KRISTIJONAS DONELAITIS

KRISTIJONAS DONELAITIS

Biografija…Lietuvių nacionalinės literatūros pradininkas, sukūręs pirmąjį meninį kūrinį – poemą ,,Metai “. Donelaičio visas gyvenimas prabėgo Rytų Prūsijoje ( dbr. Kaliningrado srityje ). Gimė Lazdylėnuose gausioje laisvųjų valstiečių šeimoje. Mokėsi Kneiphoto katedros mokykloje, Karaliaučiaus universitete studijavo teologiją ir lankė lietuvių kalbos seminarus. Tapo Tolminkiemio parapijos klebonu. Donelaitis buvo palaidotas Tolminkiemio bažnyčioje netoli altoriaus.

Asmenybės bruožai…Iš prigimties K. Donelaitis buvo gyvo temperamento. Jis buvo vienas iš jautrių žmonių, kurie gyvenime ieškojo teisybės. Gimtinėje garsėjo kaip aukštos moralės, atviras ir garbingas žmogus. Tolminkiemyje Donelaitis ne tik kūrė grožine literatūrą, bet taip pat ir meistravo. Buvo žinomas kaip ,, mechanikas “ . K. Donelaitis buvo įgudęs šlifuoti optinius stiklus, darė barometrus bei termometrus, mikroskopus. Savo rankomis sukonstravo fortepijoną, du ar tris klavesinus.

Kūrinių stiliaus bruožai…Kūrinio “ Metai „ įvikiai vertikalūs ( nuo žemės iki dangaus ) dėmesys kyla į viršų. Autorius teigia socialinio ir žmonių prigimtinės lygybės idėjas. Kūrinio problema – stiliaus dominantė, susipina daug stilių, kurie tarpusavyje susiję: barokas, realizmas, klasicizmas, švietimas…Pasakėčios žanras atsiranda Antikos laikais. Kristijonas Donelaitis atsisakė abstrakčios didaktikos, išryškino aktualias ir emocingas šiuolaikinių būrų gyvenimo akimirkas. Autorius pasakėčias papildė aštriais socialiniais ir moraliniais motyvais. Gausu pragmatiškos didaktikos, negrasinama galiūnams Dzeuso strelėmis, Perkūno žaibais.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 236 žodžiai iš 461 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
Turite atrakinimo kodą?