TV įtaka vaikams

TURINYS

ĮVADAS……………………………………………………………………………………….…21.Televizijos įtaka vaikų kalbai ir vystymuisi……………………………………………32.Televizijos smurto įtaka vaikų elgesiui…………………………………………………43.Televizijos poveikis šeimos santykiams……………………….………………………54.Televizijos stereotipiškumo įtaka vaikams…….………………….……………….….64.1.Lyčių stereotipiškumas……………………………………….…………….64.2.Amžiaus grupių stereotipiškumas……………………………….……………74.3.Rasinis ir etninis stereotipiškumas……………………………………………75.Televizijos reklamos įtaka vaikams……………………………………………………8IŠVADOS………………………………………………………………………………………10LITERATŪROS SĄRAŠAS………………………………………………………………….11ĮVADASMūsų dienomis vaikai yra gimę su televizija ir netgi nesuprasdami TV programų, jie naudojasi televizijos tinklu kaip pačiu objektu, kuris juos labai traukia. Didelė dalis vaikų į televizorių žiūri kaip į asmenį, ir jeigu jie neturi kitos alternatyvos, televizorius šiems vaikams tampa draugu, su kuriuo jie praleidžia laiką.Vaikai žiūri televizorių ne tik norėdami kažkuo užsiimti, bet ir norėdami suprasti suaugusiųjų pasaulį. Tačiau vaikai iki 6 ar 7 metų sunkiai atskiria tikrovę nuo prasimanymo. Vaikas įsisavina konkrečiai tai, ką pamato.Mažus vaikus labiausiai traukia reklaminiai klipai, nes jie yra trumpi, trumpam prikausto vaiko dėmesį, pilni teigiamų ir gražių vaizdų, kuriuos jie gali su kažkuo lyginti ir tapatinti, ir labai dažnai kartojami.Labai didelis televizijos žiūrimumas sukuria “antropologinę mutaciją”, skatinančią vystytis jų vizualinius jutimo organus kitų organų sąskaita. Vaikai tampa pasyvūs. Matydami seriją greitų vaizdų, jie nespėja visko apsvarstyti ar panaudoti savo vaizduotę.Vaikas, sukaupęs dėmesį gali išlikti labai trumpai. Todėl jis nesulaukia istorijos pabaigos, kad išgirstų jos moralę. Jam įstringa tai, kas stipriausiai jį sukrečia emociškai.Norėdama labiau atspindėti tikrovę, pateiksiu šiek tiek statistikos.1– Amerikos vaikai vidutiniškai per savaitę 22-28 valandas praleidžia žiūrėdami televizorių – tai daugiau negu prie bet kurio kito užsiėmimo, išskyrus miegą.– Televizijos ir filmai demonstruoja vis daugiau smurto.– Amerikos Psichologų Asociacija nustatė, kad per metus vidutinis amerikietis vaikas ar paauglys per televiziją pamato 10,000 žmogžudysčių, išprievartavimų ar sunkių užpuolimų.

– Keturi iš penkių amerikiečių tiki, kad smurtas per televizijos programas daro įtaką smurto augimui visuomenėje.– Daugiau nei 1,000 tyrimų liudija tokį faktą, kad didelės smurto dozės per televiziją ypatingai didina vyriškosios lyties agresyvų elgesį.

_____________________________________________________________________________1Children and Television. 1998, [www dokumentas] URL: http://edie.cprost.sfu.ca/gcnet/ISS4-21c.html.1.Televizijos įtaka vaikų kalbai ir vystymuisiTelevizija veikia vaikų kognityvinį, lingvistinį ir akademinį vystymasi. Tačiau yra skirtingų nuomonių, kaip televizija veikia vaikų kalbos vystymasi. Vieni mano, kad televizija stabdo tą vystymasi, kiti tvirtina, kad televizija padeda tobulinti kalbą.Tėvai ir mokytojai nerimauja dėl to, kad televizija neigiamai veikia akademinį vaikų vystymasi, nes įtakoja ir riboja jų norą ir galimybes skaityti.Teiginys, kad televizija įtakoja vaiko kalbos vystymasi remiasi tuo, kad televizijos programose yra pabrėžiamas veiksmas, trumpa įvykių eiga, greitas tempas ir naudojimasis vizualiniu stimulu, trumpai tariant, mažiau kalbų, daugiau veiksmo.Doerken’as teigia,1 kad televizijos kalboje yra daug dviprasmybių ir prieštaravimų (pvz., jei norite, kad jūsų plaukai atrodytų natūraliai, dažykite juos). Televizijoje žargonas ir gatvės kalba yra dalis daugelio programų. Būna atvejų, kai vaikai atvyksta į mokyklą su labai prastomis kalbos žiniomis, vėliau paaiškėja, kad jie nieko negirdėjo, išskyrus televiziją, ir apskritai mažai su kuo bendravo.Vienbalsio vertinimo apie televizijos teigiamą įtaką vaikų kalbos vystymuisi nėra. Daugelis jaučia, kad televizija gali pagerinti vaikų kalbos kokybę įvairiais būdais, ypač tada, kai ir tėvai įtraukiami į tą procesą. Programos tokios, kaip “Sezamo gatvė” (tarpatautinė programa, užsiimanti vaikų kalbos tobulinimu) stengiasi sutvirtinti verbalinius tėvų-vaikų ryšius. Taip pat skatina vaikų žodynų tobulinimą ir tėvų dalyvavimą programose.Didelis televizijos žiūrėjimas (5-6 valandos per dieną) yra siejamas su menku asmenybės vystymusi visose vaikų amžiaus grupėse.

Novice Joseph teigia, kad labiausiai jaučiami pokyčiai, įtakojami televizijos žiūrėjimo, vaikų iki aštuonių metų kalboje.2 Šie vaikai arba tampa tokie pasyvūs, kad jų verbalika sumažėja iki minimumo arba jų kalba, ypač atpasakojant įvykius, pasidaro tokia greita, kad ją išvis sunku suprasti. Beveik visi tėvai yra matę šį fenomeną bent kartą (“ir tada… ir tada… ir tada…). Didelė dalis šių pokyčių priklauso nuo smarkios ir šiurkščios televizinės kalbos, kur tyla ir ramybė neegzistuoja, o vaizdai keičiasi nepaprastu greičiu. Normalus Amerikos vaikas, būdamas 11 metų amžiaus jau yra žiūrėjęs televiziją 4,000 valandų. Taigi daugumą anglų kalbos pamokų jis yra gavęs iš televizijos, o ne iš mokyklos mokytojų ar knygų._____________________________________________________________________________1Van Evra J. Television and Child Development.-Hillsdale, 1990.-P. 44.2Children and Television. 1998, [www dokumentas] URL http://www.orthodoxinfo.com /praxis/childtv.htm.Reziumuojant galima pasakyti, kad televizija daro poveikį vaikų kalbos vystymuisi, ypatingai mažų vaikų. Perdėtas televizijos žiūrėjimas, kaip bebūtų, gali trukdyti skaitymo, rašymo ir klausymo žinių įgijimui, o taip pat gali įtakoti skaitymo pirmenybei, tai yra vaikai pirmenybę teikia televizoriaus žiūrėjimui, o ne skaitymui.2.Televizijos smurto įtaka vaikų elgesiuiAr tikrai smurtas per televiziją kenkia mažiems vaikams? Yra ekspertų, kurie teigia, kad televizijos smurtas labai giliai veikia vaikus. Tačiau nesunku rasti ir tokių “ekspertų”, kurie ignoruoja šį poveikį. Jie tvirtina, kad televizinio smurto žiūrėjimas nesiskiria nuo pasakojimų klausymo. Šie prieštaravimai verčia tėvus pasiduoti kovoje dėl televizijos su jų vaikais.Televizijos smurto poveikis yra tyrinėjamas jau 20 metų. Išvada yra vienareikšmiška ir aiški: veikiami media smurto vaikai tampa žymiai agresyvesni. Tie “ekspertai”, kurie ignoruoja media smurto poveikį vaikams, tai daro lygiai taip pat, kaip “ekspertai”, kurie teigia, kad rūkymas nesukelia vėžio.
Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 911 žodžiai iš 3011 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
Turite atrakinimo kodą?