Kasdien mus supa gausybė įvairių kvapų. Jais mėgautis arba šlykštėtis galime subtilaus pojūčio – uoslės – dėka. Gebėjimo uosti kilimas nėra atsitiktinumas. Tai dar viena gamtos duota priemonė sėkmingai pratęsti giminę, turėti sveikus ir stiprius palikuonis.
Naujos kartos kokybe rūpinasi mūsų kūno imuninė sistema. Ši sistema labai sumani. Ji atpažįsta ligas sukeliančius mikrobus ir nukreipia prieš juos specialius antikūnus. Ji mokosi kovoti su organizmo priešais ir vieną kartą įveikusi ligą antrą kartą jos sukėlėjus nugali greičiau ir lengviau. Be viso to, imuninė sistema dar ir siekia, jog palikuonys būtų atsparesni ligoms, o jų imuninė sistema būtų dar tobulesnė. Todėl kruopščiai renkasi partnerį, su kuriuo susilauks bendro vaiko. Čia didelės svarbos turi kvapai. Turbūt kiekvienas skatytojas yra geriau pasikapstęs savo atmintyje atrastų bent vieną situaciją, kai su kuo nors negalėjo bendrauti vien dėl nemalonaus kvapo, arba kai kieno nors kvapas buvo itin malonus ir traukiantis.
Visa tai apibendrinus, galima padaryti labai paprastą išvadą – norint išsirinkti tinkamą partnerį, reikia jį apuostyti. Nors skamba ir keistokai, tačiau apuostymų svarba įtvirtinta daugelyje tradicijų. Eskimai sveikindamiesi pasitrina nosimis. Kiekviena patvirtins, jog bučiuotis su užvalgiusiu česnako nėra patrauklu. Bet sprendžiant apie kvapus naudingiau vadovautis ne savos patirties apibendrinimais, o moksliniais kvapų tyrimo principais.
Psichologas Michaelis Wedekindas įkalbėjo kelis šimtus savanorių nerūkyti, nevartoti alkoholio, maisto, pagardinto aštriais prieskoniais, ir nesikvėpinti. Jie turėjo kelias dienas vilkėti tuos pačius medvilninius marškinėlius.
Po to įpakuotų į specialias plastmasines dėžutes marškinėlių kvapo intensyvumą, patrauklumą ir erotiškumą vertino moterys. Paaiškėjo, kad giminaičių kvapas joms atrodė nepatrauklus ir neerotiškas (tai visiškai suprantama – giminės turi panašią imuninę sistemą ir jų bendri palikuonys „neapsikeistų” atsparumu ligoms, būtų silpnesni). Aštrūs, stiprūs kūno kvapai taip pat pripažinti kaip nepatrauklūs. Toks vertinimas irgi turi biologinį pagrindą. Turbūt visi yra pajutę, jog ligonio prakaito kvapas skiriasi nuo sveiko žmogaus.
Pažymėtina, jog šie tyrimai patvirtino ir natūralaus nėštumų reguliavimo būdo privalumus. Jais nustatyta, jog moterys, geriančios piliules nuo pastojimo, tarsi praranda uoslės teikiamą pranašumą renkantis gyvenimo draugą. Iš to sektų netikėta išvada — nuolatinis pasirengimas seksui be padarinių nėra naudingas. Nosis „pritaria” mamos pamokymui – pirmiau įsimylėk, o po to geriau pažinusi draugą artimiau su juo bendrauk.
Nosis taip pat leidžia rasti dar vieną priežastį nutraukti draugystę su įkyrėjusiu gerbėju. Ji sako: nenoriu su tavim mylėtis, nes tavo kvapas liudija — esi genetiškai netinkamas. Galima pasinaudoti šiuo „patarimu” arba nupirkti draugui gerų kvepalų.
Comments are closed.