Informacijos laikmenos

Diskelių eros pabaiga

3,5 colių 1,44 Mb talpos lankstieji diskeliai naudojami beveik 20 metų, tad juos, ko gero, galima vadinti senienomis. Gamintojai ėmė manyti, jog netalpių lanksčiųjų diskelių įrenginiai tiesiog be reikalo užima vietą korpuse. Pavyzdžiui, “Gateway” pasiūlė 10 dolerių nuolaidą sistemoms be lanksčiųjų diskelių įrenginio.Tuo tarpu imta plačiai naudoti įrašomuosius CD. CD-R ir CD-RW laikmenos tapo stabilios, o daugelis kompiuterių parduodami su įmontuotu CD-RW įrenginiu arba šis siūlomas už nedidelį papildomą mokestį. Tačiau norint formatuoti ir įrašyti CD reikia specialios programinės įrangos. Jeigu juos įrašinėti būtų taip pat paprasta, kaip informaciją į diskelius, pastarųjų pagaliau galėtume visai atsisakyti.Ši svajonė jau greitai išsipildys. “Mount Rainier” formatas (www.mt-rainier.org) – tai tikros įrašomųjų CD failų sistemos “drag-and-drop” standartas, įmontuojamas į OS. Apie “Mount Rainier” 2001-aisiais paskelbė specialiai sudarytas konsorciumas, kuriame dalyvavo HP (tuo metu “Compaq”), “Microsoft”, “Philips” ir “Sony”.“Windows XP” jau dabar suderinamas su įrašomųjų CD sistema “drag-and-drop”, tačiau “Mount Rainier” (dar žinomas kaip CD-MRW) galiausiai gali tapti visuotinai priimtu standartu. “Mount Rainier” ne tik suteikia natūralų suderinamumą su CD-RW, bet ir leidžia į įrenginį įdėti nesuformatuotą diską ir tučtuojau juo naudotis. Sistema suformatuos diską fone ir perkels į jį duomenis. Dabar labai populiaru įrašomuosiuose CD saugoti daug duomenų, tačiau tokios laikmenos nepatikimos svarbiais atsarginių kopijų darymo atvejais. Optiniame diske gali būti vietų, į kurias duomenys neįsirašys ir iš kurių jie nebus nuskaitomi. Šios vietos atrandamos ir pažymimos proceso, vadinamo defektų valdymu, metu. Ankstesnės kartos CD-RW produktuose defektų valdymą atlikdavo failų sistema arba programinės tvarkyklės. “Mount Rainier” reikalauja, jog šis valdymas būtų standartiškai įmontuotas į techninę įrangą, tokiu būdu atsisakant priklausomybės nuo programų ir operacinės sistemos. Dėl to šis atsarginių kopijų darymo būdas tampa gerokai patikimesnis.

Kad defektų valdymas būtų nuoseklus, CD-MRW įrenginys įrašo pagrindinę defektų lentelę disko įžangoje (išoriniame žiede) ir sukuria jos kopiją uždangoje (arčiausiai centro esančiame įrašymo plote). Formatuojant diską įrenginys nustato blogų blokų adresus ir įrašo juos į defektų lentelę. Žinomi geri blokai, esantys netoli uždangos, taip pat registruojami; į juos įrašoma informacija iš blogųjų blokų. Jeigu įrenginys nori rašyti į vieną iš blogųjų blokų, duomenys įrašomi į vieną iš pakaitinių gerųjų. Nedidelius talpos nuostolius kompensuoja didesnis patikimumas.Siekiant išsaugoti atgalinį suderinamumą, “Mount Rainier” sukurtas remiantis dabartine “Universal Disk Format” (UDF) failų sistema, kurią naudoja įrašomieji įrenginiai. Naujajame formate patobulinta 64 K blokų adresavimo schema, naudojama dabartiniuose įrenginiuose. CD-MRW naudoja 2 K blokų adresavimą, dažniau pasitaikantį failų sistemų valdyme, todėl jis lengviau pritaikomas veikti su skirtingomis operacinėmis sistemomis. Be to, “Mount Rainier” naudoja tik MMC-2 (“Multimedia Command Set 2”) komandų plėtinių rinkinį, valdantį optinių įrenginių sąveiką su kompiuteriu. Tuo tarpu dabartiniai įrenginiai naudoja komandų rinkinius, sudarytus iš MMC-1, MMC-2 ir individualių elementų, todėl standartizavimas tampa beveik neįmanomas. Apsiribojimas MMC-2 leidžia operacinėms sistemoms palaikyti skirtingų gamintojų techninę įrangą.CD-MRW įrenginiai gali nuskaityti visus kitus CD formatus, tačiau ne naujojo standarto įrenginiams MRW diskams nuskaityti prireiks specialios programinės įrangos. MRW sistema suformatuotuose diskuose kartais įrašoma “Windows” sistemai skirta skaitymo programa “Easywrite”, kuri leidžia ir senesniems įrenginiams tinkamai nuskaityti CD-MRW diskus.Taigi kada “Mount Rainier” taps standartu mūsų kompiuteriuose? Kalbant apie techninę įrangą, reikia pasakyti, jog jau parduodami CD-MRW formato įrenginiai, pavyzdžiui, “Yamaha CRW-3200” serija ir “Lite-On” 48/12/48 įrenginiai. Nors niekas dar neskelbia gaminantys DVD+MRW įrenginius, “Philips” neseniai pasiūlė formato papildymus, suteiksiančius defektų valdymo ir kitų MRW galimybių DVD+RW įrenginiams.Visi pagrindinių OS kūrėjai patvirtino palaikantys CD-MRW formatą. Suderinamumas bus įdiegtas į būsimas “Linux”, “Mac OS” ir “Windows” (įskaitant “Longhorn”) versijas. Tiesa, konkrečios datos nenustatytos, tad naujasis standartas kurį laiką dar nebus suderinamas su visomis OS. Optinių diskų technologijos progresas be galo spartus – plačiai paplitus tinkamai techninei įrangai, ko gero, ja paseks ir operacinės sistemos.

Ar laikmenos duomenis sunaikinsite magnetu?

Magnetu tikrai galite sunaikinti į diskelį įrašytus duomenis. Bandymų metu prie 3,5 colio diskelio mes prilietėme tris litus kainuojantį magnetą, kuris bematant prilipo prie diskelio, ir duomenys buvo pažeisti. Laimei, daugumai šiuolaikinių laikmenų, pavyzdžiui, „Secure Digital“ ir „CompactFlash“ kortelėms, magnetinis laukas nekenkia.„Flash“ tipo atmintinėse nėra magnetui jautrių dalių, todėl magnetu jų nesugadinsite, — sako „Compact Flash Association“ vykdomasis direktorius Billas Frankas. — Magnetas, galintis pažeisti „flash“ laikmenos elektronus, turėtų būti toks galingas, kad pajėgtų iš kraujo ląstelių išsiurbti geležį“.Nesibaiminkite, paprastu magnetu į diskinį kaupiklį įrašytų duomenų nesugadinsite. Galingą išmagnetintuvą, galintį pašalinti diskinio kaupiklio plokštelėse esanãią informaciją, pamatysite tik specialiose laboratorijose ir tam tikrose vyriausybės institucijose.„Magnetas diskinio kaupiklio duomenų tikrai nepažeis. Be to, juk ir kaupiklio galvutėje yra stiprus magnetas“, — tvirtina „Seagate“ atstovas Billas Rudockas.Ketinate išmesti nereikalingą diskinį kaupiklį, tačiau prieš tai norite sunaikinti visą jame esančią informaciją? Nešalinkite duomenų magnetu — verčiau vietoj senų įrašykite naujus. „Flash“ atmintinę galite užpildyti kad ir savo augintinio nuotraukomis. Iš magnetinių laikmenų pašalintą informaciją ekspertai gali atkurti, o į „flash“ laikmenas įrašius naujus duomenis senieji bus visiškai sunaikinti.

Kompaktinio disko gamybos etapai

TESTAVIMASVisų pirma mes įsistikiname, kad užsakovo pateikta medžiaga atitinka ISO standartus ir neturi skaitmeninių klaidų. Užsakovo pateikta medžiaga, įrašyta į informacinį kaupiklį, testuojama specialiu testavimo įrenginiu dėl tinkamumo tolesnei matricos gamybai. PREMASTERINGASTai procesas, kurio metu gauti iš kliento skaitmeniniai duomenys yra pervedami į reikiamą formatą tolesnei matricos gamybai. Premasteringas yra reikalingas tik tada, kada klientas pateikia informaciją tokiose informacinėse laikmenose, kaip CD-RW, U-matic, 8mm Exabyte, DAT, DDS DAT, MiniDisc, DLT, DVD-R ir kitose. Jeigu kliento pateikta medžiaga neatitinka matricos gamybos reikalavimu, premasteringo metu duomenys gali būti koreguojami (už papildomą mokestį).

MASTERINGASŠiame etape yra gaminama vienetinė preso forma – skaitmeninė matrica, kuri naudojama CD ruošinio gamybai. Lazerio spinduliu joje yra yra išgraviruojama visa informacija, kuri turės būti būsimuose kompaktiniuose diskuose. Preso forma padengiama sidabriniu sluoksniu, po to talpinama į specialų įrenginį (“mould”), kuris yra naudojamas matricų gamybai. Ant formos liejamas nikelio sluoksnis, – tai yra vadinama elektrolize. Po to nikelio sluoksnis atskiriamas nuo preso formos. Taip yra gaunamas negatyvinis kompaktinio disko atvaizdas. Tai yra taip vadinamoji “matrica”, nuo kurios, pramoniniu būdu, yra štampuojami kompaktiniai diskai. Masteringo metu galima apsaugoti kompaktinius diskus nuo nelegalaus kopijavimo. RUOŠINIO LIEJIMASKompaktinis diskas yra liejamas iš polikarbonato, kuris LANCO įrenginio pagalba išvalomas nuo priemaišų (dulkių, purvo) ir pašildžius iki 125 C gerai išdžiovinamas. Kai jau yra pagaminta “matrica”, tuomet galime pradėti kompaktinių diskų štampavimą. Matrica gaminama iš labai švaraus nikelio. Prieš matricą statant į liejimo formą ji yra paruošiama specialioje patalpoje. Nuo matricos yra nuimamas konservacijos sluoksnis, saugantis ją nuo mechaninio ir atmosferinio poveikio. Po to ji labai atdžiai išvaloma nuo ore pasitaikančių dulkelių bei kitų nešvarumų. Taip išvalyta matrica specialaus magnetinio disko pagalba yra uždedama ant įvorės liejimo formoje. Įstačius skaitmeninę matricą į liejimo formą, ji yra uždaroma specialioje kameroje ir pradedamas CD ruošinio liejimo procesas. Švirkštu įpurškus tam tikrą reguliuojamą skysto polikarbonato dozę, kurios temperatūra siekia 315 – 325 C, spaudimo dėka yra išliejamas CD ruošinys. Toks ruošinys jau turi skaitmeninę informaciją, tačiau jos dar negalima nuskaityti lazerio spindulio pagalba, nes diskas yra visiškai skaidrus. Iš liejimo formos išimtas kompaktinio disko ruošinys transportuojamas į preso ruošinio pradinės kontrolės punktą, kur elektroninio spindulio pagalba yra testuojama jo geometrinė forma. Jeigu ji neatitinka reikalavimų, sistema ruošinį automatiškai atmeta.
METALIZACIJAMes jau turime pagamintą skaidrų kompaktinį diską su įspausta informacija. Tam, kad jis būtų tinkamas vartojimui, viena jo pusė yra padengiama aliuminio mikro sluoksniu. Vakuuminėje disko metalizavimo stotyje ant kompaktinio disko paviršiaus labai plonu sluoksiniu yra užpurškiamas itin švarus aliuminis. Šis aliumininio sluoksnis veikia kaip veidrodis, atspindindis lazerio spindulį, tam, kad informaciją iš kompaktinio disko būtų galima nuskaityti. Tačiau šis metalo sluoksnis yra lengvai pažeidžiamas, nes jis dar nėra apsaugotas lako sluoksniu. LAKAVIMASNorint apsaugoti labai ploną informacinį sluoksnį, esantį ant kompaktinio disko, nuo įbrežimų ar kitokių fizinių poveikių, jis lakuojamas specialiu laku. Šiam tikslui naudojamas specialus ultravioletiniais spinduliais džiovinamas lakas. Lėtai besisukant kompaktiniam diskui, lakas užliejamas į disko centrinę dalį. Po to CD ruošinys laipsniškai įsukamas iki 3000 aps/min., ir pašildytas lakas tolygiai pasiskirsto disko paviršiuje ir išdžiovinamas intensyviais ultravioletiniais spinduliais. Testavimo įrenginyje padidinto spektro spinduliais, viso 12 lazerių, patikrinami pagamintos produkcijos nuskaitomumo optiniai parametrai. Jei testo metu randama nuskaitomumo parametrus bloginančių savybių, robotas atmeta šį kompaktinį diską. Kiti kompaktiniai diskai keliauja į automatizuoto “sandėliavimo” sistemą. Dabar kompaktiniai diskai yra paruošti dažymui. SPAUDA ANT KOMPAKTINIO DISKOŠis etapas yra vadinamas spauda ant kompaktinio disko. Šilkografijos arba ofseto būdu ant disko paviršiaus yra užnešamas grafinis vaizdas, kurį pateikia užsakovas (spauda susideda iš 4 spalvų ir papildomos bazinės spalvos).

Šilkografinė ir ofsetinė spauda ant kompaktinės plokštelės įgalina nudažyti diskus pagal Europinius kokybės standartus. Mūsų turimos dažymo įrangos dėka – galime nudažyti ir įgyvendinti įvairiausius užsakovų sumanymus diskų dažymo srityje.

Šie kompaktinių plokštelių ir DVD diskų dažymo budai ( šilkografinis ir ofsetinis ) turi savitų įpatybių – taigi užsakant diskus, geriausia pasitarti su mūsų dizaineriais – kurie patars koks dažymo budas norimam dizainui yra priimtiniausias.

Šilkografinės spaudos tiksliam rėmelių grafinių parametrų suvedimui skirtas įrenginys “offline registration AUTOTEC”. Jis garantuoja išankstinį ir labai tikslų šilkografinių rėmelių tarpusavio išdėstymo fiksavimo būdą. Per centrinį kompiuterį spaudos mašina automatiškai įcentruoja šilkografinį rėmelį į jam užduotą padėtį, nustatytą “offline registration” įrenginyje. AUTOTEC spaudos mašina leidžia nudažyti diską 4 Pantone spalvomis arba CMYK proceso būdu. Kompaktinių diskų ruošiniai iš spaudos mašinos automatinio padavimo mechanizmo paduodami ant spaudos stalo, kur vyksta jų centravimas ir vakuumu užfiksuojami ant spaudos stalo. Kompaktiniai diskai yra automatiškai padengiami dažų sluoksniu, mechaniškai praspaudžiant dažus per šilkografinį rėmelį. Ultravioletiniais dažais padengtas kompaktinis diskas besisukančio spaudos stalo pagalba yra pernešamas į džiovinimo stotį, kur ultravioletinių spindulių sraute ir 68 C temperatūroje dažų sluoksnis visiškai išdžiovinamas. Nudažyti kompaktiniai diskai pagal technologinio proceso reikalavimus laipsniškai ataušinami iki kambario temperatūros, kad išlaikytų taisyklingą geometrinę formą. Proceso pabaigoje yra gaunamas kompaktinis diskas su įrašyta informacija ir atspausdintu grafiniu vaizdu ant jo. Visi kompaktiniai diskai yra vizualiai ir programiškai tikrinami, kad atitiktų kokybės standarto ISO-9001 reikalavimus. Po šio etapo kompaktinio disko gamyba yra baigta. PRODUKTO PAKAVIMASPagal užsakovo pageidavimus, kompaktinis diskas yra pakuojamas į pasirinktą pakuotę (siūlome platų standartinių plastikinių ir kartoninių bei metalinių dėžučių pasirinkimą). Užsakovams pageidaujant atliekame visus poligrafinius darbus (bukletai, įdėklai, lankstinukai, vokai, plakatai, reklaminiai leidiniai ir kt.). Be to, galime galutinį produktą aptraukti celofano plėvele, prilipdyti įvairius lipdukus, korteles, hologramas, įdėti lankstinukus, pakuoti ir komplektuoti nestandartinius gaminius.

Mes patarsime Jums kaip išsirinkti ir apsispręsti, kuri pakuotė labiausiai tinka Jūsų gaminamam produktui.

2,5 coliu HDD iš FUJITSU kišeniniams kompiuteriams: 120 Gb

Pastebimas naujas proveržis 2,5 coliu kietuju disku kišeniniams kompiuteriams kurime: kompanija Fujistu šiandien pristate rekordines talpos 120 Gb kaupiklius MHV2120AT.

Nauji 120 Gb 2,5 coliu kietieji diskai MHV2120AT pagaminti dviejose plokštelese, kiekvienos talpa 60 Gb. Prie naujos serijos 2,5 coliu kietuju disku MHV2xxxAT taip pat prisideda kaupikliai, kuriu talpa 40 Gb, 60 Gb, 80 Gb, 100 Gb. Fujistu inžinieriams, gaminant nauja kaupikliu serija, pavyko sumažinti energijos vartojima mažiau nei 1,6 Bt, kai garsas ne didesnis kaip 23 dB (40 Gb modelyje – ne daugiau 15 dB).

Nauju gaminiu specifika: paieškos laikas 12 mc, buferio talpa 8 Mb. Nauju kietuju disku apimtys – 70 x 100 x 9,5 mm, visu 100 gramu mažiau. Pasirodyti turetu 2005 metu gegužes mėnesi.

Kietieji diskai greitai bus ir trimaciai

Hitachi pranešė apie tai, kad kitais metais pasirodys kietieji diskai, technologija irašu, kurie skirsis nuo dabar esamu. Trumpai tariant, nauji kietieji diskai bus trimačiai. Naujas technologijos pavyzdys vadinamas vertikaliuoju (perpendicular). Naujuose diskuose duomenu bitai bus išdestyti vertikaliai, tai leis patalpinti daugiau informacijos toje pacioje plotmeje. Kitaip tariant, duomenys nebebus išdestyti XY paviršiuje, o gales prisijungti trimateje erdveje XYZ. Tai reiškia, kad irenginys iPod mini gales talpinti iki 20 Gb informacijos, o iprasta triju su puse colio kietojo disko talpa išaugs iki terabaito.

TOSHIBA rengia 0,85″ disku išleidima

TOSHIBA esti pasiruošusi išleisti serija sukurtu standžiuju disku, kuriu formos pavidalas 0,85 – coliu talpa 4 Gb, grotuvams ir mobiliems telefonams. Kiekviena mėnesi planuojama išleisti nuo 20 iki 30 tūkstančiu vienetu, nuolatos didinant išleidimo apimtis.

Pirmomis balandžio dienomis, kompanijos gamyklos prades šiu miniatiuriniu kaupikliu gamyba. Standžiuju disku pristatymas ivyko praejusiu metu kovo menesi, tuo metu Gineso rekordu knygoje buvo užfiksuota, kad 0, 85″ diskas, pagamintas TOSHIBA, yra pats mažiausias pasaulyje.

Pramonine grupe siekia iš esmes padididnti optiniu disku talpa

Keletas šimtu filmu viename optiniame diske?Butent to siekia Holographic Versatile Disc [HVD] pasivadines aljansas.

Šešios kompanijos, iskaitant Fuji Photo ir CMC Magnetics, isteige konsorciuma, skatinsianti HVD technologijos vartojima – ji vartototojams leis i 1 optini diska irašyti iki 1 terabaito [TB} duomenu, taigi, viename diske bus galima laikyti visa filmoteka. Konsorciumas tvirtina, kad savo talpa HVD diskai 200 kartu viršys standartiniu DVD disku galimybes – ju nuskaitymo greitis bus daugiau, kaip 1 Gbit/s, t.y., 40 kartu greiciau, negu DVD technologijoje. HVD formatas siekia užimti Blu-ray ir HD DVD technologiju vieta. Šiuo metu vienasluoksniai Blu-ray diskai gali sutalpinti iki 25 GB duomenu, o dvisluoksniai – 50 GB, tuo tarpu iprastinio ir del savo pigumo labiausiai paplitusio DVD disko talpa – apie 4,7 GB.

HVD Alliance susivienijimas HDV technologija planuoja diegti tiek korporaciju lygiu, tiek paprastu vartotoju rinkai. Iš esmes, HDV kuriami japonu Optware kompanijos holografiniu technologiju (ši kompanija taip pat ieina i konsorciuma) pagrindu. Techninis HDV standartu kurimo komitetas sudarytas dar praejusiu metu gruodžio mėnesi.

Praejusiais metais nebloga naujus skaitmenines mados vejus demonstruojanti „žaisliuka“ rinkai pateike ir Sony kompanija – tai buvo namu vartojimui skirtas serveris su 1 TB išorinės atmintines. Jau puses šio irenginio talpos pakanka, kad butu galima nenutrukstamai penkias su puse dienos irašineti šešiu televizijos kanalu transliuojamas programas.

O kaipgi bus su HDV? Suprantama, prad˛iai rinka pasieks ma˛esnes talpos diskai – technologinis HDV komitetas savo darba pradejo nuo 200 GB perrašomu ir 100 GB tik nuskaitymui skirtu disku standartu kurimo – taip, tikriausiai, nenorima sukelti šoko rinkoje, tačiau spartus nebrangaus ir greitaeigio Interneto ryšio plitimas vartotojus igalins greitai užpildyti ir tokius diskus. Vis didejantis aukštos kokybes filmu skaičius, muzikinės kolekcijos ir su kiekvienais metais savo apimtimi vis labiau pampstantys žaidimai pastebimai didina reikalavimus ir namuose vartojamoms duomenu saugojimo sistemoms. Beje, dvieju valandu trukmės HD kokybės laida jau dabar užima nuo 15 iki 25 GB vietos, todėl naujieji diskai – jau artimiausio laiko klausimas.

2007 metais 500GB kietieji diskai taps norma

Vienas iš svarbiausiu techninio progreso kompiuteriu sferoje rodykliu parodymas, siejamas su kietuju disku talpos didejimu. Aišku, čia galime paminėti visu tipu atmintys ir tuo tarpu populiarėjančias flash-atmintines.

Nežiurint i tai, kad kietieji diskai vis didina savo talpa, ateityje jie gali susidurti su fiziniais barjerais. Naudojamos technologijos, neleidžia visuomet didinti kietuju disku talpa ir ateityje reikes taikyti naujas technologijas. Analitikai teigia, kad butent mikrorevoliucija ivyks 2005 metais.

Šiuo metu kompanija Seagate pasižymejo 100GB plokštelėmis. Tačiau kompanija turi idealius planus ir šias metais planuoja pereiti i 160GB plokšteles, kurios ateityje suteiks galimybe gaminti virš 300GB talpos diskus.

Numatoma, kad 2007 metais kompiuteriu kietieji diskai bus 500GB-600GB talpos, o prototipiniams kompiuteriams 300GB kietasis diskas neatrodys naujove. Mikro technologijos irgi nestovi vietoje. Pavyzdžiui, tipo Microdrive mikrodiskai iki 2007 metu pasieks 20GB talpos kietuosius diskus, o tai reiškia, kad kišeniniai kompiuteriai ir skaitmeniniai irenginiai turės miniatiurinius kietuosius diskus, kuriu talpa bus didesne negu XXI amžiaus analoginiu kompiuteriu talpos.

Panaudota literatūra

1. www.bod.lt2. www.Kompiuterija.lt3. www.nkm.lt 4. www.straipsniai.lt