Turinys
1. Įvadas..............................3p.
2. Okupacija ir kylantis pasipriešinimas...................3p.
3. 1941 m. birželio 22 d. sukilimas jo eiga bei pasekmės..........5p.
4. Išvados..............................7p.
5. Literatūra..............................9p.
Įvadas
Tiriant lietuvių pasipriešinimo sovietinei valdžiai judėjimą dažnai nepelnytai užmirštamas pirmasis šio pasipriešinimo etapas. Tai 1941 m. birželio mėnesio įvykiai kai prasidėjus karui tarp Vokietijos ir Tarybų sąjungos Lietuvoje kyla LAF‘o vadovaujamas antisovietinis sukilimas turėjęs tikslą savo jėgomis išvaduoti kraštą nuo bolševikų. Sukilėlių pasiaukojimo dėka dar iki įžengiant vermachto daliniams buvo išvaduoti Kaunas, Vilnius ir kai kurios kitos Lietuvos vietovės. Kartu su minėtais įvykiais aš norėčiau nušviesti kitą, taipogi mažai istorikų tyrinėtą 19
944 m. vykusią lietuviškų dalinių kovą su puolančia raudonąja armija. Dar 1943 m. pradėta telkti Vietinė rinktinė buvo ruošiama kaip tautinis lietuvių junginys turėjęs tikslą savo jėgomis priešintis antrajai sovietinei okupacijai. Bet po kovos su bolševikų diversantais bei Armija Krajova, vokiečių vadovybei suėmus rinktinės štabą ir nuginklavus dalį karių, Vietinės rinktinės tikslus perima Tėvynės apsaugos rinktinė(TAR) bei Lietuvos Laisvės armijos(LLA) kovai su bolševikais organizuotas „Vanagų“ sąjūdis.
Tiek 1941 m. birželio sukilimas, tiek ir 1944 m. bei vėlesnės pokario kovos pareikalavusios didžiulių aukų kartu su si
iekiu išlaisvinti gimtąjį karštą turėjo dar vieną tikslą kurį pasiekė, o būtent parodyti pasauliui prievartinį Lietuvos įjungimo į Tarybų sąjungą pobūdį ir lietuvių pasiryžimą ginklu kovoti už savo laisvę.
Okupacija ir kylantis pasipriešinimas
1939 m. rugpjūčio 23 d. tarp Vokietijos ir SSRS buvo pasirašyta Nepuolimo su


1941 m. birželio 22 d. sukilimas jo eiga bei pasekmės
Organizuotas sukilimas prasidėjo jau birželio 22 d. vakare kai pirmiems vokiečių kariuomenės daliniams peržengus Lietuvos sieną Kaune veikiantys LAF‘o aktyvistai užėmė radiofoną ir pradėjo jį ruošti būsimoms transliacijoms. Tą patį vakarą buvo užimta ir radijo stotis. Siekiant sukelti paniką Raudonosios Armijos gretose buvo sukilėliai sunaikino armijos ryšio centrą bei karišką telefono centrinę stotį Vilijampolėje. Buvo išjungtas telefono ir telegrafo stočių veikimas, o sovietiniam karo komendantui siekiant suklaidinti pranešta, kad vokiečių desantininkai jau Kaune. Visi minėtieji sukilėlių veiksmai pasiekė norimų rezultatų, nes jau tos pačios dienos vidurnaktį iš miesto ėmė netvarkingai trauktis sovietinės kariuomenės daliniai , o jiems įkandin sekė sovietiniai darbuotojai ir aktyvistai. Minėtiems sukilėlių ve
Sukilimas išplito ir kariuomenės gretose. Pirmi birželio 22 d. vakare sukilo Varėnoje dislokuoto 184-osios divizijos kariai, kurie apleidę sovietų jiems paskirtą dislokacijos rajoną išsiskirstė. Traukdamasis į Vilnių vienas šios divizijos 294-asis pulkas buvo vokiečių aviacijos klaidingai apšaudytas, jo likučiai buvo vokiečių internuoti Valkininkuose , o kito pulko žvalgai patys pasidavė vokiečiams. Tačiau kai kurių pulkų kariai užmezgė ryšį su aktyviai veikiančiais partizanų būriais, gavo iš jų šovinius bei stojo į jų gretas kovai už krašto išvadavimą. 23 d. vakare sukilo ir Vilniuje dislokuoti kariuomenės daliniai suteikę ginkluotos pagalbos kovą Vilniaus mieste bepradedantiems partizanams ir LAF‘o aktyvistams. Vėliausiai iš sovietinės kariuomenės trauktis bei jai priešintis pradėjo Pabradėje dislokuoto 179-osios šaulių divizijos kariai pradėję ginkluoti ištisomis kuopomis trauktis iš savo pulkų tik kai buvo paskelbta, kad visa divizija išvedama į Baltarusiją tolesnei kovai su besiveržiančia vokiečių kariuomene. Paklusti tarybinei vadovybei atsisakė. Ir karinės aviacijos pilotai ką įrodo tai, kad vietoje į Baltarusiją atskristi lauktų 12-13 lietuviškų AMBO lėktuvų atskrido tik keturi. Tokiu būdu apie 8 tūkstančiai buvusios Lietuvos kariuomenės karių sugebėjo apsiginti nuo sovietų kariuomenės ir liko Lietuvoje kai tuo tarpu apie 5 tūkstančiai karių sovietams pavyko išsivaryti i rytus.
Nemažiau svarbus yra ir provincijoje kilęs ginkluotas sukilimas, kuris pavienėse srityse buvo ruošiamas jau iki karo, bet pasiekė sukilimo mastus tik birželio 22-24 d. Provincijos sukilėliai dažnai veikė pavieniui nederindami savo veiksmų nei su vyriausiąja LAF vadovybe nei su kitomis pasipriešinimo organizacijomis. Kaip pabrėžia savo knygoje V. Brandiševskis išgirdę per radiją transliuojamą Lietuvos himną bei sužinoję apie Laikinosios vyriausybės sudarymą vietos gyventojai ėmė organizuoti partizanų būrius, kelti tautinę vėliavą, užiminėti valdžios pastatus bei rūpintis ginklų gavimu nuginkluojant pavienius raudonarmiečius. Dažnai siekdami izoliuoti mieste esančias įgulas partizanai nutraukdavo telefono ir telegrafo ryšį ir dažnai raudonarmiečiams besitraukiant pastodavo mažesnėmis jėgomis jiems kelią.
Išvados
Peržvelgiant visą sukilimo eigą reikėtų pažymėti, kad jam trūko organizuotumo, vieningo vadovavimo bei drausmės. Tai nulėmė savivalės atvejus-plėšimus sąskaitų suvedinėjimus kuriuos aprašė net to meto Lietuvos laikraščiai. Tebevykstant neteisėtiems suėmimams atkurtoji valdžia ėmė tirti visus savivalės atvejus ir siekė užkirsti kelią tolesniam kraujo praliejimui. Bet nežiūrint padarytų klaidų bei patirtų nuostolių sukilimas didžiąja dalimi įvykdė savo tikslus: savo tautinėmis jėgomis išlaisvino Vilnių, Kauną bei daugelį Lietuvos miestų bei miestelių, sustabdė pagal išgales besitraukiančių raudonarmiečių bei NKVD vykdomą terorą taikių gyventojų atžvilgių, sukėlė raudonosios armijos užnugaryje paniką bei suirutę tuo palengvindami jų sutriuškinimą bei vienas svarbiausių tikslų tai parodė, kad Lietuva į SSRS įėjo ne savo norų, o buvo prievarta aneksuota ir niekada neprarado vilties šią aneksiją panaikinti.
Tačiau nors dėka lietuvių ryžto bei patriotizmo sukilimas ir pavyko tolesnis Lietuvos likimas buvo jau nebe tautos rankose. Iškarto po sukilimo imta atkūrinėti Lietuvos valstybė niekaip nesiderino su okupacinės vokiečių valdžios planais pagal kuriuos Lietuva turėjo tapti viena iš okupuotųjų rytų teritorijų dalių kaip ir kitos okupuotos kaimyninės šalys. Todėl jau po 6 savaičių buvo panaikinta, veiklą pradėjusi Laikinoji Vyriausybė kurią pakeičia vokiečių paskirti devyni generaliniai tarėjai. Vėlesnieji įvykiai parodė, kad šios kolaboracinės pareigybės buvo sukurtos siekiant palengvinti vokiečiams Lietuvos kontrolę, pajungiant tiek materialinius tiek ir žmogiškus karšto resursus karo reikmėms ir tuo pačiu ruošiant dirvą Hitlerio išsvajotai „gyvybinei erdvei“ . Taip sovietinę okupaciją pakeičia nacistų okupacija sužlugdžiusi lietuvių viltis atkurti nepriklausomybę.
Literatūra
1. G. Surgailis. Lietuvos Kariuomenė 1918-1998 m. –Vilnius., -1998
2. V. Brandišauskas. Siekiai atkurti Lietuvos nepriklausomybę(1940 06-1941 09).
–Vilnius. -1996
3. Sud. A. Martinionis. Sukilimas 1941 m. Birželio 22-28 d. –Vilnius.-1995
4. B. Vaitkevičius. Antinacinis pasipriešinimo judėjimas Lietuvoje 1941-1944
metais.-Vilnius.-2001.