Valgymo sutrikimai pavojingi sveikatai

Valgymo sutrikimai pasaulio civilizacijoje žinomi nuo neatmenamų laikų. Gausus valgymas su visomis pasekmėmis aprašytas senovės romėnų rankraščiuose, ankstyvosios krikščionybės kronikose, viduramžių raštuose.

Todėl nieko nuostabaus, kad mūsų visuomenėje vis dar gajus požiūris, kad moters kūno formos turi būti „tobulos ir nepriekaištingos“ – žurnalų puslapiai ir viršeliai mirga „tobulomis“ kūno linijomis, patarimais, kaip įgauti idealią figūrą, ir pan. Žiniasklaidos priemonės ir madų magnatai, brukte brukantys liesų gražuolių įvaizdį paskatina būsimąsias aukas – pateikia dešimtis ar šimtus liesėjimo receptų. Taigi, besivaikydamos tokių „idealų“, moterys ir merrginos (o kartais ir vaikinai) pradeda bado maratoną. Apie valgymo sutrikimus ir jų keliamus pavojus papasakojo medicinos psichologė Dovilė NAVIKIENĖ.

Valgymo sutrikimai ir kaip juos atpažinti?

Anoreksija. Tai liga, kasmet nusinešanti vis daugiau gyvybių visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Ši liga kyla dėl neurotinio noro suliesėti, neadekvataus savęs vertinimo, kai moteris mano esanti „per stora”. Įvairių šaltinių duomenimis, iki 5–20 procentų nervinės anoreksijos atvejų baigiasi mirtimi, dažniausiai tai atsitinka dėl ilgainiui kylančių širdies, inkstų ir kt. sutrikimų, sunkios anoreksijos atvejais – ir tiesiogiai nuoo organizmo išsekimo (mirtis iš bado).

Psichologė pažymi, kad sergančioms anoreksija moterims būdingas visiškai neadekvatus savo išvaizdos vertinimas, kai liesa kaip skeletas mergina sakosi esanti stora. Joms taip pat labai būdingi hormoniniai sutrikimai.

Ligos požymiai. Pradžioje viskas atrodo nekaltai – daržovių perteklius maiste, per did

delis rūpinimasis savo išvaizda ir pan. Vėliau anoreksijos kamuojamos moterys bando suliesėti bet kokia kaina – kamuoja save įvairiomis dietomis, vartoja tabletes, padedančias „suliesėti“, daro „iškrovos“ dienas ir pan. Vėliau viena „iškrovos“ diena per savaitę virsta dviem ar trimis, po to prasideda „iškrovos“ savaitės ar net mėnesiai. Šios ligos kamuojamos moterys linkusios iki begalybės smulkinti maistą lėkštėje, stengiasi valgyti atskirai nuo kitų, o, jei nepavyksta, – nepastebimai išspjauna sukramtytą maistą arba savo porciją sušeria šuniui.

Sergančias anoreksija moteris galima pavadinti „melagėmis ne savo noru“, nes jos, liguistai vertindamos savo išvaizdą, uoliai stengiasi nuo aplinkinių nuslėpti ne tik savo dažnai nepaaiškinamo elgesio motyvus, bet ir mėginimą kontroliuoti svorį. Jos dažnai pabrėžia turinčios gerą apetitą ir tikina jaučiančios alkį. Skirtingai nuo vangumo, lydinčio depresiją, sergančiųjų anooreksija hiperaktyvumas tarsi iš anksto numatytas.

Pavojai. Išnykusios mėnesinės, žemas kraujospūdis, širdies raumens, kraujotakos sutrikimai, pirštų akrocianozė (bąlantys, po to pamlėstantys galūnių pirštai, kai visiškai susitraukia kraujagyslės ir trinka kraujotaka), osteoporozė, dantų netekimas, raumenų masės sumažėjimas, ryški dehidratacija, galinti sukelti inkstų darbo sutrikimus, alpimas, nuovargis, bendras silpnumo jausmas, susilpnėjęs imunitetas, sausa oda ir plaukai, dažnai plaukų slinkimas.

Gydymas. Medicinos psichologės D. Navikienės teigimu, anoreksija pagydoma labai sunkiai – didžiulė dalis ligonių, pasitaisiusių gydymo metu ligoninėse, vėliau vėl į jas pakliūna, apimtos visiško išsekimo. Norint pagydyti, pirmiausia rei

ikia įtikinti tokią moterį ar merginą, kad ji tikrai serga.

Bulimija. Išvertus iš graikų kalbos, bus – „jautis“, limos – „alkis“. Nagrinėjant nervinės bulimijos priežastis ir kilmę, verta pažymėti, kad pagrindiniai šios ligos požymiai yra arba dietos laikymasis su skuboto epizodinio persivalgymo periodais, arba ypač gausūs persivalgymai, vėliau vemiant, viduriuojant. Dauguma moterų iš pradžių vėmimą sukelia kišdamos pirštus į burną, bet gana greitai jos išmoksta vemti refleksiškai. Dažnai vemiant stemplėje gali atsirasti erozijų, gleivinės įtrūkimų. Tai gana rimtos komplikacijos, kurias gydo kiti specialistai.

Ligos požymiai. D. Navikienė pastebi, kad dauguma sergančiųjų bulimija valgo nereguliariai ir nejaučia sotumo pavalgiusios. Valgydamos moterys negali savęs kontroliuoti, taip pat negali nustoti valgyti valios pastangomis. Maistas, suvartotas per valgymo priepuolį, dažniausiai yra kaloringas, o tai paveikia alkio ir sotumo reguliavimo centrą smegenyse. Dėl liguistos baimės nutukti moterys dažnai sveriasi, sau nusistato griežtą svorio ribą, net kai svoris būna tikrai optimalus.

Pavojai. Elektrolitų disbalansas (kalio bei natrio praradimas iš organizmo dėl vėmimo), galintis sukelti širdies ritmo sutrikimus, stemplės uždegimas ir plyšimai dėl dažno vėmimo, dantų kariesas nuo skrandžio sulčių, į burnos ertmę patenkančių po dažno vėmimo, dantų emalio erozija, vidurių užkietėjimas kaip dažno laisvinamųjų preparatų vartojimo pasekmė.

Gydymas. Sergantiesiems bulimija padėtų medikamentinis gydymas ir psichoterapija, nagrinėjant priklausomybės, pesimizmo, menko savęs vertinimo problemas, mokantis išreikšti jausmus, įveikti net

tikrumą, formuojant motyvaciją. Žinoma, sėkmingus gydymo rezultatus lems ir pacientės savikontrolė, o tam reikia laiko.

Daugeliu atvejų nervine anoreksija sergantys žmonės serga ir nervine bulimija.

Nuolatinis persivalgymas. Tai valgymo sutrikimas, apibūdinamas nuolatiniais persivalgymo priepuoliais. Pirmosios persivalgymo priepuolių akimirkos tokioms moterims gali būti malonios. Tačiau tokie jausmai trumpai tetrunka. Greitai juos pakeičia pasišlykštėjimas, nes valgoma vis daugiau. Kai kurie žmonės jaučia pasibjaurėjimą tuo, ką daro, tačiau nepajėgia liautis. Aiškus tipiško persivalgymo požymis – valgymas slapčiomis. Yra žmonių, kurie taip gėdijasi šio žalingo įpročio, kad kaip įmanydami jį slepia, – ir tai jiems kuo puikiausiai pavyksta metų metus. Vienas būdų tobulinti slapukavimą – normaliai valgyti matant aplinkiniams. Kitas – imtis mažesnių ar didesnių gudrybių. Kai kurios normaliai pavalgiusios slapčiomis grįžta sudoroti visų likučių, kitos nešasi maisto į miegamąjį ar vonios kambarį, kad galėtų valgyti be baimės būti užkluptoms.

Pavojai. Aukštas kraujospūdis, didelis cholesterolio kiekis kraujyje, širdies veiklos sutrikimai, cukrinis diabetas, tulžies pūslės sutrikimai.

Atvejis iš praktikos

Med. psichologė D. Navikienė kaip pavyzdį papasakojo istoriją iš savo praktikos. Į ją kreipėsi jauna, 21 metų, moteris, susidūrusi su anoreksijos ir bulimijos problema jau maždaug metus. Moters išvaizda gana būdinga šiems sutrikimams: aukšta, labai liekna, truputį susikūprinusi, baiminga. Pokalbio su psichologe pradžioje moteriai visuomet išryškėdavo nerimas. Beje, pagalbos ji kreipėsi tik raginama savo vyro. Moteris jau kuris laikas nebesugeba nam

muose atlikti pareigų, o turi mažą sūnelį (2 metų amžiaus).

Pacientė pasakojo, kad po gimdymo jautėsi priaugusi svorio, nustojus maitinti kūdikį, liko antsvoris, todėl buvo labai nepatenkinta savo išvaizda. Dar ir iš aplinkinių sulaukdavo pastebėjimų, kad atrodo papilnėjus. Nuo tada pradėjo mažiau valgyti, kol maisto suvartojimo norma tapo labai maža. Tačiau tuo metu ji jautėsi patenkinta sumažėjusiu kūno svoriu, o ilgainiui sąmoningai palaikė tokį mažą kūno svorį. Pradėjo nebereaguoti į artimųjų pastabas, kad yra per daug liesa. Ji ir toliau jautėsi per stora, ir kiekvienas suvalgytas kąsnis turėjo neigiamą įtaką jos įsivaizdavimui apie išvaizdą.

Vėliau moteris pradėjo dirbtinai sukelti sau vėmimą, vartojo šlapimo išsiskyrimą skatinančias arbatas, vidurių laisvinamuosius preparatus, kad tik pasijustų lieknesnė ir „atidirbtų“ už kiekvieną suvalgytą kąsnį su kaupu. Dėl visų šitų negalavimų ją nuolatos kankino baimė pastorėti, nepasitenkinimas savo išvaizda, nuotaikos sutrikimai, mieguistumas. Kaip tiksliai baigėsi ši istorija, pasakyti negaliu, nes pacientė nustojo pas mane lankytis, tačiau pokalbių metu mačiau, kad ji darė pažangą, todėl labai tikiuosi, kad viskas baigėsi sėkmingai ir ji toliau rūpinasi savo šeima.

Kaip padėti?

Dažniausiai šeimos nariams būna labai sunku suprasti, kodėl jų mylimas žmogus kenčia nuo valgymo ir svorio problemų. Kad ir kaip sunku, svarbu pripažinti, kad tik sergantysis žmogus gali nuspręsti kreiptis pagalbos ir nuspręsti, kokios pagalbos jam reikia.

Daugiau straipsnių ieškokite sveikaszmogus.lt

0 thoughts on “Valgymo sutrikimai pavojingi sveikatai”

 1. Iš patirties. Teko bendrauti su anoreksija sergančia mergina, kuri pateko į ligoninę dėl visiško išsekimo. Kai su ja susipažinau, jau buvo gana ilgai pasigydžiusi, atmaitinta, taigi atrodė normalaus svorio. Bet bendraujant su ja darėsi aišku, kad ji visai nepasveiko. Jai atrodė siaubinga, kad sustorėjo iki M dydžio. Esu tikra, kad baigusi gydymą ji grįžo prie senų įpročių. Skausminga matyti, kaip graži, jauna ir energinga mergina taip save žaloja.

  Reply
 2. sveiki,
  man 23 metai.Manau kad sergu.bijau sios ligos ,bet niekaip negaliu saves iveikti.Kai atsigulu i lova,visuomet smerkiu save uz tai,kad suvartojau per daug kaloriju.Prizadu sau,kad nuo rytojaus maistui stop! bet vos pabudusi ryte jauciu toki siaubinga alki,kad suvalgau tiek maisto,kiek normalus zmogus per visa para.Na aisku po persivalgimo viskas ir prasideda…!15min depresijos del suvalgyto maisto ,o paskui vemimas…Sia akimirka suvokiu viska ,kad su manimi kazkas vyksta siaubingo,bet aptemus protui nesivaldau.kartais kankinu save bado dietomis(jos trunka 4-5 dienas o paskui ir vel tas pats.ir taip jau kazkur 2men.o labiausiai pykstu ant saves ,kad nenukrenta kg.pradzioje nukrito 8kg ir svoris stovi vietoje.
  Prasau patrkite man,kaip galeciau pasveikti namu salygomis?i medikus kreiptis bijau,nenoriu ,kad suzinotu artimieji.
  mano ugis 1,67 sveriu 51kg.

  Reply
 3. labas GITANA. Man baisu pagalvoti kas taves laukia ateity taip save zalojant. Mano ugis 168cm,o svoris 56kg ir tai is aplinkiniu isgirstu,kad esu plona. Pradek maitintis po 5kartus per diena,o i lekste stenkis krauti kuo daugiau darzoviu. Organizmas pripras prie sveikos mitybos ir svoris tikrai neaugs. SEKMES.

  Reply
 4. Laba diena. Pati niekada nesupratau, kad galiu sirgti. Bet, kai paskaičiau suprantu, kad turiu problemų. Mano ūgis 165, o svoris 51kg. Nuo mažens kaliau į galvą, kad esu stora. 3 klasėje nevalgydavau po 18h. Ir tai dariau gan ilgai. Turėjau stiprią valią. Po to spjoviau į tai, nes svroris liko nekito. Tada viskas ir prasidėjo, dietos. Pvz.: valgydavau vieną kartą į dieną, pvz. : bulvių košė ir korbonadas. Man nukrisdavo 1kg. per dieną. Bet aš ištverdavau kokias tris dienas, o po to prisikimšdavau. Tada vėl pykstu. Ir viskas taip kartojosi ir kartojosi. Dabar turiu problemų su virškinimu. Ir tie persivalgymo priepuoliai yra tikrai, kaip proto užtemimas… Man yra įgimta tulžies deformacija. Dažnai kankina pilvo skausmai. Beje, aš svėriau 56kg, bet prieš mokyklą 54kg, o dabar 51kg. labai daug stresuoju ir mane taip pat aplanko persivalgymo priepuoliai. Man 14m. Tai tiek…

  Reply
 5. sveiki jei nenorit persivalgyt isivaizduokit save persivalgiusi ir kencianti persivalgymo pasekmes, taip turetumet apgauti alki. 😉

  Reply
 6. Mielieji, noriu pranešti jums, kad yra kuriama Anoniminių persivalgytojų (AP)grupė. Jeigu jūs kenčiate nuo valgymo sutrikimų (kompulsyvaus valgymo, anoreksijos, bulimijos, pastovaus persivalgymo) ir norite sveikti, kviečiame prisijungti prie mūsų ir dalyvauti AP susirinkimuose. . Anoniminių persivalgytojų draugijos nariai sveiksta pagal 12 Žingsnių Programą, kuri padėjo tūkstančiams nuo priklausomybių kenčiančių žmonių visame pasaulyje.Visa informacija teikiama elektroniniu paštu gerojiviltis1@gmail.com . Mūsų pagrindinis tikslas – sveikti nuo valgymo sutrikimų ir padėti sveikti kitiems kenčiantiems persivalgytojams.

  Reply
 7. Sveiki, norėjau paklausti ar neįmanoma kažkaip pačiam gydytis tokių sutrikimų? Gal yra kokių knygų ar pan.? Negalėčiau pasakyti tiksliai kokių turiu valgymo sutrikimų, mano svoris skaitosi normalus, tačiau aš tikrai jaučiu, kad perdaug galvoju apie maistą ir vis planuoju kaip čia reikės kadanors sukūdėti. Kartais jei ir pavyksta kelias dienas susiplanuoti sveikos mitybos planą, galų gale vistiek persivalgau, prisiryju saldumynų ir po to baisiai graužiuosi. Kartais dirbtinai išsivemiu. Bandžiau nevaržyti savęs ir valgyti tai ką noriu, stengiantis nepersivalgyti, bet vistiek valgau gan didelėmis porcijomis ir po kiek laiko pradedu baisėtis savo išpūstu pilvu, “sudribusiomis” kojomis. Nežinau kaip elgtis, man 18 metų, neturiu daug laiko ir pinigų psichologų konsultacijoms…
  Ar galima būtų sužinoti tą gydymo procesą?

  Reply
 8. Sveiki, siaip tai paciam yra nerealu issigydyti,aisku yra kazkokia viena knyga, bet ta knyga mano drauge taip davede kad jau vos ne iki mirties… as pati sergu valgymo sutrikimu jau astunti metai…. vasari bus metai nuo pirmo mano kreipimosi i valgymo sutrikimu centra… antra kart kreipiausi s.m. rugseji….dab realiai as zinau kelia link sveikimo, bet kartais uzeina tokiu minciu…isgyti nuo valgymo sutrikimo reikia daug laiko, o svarb noro…jei ka sudomino mano laiskas, rasykit man i e-maila, ar sms tikrai patarsiu… kjaunyte@agne.lt 867847820

  Reply
 9. Sveiki, nežinau ar dar kas nors čia perskaitys mano problemą, Šį straipsnį radau beieškodama puslapių, kur galiu ieškoti sau pagalbos, nes man pačiai jau atrodo, kad turiu rimtų problemų.. aš nuolatos persivalgau. visada galvodavau, kad daug valgau nes mano skrandis ištampytas ir jei jį sutrauksiu viskas bus gerai, taip ir stengdavausi elgtis, tačiau veltui. kiaurą dieną galvoju, kad man reikia numesti svorio, mažiau valgyti ir iškart po tokių minčių vėl einu valgyti, o po to ilgai ilgai save smerkiu. Pradedu galvoti, kad man depresija jau, bet tuo pačiu ir galvoju, kad pati išsigalvoju ir taip būti negali, bet laikui bėgant niekur nebenoriu eiti, nuolatos nėra nuotaikos. ir viskas sukasi ratu.

  tik tiek, kad aš neinu vemti, kyla tokių minčių, bet pagalvoju, kad ” aj nenoriu” ir ramiai sau toliau savęs gailiu…

  gal kas gali patarti kaip pradėti gydytis ?

  Reply
 10. pamiršau paminėti, kad man svoris auga ir nežmoniškais greičiais, o susidoroti pati negaliu. nebenoriu tokia būti, bet viena mano pusė sako, kad išsigalvoju jog čia rimtesnės problemos, kurioms reiktų medikų pagalbos

  Reply
 11. labas žydrūne,

  as pati turėjau problemų su valgymu. nuo 16 metų susirgau nervine anoreksija (nuo 58kg svoris nukrito iki 44kg),vėliau šiek tiek pagerėjo (svėriau apie 52kg), tuomet prasidėjo persivalgymo priepuoliai, nes nebenorėjau sirgti, bijojau kad niekada neturėsiu vaikelio, net mirsiu. svoris pakilo iki 62kg. jauciausi stora, nevisaverte, nemylejau saves. stengdavausi nevalyti,, taciau vistiek veliau persivalydavau. tai truko apie 3 menesius. po to atsirado suvokimas, kad sergu, kad taip neturi būti. ėmiau maitintis sveikai. nuo 19 metų vėl ėmė mažėti svoris. keletą metų jis buvo stabilus apie 54 kg, tačiau nuo 21metų vėl prasidėjo liesėjimas, vėl kartojosi nervinė anoreksija, kol pasiekiau 34 kg svori. mano ugis 167cm. buvau ant mirties slenkscio. gydytojai tiesiai sviesiai pasakė, kad galiu mirti bet kuria minute. atsiguliau i vilniaus valgymų sutrikimų centra (vasaros g5). po dvieju menesiu ligonineje svoris priaugo iki 43kg. ismokau valgyti normaliai, suzinojau kas yra normali porcija, turejau psichologines pagalbos. centre gydesi tiek anoreksija sergancios, tiek bulimija ar persivalgymo priepuoliais. todel patariu ir tau ten kreiptis. susirask gydytoja Brigitą Baks. ji tau padės. yra ir dienos stacionaras, kur ateini i psichoterapines grupes. nes nuo persivalgymu iki anoreksijos ar bulimjos tik vienas zingsnis. o net ir bulimija gali sukelti mirti, kuomet nuo per didelio maisto kiekio plysta skrandis…
  nenoriu gasdinti, bet ligonineje maciau ka sios ligos padaro su merginomis… sekmes

  Reply
 12. mano vardas marta manau kad turiu valgymo sutrikima persivalgyma visada pergyvenau del svorio nes jis didesnis nei normalus buna dienu kai nieko nevalgau buna kai ryju viska is eiles kyla beprotiskas noras valgyti niekada nesu vemusi nors kartais kyla tokiu minciu sportuoju bet man atrodo kad svoris krinta per letai badavimas iskrovos dietos duoda rezultata bet igai ju nesilaikau ilgiausiai dvi savaites esu badavusi bet po to pasakiau stop isigandau prisirijusi jauciuosi stora

  Reply
 13. Sveiki
  Turiu valgymo sutrikima kuris galvoju daugiau panasus i nervine bulimija,bet niekada nevemiau(gal delto kad neesu tokia isradinga ir nesyugalvojau to daryti).Esu visa laika alkana.Pasakiau gyditojai kad nejauciu sotumo jausmo kai buvau 23 metu.Dabar man 47 metai.Gyd reakcija-jokios…Taip visa gyvenima ir kovoju su savo problema-svoris uzauga-drastiskas badavimas kelis menesius ar metus kol igaunu normalu mano ugiui svori,bet….ir vel uzburtas ratas…Svori numetusi neilgai tepabunu-vekl gryztu iki dar didesnio ansvorio…Truko pilvo raumenys,nes skrandi sekmingai istampiau iki nenormalaus dydio-atrodau kaip nescia po apsivalgymo priepuolio.Buvau priaugusi svorio nuo 65 kg iki 130kg per 2 metus.Nebepaejau is skausmo kojose.Pradejau mesti svori-per 18 menesiu gryzau i normalu svori-57 kg.Mano ugis 160cm.Numeciau svori nemazindama maisto kiekio-valgiau tiek kad negaledavau pajudeti nuo issi[putimo.Svoriui numetus nukaro pilvas-sussiuvo plysusius pilvo raumenis plastineje chirurgijoje-abdominoplastika pasidariau.Praejo beveik 2 metai po operacijos,bet ir vel per neribojama apetita ir didziuli maisto kieki,plyso ir vel pilvo raumenys tik si karta jau labai blogai jauciuosi-skausmas pilvo raumenyse,tinimas.Praejo 3 menesiai bet tebesijauciu blogai….bet valgyti truputeli maziau -negaliu siuo metu-nezmoniskai skauda pilvo plysusius raumenis.Negaliu susivaldyti

  Reply
 14. Sveiki, visuomet šiek tiek kompleksavau dėl savo svorio, ūgis 173cm svoris buvo apie 68kg visuomet, jaučiausi labai stora, daug sportuodavau, bet ir valgydavau viską iš eilės, į metus kartą užplaukia kažkoks debesėlis ir pradedu laikytis dietos, pradžioj maitinuosi sveikai, pagal visas taisykles, kol galiausiai tiek sumažinu porcijas, jog badauja kone. Pabadauju 2-3 savaites ir nebesusivaldau, pradedu valgyti vis dažniau ir dažniau.. Nuolatos kamuoja mintys, kad galiu priaugti svorio, vėl pabadauju porą dienų ir vėl apsirijimo priepuolis, po jo vos pasižiūriu į veidrodį ir vėl matau save išsipūtusią.. būna, kad išgeriu mezym’o, tam kad geriau virškintų ar angliuko.. dažnai ūkau, nes mano galvoje jau susidaręs toks fenomenas, kad tai skatina medžiagų apykaitą ir kad bus tik geriau. Bandžiau ir išsivemti, tačiau nemoku, negaliu pati sau susikišti pirštų iki galo.. nebežinau, ką daryti ir kaip reguliuoti priepuolius, po piepuolių porą dienų save graužiu ir nevalgau nieko, ieškau vis naujų dietų.. man 20 metų, šiuo metu sveriu 60kg ir noriu numesti daugiau nes vis dar nesijaučiu pilnavertiškai..

  Reply

Leave a Comment