10 kl. Lietuvių kalbėjimas. 2014 m. Andrius Mamontovas tvirtina….

Andrius Mamontovas tvirtina: „Jeigu norite, kad jūsų vaikai užaugę gyventų gerai, laimingai ir turtingai, išmokykite juos skaityti knygas.“ Kokiais būdais, jūsų

manymu, suaugusieji gali sudominti skaitymu vaikus?

Pagrįskite savo pasirinkimą.

 

Šiais laikais, jaunimas vis dažniau ir dažniau užmiršta pagrindinę žinių, bei išprusimo skrynelę – knygą. Be jos raštingumas sparčiai keičiasi. Vaikai pradeda tingėti mokytis, galvoti, nebemoka aiškiai dėstyti savo minčių. Neveltui A. Mamontovas sako, kad norint užauginti vaikus laimingus, turtingus ne materialumu, o žiniomis, bei išprusimu – reikia juos išmokyti skaityti knygas.

Knygų skaitymas, tai lengvas būdas tobulėti visapusiškai, tačiau tuo pačiu mes ne tik tobulėjam, bet ir atsipalaiduojam. Knygos dėka, galime pabėgti nuo kasdienės rutinos bei įtampos. Laiką, skirtą knygai, galime traktuoti kaip investiciją į geresnį savęs ir pasaulio pažinimą. Jos žadina vaizduotę ir moko mus atrasti savo vidinį pasaulį. Daugelis žmonių teigia, kad daug skaitantys asmenys yra savyje užsisklendę ir nėra linkę bendrauti su aplinkiniais. Tačiau tyrimai visa tai paneigė. Knygos moko mus bendrauti, bei padeda lengviau užmegzti ir palaikyti ryšius su kitu asmeniu.

Skaitymas – puiki jausmų mokykla. Neveltui daugelis tėvų skaito knygas dar visai mažiems vaikams. Taip ugdomas dėmesingumas, kantrumas. Kaip rodo tyrimai, mažyliai, kuriems tėvai dažnai skaito knygas, geriau supranta kitų emocijas ir ketinimus. Vaikai tampa ramesni ,bei įgauna daugiau pasitikėjimo savimi. Taip jie ramiau miega, o užaugę drąsiau elgiasi netikėtose situacijose. Skaitymas vaikams teikia nesuskaičiuojamas malonumo ir pramogų valandas. Taip pat, vyresni vaikai skaitydami mokosi iš herojų klaidų, nuotykių. Tampa atsargesni gyvenimiškose situacijose, pagalvoja, ar tai jiems bus reikalinga ir ar nepakenks tolimesniems planams..

Pagrindinė potemės mintis buvo pasakyta pačio A. Mamontovo ir R. Karbauskio nesenai įsteigtame paramos fonde – „Švieskime vaikus“. Šio fondo pagrindinė misija – aprūpinti Lietuvos bibliotekas, mokyklas, darželius geriausiomis lietuvių autorių knygomis vaikams. R. Karbauskis teigia, kad „Gera knyga yra raktas į vaiko sielą“. Tad šis labdaros fondas yra puiki investicija į ateitį. Fondas ne tik motyvuoja vaikus labiau domėtis knygomis, jų autoriais, skaityti knygas, bet ir būti drąsesniems patiems jauniesiems autoriams. Anot konkurso organizatorių, dauguma vaikiškų knygelių atkeliauja išverstos iš užsienio kalbų, tad lietuvių autorių knygelės nukeliauja į antrą planą.. O ir patys jaunieji lietuvių rašytojai skundžiasi, kad leidyklos šiomis dienomis yra labai atsargios ir abejingos dėl jų kurinių. „Skelbiamas konkursas – labai ryžtingas atsakas į minėtuosius apgailestavimus“ teigia Kęstutis Urba. Tad šis projektas labai paskatins rašyti ir jaunuosius rašytojus, nes nesenai vykusiame konkurse, buvo nominuojama piniginėmis premijomis už geriausią knygelę skirtą vaikams.

Deja, kad ir kaip bebūtų gaila, šiuolaikinį jaunimą sunku įtraukti skaityt. Vietoj knygelės, vaikams įbrukamas telefonas arba kompiuteris. Tad norint vaikus išmokyti skaityti, reikia pirma pradėti nuo pačių tėvų. Jie privalo skaityti vaikiškas knygeles dar visai net nekalbančiam vaikui. Tokiu būdu, šiek tiek paaugęs vaikas ne tik bus kantresnis bei dėmesingesnis, bet ir rinksis mieliau kaip pramogą knygelę, o ne šiuolaikinius technikos agregatus. Vėliau, reikėtų atsižvelgti į knygos turinį. Reikia, kad knyga vaikui būtų įdomi bei įtraukianti, o herojo nuotykiai pamokantys. Kad vaiko pasąmonėje įsirėžtų moralas ir ateityje būtų atsargesnis. Didžiulę pagalbą tėvams suteikia ir mokytojai. Jie skatina skaityti knygas, o vėliau už jas atsiskaityti. Veža pažangius mokinius į knygų parodas, taip juos motyvuodami toliau skaityti ir domėtis knygomis. Dar viena puiki priemonė, kuri įtrauktų vaikus skaityti – elektroninės knygos. Tai būtų puikus būdas panaudoti kompiuterį tinkama linkme. Vaikas rinktųsi ne kvailą žaidimą, o perskaityti dar vieną elektroninės knygos skyrelį. Tačiau, su kompiuteriu reiktų būti atsargesniems, nes nuo to gali nukentėti vaikų regėjimas.

Mano nuomone, reiktų išlikti patriotais, ir palaikyti jaunus lietuvių rašytojus. Viena iš tinkamesnių vaikiškų knygelių, būtų – Linos Žutaitės „Kakė Makė ir netvarkos nykštukas“. Aplamai, šios autorės knygelės yra tai, ko reikia vaikams. Knygose nėra per daug teksto, jos spalvingos, su daug iliustracijų. Šioje jos knygoje Makės istorija tokia, kokios reikia – pamokanti, bet leidžianti vaikui būti vaiku, tikėti nykštukais ir slibinais. Kita knygelė kurią rekomenduočiau būtų B. Jovaišienės „Šuniukas Vincas“. Šioje knygelėje pasakojama apie Vinco kelionę aplink pasaulį. Knygelė įtraukianti savo nuotykiais, o ir iliustracijos malonios akiai. Reiktų nepamiršti ir klasikos, tarkime, Justino Marcinkevičiaus „Grybų karas“ ir „Voro vestuvės“ – yra mėgstamos vaikų  ir svarbiausia visi tie skambūs, juokingi eilėraščiai yra aukso vertės. Net jei vaikas taip ir neišmoksta deklamuoti, jie labai gerai veikia kalbos vystymąsi.

Apibendrindamas norėčiau pasakyti, kad vaikus reikia skatinti skaityti jau nuo pat mažų dienų. Iš pradžių šį darbą kol vaikai nemoka skaityti, turi atlikti tėvai, skaitydami mažiesiems knygeles prieš miegą, o vėliau išmokus vaikui skaityti, pratinti juos skaityti knygas laisvalaikiu ir ne tik. Taip mūsų vaikai užaugs turtingi ir laimingi. Tad skatinkime vaikų talentą ugdyti jau šiandien!