Supaprastintas bankroto procesas

[pic]

KAUNO KOLEGIJOS EKONOMIKOS IR TEISĖS FAKULTETO TEISĖS KATEDRA

Bankroto teisinio reguliavimo referatas Supaprastintas bankroto procesas

Kaunas 2004

TURINYS

ĮVADAS 31. KODĖL ĮBĮ ATSIRADO SUPAPRASTINTAS BANKROTO PROCESAS? 4 1.1 SUPAPRASTINTO PROCESO ATSIRADIMO PRIEŽASTYS 42. KADA TAIKOMAS ĮMONEI SUPAPRASTINTAS BANKROTO PROCESAS 5 2.1 Supaprastinto bankroto proceso atveju numatyta 63. TEISMO PROCEDŪROS KAI TAIKOMAS SUPAPRASTINTAS PROCESAS ĮMONEI 7IŠVADOS 9LITERATŪRA 10

ĮVADAS

Darbo tikslai: • išsiaiškinti kas yra supaprastintas bankroto procesas • kokie šio proceso tikslai, • taikymo ypatybės, • kodėl jis taikomas bankroto proceso metu

Bankrotas kaip procesas turi ir paprastesnes taikymo ypatybes. Kaiįmonės bylos nagrinėjimo metu administratorius nustato, kad įmonė neturiturto ar jo nepakanka teismo ar administravimo išlaidoms, teismas galipriimti nutartį taikyti įmonei supaprastintą bankroto procesą.

1. KODĖL ĮBĮ ATSIRADO SUPAPRASTINTAS BANKROTO PROCESAS?

Nuo 2003 m. sausio 1 d. Įsigaliojusiame Įmonių bankroto įstatymopakeitimuose numatytas supaprastintas bankroto procesas. Iki tol Lietuvosbankroto įstatymuose nebuvo kalbama apie šį procesą, tačiau jo reikėjo.Teismai iki tol kol Lietuvos Respublikos Įmonių Bankroto Įstatymas nebuvopapildytas 131 straipsniu neturėdavo pagrindo atsisakyti iškelti bankrotobylą – beturtėms nemokioms įmonėms, kurios neturi lėšų, nes įmonei nebuskur nukreipti išieškoti skolų kreditoriams. Įmonės nemokumas – įmonės būsena, kai ji neatsiskaito sukreditoriumi (kreditoriais) praėjus trims mėnesiams po termino, nustatytoįstatymų, kitų teisės aktų, taip pat kreditoriaus ir įmonės sutartyseįmonės įsipareigojimams įvykdyti, arba praėjus tokiam pat terminui pokreditoriaus (kreditorių) reikalavimo įvykdyti įsipareigojimus, jeigusutartyse terminas nebuvo nustatytas, ir pradelsti įmonės įsipareigojimai(skolos) viršija pusę į jos balansą įrašyto turto vertės. Beturtės arba nemokios įmonės užsienio literatūrojeinterpretuojamos įvairiai. Nemoki įmonė tapatinama su bankrutuojančia,todėl šios sąvokos gali būti suprantamos kaip lygiavertės. Beturtė įmonė,kuri negali įvykdyti finansinių įsipareigojimų per tam tikrą laikotarpį

įmonė tampa nemoki, kai jos finansiniai įsipareigojimai viršija įmonėsturto rinkos vertę.

1.1 SUPAPRASTINTO PROCESO ATSIRADIMO PRIEŽASTYS

1. Ši procedūra buvo numatyta siekiant užtikrinti, kad iškėlus bankroto bylą turto neturinčiai bendrovei, pakaktų lėšų jos administravimui ir likvidavimui.

2. Supaprastintas bankroto procesas tai – specialios bankroto procedūros, kai bendrovė neturi turto jo nepakanka teismo ar administravimo išlaidoms apmokėti.

Ankščiau iškėlus bankroto bylas visiškai turto neturinčiomsbendrovėms, teismui būdavo sunku surasti administratorių, kuris veltuiadministruotų tokią bendrovę (faktiškai teismai, skirdami administratorių,didesnėms bendrovėms, jam paskirdavo ir kelias „beturtes“ bendroves).

2. KADA TAIKOMAS ĮMONEI SUPAPRASTINTAS BANKROTO PROCESAS

2.1 Supaprastinto bankroto proceso atveju numatyta

• Supaprastintas bankroto procesas negali trukti ilgiau kaip vienerius metus bet teismas matydamas įmonės padėtį gali nustatyti trumpesnį laikotarpį iki 6 mėnesių ir jo metu bendrovė turi būti likviduojama. Trumpesnį laikotarpį negu metai teismas skiria, jai mato jog įmonei, kuriai taikomas supaprastintas bankroto procesas, sekasi gerai. Jeigu įmonėje susikaupia du kartus daugiau lėšų, tai iš supaprastinto proceso įmonė pereina į normalų bankroto procesą. Likviduojama įmonė – tai procesas kurio metu, įmonė pripažįstama bankrutavusia. • Likvidavimo procedūros metu, negali būti taikos sutarties • Supaprastinto bankroto proceso metu įstatymo kreditorių susirinkimo kompetencijai skirtus turto pardavimo klausimus sprendžia teismas bankroto procese kreditorių susirinkimai šaukiami, o supaprastintame procese nešaukiami. • Supaprastintas bankroto procesas gali būti taikomas bankroto bylos nagrinėjimui tose įmonėse, kuriose turto nėra arba (nustato teismas arba administratorius) kai jo neužtenka teismo ir administravimo išlaidoms apmokėti. • Supaprastintas bankroto procesas gali būti taikomas ir tais atvejais, kai bankroto iniciatyva byla iš reikalavimų dėl neišmokėto darbo užmokesčio arba darbuotojui padarytos žalos atlyginimo.

3. TEISMO PROCEDŪROS KAI TAIKOMAS SUPAPRASTINTAS PROCESAS ĮMONEI

Teismas, priėmęs nutartį taikyti įmonei supaprastintą bankroto

procesą, privalo: 1. Informaciją apie teismo nutartį taikyti įmonei supaprastintąbankroto procesą nedelsdamas pateikti juridinių asmenų registrui, įmonei,kreditoriams ir Vyriausybės įgaliotai institucijai paskelbti „Valstybėsžinių“ priede „Informaciniai pranešimai“; Iš esmės tai procedūra kuri nesiskiria nuo bankroto procesoprocedūros įspėti visuomenę apie įmonės krizę, supaprastinto proceso metutaip pat. 2. Paskirti administratorių, jei jis nepaskirtas; Administratoriaus nustatytus įgaliojimus teismas arba teisėjasgali pavesti atlikti taip pat ir įmonės administratoriui. 3. Patvirtinti administravimo išlaidų sąmatą, kuriąadministratorius turi pateikti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuonutarties taikyti įmonei supaprastintą bankroto procesą įsiteisėjimodienos; Administravimo išlaidų sąmatą ir administravimo išlaidoms skirtųlėšų naudojimo tvarką tvirtina bei keičia teismas. 4. Patvirtinti supaprastinto bankroto proceso trukmę; Iki vienerių metų. 5. Patvirtinti (jei jie nepatvirtinti) kreditorių reikalavimuspagal administratoriaus pateiktą sąrašą, sudarytą pagal įmonės finansinėsatskaitomybės duomenis. 6. Pardavus turtą ir reikalavimų teises gautos lėšos skiriamosteismo ir administravimo išlaidoms. Jeigu pradėjus supaprastintą bankrotoprocesą nustatoma, kad pardavus įmonės turtą ir reikalavimo teises busgauta dvigubai daugiau lėšų, negu reikia teismo ir administravimoišlaidoms, teismas priima nutartį nutraukti supaprastinto bankroto procesovykdymą ir nutartį vykdyti įmonės bankroto procedūras bendra šiame įstatymenustatyta bankroto bylų nagrinėjimo teisme tvarka. 7. Kai pardavus neįkeistą įmonės turtą ir reikalavimo teises buvogauta lėšų daugiau, negu reikia teismo ir administravimo išlaidomsapmokėti, tačiau gauta suma neviršija dvigubai daugiau lėšų, likusios lėšosskiriamos: • įmonės darbuotojų • kreditorių reikalavimams, susijusiems su darbo santykiais, tenkinti. 8. Patenkinus nurodytus reikalavimus, iš likusios sumos gali būtiatlyginama kreditoriui, kuris įmokėjo teismo nurodytą sumą (ne didesnė nei10 tūkst.lt). Jei nurodytam kreditoriui būtų priteista iš ĮBĮ 10straipsnio 11 dalyje nurodytų asmenų (įmonės vadovo, savininko (savininkų)
tam tikra suma, priteistos sumos dydžiu turėtų būti mažinama atlyginimosuma. 9. Tuo atveju, jeigu, visiškai patenkinus darbuotojų – kreditoriųreikalavimus ir atlyginus aukščiau nurodytam kreditoriui, dar liktų lėšų,šios lėšos turi būti pervedamos į Garantinio fondo sąskaitą. 10. Dėl teismo nutarties taikyti supaprastintą bankroto procesągali būti duodamas atskirasis skundas. 11. Supaprastinto bankroto proceso metu kreditorių susirinkimainešaukiami. Skirtingai nuo bankroto proceso. Tai daro šį procesą žymiaipaprastesniu nei bankroto procesas.

IŠVADOS

Įmonių bankroto įstatyme atsiradęs supaprastintas bankroto procesas palengvina nemokių įmonių padėtį, kai jų finansinė padėtis žemesnė nei nemokumo riba, tokiu atveju jos negali įvykdyti savo finansinių įsipareigojimų ir taip pat įmonėje negali būti vykdomas bankroto procesas.

• Supaprastintame procese nešaukiami kreditorių susirinkimai esminis ir vienas iš svarbiausių skirtumų tarp bankroto proceso. • Supaprastintame bankroto procese yra mažiau teisminių procedūrų nei bankroto procese. • Supaprastinto bankroto priėmimas pataisytame Įmonių bankroto įstatyme palengvino ne tik įmonių, bet ir teismų padėtį esant beviltiškoms sąlygoms – nemokumui.

LITERATŪRA

1. Valstybės Žinios. Bankroto procedūra ir bankrutuojančios bendrovės valdymas. Kovas. 2004 m. gruodis 1 d. 2. Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymas Nr. IX – 216. Valstybės žinios. – Vilnius; 2001, Nr. 52 3. J. Bivainis. V. Jakštas. C. Kubilius. Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo komentaras. Verslo ir komercinė teisė, 2002. Nr. 176———————–Jeigu bendrovės kreditoriai ar vadovai kreipiasi į teismą dėl bankrotobylos iškėlimo pavėluotai (t.y. bendrovės finansinė padėtis yra žymiaiblogesnė nei nemokumo riba) ir jei bendrovės turto nepakanka teismo iradministravimo išlaidoms apmokėti, teismas paprastai atsisako keltibankroto bylą. Tokiu atveju nėra kitos išeities įmonei, kaip nagrinėtibankroto procedūrą supaprastinta tvarka.

Prieš tai teismas pasiūlo, pareiškimą pateikusiam asmeniui įmokėti įteismo depozitinę sąskaitą (ne vėliau kaip per 5 darbo dienas) iki 10 000

litų sumą teismo ir administravimo išlaidoms padengti, tik tada kai įmonėįmoka šią sumą, teismas iškelia ir nagrinėja bankroto bylą supaprastintoproceso tvarka.

Kreditorius, įmokėjęs teismo nustatytą sumą, turi teisę ją susigrąžinti.Šią sumą reikia priteisti iš bendrovės vadovo ar akcininko (-ų), turinčio (-ių) daugiau kaip 10 procentų akcijų dėl to, kad šis (šie) bendrovei tapusnemokiai nesikreipė į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo, būdami atsakingiišvengti kritinės situacijos, tokios kaip bankrotas.

Pagal įstatymą vadovas ir tokie akcininkai atsako solidariai, tačiaufaktiškai akcininkų atsakomybė turėtų atsirasti tiki išskirtiniaisatvejais, pavyzdžiui, kai įrodomas akcininkų nesąžiningumas.