Prokuratūros funkcijos

KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETASTEISĖS KATEDRA

TEISĖS REFERATAS„PROKURATŪROS FUNKCIJOS IR UŽDAVINIAI“

Atliko: EES-2 gr. Priėmė: A. Kazakevičius

KAUNAS 2004TURINYS

1) Įžanga……………………………………………………………………………32) Prokuratūros statusas ir funkcijos…………………………………………43) Prokuratūros veiklos teisiniai pagrindai ir kontrolė……………………54) Prokuratūros sandara:………………………………………………………..64.1) Generalinė prokuratūra…………………………………………….64.2) Generalinės prokuratūros funkcijos…………………………….74.3) Teritorinės prokuratūros ir jų funkcijos……………………….85) Prokurorų įgaliojimai Lietuvos Respublikos teritorijoje……………….96) Prokurorų pavaldumas………………………………………………………107) Kitos prokurorų pareigos ir teisės………………………………………..108) Išvados………………………………………………………………………….129) Naudota literatūra……………………………………………………………13

Įžanga

Šiame referate nagrinėsiu kokias funkcijas atlieka Lietuvos Respublikos prokuratūra ir kokie yra pagrindiniai jos uždaviniai. Lietuvos Respublikos Prokuratūra, kaip prokurorų ir tardytojų visuma, yra savarankiška teisminės valdžios dalis. Prokuratūra, veikdama prie teismų ir atstovaudama valstybei, įstatymų nustatyta tvarka padeda vykdyti teisingumą ir siekia užtikrinti teisėtumą.

Prokuratūros statusas ir funkcijos

1. Prokuratūra yra valstybės institucija, atliekanti Lietuvos Respublikos Konstitucijoje, šiame Įstatyme ar kituose įstatymuose nustatytas funkcijas. Prokuratūra padeda užtikrinti teisėtumą ir teismui vykdyti teisingumą.2. Prokuratūra įstatymų nustatytais pagrindais ir tvarka: 1) organizuoja ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauja;2) atlieka ikiteisminį tyrimą ar atskirus ikiteisminio tyrimo veiksmus;3) kontroliuoja ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiklą baudžiamajame procese;4) palaiko valstybinį kaltinimą baudžiamosiose bylose;5) kontroliuoja nuosprendžių pateikimą vykdyti ir jų vykdymą;6) koordinuoja ikiteisminio tyrimo įstaigų veiksmus tiriant nusikalstamas veikas; 7) gina viešąjį interesą;8) pagal kompetenciją nagrinėja asmenų prašymus, pareiškimus ir skundus;9) dalyvauja rengiant ir įgyvendinant nacionalines ir tarptautines nusikalstamų veikų prevencijos programas; 10) dalyvauja teisėkūros procese;11) atlieka kitas įstatymų nustatytas funkcijas.

Prokuratūros veiklos teisiniai pagrindai

1. Prokuratūra savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, šiuo Įstatymu, kitais teisės aktais bei Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis (toliau – tarptautinės sutartys).2. Prokuroras sprendimus priima savarankiškai ir vienvaldiškai, vadovaudamasis įstatymais ir protingumo principu, gerbdamas asmens teises ir laisves, laikydamasis nekaltumo prezumpcijos, taip pat principo, kad įstatymui, valstybės institucijoms ir pareigūnams visi asmenys yra lygūs nepaisant asmens socialinės ir šeiminės padėties, pareigų, užsiėmimo, įsitikinimų, pažiūrų, kilmės, rasės, lyties, tautybės, kalbos, tikėjimo ir išsilavinimo.

3. Teisėti prokuroro reikalavimai ir nutarimai yra privalomi visoms valstybės, savivaldybių institucijoms ir įstaigoms, pareigūnams, tarnautojams ir darbuotojams, fiziniams bei juridiniams asmenims ir turi būti vykdomi visoje Lietuvos valstybės teritorijoje. Šie subjektai už prokuroro reikalavimų ir nutarimų nevykdymą atsako pagal įstatymus. 4. Prokuroro veiksmai ir sprendimai įstatymų nustatyta tvarka gali būti skundžiami aukštesniajam prokurorui ir teismui.5. Dėl neteisėtų prokurorų veiksmų ar neveikimo asmenims atsiradusi žala atlyginama Žalos, atsiradusios dėl valdžios institucijų neteisėtų veiksmų, atlyginimo įstatymo arba Civilinio kodekso ir Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka

Prokuratūros veiklos kontrolė

1. Prokuratūrai vadovauja Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras (toliau – generalinis prokuroras). Už prokuratūros veiklą jis atsiskaito Respublikos Prezidentui ir Lietuvos Respublikos Seimui.2. Prokuratūros veiklos prioritetus nustato ir prokuratūros parlamentinę kontrolę atlieka Lietuvos Respublikos Seimas.3. Prokurorų proceso veiklą kontroliuoja aukštesnysis prokuroras ir teismas. Aukštesnysis prokuroras ir teismas nustato prokurorų padarytus proceso įstatymų pažeidimus ir panaikina neteisėtus sprendimus.4. Generalinės prokuratūros, teritorinių prokuratūrų ūkinę ir finansinę veiklą kontroliuoja generalinis prokuroras (jo įgalioti prokurorai), Valstybės kontrolė ir kitos įgaliotos valstybės institucijos.5. Generalinis prokuroras apie prokuratūros veiklą teikia informaciją Lietuvos Respublikos Vyriausybei ir visuomenei.

Prokuratūros sandara

1. Prokuratūrą sudaro Generalinė prokuratūra ir teritorinės prokuratūros.2. Teritorinės prokuratūros yra:1) apygardų prokuratūros;2) apylinkių prokuratūros.Generalinė prokuratūra1. Generalinę prokuratūrą sudaro departamentai ir skyriai. Generalinei prokuratūrai vadovauja generalinis prokuroras ir generalinio prokuroro pavaduotojai pagal kompetenciją.2. Generalinės prokuratūros departamentui vadovauja departamento vyriausiasis prokuroras, skyriui – skyriaus vyriausiasis prokuroras.3. Generalinėje prokuratūroje sudaroma patariamoji institucija – Lietuvos Respublikos prokuratūros kolegija (toliau – kolegija). Kolegijos pirmininkas yra generalinis prokuroras, jos nariai – generalinio prokuroro pavaduotojai ir apygardų vyriausieji prokurorai. Į kolegiją nariais generalinio prokuroro sprendimu gali būti įtraukti ir kiti prokurorai. Į kolegijos posėdį gali būti kviečiami teisėjai, teisėsaugos ir kitų valstybės institucijų vadovai ar jų įgalioti atstovai.

4. Kolegijos sudėtį ir veiklos nuostatus įsakymu tvirtina generalinis prokuroras.5. Generalinė prokuratūra yra viešasis juridinis asmuo. Ji turi atsiskaitomąją sąskaitą banke, antspaudą su Lietuvos valstybės herbu ir pavadinimu „Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra“.6. Generalinės prokuratūros buveinė yra Lietuvos Respublikos sostinėje Vilniuje.

Generalinės prokuratūros funkcijosGeneralinė prokuratūra:1) vadovauja teritorinėms prokuratūroms ir kontroliuoja jų veiklą;2) formuoja vienodą nusikalstamų veikų ikiteisminio tyrimo ir baudžiamojo proceso veiksmų kontrolės praktiką;3) atlieka ikiteisminį tyrimą ir palaiko valstybinį kaltinimą itin svarbiose baudžiamosiose bylose;4) organizuoja centrinėse ikiteisminio tyrimo įstaigose atliekamą ikiteisminį tyrimą, jam vadovauja ir kontroliuoja šių įstaigų pareigūnų atliekamus baudžiamojo proceso veiksmus;5) formuoja vienodą valstybinio kaltinimo baudžiamosiose bylose palaikymo praktiką ir dalyvauja nagrinėjant bylas apeliacine bei kasacine tvarka;6) koordinuoja ikiteisminio tyrimo įstaigų veiksmus tiriant nusikalstamas veikas;7) gina viešąjį interesą ir formuoja vienodą prokurorų veiklos praktiką šioje srityje;8) organizuoja prokurorų profesinį rengimą, kvalifikacijos kėlimą ir teikia jiems metodinę pagalbą;9) tarptautinių sutarčių, įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka susižino su užsienio valstybių įstaigomis ir tarptautinėmis institucijomis; 10) rūpinasi prokuratūros finansiniu, materialiniu aprūpinimu, taip pat prokurorų socialinėmis garantijomis;11) analizuoja prokuratūros veiklą ir tvarko prokuratūros statistinius duomenis;12) atlieka kitas įstatymų bei tarptautinių sutarčių nustatytas funkcijas.

Teritorinės prokuratūros ir jų funkcijos1. Teritorines prokuratūras steigia, reorganizuoja ir likviduoja, jų statusą, struktūrą, kompetenciją ir veiklos teritorijas, atsižvelgdamas į įstatymų nustatytas apygardų ir apylinkių teismų veiklos teritorijas, nustato generalinis prokuroras. 2. Teritorinei prokuratūrai vadovauja teritorinės prokuratūros vyriausiasis prokuroras. 3. Apygardų prokuratūros pagal kompetenciją:1) organizuoja ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauja;2) atlieka ikiteisminį tyrimą;3) kontroliuoja ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiklą baudžiamajame procese;4) palaiko valstybinį kaltinimą baudžiamosiose bylose;5) dalyvauja apeliacine tvarka nagrinėjant baudžiamąsias bylas;

6) kontroliuoja nuosprendžių pateikimą vykdyti ir jų vykdymą;7) koordinuoja ikiteisminio tyrimo įstaigų veiksmus tiriant nusikalstamas veikas;8) gina viešąjį interesą;9) įstatymų ir tarptautinių sutarčių nustatytais pagrindais ir tvarka užsienio valstybių įstaigoms ir tarptautinėms institucijomis rengia ir vykdo jų teisinės pagalbos prašymus; 10) atlieka kitas prokuratūros funkcijas.4. Apylinkių prokuratūros pagal kompetenciją:1) organizuoja ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauja;2) atlieka ikiteisminį tyrimą;3) kontroliuoja ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiklą baudžiamajame procese;4) palaiko valstybinį kaltinimą baudžiamosiose bylose;5) kontroliuoja nuosprendžių pateikimą vykdyti ir jų vykdymą;6) koordinuoja ikiteisminio tyrimo įstaigų veiksmus tiriant nusikalstamas veikas;7) gina viešąjį interesą;8) įstatymų ir tarptautinių sutarčių nustatytais pagrindais ir tvarka vykdo užsienio valstybių įstaigų ir tarptautinių institucijų teisinės pagalbos prašymus;9) atlieka kitas prokuratūros funkcijas.

Prokurorų įgaliojimai Lietuvos Respublikos teritorijoje

1. Atlikdami savo funkcijas, prokurorai turi įgaliojimus veikti visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje.2. Generalinės prokuratūros prokurorai turi prokuroro įgaliojimus veikti visuose teismuose.3. Teritorinės prokuratūros prokurorai turi prokuroro įgaliojimus veikti teismuose pagal generalinio prokuroro ar jo pavaduotojo nustatytą kompetenciją.

Prokurorų pavaldumas

1. Generalinio prokuroro (jo pavaduotojo), teritorinės prokuratūros vyriausiojo prokuroro (jo pavaduotojo) įsakymai, potvarkiai, nurodymai, kiti norminiai aktai, nustatantys proceso veiklos ir tarnybos organizavimo tvarką, prokurorams privalomi.2. Prokurorai apie Generalinės prokuratūros ar teritorinės prokuratūros vyriausiojo prokuroro (jo pavaduotojo) įsakymą, kitą norminį aktą, aukštesniojo prokuroro priimtą proceso sprendimą, prieštaraujančius įstatymams, privalo pranešti generaliniam prokurorui (jo pavaduotojui).3. Prokurorai, nesutikdami su generalinio prokuroro (jo pavaduotojo) įsakymu ar kitu norminiu aktu, įstatymų nustatyta tvarka gali jį apskųsti teismui.

Kitos prokurorų pareigos ir teisės

1. Prokurorai privalo:1) būti ištikimi Lietuvos valstybei ir Lietuvos Respublikos konstitucinei santvarkai;2) gerbti ir ginti asmens teises ir laisves;3) nešališkai atlikti savo funkcijas;4) tinkamai ir laiku atlikti užduotis ar pavedimus;5) pranešti aukštesniajam prokurorui apie neteisėtus prašymus ar pavedimus, kilusius ar galimus viešųjų ir privačių interesų konfliktus;

6) laikytis Prokurorų etikos kodekso;7) saugoti įslaptintą informaciją, nesinaudoti ir neleisti kitiems asmenims naudotis tarnybine ar kita konfidencialia informacija kitaip, negu nustato įstatymai;8) kelti savo kvalifikaciją.2. Prokurorai turi teisę:

1) nutarimu iškelti ikiteisminio tyrimo pareigūnui drausmės bylą;

2) pranešti asmenims, kurie pagal Teismų įstatymą atlieka teismų administracinės veiklos priežiūrą, apie atvejus, kai teismas nesiima reikiamų priemonių bylai tinkamai išnagrinėti.

3. Teritorinių prokuratūrų vyriausieji prokurorai turi teisę dalyvauti apskričių viršininkų ir savivaldybių institucijų posėdžiuose.

4. Generalinis prokuroras (jo pavaduotojai) turi teisę dalyvauti rengiamuose Seimo, Respublikos Prezidento ir Vyriausybės posėdžiuose, siūlyti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo senato pirmininkui nagrinėti įstatymų ir kitų teisės aktų taikymo teismuose praktiką, dalyvauti nagrinėjant šiuos klausimus Lietuvos Aukščiausiojo Teismo senato posėdžiuose ir pareikšti savo nuomonę.5. Prokurorų proceso teises ir pareigas nustato proceso įstatymai ir šis Įstatymas.6. Kitos prokurorų teisės ir pareigos bei kompetencija atliekant pavestas prokuratūros funkcijas nustatomos generalinio prokuroro (jo pavaduotojo) leidžiamuose norminiuose aktuose ir Kompetencijos nuostatuose.

Išvados

Referate paaiškinau prokuratūros sąvoką ir pagrindinius uždavinius bei funkcijas. Reziumuojant galėčiau išskirti tokias pagrindines funkcijas ir uždavinius: 1) Prokuratūra pradeda ir vykdo baudžiamąjį persekiojimą;2) Prokuratūra kontroliuoja kvotos organų veiklą3) Prokuratūra atlieka parengtinį tardymą4) Prokuratūra palaiko valstybinį kaltinimą5) Prokuratūra kontroliuoja nuosprendžių įvykdymą6) Prokuratūra derina kvotos ir parengtinio tardymo organų veiksmus prieš nusikalstamumą7) Prokuratūra įstatymų nustatyta tvarka, gindama teisėtus valstybės interesus bei asmenų pažeistas teises, rengia medžiagą civilinei bylai teisme iškelti ir dalyvauja ją nagrinėjant.

Naudota literatūra:

Internetas:www3.lrs.lt – Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymaswww.lrs.lt – Lietuvos respublikos konstitucija