geleziniai irankiai

Gratpjūklis-specialios paskirties pjūklas.Juo ruošinio plokštumos vidurys pjaunamas taip, kad pjūvis nesiektų kraštų. Gratpjūklis turi dvigubą rankeną,10-12cm ilgio ir 2-3 cm pločio geležtę, pagamintą iš 0,5 mm storio plieninės juostos.Dantys lenkti į priešingą nei išilginio pjūklo pusę,todėl pjauna traukiant rankeną į save. Rėminis pjūklas anksčiau šis pjūklas buvo pagrindinis staliaus darbo įrankis.Atsiradus mechaniniams diskiniams ir rankiniams elektriniams pjūklams, jų poreikis laipsniškai mažėjo.Tačiau buityje šis pjūklas naudojamas ir dabar.Rėminis pjūklas susideda iš rėmo ir įtemtos plieninės juostos. Priklausomai nuo paskirties rėminiai pjūklai būna stambiadančiai ir smulkiadančiai,išilginio,skersinio ir universalaus pjovimo.Stambiadančiai rėminiai pjūklai turi 4-5 cm pločio plieninę pjovimo juostą.Atstumas tarp dantų t. y. dantų žingsnis,5mm,o juostos storis0,5-0,7mm.Smulkiadančių rėminių pjūklų juosta siauresnė.Jie skirti kreiviems paviršiams pjauti. Rėminis siaurapjūklis naudojamas ploniems ruošiniams, faneros klijuotėms pjaustyti.Tai pagrindinis ažūrinio meninio pjaustinėjimo įrankis.Rėminius siaurapjūklius turi visos mokyklų dirbtuvės. Siaurapjūklio juostos dantukai labai smulkūs,pasvirę,o ji pati labai siaura, tvirtinama į rėmą priveržiant sparnuotomis veržlėmis.Įdedama taip,kad dantukai būtų nukreipti į rankenos pusę. Pjauna traukiant rankeną žemyn.Šiuo įrankiu dirbti nesudėtinga, tačiau labai svarbu nepertemti, bet gerai įveržti juostą,kad darbo metu ji neišslystų iš rėmo laikiklio ir nenulūžtų. Pjaunant rankeną reikia traukti ir kelti vertikaliai, nekraipyti.Keičiant pjovimo krypti, juosta pasukama tik darant pjovimo judesį.Jeigu reikia pjauti vidinę įpjovą, ruošinyje pragręžiama arba yla praduriama skylutė, įkurią įveriama, po to rėme tvirtinama siaurapjūklio juosta.

Grąžtų rūšys:sraigtinis grąžtas, spiralinis grąžtas su centru, spiralinis rankinis grąžtas su srieginiu centru, keičiamos ir reguliuojamos pjaunančios plokštumos grąžtas, kūginis grąžtas pirštinė freza, plokščiadugnis grąžtas. Plunksninis ir centrinis grąžtai sudaryti iš smaigalio, drožiklio ir pjaunančiųjų ašmenų. Jais taip pat gręžiamos kiauros skylės skersai medienos pluošto.Gręžiant gilesnes skyles, šiuos grąžtus reikia dažniau ištraukti iš angos ir pašalinti susidariusias drožles. Yra grąžtų,turinčių bei reguliuojamą pjaunančiąją plokštumą.Toks grąžtas sudarytas iš pagrindo, turinčio srieginį centrą,pjaunančios plokštumos su drožikliu ir plokštumos tvirtinimo prie pagrindo varžto.Pjaunančioji plokštuma sužymėta milimetrinėmis padalomis.Jos padeda tiksliai nustatyti gręžiamos skylė skersmenį. Kūginis skirtas gręžti kūginėms angoms, kurios dažniausiai reikalingos medsraigčių galvutėms įleisti į medienos paviršių. Pirštinė freza naudojama ne tik skylėms gręžti, bet ir joms platinti norima kryptimi. Ji turi išilgai sienelių einančias pjaunančiąsias plokštumas. Freza reikalinga jungiant įvairias daleles. Ja paruošiami sujungimų lizdai. Plokščiadugnis grąžtas skirtas labai plačioms ir negilioms angoms gręžti. Naudojamas paslėptų lankstų ir didelio skersmens detalių lizdams išgręžti. Medžio dildės būna : pusapvalės, plokščiosios. Medžio dildės paviršiuje yra įkirsti dantukai. Jie išdėstyti lygiagrečiomis eilėmis. Į smaigalio pusę visi dantukai statmeni, o koto link – nuožulnūs. Dildant kiekvienas dantukas pjauna medienos paviršių ir jame palieka griovelį. Keičiant dildės padėtį, grioveliai išsilygina, bet visas dildomasis paviršius lieka šiurkštus. Dildant dantukai prisivelia medienos pjuvenų. Jas būtina išvalyti. Geriausiai tam tinka smulkus vielinis šepetys.
Dildės gaminamos iš kito įrankinio plieno.Jeigu jomis nedildomas kietas metalas, labai ilgai būna aštrios.Medžio dildės dažniausiai parduodamos be rankenų.Rankeną galima ištekinti arba išsidrožinėti iš medžio.