20.Remdamiesi pavyzdžiais, paaiškinkite, kokią įtaką jauno žmogaus kultūrinei brandai daro bendravimas virtualioje socialinėje erdvėje.

Untitled

Kultūra

20.Remdamiesi pavyzdžiais, paaiškinkite, kokią įtaką jauno žmogaus kultūrinei

brandai daro bendravimas virtualioje socialinėje erdvėje.

Virtuali socialinė erdvė – tai revoliucija šiuolaikinėje visuomenėje. Čia kiekvienas turi savo virtualų profilį – skaitmeninį save. Socialinėje erdvėje žmonės dalinasi tarpusavio ryšiais, bendromis vertybėmis, idėjomis, interesais, finansais, draugyste, giminyste ar net priešprieša… Šiandieninis pasaulis nebeįsivaizduojamas be virtualaus bendravimo „Skype“, „Facebook“, „Twitter“, „Tumblr“ ir daugelio kitų tinklų, siūlančių prie tavęs prikabinti etiketę „Online“ – t.y. „prisijungęs“.

Bene svarbiausia jaunimui – kultūrinė branda, apimanti žinias, tikėjimus, menus, moralę,teisę, papročius ir kitus vertingus, gerbiamus ir puoselėjamus gebėjimus, kuriuos žmogus įgyja kaip konkrečios visuomenės narys. Nerealiausias jausmas – tai savarankiškai ugdyti save, ne tik skaitant knygas, bet ir domintis kultūra ir švietimu dėka virtualaus bendravimo. Tačiau sveikintinas noras ir aplankyti meno galeriją, biblioteką, muziejų ir t.t.

Socialinė erdvė – tai ne sekta, tai paprasčiausia bendruomenė ar organizacija, kurioje jaunimas susitinka ir palengvina tarpusavio bendravimą. Galbūt šitaip žmonės netgi tampa atviresni ir drąsesni nei bendraudami akis į akį. Teigiama, kad būtent virtualusis pasaulis yra susitelkimo ir nuomonės išsakymo vieta. Čia mums prieinama informacija apie naujausius įvykius, renginius, akcijas, naujienas iš viso pasaulio. Mes galime susisiekti, susipažinti su naujais žmonėmis iš kitų valstybių ir tai mums nieko nekainuoja. Virtualioje socialinėje erdvėje taipogi verda gyvenimas: čia prekiaujama turimais daiktais, dalinamasi muzika, vaizdo įrašais, naujais pasiekimais, asmenine nuomone, žaidžiami žaidimai, organizuojami konkursai, siūlomas darbas ir kita.Tai ne tik erdvė – tai lyg pasaulinis atšilimas, kuris įtraukė beveik visus.Socialiniame tinkle „Facebook“ gali pamatyti visko, netgi šio tinklo įkūrėjo Mark Zuckenberg augintinio šuns Beast (išvertus „Žvėris“) atskirą virtualią anketą. Per dieną šis šunytis sulaukia daugiau nei tūkstančio komentarų šalia savo įkeltos nuotraukos. Ar išdrįstumėte pasakyti, kad socialiniai tinklai yra žalingi?

Tačiau, yra ir tų, kurie išdrįsta pasakyti taip. Štai britų mokslininkėSusan Greenfield teigia, kad jauniems žmonėms vis sunkiau išlaikyti žvilgsnių kontaktą per pokalbį arba teisingai išsiaiškinti pašnekovo kūno kalbą. Rašytojas Liudvikas Jakimavičius virtualią socialinę erdvę lygina su „šiukšlynu“. Jo nuomone, gyvas bendravimas yra iškeistas į ryšio programą „Skype“, nepasižyminčia reiklumu kalbai. Labiausiai sunerimti mane privertė filmas „Disconnect“- trys istorijos su nelaiminga pabaiga, kurias lėmė socialinis tinklas. Įvairios „nekaltos“ bendravimo svetainės žmogų netgi priverčia nusižudyti. Tai puikiai pamokanti istorija, kodėl neverta pasitikėti nepažįstamais žmonėmis, kad ir kokie jie mums atrodytų patikimi. Drįsčiau sakyti, kad socialiniai tinklai žmones pavertė nedrąsiais – juk daug patogiau bendrauti, kai esi nematomas. Aišku, tokie bendravimai ne itin puoselėja kultūrą. Jukžmogus neugdo pasitikėjimo savimi, netobulėja kultūriškai, nebendrauja gyvai su kitu žmogumi, negali gyvai ir tiesiogiai pasikalbėti apie savo atostogas prie jūros, pasidalinti įspūdžiais, kuriuos patiria pamatęs kokį nors filmą, perskaitęs knygą. Deja, internetinėmis žinutėmis negalime perteikti tiek emocijų, kiek gyvame bendravime. Praeitais metais per žinias mes visi matėme, kaip jaunos mergaitės pažintis baigėsi… Baigėsi mirtimi… Esu skaitęs daugybės žmonių skundus apie tam tikrus asmenis, kurie ne itin gražiai pasielgė su daugeliu žmonių. Apgavo, išviliojo jų sunkiai uždirbtą duoną, visiškai nepagalvoję apie pasekmes. Šventajame rašte rašoma: „Duona gauta per apgaulę, yra saldi, bet vėliau burna taps pilna žvyro“. Tai leidžia mums suprasti, kad tokie „didieji interneto piratai“ visada bus nubausti. Gaila, jog žmonės ne tik sekina savo kultūrinį požiūrį į gyvenimą, bet ir niokoja savo ateitį. Deja, bet galime teigti, kad socialiniai tinklai smukdo mūsų kultūrą ir platina smurtą.

Mano nuomone, virtuali socialinė erdvė yra bene geriausias žmonijos išradimas, po telefono. Čia mes galime rasti viską vienu metu: autobusų tvarkaraščius, parduotuvių darbo laiką, informaciją apie naujausius renginius, žmonių nuomonę apie knygas ir kita. Kitaip sakant, sutaupome brangaus laiko. Šioje erdvėje svarbiausia neapsimetinėti tuo, kuo tu iš tikro nesi,o būti savimi.Tik dviveidžiai žmonės ir taip visą gyvenimą su savimi nešiosis etiketę „Online“. Išnaudokime tai, ką turime, pagal paskirtį – dalinkimės knygomis, moksliniais straipsniais, giliomis ir prasmingomis mintimis, teatro, kino,muzikos programomis,o ne diskutuokime, kas kam nutiko per vakarykštį vakarėlį vienam ar kitam asmeniui. Pasakokimetai, ko pasiekėme gyvenime, ir svarbiausia – mokykimės gyventi prasmingai tegu ir virtualios erdvės dėka.

Darbą atliko: Vygintas Jatulevičius