Balso stygų uždegimas

Dažniausias užkimimo kaltininkas – balso stygų uždegimas.

Balso stygos, tiksliau- balso klostės yra dvi gleivinės klostės, esančios gerklose (ten, kur yra vadinamasis “Adomo obuolys”). Suaugusio vyro balso klostės paprastai didesnės (17-25 mm ilgio), balsas žemesnis. Moterų balso klostės mažesnės, maždaug 12,5-17,5 mm ilgio, balsas aukštesnis.

Sergant balso stygų uždegimu, klostės patinsta, todėl nebegali susiglausti, vibruojant sunkiau išgaunamas garsas. Tai reiškia, kad balsas darosi duslus arba visai užkimsta, atsiranda sausas dirginantis kosulys nuo gilesnio įkvėpimo ar bandymo garsiau kalbėti. Tokia būklė gali tęstis nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Jei užkimimas išlieka ilgiau, negu tris savaites – reikia kreiptis į gydytoją, užkimimo priežastys gali būti tokie susirgimai kaip vėžys ar neurologinės ligos.

Balso stygų uždegimas dažniausiai atsiranda dėl šių priežasčių:

  • infekcijos (virusinės, bakterinės ar grybelinės),
  • balso klosčių pertempimo daug ir garsiai kalbant,
  • labai intensyvaus kosulio.

Dažnai kartojantis balso klosčių uždegimams, ant jų susidaro mazgeliai, kurie deformuoja balso klostes, pakinta balsas. Todėl yra labai svarbu kiek galima greičiau pasveikti nuo ūmaus epizodo ir imtis profilaktikos, kad tokie dalykai nesikartotų. Tai ypač svarbu tiems žmonėms, kurių darbas susijęs su kalbėjimu, dainavimu, paskaitų skaitymu ir pan.

Jeigu jau susirgote laringitu, visų pirma laikykitės tylos režimo. Čiulpiamosios tabletės nuo gerklės skausmo nėra efektyvios, nes jos visų pirma ne tam skirtos, antra, jose esančios veikliosios medžiagos paprasčiausiai nepatenka iki balso klosčių. Skalavimai taip pat mažai efektyvūs. Yra labai nedaug vaistų, skirtų būtent užkimimui šalinti ir jo profilaktikai. Ko gero, geriausiai žinomas – “Homeovox”.

Šio homeopatinio preparato pagrindinis komponentas – indiškasis turnepsas pasižymi greitu poveikiu, naudojamas jau nuo XIX amžiaus. Kitos preparato sudedamosios dalys taip pat mažina užkimimą, uždegimą, slopina kosulį. Nors šias tabletes irgi reikia sučiulpti, jis pasižymi kitokiu – ne vietiniu, o bendruoju, sisteminiu poveikiu ir yra skirtas būtent balso stygų uždegimo gydymui bei profilaktikai.

Įdomu tai, kad Homeovox galima vartoti ir profilaktiškai, t.y., jei žmogus linkęs į užkimimą, jis gali vartoti šių tablečių prieš situaciją, kuri reikalauja didesnio balso klosčių įtempimo, pvz., prieš koncertą, paskaitą. Ne veltui šį vaistą pamėgo ir Lietuvos scenos žvaigždės.