Gilioji keiksmų prasmė

Kiekvienam teko girdėti žodžių, kurie nevartotini aukštuomenėje ir spaudoje. Pasiųstas tam tikra kryptimi arba išgirdęs ką nors apie santykius su jo motina pilietis labai įsižeidžia ir puola ginti savo garbę ir orumą. Ar tai, jog jis įsižeidė, – vien susitarimas? Gal keiksmažodžiai reiškia ką nors daugiau?

Šiandieninė keiksmų prasmė visiems aiški. Jie skirti išreikšti neigiamą požiūrį. Keiksmažodžiu nieko nepradžiuginsim. Jeigu ką nors pavadinsim žemo intelekto, menkų gebėjimų žmogumi, toks vertinimas jam, aišku, nepatiks. Tokių keiksmažodžių prasmė lengvai suvokiama.

Įdomiau įsigilinti į kurių nors intymesnių kūnno dalių ar smagių seksualinių veiksmų paminėjimo prasmę. Ją lengviau suprasti pažvelgus į keiksmažodžius kaip į senovinių užkeikimų liekaną. Pasakę „eik tu į ausį” vargu ar labai ką įžeisime. Bet pasiuntę į kitą kūno angą, į moteriškų lytinių organų sritį, tikrai susilauksime nemalonumų. O kuo gi bloga ši kūno vieta? Norint tai suprasti, tereikia įsivaizduoti, jog iškeiktasis ten ir atsidūrė. Tai reiškia, jog jis dar nėra gimęs. Senovės žmogaus logika paprasta — negimęs, tai tas pat kaip miręs. Todėl šis palinkėjimas kažkada buvo mirtį prišaukiantis užkeikimas.

Vyriškas lyttinis organas irgi dažnai minimas keiksmuose. Keikiamajam siūloma užimti poziciją, kurioje keikiantysis galės su juo santykiauti ar nuolankiai paglamonėti intymias vieteles. Keikūnas paprastai apie jokius seksualinius santykius nė negalvoja. Jis tik skelbia savo pranašumą. Ir skelbia jį seksualiniais terminais, tarsi vyr

rišką pranašumą, bent žodžiais pastatydamas iškeiktąjį į moterišką poziciją. Žmogbeždžionių bandose silpnesnis patinas, užpultas stipresnio, neretai demonstruoja patelės, leidžiančios su ja santykiauti, pozą. Tada stipresnysis suvokia, jog jo pranašumas pripažintas, ir nebepuola. Kai kurie civilizuotų žmonių keiksmai bent jau žodžiais atkartoja šią situaciją.

Daugelyje kalbų — rusų, vengrų, rumunų, kinų, suahili — keikiantysis praneša, jog turėjo lytinius santykius su iškeiktojo motina. Pažodinis kiniško šio tipo keiksmažodžio vertimas: „Tu — mano sūnus”. Regis, nieko nemalonaus tokiame tvirtinime neįžvelgsime. Tačiau gentyje, kurią valdė vyresnio amžiaus vyrai, vieno iš jų priskyrimas jaunimui, prilyginimas tiems, kurie dar nesubrendo spręsti, be abejo, buvo rimtas įžeidimas.

Lygiai taip pat įžeidžiamai skamba pareiškimas, jog iškeiktasis yra kalės sūnus ar kilęs iš kalės, kalės kraujo (lenkiškas keiksmažodžio variantas). Voverė, triušis, ežys ir daug kitų gyvvūnų tokiam kontekste neminimi. Gal kalę mininčius keiksmažodžius tiktų įrašyti į kultūros paveldą, nes jais keiksmų kolekciją praturtino Žečpospolitos bajorai. Tuo laiku vertingos veislės medžioklinį šuniuką dvarininkas kartais paliepdavo krūtimi išmaitinti baudžiauninkei. Todėl apšaukiantis ką nors „kalės vaiku” iš tikro pareiškia, jog pats yra kilmingas šlėkta, o iškeiktasis – žemo sluoksnio, valstietis. Suprantama, po tokio įžeidimo lieka griebtis kardų ir kautis dvikovoje.

0 thoughts on “Gilioji keiksmų prasmė”

 1. Man irgi įdomu, bet trūksta konkrečių pavyzdžių 🙂
  Mat aplinkoj, kur gyvenu, aprašomais keiksmais nesikeikiama – nebent kartais gatvėje išgirstu rusiškų. Aš pati įkyrėjusiam namiškiui/-ei kartais pasiūlau “eik tu š…” – t.y. atsikratyti niekam vertų minčių, žodžių. Norint sumenkinti yra keiksmas “piemuo, piemenė” ar “pienburnis”. Mane asmeniškai tėvas panašiai įžeidžia, kai apie mudvi su seserimi (abi jau esam 40metės) pasako trečiuoju asmeniu: “mergaitės padarys” ar “čia mergaičių darbas”. (Jei pavadintų dukromis, būtų visai kas kita.) O kaip žmogų įžeidžia, kai “gera mergaite” pavadina skalbimo mašiną… Bet nesiverčia liežuvis ką nors panašaus atgal mestelti, nes paprasčiausiai gaila žmogaus

  Reply
 2. Danute, tėčiui visada liksi mergaitė 🙂 Nematau nieko įžeidžiančio. O kai kuriuos darbus aš pati bobiškais vadinu 🙂

  Reply
 3. Prisimenu, kai karta dar mokyklos laikais gana riebiai nusikeikiau, ir kaip mokytoja man visa pertrauka aiskino visa israudusi, kad taip sakyti NEGALIMA, nes izeidziu savo motina. Suko, suko ratais, bet taip ir nepasake esmes. Ta va, dabar jau aisku, ka ten tada busiu leptelejes.

  Reply
 4. Gedai, matyt verta pastudijuoti keiksmažodžius prieš juos vartojant 🙂 Galėtų kalbininkai kokį jų kilmės ir reikšmės žodynėlį išleisti 🙂

  Reply
 5. Blogiausia , kad keiksmai yra taip iauge i musu kalba, kad juos vartojantis net nezino , kad jie turi prasme,jie tiesiog naudojami kaip zodelyciai ak, oi -t.y. kalbos pagyvinimui,ypatingai rusiski…Jaunu merginu zemesnio issilavinimo kalboje tiesiog kas antras zodis “blykst”,apie vaikinus jau net nekalbu, o jei kas isigilintu i tu “bliksejimu” prasme kazin ar dar kartotu. Bet mes neturim laiko i nieka gilintis, ieskoti prasmes, o ir siuos zodelius vartojantis jauciasi labai “kietas”. Uztat ir blyksi visi aplink – pradedant darzeliais baigiant seneliais…

  Reply
 6. Mano išvada: keiksmu gali tapti bet koks, net pats gražiausias, žodis, kurį ištariamas artimajam be meilės, niekinant. Arba išgirstamas kaip toks. O praeiviui jis gali nieko blogo nereikšti.
  Gera žinoti kai kurių žodžių ar posakių kilmę. Tačiau nemanau, kad jie veikia kaip burtažodžiai: pasakiau – ir įvyko. Greičiau tai tušti žodžiai. Ispaniškai ar kiniškai gali man sakyti bet kokius keiksmažodžius – man, lietuvei, jie gal bus panašūs į gražiausius lietuviškus žodžius, o jei ką pajusiu, tai nebent sakančiojo pyktį.

  Reply
 7. Dalia, na ne visi juk etimologija domisi 😉 Galėtų mokykloje mokinti apie keiksmažodžių kilmę ir reikšmę 😉

  Reply
 8. Gražiausi vistiek Lietuviški keiksmažodžiai, pasakymai ir bandymai juos pratarus bei susivokus, kad gal nereikia – pataisyti….

  Pvz. Kad tave perkū-nas nutrenktų…
  Kad tave perk-rūmus trauktų…

  🙂

  Reply
 9. Man niekad is atminties neisnyks pirmoji musu kalbos kulturos paskaita universitete, kai destytoja atejusi pradejo keiktis rusiskai… visi sedejom apsale, po to krizenom, nes dar tokiu istiktuku kai chūjykt, dar nevartojom :))) ir nezinojom… taigi, gavom tiesiogini rusisku keiksmazodziu vertima.

  Reply
 10. Zinote, sutinku su Danute.Kartais galima tokiu tonu pasakyti, mano pupyyyte…..kad siurpas nukres. O isgirdus “ozka tu ozka” ir pamacius svelnu zvilgsni pasidaro aisku, ka tai reiskia.Ir rusiski keiksmazodziai naudojami greiciau kaip istiktukai, o ne kaip budvardziai ar daiktavardziai.Mano pazystamu tarpe zmones ir keikiasi ir nesikeikia, bet pagal tai niekad neskirsciau ju i isprususius, gerus, dorus ir i bukus, blogus ir nemoralius.Greiciai i susilaikancius ir priesingus.

  Reply
 11. http://agirdziusas.blogspot.com

  KREIVĖ, KREIVA LINIJA:
  Ar “keikūnai” tikrai keikiasi, ar parodo savo neišprusimą? Ar jie supainioja purviną pirštą su Dievo dovana?
  Senokai tai buvo, bet verta papasakoti apie tai, gal kas ir suvoks esmę…
  Užsuko į studiją viena mergina kurią teko fotografuoti kaip fotomodelį. Graži nesvietiškai. Galima sakyti – grožio etalonas. Ir vos ne verkdama guodžiasi, jog kažkokia turgaus boba ją išvadino kurva. Ir vien todėl, kad jinai ilgai knisosi ieškodama turgininkės apipuvusiuose pomidoruose sveikesnių vaisių, o ten nieko doro nesuradusi, pasitraukė. Pyktelėjo bobikė ir paleido turgiškus žodelius merginai pavymui. Kaip išgelbėti šitą grožio įsikūnijimą nuo streso, pagalvojau. Nusprendžiau pritaikyti „šoko terapiją“.

  -Ko tu pergyveni? Aš taip pat esu kurva, mano mama yra kurva, tėvas kurva. Mes visi esame kurvos, o tu esi kurvų kurva…
  Merginai plėtėsi vyzdžiai, ji atbula artėjo prie durų…
  -Ar žinai kas yra „kurva“?
  Mergina vos vos pakratė savo nuostabų veidelį, bet neatlėgo nuo streso, nes, kiek supratau, jinai tokios užuojautos visai nesitikėjo.
  -Kaip lotyniškai ar, tarkim, portugališkai yra kreivė arba kreiva linija?
  Mergina truktelėjo sumišusi pečius.
  -Kurva…
  Merginai dar labiau išsiplėtė akutės.
  -Surask savo kūne tiesią liniją arba plokštumą. Nerasi tu jų. Tu sudėta iš kreivių, tu sukurta iš kreivų linijų, tavo kūnelis vien tik kreivės ir kreivės. Jeigu surasi tas tieses arba plokštumas – pasakysiu, jog esi išsigimusi, nenormali. O tavo kūnelį gamta sukūrė tik iš kreivų linijų, išraitė tokį grožį, jog reiktų dar daug kam pavydėti tų tavo kreivių, kreivumų simfonijos. Ir aš, kaip fotografas, tokiu grožiu nesu kasdien lepinamas. Tad, patikėk, kurviškesnės kurvos dar nemačiau ir nuoširdžiai linkiu tau likti tokia kurva dar daugelį metų…
  Mergina lėtai lingavo galvą, o jos akys šviesėjo…
  – O štai tie, kurie nesuvokia to žodžio prasmės, arba tapatina to žodžio tiesioginę reikšmę su savo iškrypėliška samprata, yra jau degeneratai. Jie yra nenormalūs tiesiogine ta žodžio prasme.
  Mergina prašvito…
  -Tad, pakartosiu dar kartą, jog kurviškesnės kurvos, tokios kaip tu, dar nemačiau, angele tu grožio…
  …Mergina, tas fotomodelis, tas gamtos kreivų linijų kūrinys, dar ilgai dirbo ant podiumo rodydama visiems savo grožį. Ir po daugelio metų, kada kaktomūša netyčia susitikome, jinai man besišypsodama pasakė:
  -Aš esu jau super kurva… Ir dėkinga tau, kad man tada pravėrei akis…

  Angliškai – curve, the curve line
  Daniškai: kurve, kurven linje
  Galisų k.: curva, a liña curva
  Ispaniškai: curva, la línea curva
  Itališkai: curva, la linea curva
  Lotyniškai: curva linea curva
  Norvegiškai: kurve, kurven linjen
  Olandiškai: curve, de curve lijn
  Portugališkai: curva, a linha curva
  Prancūziškai: courbe, la ligne courbe
  Svahili : Curve, line Curve
  Švediškai: kurva, kurvan linje
  Tagalų k.: curve, ang curve line
  Vokiškai: Kurve, die Kurve Linie
  Pranešimą parašė Alfredas Girdziušas ties 10:22 1 komentarai (-ų) Nuorodos į šį pranešimą
  žymės: Kurva

  Reply

Leave a Comment