Skaitmeninės kameros

Vyresni žmonės tikriausiai prisimena maždaug prieš dvidešimt metų pasirodžiusias ir vėliau labai paplitusias VHS bei 8 mm buitines vaizdo kameras. Kad ir keista, šiandien analogines vaizdo kameras jau baigia išstumti skaitmeninės.Iš pirmo žvilgsnio naujosios skaitmeninės vaizdo kameros beveik nesiskiria nuo senųjų analoginių. Iš tiesų skaitmeninės kameros veikia panašiai kaip VHS, tačiau jomis įrašytą dinaminį vaizdą „FireWire“ sąsaja galima įkelti į kompiuterį ir tą pačią akimirką redaguoti. Filmą, papildytą titrais ir muzika, neprarandant vaizdo kokybės vėl galima įrašyti į juostelę arba DVD plokštelę. Atsižvelgus į įvairiausius efektus, patogumą redaguoti bei dubliuoti, skaitmeninės vaizdo kameros gerokai pranašesnės už analogines, nes vartotojui suteikiama daug filmo kūrimo galimybių. Anksčiau buvo prekiaujama VHS, VHS-C, SVHS-C, 8 mm, Hi8 ir kitų formatų analoginėmis vaizdo kameromis. Skaitmeninių kamerų įvairovė yra gerokai mažesnė – siūlomi trys pagrindiniai jų tipai: DV (Digital Video), „Digital8“ ir DVD. Šiuo metu bene populiariausios DVD dinaminį vaizdą į „Mini DV“ juostelę įrašančios DV skaitmeninės vaizdo kameros. Pagrindinis jų trūkumas – ribotas juostelės ilgis (standartiniu režimu į „Mini DV“ juostelę galima įrašyti vienos valandos filmą). „SONY“ kompanijos sukurtas “Digital8” standartas – tai senųjų Hi8 ir skaitmeninių vaizdo kamerų sąsaja. „Digital8“ kameros gali skaityti ir senąsias 8 mm/Hi8, ir naująsias „Digital8“ juosteles, be to, šių juostelių ilgis gali būti didesnis už „Mini DV“. Tiesa, šių skaitmeninių vaizdo kamerų nėra labai daug, nes jas gamina tik „SONY“ ir keletas kitų kompanijų. DVD vaizdo kameros informaciją įrašo į miniatiūrines DVD plokšteles. Jomis, nepersukant juostelės, akimirksniu galima rasti bet kurį filmo fragmentą, o visas filmo kūrimo operacijas atlikti ir be kompiuterio. Sparčiai tobulėjančioms DVD kameroms prognozuojama puiki ateitis, tačiau kol kas jų vaizdo kokybė prastesnė už DV ir „Digital8“ kamerų.

Toliau aprašysiu keletą naujausių ir geriausių skaitmeninių kamerų, kurias pagamino “Canon“ ir „SONY“ firmos.Šiemet “Canon“ yra numačiusi pagaminti ne mažiau dvidešimties naujų skaitmeninių fotoaparatų modelių ir taip užimti iki 25% pasaulinės skaitmeninių fotoaparatų rinkos. Šiuos planus bendrovė jau pradėjo įgyvendinti ir vartotojams pateikė net 8 naujus skaitmeninius fotoaparatus – „Digital IXUS Iis“, „Digital IXUS 430“, „Digital IXUS 500“, „PowerShot Pro1“, „PowerShot S1 IS“, „PowerShot A75“ bei „PowerShot A310“.Į naujųjų „Canon“ skaitmeninių fotoaparatų šeimą įeina ir kiek anksčiau pristatytas „Digital IXUS i“. IXUS šeimos įrengimai skiriami stilingam, šiuolaikiškam, kosmopolitiškam vartotojui, kuris nori ne tik geros nuotraukų kokybės, bet ir gražios fotoaparato išvaizdos. „Digital IXUS i“ turi 3,2 megapikselių sensorių, 6,4 kartų kombinuoto priartinimo funkciją, 9 taškų auto-fokusavimo sistemą, tiesioginio spausdinimo funkciją ir daugelį kitų populiarių savybių.„Digital IXUS 430“ turi 4,0 megapikselių sensorių ir super greitą DIGIC procesorių, kaip, beje, ir kiti naujieji IXUS šeimos fotoaparatai. „Digital IXUS 430“ geba kombinuotu būdu priartinti iki 11 kartų, turi visas kitas „Canon“ fotografavimo įrengimams būdingas funkcijas.Trečioji IXUS „klano“ naujiena — „Digital IXUS 500“ — turi 5,0 megapikselių sensorių, kombinuotu būdu priartina iki 12,3 kartų, juo taip pat galima filmuoti VGA standarto vaizdo klipus su garsu. „Canon“ dizaineriai technologijų inovacijas pritaikė ne tik fotoaparatų viduje, tačiau ir išorėje. Visi IXUS fotoaparatai turi ypač tvirtą korpusą, nebijantį sutrenkimų.Ko gero didžiausia sezono naujiena tapo naujasis „PowerShot“ serijos fotoaparatas „PowerShot Pro1“. Tai jau profesionaliam vartojimui būdingas funkcijas turintis skaitmeninis fotoaparatas su 8,0 megapikselių sensoriumi, sudėtinga 7 kartų priartinimo sistema, 12 fotografavimo režimų. Juo padarytų nuotraukų kokybė tokia aukšta, kad galima ypač kokybiškai spausdinti iki A2 formato spaudinius, spausdintuvą tiesiai pajungiant prie fotoaparato.Kita naujiena — „PowerShot S1 IS“ — 3,2 megapikselių fotoaparatas su ypač galingu priartinimo mechanizmu — net iki 32 kartų kombinuotu (tame tarpe 10x optinis priartinimas) būdu. Fotoaparatas turi ir optinį vaizdo stabilizavimą, galimybę įrašyti ilgos trukmės vaizdą su garsu ir visas kitas modernias „Canon“ fotoaparatų funkcijas. Šį įrengimą „Canon“ inžinieriai rekomenduoja tiems, kas dažnai fotografuoja iš arti ar stambiu planu.
Tuo tarpu „PowerShot A75“ šiemet pretenduos tapti vienu populiariausių „Canon“ skaitmeninių fotoaparatų, nes įrengimas apjungia visas pagrindines funkcijas, yra lengvai valdomas ir neapkrautas mėgėjui nebūtinomis „profesionaliomis“ funkcijomis. Fotoaparatas turi 3,2 megapiskelių sensorių, 3 kartų optinį priartinimą, 13 fotografavimo režimų, su juo galima nufilmuoti iki 3 min. vaizdą su garsu.„PowerShot A310“ taip pat apginkluotas 3,2 megapiskelių sensoriumi, turi 5,1 kartų skaitmeninį priartinimą, naudoja „Canon Visionary“ technologiją, kuri iki minimumo supaprastina fotografavimo procesą ir leidžia net ir pradedančiajam pasiekti puikių rezultatų.„Canon“ skaitmeninio vaizdo technologijų padalinio vadovas Takashi Oshijama mano, jog ilga kompanijos fotoaparatų kūrimo patirtis šiemet padės galutinai pralenkti konkurentus, iš kurių daugelis fotoaparatus gamina tik kelerius metus. Šiuo metu „Canon“ užima 20% skaitmeninių fotoaparatų rinkos pasaulyje. Šiemet “Canon“ yra numačiusi parduoti apie 13 mln. skaitmeninių fotoaparatų. Dar dvi „Canon“ skaitmeninės kameros: „Canon MVX150i“ ir „Canon MV 650i“. „Canon MVX150i“ 1,23 mln. fotoelementų (bendras skaičius — 1,33 mln.) „Canon MVX150i“ skaitmeninę vaizdo kamerą galima priskirti prie jau šiek tiek pažengusiems vartotojams skirtų tokio tipo įrenginių. Jos dydis (75 x 186 x 92 mm) panašus kaip ir kitų tokios klasės įrenginių, o svoris su baterija ir kasete — šiek tiek mažesnis (735 gramai). „Canon MVX150i“ patogu paimti į ranką, lengvai pasiekiami visi jos valdymo mygtukai. Atidarius šios vaizdo kameros skystųjų kristalų (SK) ekrano dangtį, pasirodo įspūdingas net 3,5 colio įstrižainės SK ekranas (malonu ekrane kontroliuoti vaizdą bei žiūrėti nufilmuotą medžiagą). Dar vienas „Canon MVX150i“ privalumas — kokybiški 37 mm skersmens 16 kartų artinantys lęšiai (į daugumą šios klasės kamerų įdiegti 10 kartų artinantys lęšiai), kuriuose veikia optinis vaizdo stabilizatorius (papildomi judantys optiniai elementai, kurie stengiasi į fotoelementų matricą nukreipiamą vaizdą išlaikyti toje pačioje vietoje ir iš dalies kompensuoja kameros judesius). „Canon MVX150i“ kamera galima fotografuoti 1280 x 960 taškų fotovaizdus ir įrašyti jų rinkmenas į SD arba „Multimedia Card“ atmintinės korteles (skiriamosios gebos pakanka 10 x 15 cm dydžio nuotraukoms išspausdinti).
Kaip ir daugumą naujausių „Canon“ skaitmeninių fotoaparatų, šią skaitmeninę vaizdo kamerą USB sąsaja galima prijungti tiesiai prie „Canon“ fotospausdintuvo. „Canon MVX150i“ įrengta net 17 įvairiausių valdymo mygtukų, tačiau bene svarbiausi yra keturi: ekspozicijos, fokusavimo ir du vartotojo meniu. Išoriniai valdymo mygtukai labai praverčia filmuojant saulėtą dieną, kai SK ekrane beveik nieko nematyti. Pagyrimo nusipelno patogus „Canon MVX150i“ rankinio fokusavimo valdymas (kamera fokusuojama dideliu ir lengvai sukamu objektyvo žiedu). Mažiausias fokusavimo atstumas – vos 10 milimetrų! Į „Canon MVX150i“ vaizdo kamerą įdiegta ne tik lanksti fokusavimo sistema – rankiniu būdu dar galima keisti jos ekspoziciją bei baltos spalvos balansą. Dar vienas „Canon MVX150i“ privalumas — naktinio filmavimo „Super Night“ režimas (pasišviečiant šios kameros infraraudonųjų spindulių prožektoriumi, galima filmuoti visiškai sutemus). Esant prastam apšvietimui, galima naudotis vidiniu šios kameros baltos šviesos (LED) prožektoriumi, o jei jo šviesos nepakanka, galima prijungti išorinį „VFL-1“ arba panašų prožektorių (jį reikia įsigyti papildomai). „Canon MV650i“ Naująją „Canon MV600“ skaitmeninių vaizdo kamerų šeimą sudaro keturi modeliai: „MV650i“, „MV630i“, „MV600i“ ir „MV600“. Visose kamerose įrengta „FireWire“ išvestis, o „i“ raide pažymėtuose modeliuose — ir įvestis. Į „MV650i“ ir „MV630i“ kameras papildomai įdiegta USB 2.0 sąsaja (spausdinant skaitmeninius fotovaizdus, jas galima jungti tiesiai prie „Canon“ fotospausdintuvo). Visų „Canon MV600“ kamerų širdis — naujoji 800 tūkst. fotoelementų CCD matrica. Kodėl buvo pasirinkta būtent tokia skiriamoji geba? Ekraninė PAL DV formato raiška — 720 x 576 = 414 720 taškų, todėl kokybiškai filmuoti turėtų pakakti 500 tūkst. fotoelementų matricos. Tiesa, tokia vaizdo kamera negalėtų elektroniniu būdu stabilizuoti vaizdo (papildomai dar reikėtų maždaug 400 tūkst. fotoelementų). Taigi į šiuolaikinę skaitmeninę vaizdo kamerą turi būti įdiegta ne mažesnė kaip 800 tūkst. fotoelementų matrica (pusė fotoelementų skirti vaizdui formuoti, o pusė – jam stabilizuoti).
„MV650i“ — daugiausia funkcijų atliekanti naujosios „Canon“ skaitmeninių kamerų šeimos atstovė. Į akis pirmiausia krinta jos neįprastas kvadrato formos korpusas, kurio viršuje matyti 30,5 mm skersmens lęšiai. „Canon MV650i“ kairėje įrengtas 2,5 colio įstrižainės SK ekranas, virš kurio matyti keturi šios vaizdo kameros magnetofono mygtukai (analogiškuose kitų gamintojų įrenginiuose šie mygtukai dažniausiai būna po SK ekrano dangčiu, todėl jais nelengva naudotis). Šios skaitmeninės vaizdo kameros baltos spalvos balansą, ekspoziciją ir diafragmą galima pakeisti rankiniu būdu (kamera fokusuojama paspaudus „Play“ mygtuką ir pasukus ekraninio meniu ratuką). Kaip ir „Canon MVX150i“, ši vaizdo kamera gali dirbti fotografavimo režimu (1024 x 768 taškų duomenų rinkmenos rašomos į SD arba „Multimedia Card“ atmintinės korteles). Pagyrimo verta „Canon MV650i“ informacijos įvesties ir išvesties sistema, kurią sudaro „FireWire“, „S-Video“ prievadai (jų lizdai paslėpti po dangteliu) bei USB ir AV prievadai (lizdai įrengti dešinėje pusėje). Šį kartą bandymai vyko netradiciškai. Abi kameras bandėme vieną saulėtą rugpjūčio savaitgalį būdami gamtoje. Filmavome automatiniu režimu. Esant geram apšvietimui, abiejų kamerų vaizdo kokybė buvo nepriekaištinga. Šiek tiek nuvylė prastoka „Canon MV650i“ kamera įrašyto garso kokybė — žiūrint filmuotą medžiagą buvo girdėti įrenginio mechanikos keliamas triukšmas. Filmuojant prasčiau apšviestus objektus, geresniais rezultatais nudžiugino „Canon MVX150i“ kamera, kurios vaizdo kokybė ir šį kartą buvo nepriekaištinga. „Canon MV650i“ kamera nufilmuota medžiaga buvo nepakankamai kontrastinga. Standartinio „BP-512“ ličio jonų akumuliatoriaus filmuojant išjungtu SK ekranu „Canon MVX150i“ kamerai pakako maždaug dviem, o „Canon MV650i“ — dviem su puse valandos.Apibendrindamas šias dvi skaitmenines kameras galiu teigti, kad abi „Canon“ skaitmeninės vaizdo kameros pasižymi visomis šiuolaikiniams tokio tipo įrenginiams būdingomis savybėmis, paprastai valdomos ir atlieka daug vartotojo darbą lengvinančių funkcijų. „Canon MV650i“ galiu rekomenduoti visiems, pirmą kartą skaitmeninę vaizdo kamerą ketinantiems įsigyti filmavimo mėgėjams, o „Canon MVX150i“ – labiau pažengusiems vartotojams.
„SONY“ kompanija pradėjo pristatinėti naują skaitmeniniu ir analoginių vaizdo kamerų seriją.Skaitmeninė vaizdo kamera „SONY DCR-TRV 460“ suteikia geriausias skaitmeninės kameros savybes analoginės kameros kaina. Tik keli iš daugelio jos savybių sudaro didelis 2.5 „Swivel Screen“ LCD ekranas, galingas 20X optinis vaizdo pritraukimas, „Night Shot Plus“ infraraudonas įrašymas, „USB Streaming“, ir ekonomiška „Stamina Battery Power Management“ sistema. Kamera gali būti valdoma jautriu LCD ekrano prilietimu, o skaitmeniniai vaizdai saugomi patogioje „Memory Stick Media“ atminties kortelėje. Priedu, „Digital8“ įrašymas reiškia aukštos kokybės skaitmeninį įrašymą pigiose Hi8 ir 8mm vaizdo kasetėse. Taigi, jūs galite gauti profesionalius rezultatus, tačiau nemokant brangias profesionalų kainas. Vaizdo kamera „SONY DCR-TRV 460“ prieinama daugeliui vartotojų!Specifikacijos:Vaizdo gavimo įrenginys: 1/6” 460K „Gross Pixel“ CCDFaktinis vaizdas: 290K pikseliaiLęšio židinio nuotolis: 2.5-50mm35mm konversija: 42-840mm (kameros režimas); 42-840mm (atminties režimas)Lęšio diametras: 37mmOptinis vaizdo pritraukimas: 20XSkaitmeninis vaizdo pritraukimas: 990XFokusavimas: pilnai automatinis/rankinisApšvietimo prietaiso minimumas: 4 Lux (0 Lux su naktinio filmavimo „Night Shot“ infraraudonąja sistema)Naktinio filmavimo „Night Shot“ infraraudonąja sistema: „Night Shot Plus“Užrakto greitis: ¼ -1/4000 sek.Vaizdo ieškiklis: nespalvotas, 90K pikseliaiLCD ekranas: 2.5 spalvotas (123K)Video įėjimas/išėjmas: +/+ (S-video, mini)Audio įėjimas/išėjimas: +/+ (Stereo, Special)„i.LINK“ DV jungtis (IEEE1394)USB, „USB Streaming“: taip„Memory Stick PRO“ laikmenos suderinamumas: palaiko iki 1GB talposEkspozicija: rankinė/automatinė, sensorinis valdymasPrograminės įrangos palaikymas: Microsoft „Windows 98SE“, „Me“, „2000“, „XP Home“ ir „PRO“;„Macintosh“ OS Dydis: (85x98x151mm);Svoris: 910g