Nepilnamečių nusikalstamumas 2000-2005m

1. Įvadas2. Nepilnamečio nusižengelio atsiradimas istorijoje3. Situacija Lietuvoje nuo 2000 iki 2005 metų4. 2002m išsiaiškintu nusikaltimu struktūra5. Nepilnamečių nusikalstamumo priežastys6. Nepilnamečių nusikalstamumas – socialinė problema7. Nepilnamečių nusikalstamumo galimi sprendimo būdai8. Išvados9. Naudota literatūra

Įvadas

XX – XXI amžius, tai neigiamo laikotarpio amžius, atsižvelgiant į Lietuvoje ir visame pasaulyje padarytų nusikaltimų skaičių. Žmonės pasidarė žiauresni vienas kitam, nebeatskiria ribos, kur baigiasi balta ir prasideda juoda. Kiekvieną dieną žiniasklaidoje išgirstame apie įvairaus amžiaus žmonių smurto ar agresijos protrūkius, kartais pasibaigiančius kito žmogaus sunkiu kūno sužalojimu ar net mirtimi. Skaudžiausia yra tai, kad daugelį nusikaltimų padaro nepilnamečiai, kurie sudaro gana didelį procentą viso nusikalstamumo, o kai kurie nusikaltėliai yra dar visiškai vaikai. Nusikalstamas – įstatymo uždraustas, baudžiamas, neleistinas, padarytas kaltai( Dabartinis lietuvių kalbos žodynas). Nepilnametis, tai nesuaugęs, neturintis visų pilietiniu teisių žmogus, iki 18 metų amžiaus. Nepilnamečių nusikalstamumas yra savita ir svarbi socialinė teisinė problema, su kuria susiduria įvairios valstybės. Ši problema aktuali daugelyje pasaulio šalių. Pavyzdžiui tokiose šalyse kaip JAV ar Prancūzija nepilnamečių nusikalstamumas – palyginus su Lietuva – daug didesnis, ten paaugliai labiau linkę į susišaudymus ne tik gatvėse, bet ir mokyklose. Kad ir kiek kalbėta šia tema, tačiau ji vis dar nėra išsemta. Vis dar yra sričių, kurias reikia tobulinti, nes statistika rodo, kad nusikaltimų skaičius ir pobūdis didėja. Tema mane sudomino todėl, kad pastaruoju metu, nusikalstamumo sritis, socialinio darbo profesijojeyra gana patraukli taip pat todėl, kad nusikalstamumas tampa vis didesnė socialinė problema šiandieniniame pasaulyje. Šiame darbe pasistengsiu atskleisti tai, jog nepilnamečių nusikalstamumas – tai rimta socialinė problema, išskirti pagrindines nusikalstamumo priežastis, apžvelgti kokia nepilnamečių situacija ir tendencijos Lietuvoje, kokie socialiniai veiksniai įtakoja nepilnamečių nusikalstamumą, bei kitus pagrindinius faktus, kurie yra susiję su nepilnamečių nusikalstamumu.

Nepilnamečio nusižengelio atsiradimas istorijoje

Nepilnamečio nusižengelio sąvoka paplito XX amžiaus pradžioje, kai pasaulį krėtė įvairūs karai ir nesutarimai tarp valstybių.”Kartu plito ir smurtaujančio jaunimo vaizdinys, tapęs platesne jaunimo nusižengimo teorijos samprata. Jungtinės valstijos įvesdamos specializuotą kodeksą ir atskirą nepilnamečių teismą, sukūrė nusižengelio tapatybę. Nuo 1914 iki 1918m, kai pasaulį sukrėtė pirmasis pasaulinis karas, nepilnamečio nusikaltelio sąvoka Amerikos teisėje jau puvo galutinai susiformavusi, o gatvės chuliganizmas vis dažniau pasirodydavo laikraščiuose ir moksliniuose tyrinėjimuosePabėgeliai iš namų ir gatvės valkatos iškyla jau septintame, aštuntame, devintame XIXamžiaus dešimtmetyje; jie vis dažniau vaizduojami kaip jauni nusikaltėliai. Kaip atskiras personažas ar istorinė figūra, nepilnametis nusižengėlis galėjo atskilti nuo suaugusio nusikaltėlio chatakterio tik tada, kai teisiškai suformuotas nepilnamečių teismas ir nepilnamečių kodeksas pagrindė jo tapatybę.Jei suaugęs nusikaltėlis apibūdinamas kaip moralinius reikalavimus sulaužęs asmuo, tai pagrindinė nepilnamečio nusižengelio yda yra jo negebėjimas socializuotis integruojant paauglio įgyjama patirtį”. (David Matza,2004) Mano nuomone, žmogus išgirdęs nepilnamečio nusikaltėlio sąvoką ar sužinojęs apie padarytą nusikaltimą nelabai ir nustemba, nesureikšmina, nes tai jau nėra kažkokia naujovė ar negirdėtas įvykis, tai tampa tarsi kasdienybė, kadangi kasdien pasaulyje yra padaroma daug nusikaltimų, o juolab kad nepilnamečių nusikaltėlių amžius ne dešimtmečiais, o metais gerokai pajaunėja.

Situacija Lietuvoje nuo 2000 iki 2005 metų

Kaip M. Sniečkutė teigia: “Ypač spartus nepilnamečių nusikaltimų augimas buvo pastebėtas 1994 – 1997 m. Nors pastaraisiais metais nepilnamečių padarytų nusikaltimų rodikliai tapo stabilesni, tačiau jie vis dėlto yra ne maži. 1999 m. išnagrinėta 5070 nusikaltimų, padarytų nepilnamečių arba jiems dalyvaujant; tai sudaro 16,1% visų nusikaltimų. Kita akivaizdi Lietuvos nepilnamečių nusikalstamumo tendencija – mažėjantis nusikaltėlio amžius. Vis dažniau įstatymus pažeidžia jaunesni nei 14 metų vaikai. Be to sunkėja nepilnamečių padarytų nusikaltimų pobūdis. (http://www.sociumas.lt)

Pagal statistikos duomenis 2000 metais nustatyta 3,6 tūkst,14-17 metų nepilnamečių, kaltinimų padarius nusikalstimus, tai sudaro14% visų padarytų nusikaltimų. 2003 m. 14-17 metų amžiaus nepilnamečiai padarė 3,8 tūkst.
Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 695 žodžiai iš 2298 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
Turite atrakinimo kodą?