Kompiuteriai ir jų poveikis mūsų sveikatai
Vis daugiau darbo vietų tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje aprūpinamos kompiuteriais. Deja, kompiuterinė įranga ne tik palengvina darbą, bet gali ir rimtai pakenkti sveikatai. Kad taip neatsitiktų, rūpinasi medicinos šakos – ergonomikos – specialistai. Ergonomika – tai mokslas, kaip pritaikyti darbo vietą darbuotojui.
Higieninių normų reikia laikytis, ne tik įrengiant patalpą kompiuterinėms darbo vietoms, bet ir parenkant baldus, kitaip tariant, baldai turi būti ergonomiški.
Dirbti kompiuteriu turi būti patogu. Kojos tvirtai atremtos į grindis, t.y. nugara nejaučia įtampos, kojų sulenkimo kampas ties keliais ir pusiauju – 90 laipsnių ar didesnis, kad neužspaustų kraujagyslių. Rankos turi būti atpalaiduotos: laisvai kyboti prie šonų, irgi sulenktos ne smailesniu nei 90 laipsnių kampu, kiek įmanoma turi būti išlaikytas plaštakų horizontalumas (rankos, sąnariai ir plaštakos – tiesioje linijoje). Tokioms ergonomijos sąlygoms užtikrinti būtina gera kėdė.
Darbo stalas turi būti pakankamai didelis, kad būtų galima patogiai išdėstyti displėjų, klaviatūrą, dokumentus ir kitus būtinus įrenginius. Darbo stalai gali būti įvairaus dydžio, tinkamiausias 160 arba 120*80 cm. Minimalus stalo plotis turėtų būti apie 70 cm. Rekomenduojamas dokumentų laikiklis. Jis turi būti stabilus, reguliuojamas ir nustatytas taip, kad iki minimumo sumažintų galvos, kaklo ir akių nepatogius judesius. Stalo konstrukcija turi atitikti ergonominius reikalavimus:1) užtikrinti darbuotojui patogią pozą, turi būti pakankamai erdvės patogios pozos pasirinkimu;2) optimalus stalo aukštis 72 cm. Rankos turi remtis į stalo paviršių, kad alkūnės sudarytų 90º kampą. Kritikos nusipelno ištraukiamos lentynėlės klaviatūrai – klaviatūra ant ištraukiamos lentynėlės yra žemiau normos. Kaip parodė tyrimai, kampas tarp alkūnės ir plaštakos sukelia nuolatinę sausgyslių ir raumenų įtampą3) vietos kojoms po stalu gylis turi būti: kelių aukštyje 400 mm, pėdų aukštyje 600 mm. Pėdų atrama turi būti įtaisyta taip, kad būtų pritaikyta darbuotojui, kuris dirbs. Jos palinkimo kampas turėtų būti apie 150. Ji būtina žemaūgiams žmonėms, kurių kojos nesiekia grindų;
4) darbo stalas arba darbo paviršius turi būti mažai atspindintis (30 –40 %), kad neblaškytų dirbančiojo dėmesio ir nevargintų akių. Svarbiausias reikalavimas monitoriui darbo vietoje – kad neatspindėtų atšvaitų: Šalia monitoriaus neturi būti veidrodžių, stiprių šviesos šaltinių. Reiktų vengti ir tiesioginės šviesos šaltinių priešais monitorių – lango, stalinės lempos ir pan.Optimalus atstumas, iš kurio reikia žiūrėti į monitorių, – 50-60 centimetrų, viršutinis monitoriaus kraštas turėtų būti sėdinčio darbuotojo akių lygyje arba kiek žemiau, o monitoriaus plokštuma – statmena žiūrėjimo linijai.
Svarbus ir monitoriaus plotas. Jei monitorius bus milžiniškas, darbas su juo vargins akis. Rekomenduojama, kad akių judėjimo į šonus kampas būtų ne didesnis nei 60-70 laipsnių.
Klaviatūros ergonominiai parametrai yra reikšmingi darbo efektyvumui, produktyvumui ir svarbūs patogumo požiūriu – ar malonu dirbti, ar nevargsta rankos ir t.t. Klaviatūros ergonominius parametrus reguliuojantys standartai skirti daugiau klaviatūros projektuotojams, tačiau jais gali vadovautis ir vartotojas, pasirinkdamas klaviatūrą kuriamoms kompiuterizuotoms darbo vietoms. Išanalizavus priimtus standartus ir atitinkamą literatūrą, galima išskirti šiuos pagrindinius klaviatūros ergonominius parametrus. Profilio aukštis – aukštis tarp vidurinės eilutės klavišų ir darbo paviršiaus (pavyzdyje pažymėtas PA). Vidurinė eilutė klaviatūroje yra C eilutė (standartas ISO/IEC) raidžių ir skaitmenų sekcijoje. Nuolydžio kampas (pavyzdyje pažymėtas NK) – kampas tarp klavišų viršutinės dalies plokštumos, einančios per A ir D eilučių klavišus ir horizontalios plokštumos. Klavišo nuspaudimo jėga – jėga, reikalinga perstumti klavišą į poziciją, kurioje bus užregistruotas ženklo nuspaudimas.
Esama ir daugiau reikalavimų ergonomiškai darbo vietai: kuo daugiau atidumo reikalauja darbas, tuo mažesnis turėtų būti triukšmas patalpoje. Bet kuriuo atveju jis neturėtų viršyti 50 decibelų. Patalpose, kur esama lazerinių spausdintuvų ir kopijuoklių, turėtų būti įrengiama ištraukiamoji ventiliacija, nes šie įrenginiai jonizuoja orą. Svarbi ir darbo vietos temperatūra: 18-22 laipsniai ir ne didesnis nei keturių laipsnių pokytis per darbo dieną. (Ergonominiai reikalavimai temperatūrai vasarą ir žiemą keliais laipsniais skiriasi.)
Dar vienas ergonominis reikalavimas, kuris yra labai svarbus, – pertraukėlės. Dirbant su kompiuteriu būtina kas 50 minučių daryti nedideles pertraukas.