Hormoniniai preparatai

Hormoniniai preparatai tai medikamentai, kurie bene labiausiai apipinti įvairiais mitais. Kartais būtent mitų vedami nesiryžtame naudoti hormoninių preparatų, ir sukeliame sau nemažų nepatogumų. Taigi kokie yra mitai apie hormoninius preparatus ir kiek juose tiesos?

Mitas: Hormoniniai preparatai – specialiai moterims skirtos tabletės, saugančios nuo nėštumo.

Ne. Moteriški hormoniniai preparatai (kurių sudėtyje esama moteriškų lytinių hormonų) gali saugoti nuo nėštumo, o gali turėti ir kitokią paskirtį. Pavyzdžiui, kartais jie skiriami atvirkštiniam tikslui – tam, kad normalizuotų hormoninį foną ir padėtų pastoti. Preparatai, kuriuose esama vyriškų lytinių hormonų, skiriami vyrams, kurių ejakuliato kokybė sumažėjusi (t.y. sumažėjęs spermatozoidų gyvybingumas), esant hipofunkcijai, sumažėjus vyriškų lytinių hormonų lygiui.

Mitas: Laiku neišgėrus hormoninės tabletės, nieko baisaus nenutiks.

Ne. Hormoninius preparatus būtina vartoti griežtai nustatytomis valandomis. Pavyzdžiui, hormoninių kontraceptikų tabletė veikia 24 valandas. Jei moteris pamiršo išgerti hormoninę kontraceptinę tabletę, kitą rytą ji turėtų išgerti praėjusio vakaro tabletę, o vakare – iš eilės einančią tos dienos tabletę.

Jei intervalas tarp išgertų tablečių ilgesnis nei para, kraujyje stipriai sumažėja hormono lygis. Kaip atsakas į tai atsiranda kraujingų išskyrų. Tokiu atveju galima ir toliau vartoti kontraceptines tabletes, tačiau visą savaitę rekomenduojama saugotis papildomai. Jei nuo paskutinės tabletės pavartojimo praėjo daugiau nei 3 dienos (neskaitant vaistų instrukcijoje nurodytos pertraukos), reikėtų liautis vartojus hormonus, naudotis kitais kontracepcijos metodais, sulaukti mėnesinių ir papildomai pasikonsultuoti su gydytoju.

Mitas: Vartojami hormonai organizme kaupiasi.

Ne. Kai hormonas patenka į organizmą, jis iš karto skyla į cheminius junginius, kurie paskui iš organizmo pašalinami. Pavyzdžiui, kontraceptinė tabletė skyla ir pasišalina iš organizmo per parą. Kaip tik todėl jas ir būtina vartoti kas 24 valandas. Tačiau hormoniniai preparatai nenustoja veikę net ir po to, kai liautasi juos vartoti. Tik jų poveikis netiesioginis. Pavyzdžiui, moteris, keletą mėnesių gėrusi kontraceptikus, o vėliau liovusis, dar kurį laiką gali džiaugtis normaliu mėnesinių ciklu.

Mitas: Hormoniniai preparatai turi daugybę šalutinių poveikių.

Nebūtinai. Vaistų, kurie apskritai neturėtų šalutinio poveikio, nebūna. Tačiau vertėtų atskirti šalutinius reiškinius, dėl kurių neverta nutraukti preparato vartojimo. Pavyzdžiui, krūtų pabrinkimas vartojant kontraceptinius preparatus laikomas normaliu reiškiniu. Negausios kraujingos išskyros ciklo viduryje pirmaisiais mėnesiais pradėjus vartoti hormonines tabletes – taip pat nieko baisaus. Galvos skausmas, svaigimas, svorio pokyčiai maždaug 2 kg ribose – visa tai ne patologija ir ne ligos požymis. Tik gydytojas gali skirti konkretų hormoninį preparatą, kuris nepakenks jūsų sveikatai.