Personalinio kompiuterio procesoriai

TurinysĮžanga – 2 –Kompiuterio technine įranga – 3 –Duomenų apdorojimo įrenginiai – 4 –Centrinis procesorius – 5 –Mikroprocesoriai – 7 –Šiuolaikinių procesorių apžvalga – 8 –Procesorių maitinimas ir aušinimas – 10 –Išvados – 12 –

Paveikslėlis 1. Asmeninio kompiuterio schema – 4 –Paveikslėlis 2. Magistralės – 5 –Paveikslėlis 3. Mikroprocesorius – 9 –

Lentelė 1. Mikroprocesoriai – 7 –Lentelė 2. Procesorių darbinių tūrių diapazonas – 11 –

ĮžangaXXI – asis amžius – informacines visuomenės suklestėjimo amžius. Vienas reikšmingiausių XX – ojo amžiaus antrosios pusės pasiekimų – kompiuteris. Kaip gyvojoje gamtoje aukščiausias kūrinys yra žmogus, taip technikoje – kompiuteris. Kompiuteris – tai daugelio metų įvairiausių sričių teorinių taikomųjų mokslų atradimų rezultatas. Pirmieji kompiuteriai buvo tik skaičiavimo priminė, o dabartiniai – ir priemonė, suvienijusi žmones bendrauti per kompiuterių tinklus. Kompiuteriai ir duomenų perdavimo tinklai sukūrė šiuolaikinės informacinės visuomenės, kurioje dirba tiek kompiuterių specialistų profesionalai, tiek jų vartotojai, prielaidas. Turbūt nedaugelis atsimena mechaninę spausdinimo mašinėlę ir tuos vargus, kai padarius nors mažiausią klaidą reikėdavo perspausdinti visą puslapį ar ieškoti galimybių koreguoti. Jeigu dabar reikėtų rinktis, ką naudoti – spausdinimo mašinėlę ar kompiuterį, pirmenybę kiekvienas atiduotume naujoms kompiuterinėms technologijoms. Informacinės technologijos sparčiai tobulėja ir keičia daugelio veiklos sričių darbo specifiką. Šiandien darbo kompiuteriu įgūdžiai žmonėms tampa vis svarbesni visose gyvenimo srityse. Pabandysime aptarti turbūt svarbiausią kompiuterio sudedamąją dalį – procesorių.

Kompiuterio techninė įranga

Paveikslėlis 1. Asmeninio kompiuterio schemaKompiuterio techninė įranga vadinami visi fiziniai kompiuterio komponentai – sisteminis blokas, klaviatūra, pelė, standusis (kietasis) diskas, diskelių įtaisas, kompaktinių diskų įtaisas (CD-ROM), monitorius ir kt. Sisteminis blokas – kompiuterio dalis, kurioje yra informacijos apdorojimo ir saugojimo įranga, pvz., pagrindinė plokštė, mikroprocesoriai, operatyvioji (RAM) ir pastovioji (ROM) atmintys, lanksčiųjų diskelių įrenginys, kietojo disko įrenginys, ventiliatorius, garso plokštė, vaizdo plokštė.AK techninė įranga skiriama į 4 grupes:Įvesties įrenginiai – įveda duomenis, pakeičia į duomenų apdorojimo įrenginiams suprantamą formą, perduoda duomenis saugoti į atmintį.

Atminties įrenginiai – saugo programas ir duomenis laikinai (RAM) ir pastoviai (diskai, diskeliai).Duomenų apdorojimo įrenginiai – CP, atmintis – vykdo programinės įrangos nurodymus darbui su duomenimis; tikslas – gauti duomenų apdorojimo rezultatą – informaciją.Išvesties įrenginiai – duomenų apdorojimo metu gautą informaciją pateikia vartotojui arba perduoda ryšio linijomis.Duomenų apdorojimo įrenginiaiĮvesties, atminties, išvesties įrenginius galima matyti, paliesti, bet negalima tiesiogiai matyti duomenis apdorojančių įrenginių – mikroschemų, esančių kompiuterinės sistemos viduje, nuo kurių sudėtingumo ir priklauso kompiuterinės sistemos galia, greitis. Duomenų apdorojimo įrenginiai (Processing hardware) yra šie:Centrinis procesorius, CP (Central Processing Unit, CPU) arba mikroprocesorius, MP (MicroProcessing Unit, MPU)Atmintis, kuri gali būti:Laisvosios kreipties atmintis (Random Access Memory, RAM),Pastovioji atmintis (Read only Memory, ROM),Operatyvioji buferinė atmintis (cache memory, OM) ,Virtualioji atmintis (virtual memory).Magistralės (bus).

Paveikslėlis 2. MagistralėsCentrinis procesoriusPagrindinė kompiuterio dalis (jo „smegenys“) yra centrinio procesoriaus. Būtent jis valdo ir koordinuoja visų kompiuterio dalių veiklą, vykdo programų komandas ir atlieka skaičiavimus bei logines operacijas. Bet ai labai bendras procesoriaus apibūdinimas, nes procesorių ir jų atliekamų funkcijų įvairovė labai didelė ir ką nors pasakyti, kad tiktų visiems procesoriams, yra sunku. Netgi kompiuteris gali turėti kelis įvairios paskirties procesorius. Tačiau kai kalbama apie kompiuterio procesorių paprastai turimas omeny jo centrinis procesorius, o kiti kompiuterio procesoriai vadinami koprocesoriais.T. p. žr. mikroprocesorius.CP vykdo programą ir atlieka visas programoje nurodytas matematines bei loginies operacijas. Jį sudaro: Aritmetinis loginis įrenginys (ALU). Jis atlieka aritmetines ir logines operacijas. Registrai – kelių baitų talpos atmintis. Juose saugomi į CP įvesti duomenys, skaičiavimo rezultatai. Yra registrai tam tikroms operacijoms atlikti. Pvz.: instrukcijos registras – saugo iš RAM paimtą programos instrukciją. Valdymo įtaisas- suderina visų CP įtaisų darbą.Visi CP įtaisai tarpusavyje yra sujungti vidinėmis duomenų ir adresų bei valdymo signalų magistralėmis. Duomenų magistrale abiem kryptimis cirkuliuoja duomenys ir adresai, o adresų magistrale – tik adresai iš CP į jo išorę. CP yra ir daugiau įtaisų pvz:80386:

Interfeisas – sujungia CP su RAM. Dekoderis – instrukcijas paverčia valdymo blokui suprantamais signalais. Segmentavimo ir puslapiavimo įtaisas – atėjusį kodą paverčia RAM adresu.IBM tipo kompiuteriuose naudojami firmos Intel mikroprocesoriai taip pat juos atitinkantys kitų firmų ( AMD,Cyrix ir kt.) mikroprocesoriai.Norint padidinti kompiuterio našumą papildomai yra montuojami specialūs koprocesoriai (pvz. matematinis koprocesorius padidina našumą atliekant matematinius skaičiavimus).Taip pat darbą pagreitina procesoriaus luste esančios nedidelės talpos sparčiosios kreipties atmintinės (angl.
Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 710 žodžiai iš 2316 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
Turite atrakinimo kodą?