Vaikų darželio tinklo projektas skirtas kompiuterinių tinklu paskaitai.

Tinklo projektas

Projekto duomenys:• 1 pastatas;• 2 aukštai;

Projekto reikalavimai:• Pastate įrengti 10 darbo vietų;• Įrengti administracijos 5 darbo vietas;• Administracijos darbo vietos turi būti per 3 kabinetus;• Kiekviena salė tegali tūrėti po 2 darbo vietas;• Salėje įrengti 25 kompiuteriams bevielį ryšį;• Darbo vietas išdėstyti atsižvelgiant į higienos reikalavimus;• Parinkti pigiausią aktyvią tinklo techninę įranga;• Pritaikyti reikalingas tinklo apsaugos priemones;• Pateikti tinklo projekto sąmatą.

Kodėl įmonei reikalingas tinklas?

Nes kiekvienai įmonei interneto ryšys yra reikalingas, taip ir darželiui reikalingas interneto ryšys, o norint realizuoti interneto ryšį darželyje reikia įdiegti vietinį tinklą. Taip bus galima keistis duomenimis ir naudotis interneto paslaugomis. Taip pat vaikai mokinamoji medžiaga iš interneto kurią auklėtojas rodys vaikams, padės ugdyti gabumus.

Kompiuterio tinklo realizavimas

Kadangi darželyje bus naudojama nemažai kompiuterių, todėl reikalingas nenutrūkstamas interneto ryšys ir tinklas. Todėl geriausia diegiant kompiuterių tinklą naudoti žvaigždinę tipologiją. Ši tipologija buvo išsirinkta, nes tik centrinio mazgo gedimas išveda iš rikiuotės visą tinklą, vartotojų prijungimas ar atjungimas nekeičia tinklo darbo našumo, tinklą lengva plėtoti, prijungiant naujus vartotojus ir centralizuotas valdymas ir kontrolė.

Išteklių poreikis

Projektui įvykdyti nėra skirta didelių reikalavimu, nes darželis nedirba pakankamai sunkių operacijų tinke, todėl įranga bus galima rinktis pagal poreikius. Taip pat įranga gali būti ir nebrangi, nes tinko veikimui pilnai užteks našumo. Šiam projektui reikės:• Maršrutizatorių – 3 vnt., nes tai pigiausia priemonė suskirstyti į potinklius.• Komutatorių – 8 vnt., su 4 lizdais, kurių pakaks projektui, nes viename kabinete buvo apskaičiuota jog bus daugiausia 2 kompiuteriai..• Lovelių UTP kabeliams kloti – 146m. Loveliai apsaugos kabelį nuo pažeidimų. Bus naudojami nuo komutatoriaus iki kur yra kompiuterio darbo vieta.• UTP kategorijos kabelių – 200m.• RJ-45 tipo rozetės – 15 vnt.• RJ-45 kištukų – 20 vnt., nes kažkuris gali pasitaikyti sugedę ar pažeisti..

• Komutacinės spintelės – 2 vnt. Jos bus statomos atskiruose mažuose kambarėliuose .

Projektavimas Kadangi pastatas yra 2 aukštų ir reikia padaryti 10 darbo vietų per abu aukštus, plius administracijos vietos 5 kurios turi būti per 3 kabinetus. Tai pagrindinis maršrutizatorius bus pastatytas komutacinėje spintelėje. Spintelė bus. padėta viename kambariuke, kur bus saugiai užrakinta. Kadangi pirmame aukšte bus administracinės patalpos, tai todėl bus viena salė su 2 darbo vietomis, ir 4 salės po 2 darbo. Spintelėje padėtas maršrutizatorius M1 su kitais M2 ir M3 maršrutizatoriais bus sujungta pagal aukštą, ne vienas tieks antrame aukšte internetą, o kitas pirmame aukšte. Maršrutizatorius M2 bus kartu su M1 toje pačioje spintelėje, o M3 antrame aukšte komutacinėje slėptuvėje. Taip maršrutizatorius M2 jungs komutatorius K1, K2, K3 kurie tieks tolimesni ryšį į administratoriaus kabinetus. Taip iš to pačio maršrutizatoriaus K4 komutatorius tieks ryšį salei su 2 darbo vietomis. Antrame aukšte maršrutizatorius M3 bus sujungtas su K5, K6, K7, K8 ir kiekvienas siunčia ryšį i kiekviena sale atskirai. Kadangi laidai užima pakankamai daug vietos, tai buvo naudojamasis priemonėmis ir tinklas buvo sujunginėji loveliais, bei rozetėmis kurios buvo pridėtos netoli kompiuterio darbo vietos, jog tas kuris dirbtu su kompiuteriu, nekeistu darbo vietos. O atkirai i kambariukus uždaryti maršrutizatoriu komutacinėje spintelėje buvo daroma todėl kaip papildoma saugos priemonė. Atlikus jungimo darbus galima ir nustatinėti maršrutizatorių. Į kiekvieną maršrutizatorių yra įvedami MAC adresai, jo nes kiti kompiuteriai su skirtingu MAC negu ivesta tinklo nustatymuose neturės priėjimo. Pirmame aukšte jungiasi visi 4 komutatoriai prie maršrutizatorio ir laidais išvedžiojami po kabinete. Pirmame kabinete sumontavus kovelį ir rozetę turime tiekimą nuo pirmo kumotatoriaus dviem kompiuteriams, taip ir sujungiamas ir antrasis kabinetas kuriame 2 kompiuteriai, ir trečiasis kuriame vienas kompiuteris, bet laikui bėgant galvojama ten dar vieną patalpinti. Kabinetų dydžiai nedideli. Visi vienodi ir yra 5 m. ilgio ir 3 m. pločio. Todėl vedžiojant laidus yra sutaupoma kabelio dėl atstumo.

Salė kurioje bus dvi darbo vietos, gaus tinklo tiekimą iš K4 komutatoriaus. Laido vedžiojimui reikės pakankamai daug, nes salė yra 15 m. ilgio ir 10 m. pločio. Kompiuterius manoma sudėliot i salės kampuose. Visos salės vienodos, todėl antrame aukšte likusios salės gaus tokio tipo išvedžiojimą kaip ir salė pirmame aukšte. Antrame aukšte maršrutizatorius M3 bus padėtas į komutacine dėžutę, ir užrakintas atskirai į kambarėli. Visos darbo vietos bus sujungtos komutatoriais K5, K6, K7, K8. Pirmoji salė kur yra dvi darbo vietos bus sujungta su komutatoriu K5, antroji salė su K6, trečioji su K7, ketvirtoji su K8. Įrangos pasirinkimasMaršrutizatoriai kurie bus naudojami buvo pasirinkti pagal tai kuris yra geriausias iš norimų kurie bus naudojami. Todėl buvo pasirinkta keli ir pgal kriterijus vertinami:Funkcijos Gamintojas/Modelis D-Link Wireless N150 TL-R402M TP-LINK BR-6314K EDIMAXWAN 1x 0x 0xLAN 4x 4x 4xDHCP server Taip Taip TaipStatic DHCP įrašų sk. 20 20 20Firewall Taip Taip NeSvetainių blokavimas Taip Taip NeMAC filtrai Taip Taip TaipPapildomos funkcijos SPI Firewall -Stateful Packet Inspection – Suderinama su IEEE802.3 ir IEEE802.3u standartaisGarantija 24 mėn. 24 mėn 24 mėnKaina Lt su PVM 130.00 43.14 63.89

Remiantis lentelės duomenimis galima teigti, kad pagal darželio poreikius galima rinktis TL-R402M TP-Link, nes jis turi ir integruota ugniasiene, ir yra pigus, todėl darželis galės nesijaudinti dėl per didelio pinigų išleidimo. Taip pat garantijos laikotarpis ilgas. Visos pagrindinės funkcijos yra šiame maršrutizatoriuje todėl galima puikiai jį pritaikyti darželiui. Plačiau apie maršrutizatorių galima rasti adresu: http://www.pirkpigiau.lt/shop/catalog/kompiuteriai/tinklo_ranga/marrutizatoriai/301119296_tl-r402m_net_router_10_100m_4port_dsl_tl.html

Taip pat buvo ieškoma komutatorių. Buvo imtas pigiausias variantas ivertinus tai kad darželiui nereikia galingo, ir dėl to kad nėra vykdomos sunkios operacijos kurioms reiktu spartaus komutatoriaus. Todėl buvo imta NET SWITCH 5PORT 10/100M/TL-SF1005D TP-LINK 5 lizdų, taupantis elektros energiją. Jo kainą yra 27.73 Lt. su PVM. Pigus ir geras variantas kaip darželiui.

Visa įranga buvo rasta adresu http://www.pirkpigiau.lt/shop/.

Projekto sąmataProjekto išlaidos tinklo įrangai įsigyti:Prekė Matas Mato kaina, Lt Suma, LtMaršrutizatorius 3 vnt 43.14 129,42Komutatorius 8 vnt 27.73 221,84Lovelis 146 m 4 584UTP kabelis 230 m 0,5 115RJ-45 rozetės 15 vnt 5 75RJ-45 jungtys 20 vnt 0,5 10Komutacinės spintelės 2 vnt 45 90Suma 1225,26

Projekto vykdymo darbų išlaidos:Paslauga Vnt./m Vnt. kaina SumaKabelio tiesimas 230m 0,8 184Lovelio montavimas 146m 0,8 116,8Gręžimo darbai 2 12 24Rozetės montavimas 15 3 45Maršrutizatorių komvigūravimas 3 50 150Suma 519,8

Susumavus techninės įrangos, medžiagų ir darbų įkainius projekto sąmata – 1745,06 Lt.

Apibendrinimas• Abiejuose aukštuose įrengta tinklo įranga;• Parinkta pigi ir patogi įranga ;• Sukonfigūruota tinklo techninė įranga;• Paskaičiuota tinklo projekto sąmata.

Rekomendacijos Reikėtu labiau kreipti dėmesį į tai kad reiktu antivirusinių programų kurios papildomai saugotu tinklą ir kompiuterius nuo galimų neigiamų ivykių kompiuteriui. Taip pat patartina daryti gražinamasias kopijas.

PriedaiPriedas Nr. 1Projektuojamo tinklo loginė schema

Priedas Nr. 2Projektuojamo tinklo pastatų fizinė schema 1 auštas

Projektuojamo tinklo pastatų fizinė schema 2 auštas