Knygos “Nikas Deinas” recenzija

Untitled

Knygos “Nikas Deinas” recenzija

Inesa Banionytė

Knygoje “Heroinas” nagrinėjama piktnaudžiavimo narkotikais problema. Kūrinyje “Darant tai” narstoma paauglių seksualumo tema. Na, o trečioje garsaus rašytojo Melvino Burgeso (Melvin Burgess) knygoje “Nikas Deinas” pažvelgiama į vaikų prievartavimo temą, kas buvo traktuojama kai kuriuose Didžiosios Britanijos internato namuose, aštuntojo dešimtmečio pradžioje.

Taip, jūs esate teisus manydamas, kad šioje knygoje kalbama apie tikrai sudėtingus dalykus ir ši knyga, kaip ir kitos to paties autoriaus knygos, yra labai kontraversiška. Daugybė tėvų nori apsaugoti savo vaikus nuo šios knygos. Vis dėlto, asmeniškai aš manau, jog ši meistriškai parašyta knyga turi būti kiekvienoje Lietuvos mokyklos bibliotekoje ir net ne po vieną vienetą. Manau, mes dažnai nuvertiname smalsių jaunų žmonių potraukį sužinoti apie tokius dalykus, kaip seksualinis išnaudojimas, rasizmas, kasdienis smurtavimas ir panašiai.

Kūrinys “Nikas Deinas” nėra tokio tipo knyga, kurią dažniausiai skaitau, tačiau draugų rekomendacijosbuvo tokios stiprios, kad nesusilaikiau ir perskaičiau. Patikėkite manimi, šis kūrinys nėra toks “komfortiškas” kaip tie kiti, toli nuo realybės bei mitais apipinti fantastiniai ar nuotykių kūriniai. Naujoje Melvino Burgeso knygoje apstu žiaurumo, smurto, pedofilijos ir išnaudojimo.

Pats autorius teigia, kad idėja rašyti tokią knygą kilo beskaitant Čarlio Dikenso “Oliverį Tvistą”, nagrinėjant Bilio Sykoso užgaulų personažą. Tuomet, XIX a. pabaigoje Čarlis nepabijojo nagrinėti smurto ir prievartos temų, ko nepabijojo ir pats Melvinas Burgesas. Galima sakyti, kad “Nikas Deinas” yra moderniškoji “Oliverio Tvisto” versija. Nesu literatūros mokytoja, tačiau įtariu, kad ši knyga būtų tokia pat puiki nagrinėjimui per pamokas, kaip ir Čarlio Dikenso klasika.

Man ypač patiko “Heroinas”. Beveik tobulas kūrinys. Deja, negaliu tokio aukšto įvertinimo skirti ir šiai knygai. Nors kai kurie personažai yra sukurti nepaprastai ryškiai ir įdomiai, dauguma kitų veikėjų yra nustumti į šalį ir užima nesvarbią vietą kūrinyje. Kai kurių jų ketinimai, ir ypač veiksmai (arba jų trūkumas) provokuoja daug klausimų, tačiau į juos knygoje neatsakoma.

Šios knygos pagrindinė auditorija yra 14 ir daugiau metų turintys jaunuoliai, tačiau mokytojai, tėvai taip pat nenusivils perskaitę šią knygą. Tai padės jiems pažinti paauglių mąstymo ypatumus.

Taip pat nereikėtų pamiršti, kad kai kuriems keturiolikmečiams ši knyga gali būti per “stipri”, t.y. skaitytojas gali būti emociškai nesubrendęs, kad galėtų nagrinėti knygoje aprašomas temas. Norisi prisiminti vieną istoriją, kurią papasakojo mama, auginanti savo dukrą Didžiojoje Britanijoje. Ant jos, per vieną literatūros pamoką jos dukrai ir klasiokams buvo parodytas psichologinis filmas pavadinimu “Kiti”, kuriame vaidina Nikolė Kidman. Anot filmo pažymėjimo, filmą gali žiūrėti ir dvylikamečiai vaikai, tačiau vienam berniukui po filmo dar keletą mėnesių sapnavosi komarai – jis paprasčiausiai buvo emociškai nesubrendęs tokiai žiaurumo “dozei”. Tas pats gali nutikti ir su Melvino Burgeso “Niku Deinu”.