Braškės – tikra vasaros puošmena. Galima apsvaigti nuo šių prabangių uogų kvapo ir skonio. Tačiau Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad valgant neplautas uogas ir daržoves tiesiai iš lysvės, kartu su sveikatą gerinančiomis medžiagomis galima gauti ir sveikatą žalojančių kirminų, bakterijų ir pirmuonių.
Dažniausiai žmonės užsikrečia helmintozėmis (askaridoze, trichiuriaze, toksokaroze ir kt). Helmintozė – tai kirminų parazitavimas žmogaus organizme. Valgant neplautas uogas ir daržoves taip pat galima užsikrėsti bakterinėmis ir virusinėmis infekcijomis (bakterine dizenterija, žarnyno lazdelės sukelta infekcija, vidurių šiltine, hepatitu A ir kt.), pirmuonių sukeltomis ligomis (toksoplazmoze, liambliaze, kriptosporidiaze, amebiaze, balantidiaze ir kt.).
Užkrečiamųjų ligų sukėlėjai gali pakliūti, jei daržas tręšiamas žmonių išmatomis ar laistomas vandeniu iš atvirų vandens telkinių. Užkratą platina ir gyvūnijos atstovai – šunys, katės, vabaliukai, musės.
Jei su neplautomis uogomis ar daržovėmis į organizmą patenka žarnyno bakterinių ligų sukėlėjų arba žarnyno pirmuonių, liga dažniausiai pasireiškia įvairaus pobūdžio viduriavimu. Pakliuvus helmintų kiaušiniams, gali varginti nemalonūs pojūčiai pilve, tuštinimosi sutrikimai, įvairios alerginės reakcijos, susilpnėja imunitetas, gali išsivystyti mažakraujystė ir t.t.
Susirgimo diagnozė dažniausiai nustatoma tiriant išmatas, tačiau kai kurių ligų atvejais (pvz., užsikrėtus toksokaroze ar toksoplazmoze) ligą galima nustatyti ištyrus kraujo serumą.