Visuomenėje yra paplitusi nuomonė, jog greito maisto restoranai yra ypač populiarūs tarp didelį užimtumą turinčių asmenų.

Konkurencinė aplinka

Hesburger restoranai yra įsikūrę didžiuose šalies miestuose. Reikia pastebėti, jog šiuose

konkurencija yra ypač didelė: juose gausu ne tik išsinešimui maistą ar gėrimus siūlančių kavinių bei greito maisto restoranų, bet ir mūsų tautiečių pamėgtų kebabinių.

 

 

 

1.2. Mikroaplinkos komponentai

 

Mikroaplinkos komponentams priskiriami:

pirkėjai;

konkurentai;

partneriai;

tiekėjai;

kontaktinės auditorijos.

Trumpai apžvelgsiu šiuos komponentus Hesburger restoranų tinklo atveju.

Pirkėjai

Didžioji dalis Hesburger restoranų tinklo gaminamų produktų pirkėjai yra vidutines bei mažesnes nei vidutines pajamas gaunantys studentai, jaunos šeimos su vaikais, o taip pat tėvų išlaikomi paaugliai.

Konkurentai

Tiesiogiai Hesburger restoranų tinklui tenka konkuruoti su kitais tokio pobūdžio greito maisto restoranų tinklais (pavyzdžiui, Macdonalds). Tačiau negalima paminėti ir to, jog iš dalies šis restoranų tinklas konkuruoja ir su bet kuria kita maitinimo įstaiga, suteikiančia galimybę nusipirkti užkandžių ar gėrimų išsinešimui (kavinėmis, užkandinėmis, kebabinėmis ir pan.).

Tiekėjas – partneris

Hesburger restoranų tinklo tiekėjas – partneris yra Esca Food Solutions. Šis tiekėjas restoranus

aprūpina aukščiausios kokybės jautiena.

Įtakos auditorijos

Įtakos auditorijai galima priskirti Hesburger produkciją perkančių asmenų šeimos narius, giminaičius, draugus, pažįstamus ar kolegas, kurie rekomenduoja, reklamuoja šią produkciją.

 

 

 

2. MARKETINGO KOMPLEKSAS

2.1. Prekė

 

Hesburger restoranų tinklo pagaminamas prekes galima priskirti pirminėms prekėms, kurios turi pagrindinę savybę. Šiuo atveju Hesburger gaminamos produkcijos pagrindinė savybė yra suteikti galimybę pasisotinti bei numalšinti troškulį.

Norint klasifikuoti Hesburger gaminamą produkciją, reikia pabrėžti, šio restoranų tinklo gaminami ledai turi būti suvartojami iškarto po nusipirkimo, tuo tarpu likusi produkcija (mėsainiai, skrudintos bulvytės, specialieji patiekalai, salotos, kokteiliai bei karšti gėrimai), net kelias dienas išlaiko pirminę išvaizdą bei skonines savybes todėl jų nebūtina suvartoti iš karto.

Siūlomo šios prekių linijos: mėsainiai, skrudintos bulvytės, specialieji patiekalai, salotos, ledai, ledų kokteiliai, desertai bei karšti gėrimai. Prekių gylis:

mėsainiai

Hesburger mėsainis, Mega mėsainis, sūrainis, mėsainis, mėsainis su kumpiu, sumuštinis su vištiena, sumuštinis su žuvimi, ruginės duonos sumuštinis, mažas sumuštinis su vištiena, Kebab mėsainis;

salotos

salotos su vištiena, Cezario salotos su vištiena, Viduržiemio salotos, Cezario salotos su tunu, mažos daržovių salotos;

ledai

vaniliniai minkštieji ledai, ledai su karameliniu užpilu, ledai su šokoladiniu užpilu, ledai su braškiniu užpilu, vaniliniai ledai, Marianne ledai, karamelės ir nugos ledai, Tutti Frutti ledai, šokoladiniai su kekso gabaliukais;

ledų kokteiliai

braškinis 0,25 l, braškinis 0,4 l, braškinis 0,5 l, šokoladinis 0,25 l, šokoladinis 0,4, šokoladinis 0,5 l, bananinis 0,25 l, bananinis 0,4 l, bananinis 0,5 l, vanilinis 0,25 l, vanilinis 0,4 l, vanilinis 0,5 l.

desertai

amerikietiška spurga su aviečių įdaru, amerikietiška spurga su šokoladiniu įdaru, keksas su trijų rūšių šokoladu, keksas su mėlynėmis ir sūrio įdaru;

karšti gėrimai

Espresso, Espresso Doppio, Capuccino, Caffe Latte, Latte Machiatto, kava, arbata;

padažai

agurkinis, paprikos, Cezario, česnakinis, mėlynojo pelėsinio sūrio, čili, majonezas su kariu, saldžiarūgštis, BBQ, Naminis, kečupas, garstyčios.

Gaminami produktai yra pakuojami į popierinius maišelius arba indelius, o taip pat į plastikines dėžutes.

 

2.2. Kaina

 

Hesburger restoranų tinklo kainos nustatymo metodas yra orientuotas į kaštus. Taikant šį metodą, pasirinktas variantas kaštai + antkainis, kuomet apskaičiuojant kaštus yra įvertinami kintamieji ir pastovieji prekės kaštai, o antkainis suprantamas kaip prekės dydis vienetui.

Dėmesį verta atkreipti į tai, jog nustatant kainas yra nepamirštami ir psichologiniai veiksniai. Autorė Alborovienė teigia, jog: vertindamas kainą vartotojas nesąmoningai daugiau dėmesio skiria pirmiesiems kainos asmenims, po mažiausiai jam svarbi atrodo kainos trupmeninė dalis, todėl kur kas dažniau pasitaiko kainos 8.98 ar 49.35 nei 10 ar 50. Pirmąsias dvi kainas vartotojai nesąmoningai laiko mažesnėmis, todėl prekių tokiomis kainomis yra parduodama kur kas daugiau (Alborovienė, psl 80). Dėmesį verta atkreipti į tai, jog tokiu požiūriu į kainų nustatymą vadovaujasi ir Hesburger restoranų tinklo vadovybė. Štai, keletas kainų pavyzdžių: mėsainis su vištiena7,90 Lt, mėsainis su sūriu 3,80 Lt, Espresso 2,90 Lt.

 

2.3. Paskirstymas

 

Paskirstymo kanalo ilgis priklauso nuo to, koks yra pardavimo būdas (tiesioginis ar netiesioginis). Kadangi Hesburger produkcija yra pardavinėjama tiesiogiai, reikia pabrėžti, jog vyksta tiesioginis prekių paskirstymas. Anot Alborovienės, jis vyksta dviem būdais:

per savus prekių pardavimo padalinius ir darbuotojus;

per savarankiškus padalinius (Alborovienė, psl. 87).

Kaip matyti, pardavimai Hesburger tinklo restoranuose vyksta pagal 1 – ajį atvejį.

 

 

 

2.4. Rėmimas

 

Tikslinė auditorija – žmonės, daugiausiai nuperkantys daugiausiai Hesburger produkcijos (paaugliai, studentai, jaunos šeimos su vaikais).

Pageidaujama atsakomoji reakcija – dar didesni pardavimai.

Informacijos platinimo priemonės – radijo, televizijos bei interneto reklama, pranešimai Hesburger.lt internetinėje svetainėje. Šios informacijos perdavimo priemonės yra priskiriamos masinėms informacijos perdavimo priemonėms.

Tekstas, kuris yra perduodamas išvardintomis priemonėmis yra įdomus, originalus, o reklaminiai pranešimai, esantys internetinėje svetainėje – ryškūs, spalvingi, su patiekalų fotografijomis.

 

 

MARKETINGO KOMPLEKSO APŽVALGA, PLANO ĮVERTINIMAS BEI TOBULINIMAS

 

Marketingo komplekso apžvalga

Apžvelgus marketingo komplekso elementus matyti, jog:

Hesburger gaminama produkcija yra priskiriama pirminėms prekėms;

kainos nustatymo metodas orientuotas į kaštus, pasirinktas kaštai + antkainis variantas, atkreipiamas dėmesys ir į psichologinius veiksnius;

vykdomas tiesioginis pardavimas bei tiesioginis prekių paskirstymas;

rėmimas (pageidaujama atsakomoji reakcija – dar didesnis pardavimas), vykdomas per masines informacijos perdavimo priemones (radijo, televizijos reklama, pranešimai internetinėje įmonės svetainėje).

 

Hesburger marketingo plano įvertinimas

Specialūs pasiūlymai

Šie pasiūlymai suteikia galimybę įsigyti Hesburger produkcijos pigiau. Šiuo metu galioja 2 specialūs pasiūlymai

Barbekiu (vištienos ir kumpio mėsainių kompleksas);

spurga + kava.

Akcijos

Hesburger rengia akcijas, kurių metu patiekalų galima įsigyti su nuolaidomis. Šiuo metu nuolaida yra taikoma vištienos krūtinėlių juostelėms su padažu.

 

Bonus

Nuolatiniams klientams yra siūloma įsigyti kortelę Bonus, kuri suteikia galimybę naudotis išskirtiniais pasiūlymais. Šiuo metu kortelės turėtojams yra taikomi 3 pasiūlymai.

Apibendrinant galima teigti, jog Hesburger marketingo planas yra sudarytas iš 3 komponentų: specialių pasiūlymų, akcijų bei nuolatinių klientų kortelės Bonus. Palyginus su kitomis tokio tipo įmonėmis, matyti, jog didžioji dalis jų į marketingo planą yra įtraukusi daugiau komponentų. Kuo ų skaičius didesnis, tuo daugiau ir klientų bus pritraukiama bei sulaukiama didesnio pelno. Tad ir restoranų tinklas, norėdamas pritraukti daugiau pirkėjų bei padidinti savo pelną, turėtų į marketingo planą įtraukti daugiau komponentų.

 

 

Hesburger marketingo plano patobulinimas: siūlyčiau marketingo planą papildyti bent vienu komponentais. Pateikiu pasiūlymą: bendradarbiavimas su kitomis įmonėmis bendradarbiaujant su kitomis įmonėmis, kurios gamina prekes ar teikia tokias paslaugas, be kurių šiandien savo gyvenimo nebeįsivaizduojama šiuolaikinė visuomenė, būtų galima rasti naudingų sprendimų: pavyzdžiui, už tam tikrą, Hesburger rinkodaros specialistų nustatytą sumą produkcijos perkantis žmogus, gautų 5 ar 10 proc. nuolaidą knygoms, žurnalams ar kurui ar bilietui į kokį nors renginį.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Išvados

 

Makro aplinką sudaro: technologinė – mokslinė aplinka, ekonominė aplinka, gamtinė aplinka, socialinė kultūrinė aplinka bei konkurencinė aplinka. Mikro aplinką sudaro: pirkėjai, konkurentai, partneriai, tiekėjai, kontaktinė auditorijos. Apibendrinant galima teigti, jog Hesburger restoranų tinklas pasitelkia naujausias technologijas (technologinė – mokslinė aplinka), didėjant pirkėjų pajamoms didėja ir produkcijos pardavimas (ekonominė aplinka), restorano tinklo vadovybei svarbu, kad gamtai būtų daroma kuo mažiau žalos, todėl pakavimo medžiagos bei metodai yra parenkami labai kruopščiai (gamtinė aplinka), didžioji dalis klientų – paaugliai, studentai bei jaunos šeimos su vaikais (socialinė – kultūrinė aplinka), konkurencija didelė (konkurencinė aplinka). Didžiąją dalį pirkėjų sudaro vidutines bei mažesnes pajamas gaunantys gyventojai, tiesiogiai konkuruojama su greito maisto restoranais, netiesiogiai – su maitinimo įstaigomis, parduodančiomis maistą išsinešimui), turi 1 tiekėją, įtakos auditorija – žmonų, perkančių šio restoranų tinklo produkciją, draugai, giminės, pažįstami ar kolegos, rekomendavę įsigyti Hesburger produkcijos.

Marketingo kompleksą sudaro: prekė (įvairių rūšių mėsainiai, salotos, ledai, ledų kokteiliai, desertai, karštieji gėrimai, padažai); kaina (kainos nustatymo metodas orientuotas į kaštus – kaštai+ antkainis, taip pat nepamirštami ir psichologiniai veiksniai); paskirstymas (tiesioginis); rėmimas (informacija perduodama masinėmis informacijos perdavimo priemonėmis).

Marketingo kompleksą sudaro trys komponentai (specialūs pasiūlymai, akcijos bei nuolatinių klientų kortelė), pasiūlytas dar vienas komponentas, kuriuo būtų galima papildyti marketingo kompleksą (bendradarbiavimas su kitomis įmonėmis).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Literatūros sąrašas

 

Alborovienė B., Marketingas, mokomoji knyga, Vilnius, 2002.

http://www.hesburger.lt/etusivu. Prieiga per internetą 2014 – 04 – 01.