Interneto samprata ir apžvalga

Interneto samprata ir apžvalga

INTERNETAS—šį žodį šiandien žino vis daugiau ir daugiau žmonių, pradedant pirmaklasiais mokinukais ir baigiant pagyvenusiais žmonėmis. Mokiniai, studentai, mokytojai, mokslininkai, pramonės specialistai, kultūros darbuotojai, verslininkai, kitų profesijų atstovai kasdien naudojasi internetu ir netgi nebeįsivaizduoja savo darbo ir gyvenimo be jo. Internetas—tai ištisas pasaulis, kuris draugiškai priima ir naujoką, ir senbuvį. Kiekvienas čia suranda kažką naudingo: nuo kompiuterinio žaidimo iki profesionalios programos, nuo populiarių dainų tekstų iki rimtų mokslinių straipsnių, nuo grožinės literatūros iki naujausių pasaulio spaudos naujienų, nuo pašnekesių pokalbių svetainėse iki rimtų verslinių derybų… Ir taip tęsti būtų galima beveik iki begalybės, nes internete kas dieną, kas akimirką atsiranda kažkas naujo, milžiniška informacijos masė vis auga, tuo suteikdama kiekvienam vartotojui dar didesnes galimybes patenkinti savo poreikius.Tai kas gi tas Internetas?Internetas—pasaulio kompiuterinių tinklų sistema, kurios žinioje yra didžiulis duomenų, programų, dokumentų ir kitokios informacijos kiekis, ir kuri leidžia asmeninį kompiuterį naudoti tos informacijos paieškai, tiesiogiai bendrauti su milijonais šio tinklo vartotojų.Dauguma žmonių prisijungia prie interneto naudodamiesi kompanijų, vadinamų interneto paslaugų tiekėjais (Internet Service Provider (ISP)), paslaugomis. Už prisijungimą prie interneto sumokėję interneto paslaugų tiekėjui, galite internete matyti ir keistis informacija. Dažniausiai individualūs vartotojai prie interneto prisijungia modemu, tačiau vis labiau populiarėja kabeliniai modemai ir skaitmeninės linijos (Digital Subscriber Line (DSL)) modemai. Dauguma mokyklų ar verslo įmonių jungiasi prie interneto per vietinį kompiuterių tinklą.Internete yra kompiuterių, kurie pateiks Jums naujausią orų prognozę ar kelionių tvarkaraštį, papasakos apie žemės drebėjimų aktyvumą ar padės išsirinkti labiausiai tinkamą šuns veislę. Internete galite pakeliauti po pasaulio meno ir mokslo muziejus, aplankyti įvairius miestus. Ir jokių vizų! Tereikia paieškos tinklalapyje surinkti reikiamą nuorodą, ir patys būsit nustebinti siūlomos informacijos gausa. Tinklalapiuose būna nuorodų, arba hipertekstinių nuorodų, kurias matote kaip paryškintą tekstą ar vaizdo elementus, susiejančius juos su kitais tinklalapiais. Spragtelėję nuorodą, galite atsidaryti tinklalapį tame pačiame kompiuteryje ar esančiame kitame mieste, šalyje arba kitoje žemės rutulio pusėje. Nuorodas tinklalapyje labai lengva atpažinti, kadangi jos būna pabrauktos ir išsiskiriančios spalvos. Jos sutaupo laiko, nes nereikia įrašinėti kiekvieno norimo pamatyti tinklalapio adreso internete (URL). Be to, nuorodos padeda patogiai peržiūrėti neaprėpiamus informacijos kiekius, peršokant iš vieno tinklalapio į kitą. Šis procesas vadinamas naršymu internete.

Tinklalapių rinkinys, kurį sukūrė ar prižiūri universitetas, koledžas, valstybinės įstaigos, kompanijos, organizacijos, vadinamas tinklo svetaine. Pats tinklalapis yra dokumentas pasauliniame voratinklyje.Pasaulinis voratinklis (World Wide Web) – populiariausias interneto informacinis servisas. Tai „stebuklinga“ trijų raidžių kombinacija WWW, žinoma kiekvienam interneto naršytojui. Matyti ir tyrinėti informaciją pasauliniame voratinklyje galite programa, kuri vadinama interneto naršykle, pavyzdžiui Windows XP turi Microsoft Internet Explorer interneto naršyklę. Šiuo „voratinkliu“ labai lengva naudotis – informacijos išrinkimui nereikia jokių komandų. Pavyzdžiui, jeigu jūs ieškote informacijos apie Elektrėnų savivaldybę, paieškos langelyje reikia surinkti www.elektrenai.lt. Taigi, WWW galima prilyginti posakiui „Sezamai, atsiverk“. O svarbiausia Web populiarumo priežastis yra hipertekstas ir hipernuorodos. Hipertekstas – tai įprastas tekstas (jį galima sukurti, skaityti, redaguoti, atlikti paiešką), turintis svarbią savybę: jame yra nuorodos į kitus dokumentus, vadinamos hipernuorodomis. Eidamas šiomis nuorodomis, vartotojas gali keliauti tuo dokumentu arba iš vieno dokumento į kitą. Hipernuorodos sujungia šiuo momentu skaitomą tekstą su kita informacija (daugialypės aplinkos informacijos tipais: tekstu, vaizdu, garsu, judesiu) esančia kažkur internete, arba su kita aktyvaus dokumento vieta. Tokiu būdu hiperteksto nuorodos gali sukurti virtualų prisijungimų voratinklį. WWW objektas – tai ir tekstas, ir vaizdas, ir garsas. Svarbesnės sąvokos paryškintos. Pasaulinis voratinklis buvo sukurtas kaip aplinka, skirta įvairios informacijos platinimui. Tam, kad sėkmingai būtų galima dirbti Internete, reikėtų žinoti keletą dažniau pasitaikančių terminų, su kuriais retkarčiais vartotojui tenka susidurti. Kompiuterinis tinklas—tai grupė susietų mazgų, kurie keičiasi tarpusavyje duomenimis. Tokio tinklo konfigūraciją sudaro duomenų apdorojimo įrenginiai, programinė įranga, perdavimo linijos.Mazgu gali būti laikomas kompiuteris, ryšio kontroleris, terminalas ar kitas išorinis įrenginys.Kompiuteriniai tinklai gali būti lokaliniai (jungiantys netolimus mazgus) ir globaliniai (apimantys didelį geografinį plotą). Kad skirtingi kompiuteriniai tinklai galėtų tarpusavyje keistis informacija, ir atsirado Internetas. Internetas įvairius skirtingus fizinius tinklus apjungia į vieną didelį virtualų tinklą. Jį palaiko „vartai“ (gateway), maršrutizatoriai (routers), tiltai (bridges), hostai (hosts) ir įvairių lygių protokolai.
E-mail —elektroninis paštas, tai yra pašto tarnyba, persiunčianti pranešimus tinkle.Interneto adresas (IP address)—tai unikalus 32 bitų adresas, identifikuojantis kiekvieną Interneto mazgą ir susidedantis iš tinklo numerio bei lokalinio adreso.Interneto serveriai – tai kompiuteriai, kuriesaugo tinklalapius ir pateikia juos internete, kad galėtų matyti visi pageidaujantys.Interneto naršyklė – tai programa, kuria galite mtyti ir tyrinėti informaciją pasauliniame voratinklyje.Ftp—priėjimas prie interneto failų bibliotekų (pavyzdžiui, programinės įrangos, istorinių dokumentų, dainų tekstų). Ftp leidžia parsisiųsti šiuos failus į savo kompiuterį.

Internetas – kas akimirką tobulėjantis ir besiplečiantis pasaulinis kompiuterių tinklas, kuriam vis gausėjantis vartotojų, ištroškusių informacijos, būrys anaiptol nėra problema. Atvirkščiai, kuo daugiau vartotojų įsijungia į tinklą, tuo labiau didėja bendras interneto informacijos kiekis, mat kiekvienas didžiojo tinklo narys yra mainų, kurių metu keičiamasi žiniomis, dalyvis. Prisijunkite ir Jūs.

Literatūra – Windows XP vaizdžiai”; “Internet”,Vilma Rūta KovertaitėReferata rinkoReferata taisė