Nešiojamo PC privalumai

Turinys1. Įvadas………………………………………………………………………………………………………………….12. Nešiojamo PK privalumai………………………………………………………………………………………33. Valdymas…………………………………………………………………………………………………………….43.1. Klaviatūra …………………………………………………………………………………………………………43.2. Pozicionavimo įrenginiai…………………………………………………………………………………….54. Maitinimas…………………………………………………………………………………………………………..65. Ekranai………………………………………………………………………………………………………………..66. Nauji nešiojami PK……………………………………………………………………………………………….86.1. „Sony“ išleido naują nešiojamąjį kompiuterį…………………………………………………………86.2. Nauji „Compaq Evo“ kompiuteriai……………………………………………………………………….96.3. Naujas „FUJITSU“ nešiojamasis kompiuteris……………………………………………………..106.4. LifeBook iš Series B-2131- patogumas visų svarbiausia……………………………………….116.5. Ultra plonas Sharp PC-UM10……………………………………………………………………………127. Specializuoti nešiojami PK…………………………………………………………………………………..137.1. Kompiuteris be klaviatūros………………………………………………………………………………..137.2. Ištvermingasis nešiojamas kompiuteris……………………………………………………………….148. Apibendrinimas…………………………………………………………………………………………………..15Literatūra……………………………………………………………………………………………………………….161. ĮvadasKą pasirinkti – stacionarų ar nešiojamą kompiuterį? Tokį retorinį klausimą užduoda apie 30 procentų potencialių pirkėjų. Du trečdaliai iš jų renkasi nešiojamus kompiuterius. Pirma ką gauna pirkėjas, tai patogią darbo vietą – sėdėti minkštame fotelyje arba išsitiesus ant lovos. Dalį darbo laiko praleidžiant namuose, o kitą – darbovietėje ar kelyje, nešiojamo pagalbininko savininkas visuomet turi įprastinę aplinką: failų išdėstymas, klaviatūra, ekranas ir pan.. Dėl to darbo našumas išlieka pastovus.Lakai kuomet specialisto darbo vieta erdvėje buvo griežtai apribota, pasibaigė. Dabar kyla klausimas ne kur dirbti, o su kokia įranga. Taip yra todėl, kad turime nešiojamus personalinius kompiuterius (PK). Nešiojamo PK konstrukcija tokia pati kaip ir stacionaraus PK: centrinis procesorius, operatyvioji atmintis, kietasis diskas, video posistemė, garso korta, FDD, CD-ROM arba DVD-ROM ir t.t. Visi nešiojami PK, nepriklausomai nuo gamintojo, skirstomi į dvi dideles grupes pagal ekranų gamybos technologiją: ekranai su pasyvia skystų kristalų matrica ir ekranai su aktyvia skystų kristalų matrica. Ekrano su pasyvia matrica išskirtinis bruožas tas, kad peržiūrint dinaminius vaizdus paliekamas „pėdsakas“. Taip yra dėl to, kad kiekvienam matricos elementui maitinimas paduodamas nuosekliai ir vaizdas nespėja pasikeisti. Nešiojami PK su tokiu ekranu idealiai tinka darbui su Windows 95/98 ir MS Office.Kitų nešiojamų PK ekranai su aktyvia matrica mažiau inertiškesni. Tokių ekranų atvaizdavimo kokybė artima elektroninių vamzdžių ekranams ir jie užtikrina gerą darbą praktiškai su bet kokia kita įranga.

Dideli ekranai, dideli kieti diskai ir daugybė jungčių periferiniams įrenginiams leidžia nudirbti didelius darbus. Dabartiniai nešiojami PK praktiškai nenusileidžia stacionariems PK, o jei jums reikalingas mobilumas tai jie geriausias pasirinkimas.Daugiausiai dabar parduodama nebrangių (kainuojančių apie 5500 lt.) nešiojamų PK.2. Nešiojamo PK privalumai1.Mobilumas. Tai pats svariausias argumentas nešiojamų PK naudai. Dirbdamas su stacionariu PK, vartotojas yra „pririštas“ prie jo, o atsitraukdamas netenka darbo priemonės. Nešiojamas PK efektyviai išsprendžia šią problemą. Atvykę pas darbo partnerį jūs nepradėsite ieškoti laisvo kompiuterio tam, kad patikslintumėte sutarties sąlygas, o pasinaudosite savu. Viešbučio numeryje, gamtoje ar bet kurioje kitoje vietoje jus susikuriate „informacinį komfortą“ – duomenų bazės, paštas, mėgstama muzika.2.Didelė ekrano kokybė. Aktyvios skystų kristalų matricos kokybe nenusileidžia elektroninių vamzdžių ekranams. Pagrindinis privalumas – idealus vaizdo stabilumas. Dėka to akys darbo metu praktiškai nepavargsta. Be to tokį ekraną galima laikyti žymiai arčiau akių ko pasėkoje padidėja jo efektyvumas, t.y. kampinis dydis. Svarbiausia kad raiška butų didelė.3.Vietos ekonomiškumas. Pradėjus dirbti su nešiojamu PK, iškart pastebėsite, kad ant stalo žymiai padaugėjo vietos. Praktiškai, jis užima šiek tiek daugiau vietos negu anksčiau tik viena klaviatūra.4.Laiko taupymas. Jeigu dažnai tenka darbą pernešti iš vieno kompiuterio į kitą, tuomet nešiojamas PK sutaupys daug daugiau laiko, negu tai atrodo iš pirmo žvilgsnio. Tarkim, kad kiekvieną vakarą kopijuojate į diskelį dienos darbus, po to juos tvarkote namuose ir ryte vėl nešate į darbovietę. Net jei visas darbas telpa į vieną diskelį (tai budinga ne daugeliui programų), tai bendrai visa procedūra trūks apie dvidešimt minučių. O jei (kaip dažniausiai ir būna) kokios nors bylos neperskaitys arba paprasčiausiai pamiršite ją pasiimti, tai laiko nuostoliai gali būti dar didesni. Be to dar reikia naujoje darbo vietoje sukurti buvusį darbo kontekstą: atidaryti reikiamas programas, susirasti vietas failuose kur buvo padaryti paskutiniai pataisymai. Taip susidaro daugiau valandos per dieną. O dabar paskaičiuokime kiek laiko sutaupytume jei pasiėmus nešiojamą PK į namus ir pasileidę jį, užsikrautų tokios programos kokias naudojote darbovietėje.
5.Instaliuotas UPS (nepertraukiamo maitinimo šaltinis). Daugelis to nevertina, tačiau nešiojamo PK akumuliatoriai suteikia ne tik mobilumą, bet ir žymiai padidina darbo patikimumą. Dirbdami su juo jūs nerizikuojate prarasti duomenis dėl atsitiktinio maitinimo pertraukimo. O jei palyginti nešiojamo PK autonominio darbo laiką su stacionaraus PK UPS (kuris yra perkamas papildomai ir palyginti brangus), tai toli gražu ne pastarojo naudai. 6.Bendra informacinė terpė. Pasiimdami nešiojamą PK, pasiimate ne tik esamą darbą, bet ir įprastą informacinę terpę. Prisiminkite, kiek kartų reikiamas laiškas pasilikdavo namų pašto dėžutėje. 7.Patogi laikysena dirbant. Šis argumentas šiek tiek subjektyvus, bet vis dėlto nešiojamą PK patogu laikyti tiek ant stalo, tiek ir ant kelių sėdint ant kėdės, fotelio, sofos ar mašinoje. O ekrano pasvirimo kampas dažniausiai būna apie 30 laipsnių pagal vertikalę, kas yra žymiai patogiau nei beveik vertikali įprastinio monitoriaus padėtis.8.Patogumas. Apibendrinant galima pasakyti, kad nešiojamas PK stacionaraus atžvilgiu tiek pat patogus kiek patogus mobilus telefonas lyginant su stacionariu. Be to – nešiojamas PK tai CD ir MP3 grotuvas, panaudojus reikiamas programas lengvai ji paversite muzikiniu žadintuvu. Esant normaliam mikrofonui, jis tampa puikiu diktofonu. Kietojo disko užteks kelioms dešimtims valandų įrašo, todėl lengvai galima užfiksuoti svarbius pokalbius. O jei viešbutyje staiga dingsta elektra, tai nešiojamas PK pasitarnaus kaip avarinis apšvietimas.3. ValdymasNešiojamų PK valdymo įrenginiai skiriasi nuo stacionarių. Jie yra žymiai kompaktiškesni, tačiau nuo to kenčia patogumas.3.1. Klaviatūra Klaviatūra yra mažesnė, nėra klavišų grupių, daugiau funkcijų suteikia tam pačiam klavišui. Daugelis firmų daug dirba stengiantis sukurti patogia ir tuo pačiu kompaktiška klaviatūra. Kompanija Senseboard sukūrė klaviatūros imitatorių, kuris padės išspręsti nešiojamų PK vartotojų problemas, kurios atsiranda dėl nepakankamo klavišų dydžio. Įrenginyje sujungiama sensorinė technologija su dirbtiniu neuroniniu tinklu. Tai leidžia tiksliai sekti spausdinančio žmogaus pirštų judesius. Su nauju įrenginiu galima dirbti ant bet kokio paviršiaus, tarytum ant jo guli klaviatūra. Įrenginys reaguoja į pirštų judesius spaudimo metu, o tikslūs išmatavimai leidžia nustatyti kokius klavišus norėjo nuspausti žmogus, rinkdamas tekstą.
Virtuali klaviatūra sukurta panaudojant QWERTY schemą ir dirba visiškai kaip įprastinė. Jutikliai, padaryti iš gumos ir plastiko, prijungiami prie delnų taip, kad netrukdytų pirštų judesiams. Panaudojus Bluetooth technologiją, informacija apie renkamą tekstą perduodama belaidžiu būdu į kompiuterį, kur tekstinio redaktoriaus programa analizuoja signalus ir paverčia juos tekstu. Įrenginys leidžia daryti ekrane pakeitimus tokiu pat būdu kaip ir įprastinė klaviatūra.3.2. Pozicionavimo įrenginiaiNešiojamų PK pozicionavimo įrenginiai yra dviejų tipų: mini vairalazdė ir lietimosi padėklas. Kiekvienas iš jų turi savo trūkumų privalumų, todėl vieni gamintojai naudoja mini vairalazdę, kiti lietimosi padėklą, o treti – abu iš karto.

1 pav. Kompiuteriai su mini vairalazde ir lietimosi padėkluYra ir kitokių alternatyvų. Neseniai pristatyta firmos „Sony“ naujiena – apyrankė laikrodžiui, kuri fiksuoja savininko judesius ir paverčia juos komandomis, suprantamomis kompiuteriui. Įrenginį, pavadintą „GestureWrist“ (gestikuliuojanti ranka), sukūrė „Sony“ kompiuterijos technologijų laboratorijos darbuotojas Jun Rekimoto. Į įprastinę apyrankę, skirtą laikrodžiui, įmontuoti sensoriai, kurie fiksuoja rankos bei plaštakos judesius ir perduoda informaciją apie gestus į nešiojamąjį kompiuterį. Sensoriai fiksuoja ne tik rankos judėjimo kryptį, bet ir greitį bei amplitudę. Pastaroji technologija jau anksčiau buvo panaudota kai kuriuose įrenginiuose, o nauja ir unikalu tai, jog galima įvertinti pastangas, reikalingas judesiui atlikti ir pagal tai kaskart nustatyti rankos padėtį. Skirtingose apyrankės pusėse įtvirtinti priimantis ir siunčiantis signalus elektrodai, kurie štai taip tiesiai – kiaurai riešą – matuos pasipriešinimo jėgą. J.Rekimoto teigia nustatęs, kad tokiu būdu išmatuotas pasipriešinimas labai tiksliai atspindi, ar vartotojo plaštaka, pavyzdžiui, suspausta į kumštį. Taigi, pasak mokslininko, apyrankės ir kompiuterio savininkas gali stumdyti kursorių ir spaudyti piktogramas, vos pajudinęs ranką. Jam tereikia atidžiai kontroliuoti savo gestus. Kol kas jo sumanyta įranga seka tik pačius paprasčiausius rankos judesius, tačiau panaudojus jautresnius elektrodus tikimasi sukurti tokį prietaisą, kuris fiksuos net piršto krustelėjimą – tikrąja to žodžio prasme.

Tačiau įdomu, kokias operacijas atliktų kompiuteris, valdomas per apyrankę, esančią ant riešo tokio žmogaus, kuris bet kokio pokalbio metu nuolat intensyviai gestikuliuos? Veiksmų amplitudės nuspėti neįmanoma – belieka kiekvienam pasitelkti savo fantaziją… Tad neduokite tos apyrankės emocionaliesiems – joks kompiuteris neatlaikys.4. MaitinimasNešiojami PK gali būti maitinami tiek iš elektros tinklo, tiek ir iš akumuliatoriaus. Pastarasis labiau aktualus, nes tai užtikrina mobilumą. Aišku, kad net esant pačiam ekonomiškiausiam darbo režimui, akumuliatoriaus darbo laikas ribotas ir jis priklauso nuo akumuliatoriaus tipo. Baterijos būna dviejų tipų: NiMH (nikelio metalo hibridas) ir LiIon (ličio iono). Labiau progresyvus LiIon akumuliatoriai. Akumuliatorių darbo laikas yra apie vienerius metus. Praktiškai baterija gali dirbti iki trijų ir daugiau laiko, nors darbo laikas be pakrovimo ir sutrumpėja 10-15 minučių. Daug laiko atliekami darbai stengiantis surasti alternatyvaus energijos šaltinio.Propanas – naujas energijos šaltinis skitas nešiojamiems PK. Dabar, siekiant išgauti elektros energiją, kuro elementuose naudojamas vandenilis arba metilo spiritas. JAV kuriamas pats mažiausias pasaulyje variklis, kuris bus panaudotas kaip energijos šaltinis nešiojamiems PK. Variklis dirbs naudodamas propaną ir vieno užtaisymo pakaks dešimt kartų ilgiau dirbti, nei su paprastomis ličio baterijomis.5. EkranaiDažniausiai nešiojamiems PK naudoji LCD ekranai, tačiau jų pateikimo forma įvairi.Kompanija PaceBlade Technology pristatė naują nešiojamą PK su atsegamu skystųjų kristalų ekranu PaceBook. Abi dalys sujungiamos infraraudonų sąsajų pagalba, kas leidžia efektyvų darbą iki 15 metrų atstumu.Greitai rinkoje turėtų pasirodyti akiniai-displėjus „Eye-Trek FMD-220“. Akiniai turi 0,55 colių skystųjų kristalų ekraną su 180.000 tc matrica, kuri sukuria 52 colių įspūdžio vaizdą tarsi matytum jį iš 2 metrų atstumo. „Eye-Trek FMD-220“ pats lengviausias tokio tipo prietaisas, sveria 85 gramus. Jo kaina – 467 JAV doleriai.

2 pav. Akiniai-displėjusSavybės:Matymo laukas horizontaliai – 30 laipsnių

Matymo laukas vertikaliai – 22,7 laipsnioMatmenys – 161х50х63,5 mmPulto matmenys – 39х100х18,5 mmAkinių svoris – 85 gPulto svoris – 37 g6. Nauji nešiojami PK6.1. „Sony“ išleido naują nešiojamąjį kompiuterį3 pav. Vaio PCG-GR290Žinoma buitinės technikos gamintoja „Sony“, iki šiol gaminusi nešiojamuosius kompiuterius eiliniams vartotojams, nutarė atkreipti dėmesį ir į mažo bei vidutinio verslo atstovus. Bendrovė pranešė ketinanti išleisti tris naujus nešiojamuosius kompiuterius skirtus verslininkams. Visi jie turės 256 МB operatyviąją atmintį, ertmę „Memory Stick“ atminčiai ir diskasukius DVD-ROM/CD-RW.Brangiausias modelis – „Vaio PCG-GR290“ – kainuos 3500 JAV dolerių. Jis turės 1,2 GHz procesorių „Pentium III-M“, 40 GB talpos kietąjį diską ir 15 colių ekraną. Kitas kompiuteris „Vaio PCG-GR270“ taip pat turės 15 colių monitorių, tačiau kiek lėtesnį procesorių – 1 GHz „Pentium III-M“ ir kietąjį 30 GB talpos diską. Dėl to mažesnė ir jo kaina – 2700 JAV dolerių. Galiausiai trečiasis, pigiausias modelis, kainuosiantis 2200 dolerių – „Vaio PCG-GR250“. Jis turi 20 GB talpos kietąjį diską, 1 GHz procesorių „Pentium III-M“ ir 14,1 colio monitorių.Pirkėjai galės rinktis norimas operacines sistemas – „Windows 2000 Professional“, „Windows XP Professional“ ar „Windows XP Home“. Prekyba turėtų prasidėti spalio pabaigoje.6.2. Nauji „Compaq Evo“ kompiuteriaiBendrovė „Compaq“ pristatė du naujus nešiojamus „Evo“ – „Evo N200“ ir „Evo N160“, skirtus verslo atstovams

4 pav. Compaq Evo N200Kompiuteris „Evo N200“ (nuotrauka kairėje) turi „Intel Pentium III-M/700 MHz“ procesorių, 192 MB operatyviosios atminties, 20 GB talpos kietąjį diską ir 10,4 colių TFT displėjų su XGA. Šio modelio matmenys – 25.2 х 19.9 х 2.1 cm, maksimalus akumuliatorių darbo laikas – 8 valandos. Minimalios komplektacijos kaina – 1799 doleriai.

5 pav. Compaq Evo N160 Naujasis „Compaq Evo N160“ turi „Mobile Pentium III“ procesorių su 1 GHz taktinio dažnio, 128 MB operatyvinės atminties ir 20 GB talpos kietąjį diską. 14,1 colio ekrano skiriamoji geba 1024×768 taškų, jį galima prijungti prie išorinio monitoriaus. Tai pat jame įtaisyta 8 MВ „ATI Mobility Radeon M6-P Graphics 4X AGP“ vaizdo plokštė.

„Evo N160“ aprūpintas viena „PC Card II“ tipo jungtimi, USB bei S-video jungtimis. Vartotojo patogumui prie kompiuterio galima prijungti ausines ir mikrofoną. Taip pat jame yra lizdai „RJ-45“ (tinklo plokštei) ir „RJ-11“ („Mini PCI“ modemui). Pirkėjui pageidaujant, galima įtaisyti ir DVD-ROM/CD-RW diskasukį. Naujasis kompiuteris energiją gauna iš ličio polimerų akumuliatoriaus, kuri leidžia dirbti be sustojimo 3 valandas. Šio modelio svoris – 2,3 kg (storis – 33 mm). Numatoma kaina – apie 1400 dolerių.6.3. Naujas „FUJITSU“ nešiojamasis kompiuteris6 pav. FUJITSU LOOX-S S8/70WBendrovė „FUJITSU“ pranešė išleidžianti naują nešiojamąjį kompiuterį. Šis kompiuteris yra pats lengviausias tarp šios klasės įrenginių.Naujasis modelis „LOOX-S S8/70W“, pasak gamintojų, skirtas studentams ir biurų darbuotojams. Nors jo techninės charakteristikos pagal dabartinius standartus yra gana kuklios, tačiau tai kompensuoja kompaktiškumas ir žema kaina. „FUJITSU LOOX-S S8/70W“ turi 700 MHz „Crusoe TM 5500“ procesorių. Jo operatyvinė atmintis apribota 128 Mb, ir gamintojai kol kas neskelbia, ar yra galimybė ją pasididinti. Tiesa, kompiuteris turi talpų kietąjį diską – 30 Gb. Naujasis modelis turi vaizdo plokštę „RAGE MOBILITY-M“ su 4 Мb atminties, o 8,9 colių skystųjų kristalų ekrano skiriamoji geba – 1024х600 taškų.Kompiuterio matmenys – 231х149,5х26,5 mm, svoris – tik 880 gramų, dėl to jis tikrai pagrįstai laikomas pačiu lengviausiu tokio tipo modeliu. Numatoma „LOOX-S S8/10W“ kaina – 1321 JAV doleris.6.4. LifeBook iš Series B-2131- patogumas visų svarbiausiaNešiojamo PK dizainas kartais svarbesnis nei stacionaraus PK. Nelabai išsiskiriantis, tačiau stilingas LifeBook kompiuteris yra ergonomiškas. Stacionariomis sąlygomis galima bet kaip padėti klaviatūrą, palenkti ekraną ir patogiai atsiremti į krėslo atlošą. Tačiau visai kas kita, kai važiuojate automobilyje ir ant kelių guli kompiuteris. Tokiose situacijose visas dizaino „moderniškumas“ greitai išblanksta ir pasijaučia apgalvotas klavišų bei mygtukų išdėstymas.

7 pav. LifeBook iš Series B-2131Visus nepatogumus dėl pelės nebuvimo atstoja taškinė mini vairalazdė ir sensorinis ekranas. Šone yra įdėtas nedidelis pieštukas, su kuriuo prisilietus prie ekrano kursorius atsiduria lietimosi vietoje. Tokiu būdu galima pažymėti piktogramas ir pan., t.y. daryti tą ką darome kairiu pelės klavišu. Paspaudus CTRL klavišą galima atlikti tuos pačius veiksmus kaip ir su dešiniu pelės klavišu. Paprasta ir labai patogu.

Techninės charakteristikos vidutinės pagal dabartines normas: 64 MB operatyvios atminties, 6 GB kietas diskas, 400 MHz Celeron procesorius, 10,4 colių ekranas, garso ir tinklo kortos bei modemas. Matmenys: dydis – 22,86×17,78 cm, storis 3 cm, svoris 1,36 kg. Baterijos užtenka apie 3 val. darbo vidutiniu apkrovos režimu.6.5. Ultra plonas Sharp PC-UM10Kompanija Sharp pradeda pardavinėti ultra nešiojamą PK. Jis priskiriamas prie „ultra mobilus“ įrenginių grupės. Svoris kompiuterio mažesnis nei vienas kilogramas, storis apie 1,6 cm. Panašiomis charakteristikomis pasižymi kai kurie Sony kompiuteriai, tačiau portatyvinis Sharp kompiuteris gali be pertraukimo dirbti iki 9 valandų.

8 pav. Sharp PC-UM10Techniniai duomenys: 12,1 colio ekranas su skyra 1024×768 taškų, procesorius Intel Pentium III 600 MHz, 128 MB operatyvios atminties, 20 GB kietas diskas, integruota garso korta ir modemas. Galima prijungti išorinius CD-ROM, USB įrenginius, diskasukį ir papildomo akumuliatoriaus. Korpusas pagamintas iš magnio lydinio. Apskritai Sharp PC-UM10 šedevras: mažas svoris, minimalūs dydžiai, pakankamas našumas ir nedidelė savo klasėje kaina.7. Specializuoti nešiojami PK7.1. Kompiuteris be klaviatūrosPateikiamas įrenginys yra pilnavertis kompiuteris galintis atlikti tą patį ką ir įprastas stacionarus kompiuteris arba nešiojamas kompiuteris. Tik skirtumas tas, kad jis neturi klaviatūros. Informacijos įvedimui naudojamas stilus. Šis nešiojamas PK turi 600MHz procesorių, 15 GB kietąjį diską su sistema „anti-šok“, 4 MB ATI Rage mobility-M video kortą, 56K modemą, ethernet plokštę, jungtis Compact Flash ir Smart Card, bei 8,4 colių ekraną. Taip pat pagal kliento pageidavimus operatyvi atmintis gali siekti 256 MB. 10 pav. Kompiuteris be klaviatūrosĮrenginyje numatyta galimybė naudoti 802.11 WLAN standarto bevielį ryšį. Patogi savybė ta, kad galima šį nešiojamą PK naudoti kaip LCD monitorių, prijungiant prie stacionaraus PK.7.2. Ištvermingasis nešiojamas kompiuteris7.2. Ištvermingasis nešiojamas kompiuterisPažiūrėkite į paveiksliuką. Tai „super“ tvirtas nešiojamo PK modelis. Jis vadinasi GoBook MAX ir gali ištverti ne tik išbandymą vandeniu, bet susidoroti su temperatūros pokyčiais bei vibracija.

11 pav. GoBook MAXSpecialiai pagamintas korpusas ir konstrukcija garantuoja ne tik apsaugą lietaus ir dulkių, bet ir darbingumą po 54 kritimų iš 1 metro aukščio ant tvirto paviršiaus. Temperatūrų diapazonas, kuriame kompiuteris gali dirbti, svyruoja nuo -30 iki +60 0C. Kompiuterio širdis – Procesorius Intel Pentium 700 MHz. Operatyvi atmintis siekia 512 MB. Nešiojamas PK turi atsparų smūgiams 20 GB kietą diską ir specialiai pagamintu ličio akumuliatoriumi su sąlyginai didele talpa – 5400 mAh. 10,4 colių sensorinis ekranas padengtas specialiu sluoksniu, kuris leidžia matyti gerą vaizdą net veikiant tiesioginiams saulės spinduliams. Į kompiuterį gali būti instaliuotas arba modemas, arba tinklo plokštė. Žinoma naujovė neskirta eiliniam pirkėjui – per daug specifinis ir kaina didelė. Tokią „mašiną“ pirks tik tie kam to labai reikia.8. ApibendrinimasNešiojami personaliniai kompiuteriai vis daugiau populiarėja. Kainų mažėjimas ir kokybės gerėjimas nulemia vartotojo pasirinkimą tarp stacionaraus ir nešiojamo PK pastarojo naudai. Sparčiai vystantis technologijoms, mažėja laiko skirtumas tarp stacionarių ir nešiojamų PK, t.y. pasirodžius naujiems galingiems stacionariems, neilgai trukus pagaminami ir mobilieji PK. Tas laiko skirtumas greitai išnyks ir tuomet šie kompiuteriai vystysis lygiagrečiai.Tyrimų kompanijos „SIC Gallup Media“ duomenimis, Lietuvoje 2000-2001 metų žiemą asmeninį nešiojamą kompiuterį turėjo tik 3110, o 2001 metų pavasarį – jau 16600 vartotojų. Tokį nešiojamųjų kompiuterių populiarumą galima paaiškinti didėjančiu asmeninių informacijos apdorojimo priemonių poreikiu ne tik biure, bet ir už jos ribų (dalyvaujant posėdyje, pristatyme), šiuolaikinio nešiojamo kompiuterio galimybės visiškai pakeisti stalinį kompiuterį bei sumažėjusia įrenginių kaina.Pagrindinis nešiojamų PK koziris yra mobilumas, kas šiandieniniame gyvenime yra labai aktualu. Įsivaizduokite, sodyba prie ežero pakrantės. Visą dieną kepinusi saulė leidžiasi vakarop. Jūs veržiatės ištrūkti iš tamsaus kambario ir pasilepinti saulės spinduliuose, bet laikas spaudžia – rytojaus pristatymo medžiaga žūtbūt turi būti parengta dar šiandien ir išsiųsta bosui. Abejonės tarp malonumo ir pareigos lengvai išsprendžiamos, jei jūsų kompiuteris nešiojamas: atjungiate nuo jo visus laidus, einate į lauką ant suoliuko ir pasidėję PK ant kelių dirbate toliau. Ar gi ne puiku?
Manau, nešiojamų personalinių kompiuterių laukia puiki ateitis, jie tikrai ras savo šeimininkus.LiteratūraInterneto svetainės:www.nkm.lt;www.microbit.vl.ru;www.nbook.ru;www.notebookportal.ru;www.notebooks.ru;www.news.lt;www.5ci.lt;www.acer.com;www.hp.com.