Egipto civilizacija

Egipto civilizacija

Civilizacijos pradžia

Pradžią Egipto civilizacijai, galima sakyti, davė Nilo upė. Kiekvienų metų liepos – spalio mėn. Nilas patvindavo, o vandeniui nuslūgus likdavo derlingo dumblo sluoksnis. Nilo vaga amžiams bėgant išliko nepakitusi, o jo slėnis iš visų pusių supo dykumos, todėl į jį retai įsiverždavo užpuolikai. IV tūkst. pr. Kr. Ten jau egzistavo seniausia žinoma žemdirbių civilizacija. Prie pirmųjų miestų ėmus šlietis aplinkinėms gyvenvietėms, atsirado primityvių valstybinių junginių, vadinamųjų nomų. Šį procesą skatino irigacijos sistema. IV tūkst. pr. Kr.II pusėje prie Nilo susidarė du dideli valstybiniai junginiai – Aukštutinis Egiptas (į pietus nuo Nilo deltos) ir Žemutinis Egiptas (Nilo deltoje). Maždaug 3100 m. pr. Kr. Aukštutinio Egipto karalius Menas užkariavo Žemutinį Egiptą ir suvienijo šalį. Civilizacijos subrendimas. Egipte Senosios karalystes laikotarpiu jau buvus civilizaciją rodo šie požymiai:

1. Valdžia – šiuo laikotarpiu Egipte buvo sukurta stipri, centralizuota, absoliuti valdžia: valstybę valdė faraonas, padedamas didžiulio valdininkų aparato, kurį sudarė viziris, patarėjai, nomų valdytojai nomarchai, inspektoriai, raštininkai ir t.t., bei kariuomenės, pavaldžios tik faraonui.

2. Monumentalioji architektūra – tai piramidės – antkapiniai paminklai, jose buvo laidojami balzamuoti faraonai.

3. Raštas – egiptiečiai turėjo raštą vadinamą hieroglifais, rašoma buvo ant papiruso (Nile augantys meldai).

4. Mokslas – Egipte plėtojosi matematika, astronomija, medicina – tai skatino praktiniai poreikiai: matematikos prireikdavo renkant mokesčius; astronomijos plėtrą lėmė poreikis numatyti Nilo potvynius, taip pat religiniai tikslai; medicinos (anatomijos) lygis kilo egiptiečiams balzamuojant ir mumifikuojant mirusiuosius.

Civilizacijos lūžis ir nuosmukis. Jis susijęs su tuo, kad 2200m. Pasikeitė valstybės valdymo sistema, prasidėjo decentralizacija, nomarchai jautėsi savo namuose esą visagaliai valdovai, kiekvienas iš jų net turėjo savo kariuomenę. Buvo apleisti drėkinimo įrenginiai, sustojo piramidžių statyba, nusmuko amatai ir manas. Civilizacijos smukimą rodo faraono Amenchotepo IV (Echnatono) bandymas įvykdyti Egipte religinę reformą. Norėdamas sumažinti žynių įtaką, Echnatonas XIV a. pr. Kr. Pamėgino įvesti vieno dievo Atono kultą. Tačiau ši reforma žlugo ir tik pagreitino civilizacijos irimą.

Civilizacijos dezintegracija. Egiptas vis silpnėjo. Maždaug nuo XI a. pr. Kr. Jį ima puldinėti kaimyninės gentys ir valstybės. Į valdžią ateina kitataučių Dinastijos, nomarchai vėl ima nebeklausyti centrinės valdžios. 525 m. pr. Kr. Egiptą nukariauja Persijos valdovas Kambizas, Egiptas tampa Persijos satrapija. Egiptiečiai ne sykį buvo sukilę prieš persus, o tai dar labiau susilpnino valstybę. Todėl 332 m. pr.Kr Egiptą gana lengvai užkariauja Aleksandra Makedonietis. Po jo mirties Egiptą valdė Aleksandro Makedoniečio generolas Ptolemėjas ir jo palikuonys. Galutinai Egipto civilizacija žlunga, kai ją 30 m. pr. Kr. nukariauja Roma.Egipto civilizacijos laimėjimai

1. Paliko monumentalių statinių – piramidžių;

2. Mokėjo balzamuoti numirėlius;

3. Gerai išmanė mediciną (gydė akių ligas, dantis, neblogai buvo ištyrę kraujo apytaką ir kt.);

4. Pirmieji pavartojo keturis pagrindinius matematikos veiksmus, pažino trupmenas;

5. Buvo geometrijos pradininkai (mokėjo apskaičiuoti plotus ir kampus);

6. Vartojo savitą rašto sistemą – hieroglifus, rašė ant papiruso;

7. Išmanė astronomiją: skyrė planetas nuo žvaigždžių, žvaigždes jungė į žvaigždynus.Egipto civilizacijos religija

Egiptiečių religija buvo politeistinė, t. y. jie turėjo daug dievų. Kiekvienas dievas buvo atsakingas už tam tikrą gyvenimo sritį: saulės dievas Amonas Ra ilgainiui tapo vyriausiuoju Egipto dievu, mirusiuosius globojo dievas Anubis, dangaus dievas buvo Horas, vaisingumo ir anapusinio pasaulio – Oziris ir t. t. Egiptiečių dievai buvo zoomorfinio pavidalo, t. y. jie vaizduojami žmogaus kūnu ir gyvūno galva (pvz., Anubis buvo vaizduojamas su šakalo galva, dangaus deivė Hator – su karvės galva ir t. t.). Egiptiečiai garbino ir gyvūnus: šventąjį jautį Apį, kates, gyvates, krokodilus, vabalus skarabėjus ir kt. Kadangi egiptiečiai tikėjo, jog siela sugrįžta į kūną žmogui mirus, tai kūnus balzamavo norėdami išsaugoti.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 642 žodžiai iš 2074 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
Turite atrakinimo kodą?